🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Bike aréna Vsetín

Ve vsetínské části Semetín vznikla Bike arena pro horská kola, která stylově navazuje na oblíbenou cyklostezku Bečva z Velkých Karlovic až do Vsetína. Je zde na 7,5 km gravity tratí a cca 9 km dlouhý vrstevnicový okruh pro horská kola.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Kam o víkendu s dětmi: Zazpívejte si s Jaroslavem Uhlířem, přivítejte Velikonoce

Nadcházející Velikonoce s sebou přinášejí nespočet jarně laděných akcí. Vypravte se na nejrůznější jarmarky, které se konají například v historických kulisách českých hradů a zámků. V Praze můžete s dětmi vyrazit na písničkovou show Jaroslava Uhlíře.

Houbařská sezóna začíná. Poznejte pestrý a zajímavý svět hub na výstavě v Přerově

V pondělí 3. dubna v přerovské Ornitologické stanici ORNIS zahájila vernisáž výstavu Mykokosmos, v rámci které se dozvíte řadu zajímavých informací z oblasti mykologie, nahlédnete do zákoutí mykologa a můžete se naučit řadu houbařských kulinářských specialit.

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Národní park České Švýcarsko má v Děčíně své nádraží

Značkou Nádraží národního parku České Švýcarsko se od pátku chlubí hlavní nádraží v Děčíně. Získalo novou výzdobu i nápisy. Po vzoru německého Národního parku Saské Švýcarsko má přilákat do oblasti více turistů, kteří dorazí vlakem. V budoucnu by v okolí parku měla přibýt i další podobná nádraží.

Expozice faráře Dobiáše v Semtěši

Expozice na počest pana faráře Františka Dobiáše, připomíná nejen jeho statečnou pomoc parašutistům, kteří spáchali atentát na R. Heydricha. Dozvíte se i o jeho práci v evangelickém sboru, postavení tzv. Pelíškovi síně a další.

Bunkry u Soumarského mostu připomínají naši kapitulaci i nečekanou obranu nepřítele

Známé naloďovací místo při splouvání Vltavy, kemp u Soumarského mostu, je na levém břehu doslova lemováno pozůstatky válečného opevnění, malými betonovými opevněními, zvanými řopík podle názvu firmy Ředitelství opevňovacích prací. Tento zlidovělý název se vžil již v předválečných třicátých letech.

Kurzy landkitingu v Praze a okolí

Naučit se novým dovednostem je k nezaplacení. Navíc si na našem kite kurzu jistě užijete i spoustu zábavy.

Do Lednice o víkendu lákalo krásné počasí

V sobotu začala v Lednici na Břeclavsku nová turistická sezóna. Nejnavštěvovanější místo Lednicko-valtického areálu uvítalo o víkendu první návštěvníky letošní sezóny.

Co symbolizuje tajemná tvář v pošumavském kostele?

Jsou tajemství, která se asi nikdy nepodaří rozluštit. Hned několik se jich nachází v Dobrši nedaleko Vacova.

Bohumínský bunkr Na Trati se po zimě otevírá, návštěvníky čekají novinky

V pěchotním srubu Na Trati ve Starém Bohumíně, který stojí v těsné blízkosti dálničního sjezdu, začíná už v sobotu 1. dubna odpoledne nová sezóna.

Co by měl Pražák při návštěvě Brna určitě navštívit. Deset nejznámějších památek moravské metropole

Oprostěme se od mnohdy přehnané řevnivosti mezi Pražáky a Brňáky, podívejme se, co moravská metropole nabízí návštěvníkovi z Prahy (jistě - i nejen jemu). Není toho málo, vybrali jsme desítku neznámějších objektů, které stojí za to je vidět. A pak že je v Brně nuda.

Historická tramvajová linka č. 23 v Praze

Legendární pražské vozy Tatra T3 opustily na jaře 2017 běžné linky. Nyní se s nimi můžete setkat na pravidelné nostalgické trase s označením 23. Jedná se o typ tramvaje, který byl vyráběn v Tatře na Smíchově od 60. do 90. let min. Století. Vyznačují se mimo jiné červenošedými laminátovými sedačkami.

České památky zvou na rok renesance

Po stopách šlechtických rodů v době renesance se budou moci vydat během letošní turistické sezóny návštěvníci některých památkových objektů po celé ČR.

Unikátní hradby a rodná světnička slavného skladatele ve věži kostela zvou opět do Poličky

Unikátní hradební opevnění v Poličce bude od soboty opět přístupné veřejnosti. Navštívit můžete rodnou světničku slavného hudebního skladatele ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36 metrů nad zemí nebo městské hradby v délce 1220 metrů obepínající celé historické jádro města.

Děčínská ferrata se znovu otevírá po zimní přestávce

Děčínská ferrata svou další sezónu oficiálně odstartuje v sobotu 1. dubna po zimní pauze, která trvá již od 15. listopadu loňského roku.

Kam o víkendu s dětmi: Zúčastněte se polštářové bitvy, poznejte módu kosmonautů

Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Známá pranostika o tomto víkendu úplně platná nebude, počasí má přát všem venkovním aktivitám. Do Hradce Králové se proto můžete vydat třeba na divokou polštářovou bitvu, pokud byste se ale naopak chtěli před sluncem skrýt, prozkoumejte záhady vesmíru skrze výstavu v pražském Planetáriu, která představí módu kosmonautů.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Tipy na víkend: Navštivte festival esoteriky, pochutnejte si na street foodu

Konečně přišel duben a s ním snad i nefalšované jarní počasí. O víkendu se na mnoha turistických atrakcích zahajuje návštěvnická sezóna, pokud se však více zajímáte o svého ducha, vyrazte do Olomouce na festival ezoteriky. Pokud vám naopak více záleží na tom, co máte v žaludku, v Kutné Hoře se uskuteční první festival zasvěcený street foodu.

Svět 3D tisku a malování na 3D modely

V Creative Space se zabýváme 3D tiskem na míru a virtuální realitou. Pořádáme také workshopy, kde si můžete vyzkoušet malování na vytisknuté modely nebo se dozvědět vše ze světa 3D tisku.

Rozhledna Václavka Votice

Z vyhlídkové věže kostela sv. Václava ve Voticích je 35 metrů vysoká a kromě krásného výhledu na okolí a město nabízí možnost prohlídky funkčního hodinového stroje a zvonů sv. Václava a sv. Vojtěcha. V prostotách se také nachází stálá výstava malíře a grafika Vladislava Kasky.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Theresian Apartment v Ostružné

Theresian Apartment sídlí v obci Ostružná v Olomouckém kraji. Apartment poskytuje komfortní ubytování v 6 nadstandardně vybavených bytech, které uspokojí i nejnáročnější hosty. Nechybí ani společenská místnost s barem, wellness, sauna, vířivka a venkovní kuchyně na grilování.

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evnagelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy

Znovuzrození zchátralé křížové cesty byla myšlenka volarských patriotů, jmenovitě se jednalo o pány ing. Martina Jandu, Petra Čmerdu, Romana Kozáka a Stanislav Haladeje. S nadšením místních i nutnou finanční i další sponzorskou podporou došlo k její obnově a dnes se jí mohou kochat turisté i místní.

Slavkovský zámek láká v nové sezóně na zážitky

Do světa pohádek nebo mezi československé legionáře zavedou průvodci v letošní turistické sezóně návštěvníky zámku ve Slavkově u Brna.

Ostravský Babylon ukazuje vodárenskou minulost

Zcela nová expozice, která mapuje historii vodárenství ve městě, je od pátku přístupná v Ostravě. Umístěna je v bývalé odkyselovací stanici zvané Babylon uprostřed areálu Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi patřící Ostravským vodárnám a kanalizacím (OVaK).

Víkendová pozvánka do Jeseníků: Na rozhledny, soutěž zlatokopů, prohlídku hradu i jarmareční nákupy

Kam se vydat na výlet o prvním dubnovém víkendu do Jeseníků? Při pěkném počasí stojí za to navštívit rozhlednu na Cvilíně v Krnově. Po zimní přestávce se otevírá 1. dubna a do konce května je v provozu o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin, v hlavní sezóně pak denně.

Zahrada se zvířaty na Bítově

Naše malá zahrada vznikla již v roce 1999 přímo na hradě Bítov po vzoru hradní ZOO barona Jiřího Haase ml. V roce 2010 jsme se přestěhovali na nové místo u hradního parkoviště nedaleko rekreačního zařízení Rumburak.

Turisty čeká na jihu Čech atraktivní podívaná

Návštěvníky jihočeských památek čeká v nadcházející turistické sezóně atraktivní podívaná se spoustou novinek. Jen v Českém Krumlově mohou zhlédnout během prohlídek kolem 110 interiérů a určitě je zaujmou i zámecké zahrady rozkládající se na jedenácti hektarech.

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Stálá expozice, která je zaměřena na historii kláštera na Ostrově u Davle a na nejstarší dějiny Jílovska, nabízí i 3D model Ostrovského kláštera a středověkého městečka Sekanka.

Vyhlídka z věže děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Ačkoli není táborský kostel veřejnosti přístupný pravidelně, mohou návštěvníci v letní sezóně denně vystoupat na kostelní věž a vychutnat si překrásný pohled na město Tábor a jeho okolí.

Městská věž ve Slavonicích

Přesně 176 schodů musí návštěvníci překonat, aby si mohli vychutnat pohled z vyhlídkové věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

V Plzni byly zahájeny noční prohlídky z výšky šedesáti metrů

Plzeň jako na dlani ve dne? Žádný problém. Ale co v noci? I to je možné, pokud seženete včas vstupenky.

Na Kunětické hoře, Rumburakově hradu, je zakopán poklad opatovických mnichů

Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Nivní louky na březích potoka Smolinka jsou hojným výskytištěm kriticky ohroženého šafránu bělokvětého. Přírodní památka se nachází na pravém břehu potoka, asi 2 km severně od obce Smolina u Valašských Klobouk.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův

Každým rokem koncem března a v dubnu rozkvétají v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic na Opavsku louky se vzácnou rostlinou šafránem Heuffelovým. Střední část údolí potoka Hořiny s přilehlými loukami je vůbec nejstarším chráněným územím v okrese Opava.

Šafránová stráň u Broumovských stěn

Přírodní památka Šafránová stráň se nachází v okrese Náchod u obce Suchý Důl přímo pod Broumovskými stěnami. Každé jaro ke konci března a v dubnu se tu lze drobnými nafialovělými kvítky pokochat.

Přírodní památka Za lesem - místo, kde roste šafrán bělokvětý

Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná (696 m n. M.) asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý.

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Předmětem ochrany PP Heraltický potok je meandrující vodní tok s mrtvými rameny a pravidelně zaplavované mokřadní louky. Lokalita vyniká druhově bohatou faunou obratlovců a na jaře zde vykvétá mnoho chráněných rostlin, zejména orsej jarní.

Přírodní památka Trnovec u Uherského Hradiště

Přírodní rezervaci Trnovec mezi Napajedly a Uherským Hradištěm tvoří lužní les a starý ovocný sad ležící asi 1 km severozápadně od obce Kněžpole. Jedná se o příklad tzv. Tvrdého luhu s pestrou skladbou dřevin poskytující optimální podmínky pro výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.