🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kaple svatého Antonína Paduánského v Nadrybách

Římskokatolická Kaple svatého Antonína Paduánského v Nadrybách v okrese Plzeň-sever je zasvěcená svatému Antonínovi a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí aneb Po stopách kulturních památek a přírodních zajímavostí Veselí nad Lužnicí je stezka, která byla otevřena v roce 2022.

Hřiště Prachatice Národní

Fyzická hřiště jsou pomocí iHřiště propojeny v jeden celek, který dovede zabavit všechny od nejmenších až po dospělé.

Šumavské podhůří

Poznejte pohoří Šumavské podhůří s nejvyššími vrcholy Libín (1094 m), Kleť (1087 m), Žebříkový kámen (1066 m), Plešný (1066 m), Malá Kleť (1044 m). Inspirujte se k výletům po okolí v podhůří Šumavy!

Hanušovická vrchovina

Hanušovická vrchovina je sice o něco nižší než sousední pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník, ale skýtá spoustu možností propojit výlet hned s několika zajímavostmi v blízkém okolí.. Nejvyšším vrcholem je Jeřáb (1003 m n. M.).

Vyhlídka a autobusová zastávka Kobeřice u Brna

Kobeřice u Brnase nachází se v oblasti přírodního parku Ždánický les, na jeho severozápadním okraji, 8 km jižně od města Slavkov u Brna. Nová autobusová zastávka je současně nádhernou vyhlídkou do vzdálené krajiny Slavkovského bojiště.

Bývalá rezidence sedleckých cisterciáků v Horušicích

Rezidence sedleckého kláštera cisterciáků v Horušicích v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji je zámeček osmibokého půdorysu z doby kolem roku 1720. Stavba je připsaná Janu Blažejovi Santinimu. Dům slouží k bydlení a je nepřístupný veřejnosti.

Kolovratský alias Thunovský palác na Malé Straně

Vrcholně barokní palác má vícero názvů podle svých dřívějších majitelů. Říká se mu Kolovratský, Thunovský či Thun-Hohenštejnský. Nachází se v Nerudově ulici a dnes v něm sídlí italské velvyslanectví.

Kapitulní děkanství na Pražském hradě

Budova kapitulního děkanství na Pražském hradě je v jádru renesanční objekt (se zbytky románských a gotických prvků), který dal barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.

Naučná včelí stezka na Vaňkově kopci

Stezka je vytvořena v souladu s přírodou a co nejmenším zásahem do lesa. Je zde 14 edukačních cedulí, dendrofon, klátový úl, bosonohý chodník, hmyzí domek a ohniště.

Teplá díra u Bělkovického údolí

Zajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Teplý vzduch ohřátý pomocí tzv. Ventarol zde uniká na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára.

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice

Pavilon Z českobudějovického výstaviště prošel roku 2021 celkovou rekonstrukcí, která jej přeměnila na multifunkční pavilon. Nyní slouží pro pořádání výstav i koncertů.

Naučná stezka Stebnický potok

Občanské sdružení Život na Dyleň vybudovalo tuto naučnou stezku s 18 zastaveními v roce 2012. Sleduje tok Stebnického potoka z Lipové až k jeho prameni.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve na cestu historií, přírodou i kulturou

Mohutná novorenesanční budova Jihočeského muzea nabízí krom stálých expozic sezonní výstavy. Pochopitelně coby muzeum krajské a regionální klade velký důraz na specifika jihu Čech.

Jižní Čechy lákají na rozhledny

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) láká turisty i na pohledy z výšky. V kraji je už přes stovku rozhleden, vyhlídek nebo vyhlídkových věží. Nový produkt centrály Jižní Čechy z výšky představuje přehled všech těchto míst, ze kterých lze obdivovat vrcholky hor, vesničky i údolí. Zájemci je najdou v tištěné mapě i na internetových stránkách.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Pratuři a divocí koně v Chomýži u Krnova

Pratuři a divocí koně obývají v Chomýži nedaleko Krnova pastevní areál na území bývalé vojenské střelnice. Pomáhají zde spásat invazivní druhy vegetace, čímž podpoří růst chráněných druhů rostlin.

Satranův mlýn v obci Vepřek – válcový mlýn Vojtěcha Satrana

Areál bývalého vodního mlýna tvoří patrová obytná budova s přístavbou hostinských místností, třípodlažní budova mlýnice se strojovnou, zděná patrová sýpka, hospodářské budovy a ohradní zeď s bránou. Rozsáhlý areál byl stavebně upravován od pozdního středověku do počátku 20. století.

Na Velký Blaník za rytíři, na Malý k poutní kapli

„V rozhodnou chvíli se Blaník otevře, rytíři v plné zbroji vyhrnou se z hory a svatý Václav, jeda na bílém koni, je povede na pomoc Čechům.“ Tak vypráví jednu z našich nejznámějších pověstí o blanických rytířích v knize Staré pověsti české Alois Jirásek.

Záchranná stanice zvířat Drosera Bublava

Záchranná stanice zvířat Drosera Bublava je členem národní sítě záchranných stanic. Spolek se zabývá, mimo záchrany zraněných a handicapovaných živočichů, i environmentální výchovou, vzděláváním a osvětou.

Socha Krakonoše v Trutnově

Bronzovou sochu Krakonoše uvidí všichni řidiči a jejich spolujezdci při vjezdu či výjezdu z města. Na kruhovém objezdu před výpadovkou na Pec pod Sněžkou stojí od roku 2013 podobizna vládce hor v podobě pohanského boha. Jedná se o dílo sochařky Pauliny Skavové.

Krásná příroda a smutná historie šumavské Bučiny

Přečkala dvě světové války, hospodářské krize, veškeré rozmary počasí včetně obrovských přívalů sněhu, avšak osudnou se jí nakonec stala obrana socialismu a míru.

Zámek Sychrov v zimě. Čím žije mimo hlavní sezonu

Sychrov na Liberecku, který patří k našim nejnavštěvovanějším zámkům, je jako jeden z mála otevřen celoročně. Jeho zaměstnanci tak musejí zimní generální úklid zvládnout za provozu – třeba tak, že průvodci mezi prohlídkami stěhují nábytek, vysávají, omývají porcelán nebo kontrolují, jestli starodávné knihy nenapadla plíseň.

Psí spřežení Jeseníky – samostatné řízení saní nebo čtyřkolky

Pojďte se s psím spřežením projet zasněženou krajinou Jeseníků. Jízda na saních či terénní čtyřkolce je zážitek jak pro sportovce, tak i pro romantiky! Na saních nebo čtyřkolce můžete vyrazit za dobrodružstvím po celý rok!

Alaskan Dogs – jízdy se psím spřežením v Peci pod Sněžkou

Máte rádi psy, zimní krajinu a netradiční pohled na Krkonoše? Pokud ano, vyzkoušejte jízdu se psím spřežením na vrcholky našich nejvyšších hor. Alaskan Dogs nabízí mnoho programů se zkušeným musherem a jeho psy – od projížděk pro děti po putování horami pro dva či celou rodinu.

Nekonečná studna alias Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.

Javorová alej ke kapli důlního neštěstí v Karviné-Dolech

Výjimečná alej tvořena převážně javory se nachází v opuštené oblasti bývalých dolů v Karviné, místní části Doly. Vede z ulice Ostravská ke kapličce Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, která byla posatvena v epicentru výbuchu na dolech Jan-Karel, Hlubina a Františka dne 14. června 1894.

Maloměřická lipová alej

Maloměřická lipová alej je pozůstatkem původního maloměřického hřbitova, který byl zrušen v roce 1963. V centrální části aleje je umístěn litinový kříž postavený na náklady obce Maloměřice v roce 1860.

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najdete je na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko, asi 15 kilometrů severně od Prahy.

Zámeček Aleje u Stonařova

Lovecký zámeček stojí uprostřed lesů mezi Stonařovem a Kněžicemi. Klasicistní stavba byla vystavěna v letech 1815-17 a patřila brtnickému rodu Collaltů. Od objektu se rozbíhá sedm alejí, které daly místu jeho název. Dnes je zámeček veřejnosti nepřístupný a slouží k příležitostným kulturním akcím.

Od třívěžového mníšeckého zámku k baroknímu poutnímu areálu na Skalce

Město Mníšek pod Brdy má starou a zajímavou minulost. Legenda praví, že tu stávala osada Dubčany, ale spálil ji požár. Protože tudy procházela obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, obnovili a rozšířili sídlo mniši benediktini z kláštera na Ostrově u Davle. Osadníci z vděčnosti pojmenovali své nové bydliště Mníšek.

Huť Marie 1904 – nový život opuštěné sklářské hutě v Josefově Dole

Huť Marie je místem pro společenské akce, sportovní vyžití, relaxaci a posezení nad šálkem kávy. Unikátní prostředí multifunkční haly nabízí veškeré zázemí pro koncerty, výstavy, plesy, svatby, sportovní i jiné společenské akce.

Po stopách přírody – naučná stezka v Hradci Králové

Stezka Po stopách přírody seznámí návštěvníky s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata.

Vyhlídková věž u Usedlosti pod vinohrady

Vyhlídka s občerstvením a výhledem na okolní vinohrady a Pálavu. Ideální zastávka pro cyklisty nebo pěší turisty.

Zimní Kutnou Horou za skvostnou architekturou i tajemnými příběhy

Ve městě nad říčkou Vrchlicí, od níž si umělecké příjmení vzal básník Jaroslav Vrchlický, se psala historie českých zemí. Na stříbrnou rudu bohatá středočeská Kutná Hora patří ke světovým unikátům. I proto je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Levandulový labyrint Lela v Kyžlířově

Levandulový labyrint se nachází na soukromém pozemku v Kyžlířově. Je zmenšenou kopií labyrintu z francouzské katedrály v Chartres, má průměr 21m a je tvořen celkem 878 sazenicemi levandule. Labyrint je místo pro hravost, odpočinek a meditaci.

Kostel svatého Bartoloměje v Černoučku

Kostel byl vybudovaný v barokním slohu v letech 1769–1774 stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského a políry Matějem Čičovským z Kostomlat pod Řípem a Jiřím Rechzieglem z Horních Beřkovic.

Hrad Kašperk je klenotem šumavských lesů

Částečná zřícenina se siluetou dvou masivních hranolových věží vystupujících z tiché šumavské krajiny. To je hrad Kašperk, který si získá srdce každého návštěvníka. Okouzlil nejen turisty, ale také filmaře, a díky tomu jej známe i z oblíbené vánoční pohádky.

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Běžecký areál Vejsplachy

V areálu Vejsplachy ve Vrchlabí naleznou milovníci běžkování upravené běžecké tratě, uměle zasněžované, denně osvětlené do 20:00 hodin.

Muzeum Avion

Hotel Avion vznikl v roce 1928-1929 podle plánů architekta Bohuslava Fuchse. Prostory kavárny, čili druhé a třetí patro nyní slouží jako muzeum funkcionalismu. Expozice přiblíží život a dílo funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse.

Naučná stezka Krátká ve Sněžném na Vysočině

Okružní naučná stezka prochází vesnickou památkovou rezervací Krátká u Sněžné na Vysočně. Zájemci najdou na naučné stezce velmi pestrou paletu roubených i zděných lidových staveb charakteristických pro tento region.

Socha Krista v Úžici – největší svého druhu v ČR

Největší sochou Krista v České republice je ta k obci Úžice nedaleko Kralup nad Vltavou. Navíc je inspirována slavnou brazilskou sochou Krista Spasitele v Riu de Janeiru.

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů

Obec Držková v Ráztokách se chlubí valašským orlojem, který vyrobil místní umělec, pan Pavel Čihař se svými přáteli. Orloj obsahuje vyřezávané obrazy pohanských bohů a také pohyblivé panorama s tradičními řemesly. V provozu je každý den, dřevořezby se objevují v pravé poledne.

Gloriet v Růžové zahradě zámku Děčín

Raně barokní dvoupatrová nezastřešená stavba se sochami, lvy a erby zdobí Růžovou zahradu zámku Děčín. Stěny prolamují otevřené arkády. Je přístupná po dvouramenném schodišti, z horní terasy přímým schodištěm. Autorem sochařské výzdoby je A. F. Kitzinger.

Historický dům City Palais na Václavském náměstí

Dnešní historická budova na konci Václavského náměstí stojí na místě pozdně barokní a klasicistní zástavby z konce 18. a 1. poloviny 19. století. Byla vystavěna pro pražskou úvěrní banku v letech 1900 až 1902 podle projektu architekta a stavitele Matěje Blechy.

Pramen Žerotín ve Velkých Losinách

Termální pramen Žerotín se nachází v lázeňském parku v hloubce 1000 m. Jedná se o sirný teplý pramen, přírodní slabě mineralizovanou sirnou vodu. Jeho voda je čirá, bez barvy se sirovodíkovým pachem. Využívá se ke koupelím a jsou jím napájeny termální bazény.

Cesta Terex – lyžařská i cyklotrasa v Harrachově

V okolí Harrachova se nachází 12 km dlouhá trasa v létě využívaná cyklisty a v zimě běžkaři. Známá je jako Janouškova cesta, Cesta přes tři kopce anebo Terex. Poslední název připomíná dozer (traktor s pohyblivou radlicí), který byl při stavbě cesty použit a osvědčil se.