🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Pánova březina Mukařov – tajemný temný les

Tajemné místo uprostřed lesů se zapsalo do historie několika smutnými příhodami, které skončily tragicky. Někteří návštěvníci v místě cítí stísněné pocity, dokonce i koně se chovají neklidně.

Pramen Zázračná Studánka v Lysolajích

Pramen Zázračné Studánky vytéká v dolní části údolí a je zároveň i pramenem Lysolajského potoka. Studánka je stavebně upravena jako poutní místo. Dominuje mu barokní kaplička s obrazem Panny Marie Sedmibolestné z roku 1863.

Park Kaménka v Lysolajích

Park Kaménka se nachází v pražské čtvrti Lysolaje, při ulici Sportovců. Zelený prostor v srdci čtvrti zdobí množství zajímavých soch. Jedná se o sochy vytvořené v rámci Lysolajských sochařských sympozií.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici

Kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl přestavbou původní hřbitovní kaple v letech 1708–12. Roku 1770 se jej podařio rozšířit a byla přistavěna také věž. Mobiliář kostela z 18. a 19. stol. Byl v 70. a 80. letech 20. stol. Postupně vykrádán a zpustošen, až se zachovaly pouze lavice.

Bývalá Friedrichova vodní pila v Děčíně

Torzo budovy je pozůstatkem bývalé vodní pily. Ta přestala fungovat po druhé světové válce. Tato unikátní stavba z opracovaného pískovce se 100 metrů dlouhým podzemním kanálem pro přívod vody k mlýnskému kolu by v budoucnu mohla sloužit jako muzeum.

Říčka Dřevnice

Dřevnice je významný vodní tok Zlínského kraje. Prameny řeky leží ve výšce 551 m.n.m na Lučkách (Košařiska, Troják, Hrubá Jedle, Solisko) na jihu Hostýnských vrchů, zhruba 3 km severně od obce Držková. Protéká Slušovicemi, Zlínem a Otrokovicemi, aby se nakonec spojila s řekou Moravou.

Prameny Klíčavy

Lokalitu rašelinného prameniště najdete v CHKO Křivoklátsko. Jedná se o mimořádně cenná stanoviště s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. V území je popsáno více než 270 druhů cévnatých rostlin a několik desítek druhů vzácných živočichů.

Mlecí kameny u Černých Voděrad

Mlecí kameny či kamenné válce se nachází nedaleko obce Černé Voděrady v Haberském údolí. Jedná se o 27 žulových válců o průměru 90-120 cm a vysokých asi 50 cm. Jde o jediné podobné naleziště v České republice a významnou technickou památku.

Pamětní deska Karla Richarda Fischera v Jablonci nad Nisou

Karl Richard Fischer byl učitel, regionální historik, starosta města Jablonce nad Nisou a jeden z hlavních tvůrců podoby Jablonecka na počátku 20. století. Jeho zásluhy připomíná pamětní deska, kterou naleznete v jabloneckém muzeu.

Ski areál Javorník na Šumavě

Lyžařský areál na Javorníku je ideálním místem pro rodiny s dětmi, nebo pro ty, kteří se zimním sportům teprve začínají věnovat. Můžete zde využít tři vleky: Tatrapomu, dětský a provázkový.

Ovocný sad v Bohumíně

Ovocný sad se nachází v městské části Skřečoň. Od listopadu 2024 zde najdete původní odrůdy jabloní, hrušní i třešní.

Kostel sv. Václava v Nuslích

Pseudobarokní kostel, zasvěcený sv. Václavu, patronu českého národa, býval původně školní kaplí v areálu škol postavených na počátku 20. století. Nachází na křižovatce ulice Vladimírova a ulice Pod Vilami. Uvnitř kostela návštěvníky překvapí neobvyklá výmalba.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hoře Svaté Kateřiny

Kostel se nachází v místní části Malý Háj. Pochází z roku 1791.

Kostel svaté Kateřiny v Hoře Svaté Kateřiny

Kostel byl vystavěn v letech 1611 až 1612, v roce 1785 byl barokně přestavěn a v roce 1785 k němu byla přistavěna věž. Fara, stojící naproti kostelu, pochází z roku 1860. Před kostelem stojí socha piety z roku 1729.

Stříbrná stezka v Hoře Svaté Kateřiny

Naučná stezka seznamuje s těžbou stříbra v okolí Hory Svaté Kateřiny. Stezka byla vybudována v roce 2022 a doplňuje ji 15 informačních tabulí.

Městská stezka v Hoře Svaté Kateřiny

Stezka města Hora Svaté Kateřiny začíná u hraničního přechodu do Německa v areálu restaurace U Vleku.

Ski areál Hora Svaté Kateřiny

Areál nabízí lyžařskou sjezdovou dráhu s převýšením 103 m, lyžařský vlek i s možností večerního lyžování.

Lyžařský vlek Brandov

Lehká sjezdovka o délce 500 metrů se nachází v nadmořské výšce 550 až 605 m.

Bývaly výkladní skříní Čech. I dnes umí Teplice pěkně překvapit

Dobrý den, Teplice! Asi byste naprostou většinu současných obyvatel severočeského města zaskočili tvrzením, že se v meziválečném období říkalo jejich městu malá Paříž. A kdybychom se vrátili ještě o sto let zpět, slyšeli bychom označení salon Evropy. To dávno není pravda, ale kulturní, společenský a sportovní program městu rozhodně nechybí.

Sportovní areál Nedvězí

Nově otevřený celoroční sportovní areál v Nedvězí.

Orchidejová naučná stezka v Bílých Karpatech

Naučná stezka Orchidejová v délce 15 kilometrů provede komplexem Vojšických luk a okolím v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Trasa začíná v rekreační oblasti Lučina za hotelem Radějov.

Pohřební kaple rodu von Baillou v Hustopečích nad Bečvou

Katolická hrobka rodu von Baillou byla postavena v letech 1885 – 1887 podle projektu Zachariáše Hermanna z Hranic.

Naučná stezka Mikuláše Rutharda

Lehká pěší nebo cyklistická stezka okolím Chlumeckých rybníků přibližuje rybníkáře Mikuláše Rutharda z Malešova, autora Chlumecké rybniční soustavy.

Kostel Nanebevzetí Pannny Marie v Chlumu u Třeboně

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně stojí na kopci na náměstí a je výraznou dominantou obce. Po ničivém požáru v dubnu 2024 je nyní kostel do odvolání uzavřen.

Kostel sv. Vavřince v Dlouhém Mostě

Kostel sv. Vavřince byl zbudován v letech 1696-99 v raně barokním slohu. V roce 1711 k němu byla přistavěna mohutná a z dálky viditelná kostelní věž, upravovaná v letech 1792 a 1862. Vybavení kostela ve stylu pozdního baroka pochází z 19. stol.

Hora Čerchov – nejvyšší hora Českého lesa

Hora Čerchov se svou výškou 1.042 m n. M. Je nejvyšším vrcholem pohoří Českého lesa, které se táhne od Všerubského průsmyku až k vrcholu Dyleň u Chebu. Na vrcholu je přístupná rozhledna Kurzova věž, občerstvení a malá retro hospůdka.

Nádherná oáza bez signálu. Kladské rašeliny jsou tichým útočištěm

Pokud toužíte po klidném místě v přírodě, doporučujeme vydat se na území chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, kde najdete jednu z nejkrásnějších oblastí na Chebsku. V zeleném ráji se tu ukrývá bývalá lovecká osada Kladská s přírodní rezervací Kladské rašeliny. Kromě úchvatné přírody můžeme slíbit úplné oproštění od civilizace a každodenního ruchu. Není tu totiž signál.

Vrch Vlčinec

Vlčinec leží v nadmořské výšce 973 m. Vede k němu modrá turistická značka.

Vrch Chmelník

Na jihozápadním okraji Děčína se tyčí zalesněný čedičový kužel vrchu Chmelník, 508 m n. M., (německy Hopfenberg) . Místními je také nazývaný Chmelák.

Zvonařova roubenka – Rodný dům J. L. Zvonaře v Kublově

Zvonařova roubenka v Kublově je typickým příkladem středočeské lidové architektury na přelomu 18. a 19. století, původně byla kryta došky, nyní šindelem. Narodil se zde skladatel Josef Leopold Zvonař.

Klenot české krajiny, ze kterého se tají dech. Mrznout tu může i během léta

Na nekonečných šumavských pláních se nachází jedno z nejstudenějších a nejvlhčích míst u nás. Jde o Jezerní slať, kde je v zimě klidně i třicet stupňů pod nulou.. Pod bod mrazu však klesá teplota dokonce i během léta. Toto rozsáhlé vrchovištní rašeliniště najdeme v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou.

Staré zámecké schody

Z Klárova, kde začínají, vedou Staré zámecké schody k východní bráně Pražského hradu. Je jich 121 a měří 230 metrů. Jsou také nejkratší spojnicí Hradu se stanicí metra Malostranská. Schody na svém místě existují od 17. století, jejich současná podoba ale pochází až z 30. let 19. století.

Vyhlídka Na Opyši u Pražského hradu

Poněkud zvláštní název Opyš je vlastně jméno kopce, na kterém stojí Pražský hrad. Slovo opyš v geomorfologii znamená klesající konec skalního hřbetu. Tuto skutečnost připomíná ulice Na Opyši, která vede z Klárova k východní bráně Hradu u Černé věže. Mimo to se u Hradu nachází krásná vyhlídka.

Tvrz Sukorady

V Sukoradech u Mladé Boleslavi se dodnes dochovalo viditelné tvrziště ze 14. století.

Kostel sv. Ondřeje v Chlístovicích

Kostel svatého Ondřeje, nazývaný také Sionský kostelík, založil v 15. století nejvyšší zemský sudí Ondřej Berka z Dubé, když nechal přestavět původně církevní tvrz.

Dřevěná šibenice Jana Roháče z Dubé

V Chlístovicích si návštěvníci mohou prohlédnout zmenšenou kopii šibenice, na které byl roku 1437 v Praze oběšen husitský hejtman Jan Roháč z Dubé.

Hevlínské jezero

Přírodní památka Hevlínské jezero leží severozápadně od obce. Jedná se o mokřad s výskytem chráněných obojživelníků, hnízdí tu vodní ptáci.

Šachta sv. Jiří v Jihlavě

Šachta sv. Jiří se nachází pod vrchem Rudný v oblasti zvané Šacberk. Unikátní dílo je staré 300 let a ukazuje, jak se v 16. a 18. století snažili jihlavští havíři neúspěšně obnovit těžbu stříbra.

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Klášter při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. Po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století.

Naučná stezka Hrubá Voda – voda živá

Naučná stezka vhodná pro všechny věkové kategorie měří 2,2 km.

Javornická kaple

Kaple se nachází nedaleko vrcholu Javorník. Z místa je pěkný výhled směrem na Liberec.

Rašovské sedlo

Jedná se o horské sedlo v nadmořské výšce 582 metrů na Ještědském hřbetu, nedaleko obcí Šimonovice a Rašovka.

Hradiště Pravý Hradec – raně středověké hradiště v lokalitě Na Hradisku v Klecanech

Slovanské hradiště z přelomu 9. a 10. století bylo ve své době se svými 1000 metrů dlouhými hradbami jednou z největších fortifikačních staveb na území Čech.

Klecanský háj

Les o rozloze 25 hektarů se nachází na západním okraji Klecan. Nabízí krásná zákoutí a plno možností pro příjemnou procházku.

Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad na Starém Městě

Nenápadná budova na pražském Starém Městě v Řetězové ulici ukrývá architektonický poklad – románské jádro budovy. Jedná se zřejmě o nejzachovalejší románský obytný dům v Praze. Na unikátní prostor se přitom přišlo náhodou, když se v roce 1941 zřizovaly protiletecké kryty.

Lyčkovo náměstí v Karlíně

Lyčkovo náměstí se nachází v pražské čtvrti Karlín, na jižní straně Křižíkovy ulice, nedaleko Invalidovny a Kaizlových sadů. Pyšní se půvabným parkem s lavičkami a impozantní secesní budovou základní školy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Pozořicích

V Pozořicích nedaleko Brna se nachází barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který tvoří velmi výraznou dominantu obce. Byl vybudován s přestávkami v letech 1704 -1724 na místě původního dřevěného kostela, který vyhořel. Věži kostela nese pět zvonů.

Stezka po Menhirech pod Špičákem u Kounova

Nedaleko Kounova, který proslul kamenými řadami, se můžete pod vrchem Špičák projít mezi novodobými menhiry. Lese vedle nich vede pěkně značená naučná stezka. Menhiry pod Špičákem vybudovala a romanticky pojmenovala parta nadšenců.

Patřil Praseti i Rackovi. Z gotického hradu zbyly jen romantické ruiny opředené pověstmi

Kdysi to býval gotický hrad. Dnes jeho skromné, ne však nepatrné ruiny přitahují především turisty bažící po romantickém máchovském duchu. Přispívá k tomu i umístění nad Berounkou, což umožňuje pěkný výhled na řeku pod skálou. Zřícenině Věžka ale samozřejmě nechybí ani lákavé pověsti.

Malý kostel na Domažlicku je ve skutečnosti evropský architektonický unikát

Čečovice leží v domažlickém okrese nedaleko Horšovského Týna a málokdo o nich slyšel. Žije tu přes sto obyvatel a asi byste tu nehledali nic výjimečného. Jenže ono „výjimečno“ tu stojí uprostřed obce a vysloužilo si status národní kulturní památky. Laikovi se určitě líbí, odborníci, historici i památkáři žasnou. Ojedinělá stavba zasvěcená svatému Mikuláši nemá na našem území obdoby. Zvenku je zajímavá, ale to hlavní se skrývá uvnitř.