🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Pastevní vrch u Růžové – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. M.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Janovicích nad Úhlavou

Kostel sv. Jana Křtitele stojí při dolním okraji náměstí v Janovicích nad Úhlavou. Jde původně o raně gotickou stavbu ze 13. století, která byla barokně přestavěna ve 2. polovině 18. století.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Myší díra je velmi úzká skalní rozsedlina vedoucí od parkoviště u zámku Hrubá Skála do Zámecké rokle.

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Lečivý pramen Židlo v Bělé

Pramen lesní vody zvaný Židlo, vyvěrající na povrch z veliké hloubky v lese Pavlačka u Bělé, má svou bohatou historii.

Rekreační areál Bohušov

Kemp a Rekreační areál nabízí ubytování ve stanech a chatkách.

Retro muzeum Úvalno

Retro muzeum v Úvalně se nachází v objektu bývalé fary.

Hvozdický expres

Hvozdnický expres zajišťuje provoz na lokální železniční trati Opava - Jakartovice - Svobodné Heřmanice.

Expozice o sv. Janu Nepomuckém v Klášteře Kladruby

Druhý prohlídkový okruh v Klášteře Kladruby obsahující expozici sv. Jana Nepomuckého, interiér zimního refektáře, lapidárium soch M. B. Brauna a knihovnu rodu Windischgrätz.

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích

Kostel sv. Bartoloměje tvoří dominantu města viditelnou desítky kilometrů.

Kostel sv. Jakuba Většího lapidáriem křížových kamenů v Kladrubech

Kladrubskému náměstí vévodí kostel svatého Jakuba, původně gotický, v dnešní podobě z let 1772-1779.

Naučná stezka Hvozdice

Přírodní rezervací Hvozdnice prochází Naučná stezka Hvozdnice. Pojmenována je podle říčky, která v oblasti mezi Dolními Životicemi a Oticemi protéká původním neregulovaným korytem kolem Slavkovských rybníků.

Naučná stezka okolo Kláštera Kladruby

Naučná stezka o délce 6 km s 15 zastaveními vede okolím kláštera v Kladrubech.

Památné stromy u Kláštera Kladruby

Nad kladrubským klášterem při silnici na Skapce se nacházejí tři mohutné duby letní, prohlášené za památné stromy. Všechny tři mají obvod kmene v prsní výšce větší než šest metrů.

Rock and Roll Garage Ostrava

Tento komplex vznikl v prostorách bývalé jídelny se závodní kuchyní Masokombinátu Martinov. Stavebními úpravami se podařilo vybudovat prostor, který pojme na společenské, kulturní či koncertní akce až 600 lidí. .

Galerie Kafka v Siřemi

Nová expozice v Siřemi u Blšan představuje Kafkovo dobrodružné putování. Výstavní síň najdete v sušárně chmele.

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Nedaleko kostela sv. Bedřicha na odbočce u potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.

Cyklostezka podél řeky Svitavy

Cyklostezka podél řeky Svitavy z Brna do Bílovic nad Svitavou byla vybudována v roce 2009.

Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovina na sever od Brna je tvořena několika odlišnými typy krajin.

Kamenný viadukt v Perninku

Nejvýše položená železniční stanice a viadukt v Perninku je náročnou technickou stavbou, kterou naleznete na úseku železniční trati, která spojuje Karlovy Vary s Potůčky. S nadmořskou výškou 902 metrů je nádraží po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území.

Lanovka Zbojník v Bílé

Čtyřsedačková lanovka Zbojník na svahu kopce Zbojnická (774 m n. M.) se po zprovoznění v roce 2006 otevřela také pro letní sezonu. Lanovka je součástí Ski areálu Bílá.

Lyžařské střediško Bumbálka v Beskydech

Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny na hranici mezi ČR a Slovenskem. Bumbálka je významným turistickým a lyžařským centrem.

Myší díra - skalní soutěska u Bílovic nad Svitavou

Soutěska se nachází v závěru hlubokého údolí Útěchovského potoka, jednoho z pravostranných přítoků řeky Svitavy mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou.

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

V těsné blízkosti samotné obce se nalézá více jak stoletá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“ a podle ní složené opery Leoše Janáčka „Příhody lišky Bystroušky“. Budova byla postavena v roce 1907 a od té doby až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Perninská krušnohornická stezka

Horní městečko Pernink je poprvé zmiňováno v roce 1532. Město vzniklo v souvislosti s nálezy rud cínu, stříbra a železa. Stezka vede převážně po udržovaných cestách, měří necelých 14 km a lze ji rozdělit i do 3 kratších okruhů. Zajímavá místa na trase přibližuje 17 informačních tabulí.

Pramen Smradlavá v údolí Velké Smradlavy u Bílé

Pramen Smradlavá v Bílé svým sirovodíkovým zápachem zaujal naše předky tak, že podle něj pojmenovali blízký potok i celé údolí Velké Smradlavé.

Řeka Svitava

Řeka Svitava pramení severozápadně od Svitav u obce Javorník ve Svitavské pahorkatině ve výšce 472 m n.m., protéká okresy Svitavy v Pardubickém kraji a Blansko, Brno-město a Brno-venkov v Jihomoravském kraji.

Rekreační areál Třeštík na Bílé

Třeštík je horská osada v sedle Třeštík ve Vsetínských vrších, nedaleko hranic se Slovenskem.

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Malá pseudolidová kaple severského typu stojí v části Bílá (Horní Bečva). Roubená kaple obdélného půdorysu byla postavena v roce 1922 a zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi.

Stezka beskydských pašeráků v Bílé

Jedná se o ideální rodinnou procházku, která děti opravdu pohltí a všichni se společně dozvíte spoustu nového o historii pašování v Beskydech.

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Úzké a hluboké údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou, pojmenované podle autora knihy Liška Bystrouška.

Zřícenina hradu Liběhrad

Na vrcholu prudké skály nad řekou Vltavou naleznete zbytky hradu pocházejícího zřejmě z přelomu 11. a 12. století. Zřícenina byla významně poničena při stavbě železniční trati v 19. století, kdy byla vylámána část skály.

Kostel sv. Bartoloměje v Libčicích nad Vltavou

Barokní kostel byl postaven v letech 1763 - 1769. Velká přestavba jej čekala roku 1903, kdy byla zároveň přistavena i nová sakristie. Průčelí kostela je ukončeno trojúhelníkovým štítem a nad ním je vztyčena věž s cibulovou bání.

Stříbský mlýn na řece Jihlavě vábí vančurovskou poetičností

Pokud o něm nevíte a jen jedete kolem, padne vám do oka krásná stará budova Stříbského mlýna s nápisem Penzion pro pohozené pány. Název jako z divadelní hry, hned se vybaví nažehlení elegáni s hůlkou a nezbytným slaměným kloboukem opatřeným stuhou.

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.

Pomník Maryčky Magdónové ve Starých Hamrech

Kulturně-historická památka upomínající na Petra Bezruče a jeho Slezské písně. Autorem pomníku je Augustin Handzel. Pomník připomíná nádhernou baladu o Maryčce Magdonové.

Kostel sv. Panny Marie Pomocné na Gruni

Dřevěný kostelík z roku 1891 je zasvěcen Panně Marii - Pomocnici křesťanů. Stojí na místě, kde od roku 1773 stávala dřevěná socha Panny Marie Frýdecké na kamenném podstavci.

Národní přírodní rezervace Větrušické rokle

Národní přírodní rezervace se nachází se v katastru Praha - východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Rozsáhlý komplex strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí.

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Území tvoří zalesněný severní svah hluboko zaříznutého údolí Máslovického potoka v délce 2 km od skály nad Vltavou až po okraj obce Vodochody.

Lipensko láká turisty na lety balónem

Zářijové lety balónem mají prodloužit letošní sezónu u lipenské vodní nádrže. Návštěvníci uvidí z ptačí perspektivy nejen přehradu, ale i okolní lesy a místní obce. Zažijí i trochu adrenalinu, protože balóny unášené větrem nemají nikdy jistotu, kde přesně přistanou.

Workoutový park nejen pro vozíčkáře v Hluboké nad Vltavou

Workoutové hřiště ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou představuje unikátní venkovní posilovnu, která je jednou z prvních v Evropě sloužících nejen zdravým lidem, ale také vozíčkářům.

Pivovar v Heřmanicích

Nově otevřený pivovau v Heřmanicích - na čepu 11 světlá, 12 světlá a 13 polotmavá. Technologie v zadní části restaurace Beseda v ostravské čtvrti Heřmanice.

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.

Galerie SmetanaQ - unikátní spojení designu a historie

Nové centrum umění a designu bylo se nachází na pražském Smetanově nábřeží, na místě někdejší Galerie Zdeňka Sklenáře, kterou poničil výbuch plynu v sousedním domě a později se přestěhovala jinam.