🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Pamětní síň Františka Škroupa

Pamětní síň rodáka z Osic a skladatele národní hymny Františka Škroupa se nachází v jídelně fary. Vystavují se zde památky celé rodiny Škroupů, obvzvláště Františka Škroupa.

Podřípské muzeum v Roudnici nad Labem

V muzeu se nachází výstavní prostory pro stálé i dočasné expozice. Nachází se zde expozice věnovaná městu Roudnice nad Labem, ornitologická expozice a expozice Mechanický Říp.

Rodný dům Josefa Hory v Dobříni

V Dobříni můžete navštívit dům, v němž se narodil básník Josef Hora. Jsou zde vystaveny jeho rodinné fotografie, obrazy, rodinné knihy i básníkovy spisy.

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce

Sušárna je dochována v původní podobě. Budova z roku 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí.

Virtuální realita Olomouc

Ve virtuální realitě zažijete na vlastní kůži setkání s velrybou nebo se pokusíte přežít v postapokalyptickém světě.

Zámek Volanice

Zámek byl postaven na místě původní tvrze v roce 1780 v pozdně barokním slohu. Původní podoba se dochovala dodnes. V současné době je majetkem obce a pro veřejnost není přístupný.

Téměř dvouleté obléhání Konopiště je raritou středověkého válčení v Čechách

Okázalé Konopiště známe jako romantický zámek následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, který panství zakoupil v roce 1887 od Lobkoviců. Na přepychové sídlo nechal zámek přestavět architektem Mockerem, známým puristou, který „obnovil“ i Karlštejn v letech 1889-1894. Libují si tu i filmaři.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček z roku 1847 je nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. V kontrastu s okolní industriální architekturou - továrními halami, komíny a železárenskými provozy je opravdu nepřehlédnutelný.

Jak Vojtěch Obereigner pozlobil poděbradské sousedy

Už 120. let stojí uprostřed Poděbrad v Havlíčkově ulici, v zahradě za krásně kovaným plotem a bránou – dílem uměleckého kováře Jana Mareše, romantická kamenná stavba – Obereignerova vila.

V českokrumlovské Řemeslné uličce se můžete lecčemu přiučit, třeba ohnivému řemeslu kovářů

Jsou to hrdinové mnoha pohádek, stateční kováři, kteří se ničeho nebojí. Trochu čertům jsou podobní, ohněm a železem voní. Mají krásné, ale těžké řemeslo, je za nimi vidět kus fortelné práce. Jednoho z nich, Pavla Tröstera, jsem poznal při práci v kovárně Hefaistos v Českém Krumlově.

Zvonkohra v Jindřišské věži

V původním unikátním krovu z roku 1879 v 10. patře Jindřišské zvonice je od roku 2003 umístěna zvonkohra od Petra Rudolfa Manouška. Pod střechou zavěšené zvony hrají 1152 melodií, můžete si jednu z nich nechat zahrát, výběr je však náhodný.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Radnice a meteorologický sloupek v Bohumíně

Radnice je rozsáhlou dvoupodlažní budovou z režného zdiva obdélného půdorysu s vnitřním dvorem, která je postavená v romanticko-historizujícím stylu s prvky západoevropské gotiky a renesance. Vedle radnice je umístěn meteosloupek.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Tipy na víkend: Prohlédněte si korunovační klenoty, zatancujte si na hororovém plese

U příležitosti stého výročí vzniku Československa si na Pražském hradě můžete zdarma prohlédnout české korunovační klenoty. Během vrcholící plesové sezóny si můžete zatančit třeba v Chebu na bále v retro stylu nebo v Závišicích nedaleko Kopřivnice na netradičním hororovém plese.

Kreativatelier

Kreativní workshopy na různá tvořivá témata a práce s pestrým výběrem materiálů. To vše v inspirativním zázemí atelieru v blízkosti metra Pražského povstání v Praze.

Rozhledna Hošťálkovice

Dřevěná, 8 metrů vysoká, dvoupatrová rozhledna se nachází na vyvýšeném místě v Hošťálkovicích. Vyhlídkový ochoz ve výšce asi 5 metrů je přístupný po dvou žebřících.

Přírodní areál Gliňoč v Bohumíně

V městské části Skřečoň v Bohumíně se nachází přírodní areál, kde budou vybudovány nové vodní plochy i hnízdiště pro chráněné druhy zvířat. Areál bude revitalizován do roku 2020.

Zahradní železnice Blansko

Zahradní železnice určená především pro děti. Jedná se o úzkokolejku s kolejištěm dlouhým 18 m.

Klíč k památkám - program NPÚ pro věrné návštěvníky

Navštivte pět památek, sbírejte elektronické klíče – a šestou prohlídku získáte zdarma! Kromě toho se každoročně můžete zúčastnit slosovací soutěže o zajímavé zážitkové a věcné ceny.

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

První historická zmínka o hradu v Černé Hoře je z roku 1279. Gotická podoba se mění v roce 1561, kdy Albrecht Černohorský z Boskovic postavil renesanční předhradí a vlastní jádro hradu přestavěl na renesanční zámek. Součástí areálu je park.

Spešovská rozhledna u Blanska

Dřevěná vyhlídková věž stojí nad obcí Spešov. Na Spešovské rozhledně můžete vidět několik obecních symbolů a historických prvků.

Přírodní památka Krkatá bába

Jde o významné skalní útvary s přirozenými společenstvy zakrslých borodoubrav. Nachází se v místech, kde byla Boskovická brázda v důsledku pohybu zemských ker vyzdvižena a získala charakter vrchoviny.

Kam o víkendu s dětmi: Zajděte si na karneval, vyzkoušejte si draní peří

Karnevalová sezóna začíná – na rej masek můžete se svými ratolestmi vyrazit třeba v Kutné Hoře, Březinách u Děčína, Velkých Opatovicích nedaleko Boskovic nebo v Ostravě. Draní peří si nejmenší mohou zkusit v obci Neubuz blízko Slušovic nebo se mohou zúčastnit soutěže papírových vlaštovek v Mělníku.

Zámek Všechovice

Zámek Všechovice se nachází pod Hostýnskými vrchy, nedaleko Moravské brány kudy také procházela Jantarová stezka. Zámek je z počátku 17. století, který byl postaven na místě středověké tvrze ze 14. století.

Anděl Petronel a čert Uriáš se usadili v českokrumlovském klášteře

Jablko ze stromu poznání spadlo z nebes do pohádkového Českého Krumlova. Tak začíná skvělá pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně 2. Kulisy si pro svůj příběh nemohl přát režisér lepší a je tedy logické, že interaktivní výstava o filmu našla domov ve zdejším klášteře. Výstava potrvá do 31. března.

Slavná i neslavná historie židovského hřbitova pod vrchem Chotuc

Na úpatí Chotuce nedaleko městyse Křinec na Nymbursku uvidíme z jihovýchodu velký, zdí ohrazený pozemek s budovou na kratší straně.

Lyžařský areál Sobotín

Lyžaři a snowboardisté se mohou těšit na zcela novou sjezdovku v Sobotíně, kterou nabízí Zámecký resort Sobotín.

Přírodní památka Pfarrerb u Sobotína

Mineralogická přírodní památka na území obce Sobotín je ukázkou mineralizace alpského typu s výskytem četných druhů minerálů, zvláště epidotu. Pfarrerb patří mezi nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v České republice i v Evropě a jde o proslulou exkurzní lokalitu.

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014.

Vykopávky tvrze Hrádek v Rýmařově

Lokalita Hrádek se nachází nedaleko od nám. Míru v Rýmařově a je využívána jako externí součást geologické expozice Městského muzea Rýmařov a expozice představující historii místa.

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Čermákova naučná stezka v Kružberku

Na trase dlouhé 5,2 km najdete 8 zastavení ze kterých se dovíte něco o přírodě, historických památkách a zajímavých osobnostech tohoto kraje.

Pramen Pavla a zapomenutá lázeňská sláva - Jánské Koupele

Dříve se jim říkalo také Melčské lázně a nachází se v lesích u řeky Moravice. V 19. století a v 1. polovině 20. století byly jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Svůj věhlas získaly díky kvalitní železité minerální vodě a krásné poloze.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí

Trasa naučné stezky začíná na vrchu stolové hory Děčínský Sněžník u rozhledny. Celou stolovou horu lze obejít po stezkách s výhledy na všechny světové strany. Délka naučné stezky je přibližně 20 km a je na ní 19 informačních tabulí.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Meixnerova pohybová stezka

Pohybová stezka je dlouhá 2,5 km. Stezka byla pojmenována podle významného místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera, působícího v obci do počátku 2. světové války.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 - 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.

Polodřevěná zvonice a kostnice v obci Korouhev

Hranolová zvonice ze 17. století je čtyřboká zděná stavba s dřevěným zvonovým patrem, krytá šindelovou střechou. Na hřbitově se nachází také kostnice, která má oltář z lebek a kostí.

Osmiboká roubená stodola v Pusté Rybné

Polygonální stodola je nově opravena a tvoří jednu z dominant obce. Dle tradice byla prvním shromaždištěm tolerovaných církevníků a místem vysluhování svaté večeře páně pod obojím způsobem.

Cirkus - dětské indoorové hřiště

Skvělá zábava pro děti od 0 do 10 let nejen při špatném počasí.