🌄 Archiv článků - Pohorka.info

České a moravské zámky: Tipy kam vyrazit na výlet

Krásy České republiky čítají i mnoho úchvatných historických památek. Naše země je proslulá malebnou přírodou s četnými hrady i zámky. Sezóna zámků a hradů se blíží, přinášíme proto 14 tipů na místa, která lze jen těžko při cestování opomenout.

Loreta v Kosmonosech se otevře více veřejnosti

Unikátní areál barokní loretánské kaple v Kosmonosech u Mladé Boleslavi by měl být více otevřen veřejnosti. Podle představ vedení města Kosmonosy by se z Lorety mělo stát turisticky atraktivnější místo. Areál bude po zimní odmlce otevřen 4.  dubna vernisáží výstavy fotografií.

Barokní zahrada zámku Nebílovy

Na zámku Nebílovy na Plzeňsku bude po rekonstrukci v roce 2023 otevřena původní barokní zahrada s živými ploty, květinovými záhony, cestičkami a s fontánou.

Adršpach téměř bez lidí. Skály si lépe užijete mimo sezonu

Krásně odkryté pískovcové skály, které ještě nestihly zarůst jarní zelení, a především možnost toulat se mezi nimi téměř o samotě. O tom si návštěvníci Adršpachu ve vrcholné sezoně mohou nechat jen zdát. Do největšího skalního města ve střední Evropě je přitom možné vyrazit celoročně.

Kostel sv. Petra a Pavla v Jaktaři

Kostel Petra a Pavla se nachází na vyvýšenině místě v centru původní vsi. Jaktařem prochází cyklostezka směrem na Stěbořice a Arboretum v Novém Dvoře.

Cyklotrasa podél řeky Olše v českopolském příhraničí

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí – Těšínského Slezska.

Válečný kříž u rozhledny Štěpánka

Německý válečný kříž, který ve formě medaile dostávali vojáci wehrmachtu za druhé světové války, za odvahu, stojí vytesán z kamene nedaleko rozhledny Štěpánka v Jizerských horách. Jde o jedinou památku svého druhu u nás.

Seismická stanice a muzeum seismometrie Kašperské Hory

Chcete se dozvědět něco o zemětřesení – jak se měří a jak vzniká? Geofyzikální ústav Akademie věd ČR vás nechá nahlédnout do štoly Kristýna, kde jsou měřící přístroje. V expozici seismometrie si poté ukážeme historické aparatury a vysvětlíme vše podstatné.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 bude možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Barokní knihovna i vyhlídka na Prahu. Klementinum obnovuje prohlídkovou trasu

Pražské Klementinum otevře od soboty 1.  dubna novou prohlídkovou trasu barokních prostor. Pro Národní knihovnu, která v objektu sídlí, ji bude provozovat městská společnost Prague City Tourism. Nově otevřený okruh nevynechá známou barokní knihovnu a zavede návštěvníky i do věže s výhledem na centrum Prahy. Na prohlídku se můžete podívat s předstihem prostřednictvím kamery Novinek.

Expozice lidové kultury regionů Klatovy-Cham v Chanovicích

Ve dvou chalupách skanzenu lidové architektury v obci Chanovice vznikla zajímavá expozice tradiční rukodělné výroby i nemateriální lidové kultury Plzeňského kraje. Najdete ji v obytném domě Těšetiny 12 a v chalupě Lužany 35.

Zvonkohra v Náchodě

Na Karlově náměstí v Náchodě vyhrává čtyřikrát denně melodie jedenáct zvonků jedinečné náchodské zvonkohry.

Zvonkohra Staré radnice ve Žďáře nad Sázavou

Zvonkohra na renesanční budově Staré radnice ve Žďáru nad Sázavou vám zazvoní řadu lidových písní, populárních písní, i koled.

Kaple sv. Anny v Opavě

Poutní kaple sv. Anny stála na kopci za Opavou, kde se propojovaly polní cesty od Jaktaře, Zlatníků, Slavkova, Otic a Opavy za hospodou U Latarny na nynějším katastru Zlatnickém. Jedno z nejkrásnějších míst v Opavě.

Arrow game Lesná

Luk, šíp, maska a chránič. V nové aréně na Lesné se můžete stát Robinem Hoodem s rodinou, partou kamarádů nebo kolegů. Arrow game procvičí přesnost, strategii týmové hry a techniku adrenalinové lukostřelby.

Lanové centrum Proud na Lesné

Zážitek deset metrů nad zemí, okruh sebejištění, skok na hrazdu, lanovka a adrenalinová houpačka. Kam v Brně za jedinečným dobrodružstvím? Do Lanového centra na Lesné. Hned vedle na Lesné najdete lukostřeleckou hru Arrow Game Lesná, týmovou plošinu a pro nejmenší program Po stopách veverky.

Přístaviště Poděbrady pro rekreační plavbu i osobní lodní dopravu

V Poděbradech vzniká u řeky Labe nové přístaviště. Dokončeno má být v červnu 2023. Bude sloužit jak malým rekreačním plavidlům, tak také jako přístav osobní lodní dopravy. Sloužit tak bude široké veřejnosti.

Plavecká cesta u Týnce nad Sázavou

Asi 8 km je dlouhá Plavecká cesta mezi Týnecm nad Sázavou, Pecerady a Svárem u Poříčí nad Sázavou. Vede po ní modře značená turistická trasa. V roce 2023 prošla část cesty u Pecerad výraznou revitalizací.

Důl Na Kole u Domažlic – důl, kde se těžila slída

Důl Na Kole v okrajové části Domažlic je republikovou raritou jedná se o jediný zpřístupněný důl na slídu v Česku. Důlní dílo pochází z období 2. světové války, kdy se zde těžila slída pro německý válečný průmysl. Délka štol je 330 metrů.

Putování údolím Bílého Halštrova

Naučná stezka Údolím Bílého Halštrova.

Obřadní síň u židovského hřbitova v Břeclavi

Na okraji břeclavského židovského hřbitova stojí budova Obřadní síně v neogotickém stylu. Stavba byla spolu s budovou hrobníka postavena v 19. století z glazovaných tvarovek z Poštorenské keramičky.

Rozhledna Vysoké Pole na Valašsku

Mezi Vysokým Polem a Vlachovou Lhotou na Valašsku najdete 483 m vysoký kopec, na kterém vyrostla v roce 2022 rozhledna Vysoké Pole zlínského ateliéru M.aus Architects. Od stejnojmenné obce k rozhledně vede také cyklostezka.

Naučná stezka Ohře v Lounech

Krátká procházka podél Ohře od Jiráskových mlýnů k Loutkovému divadla, kde na třech informačních panelech najdete informace o řece Ohři, břehovém porostu a stavbách na stezce.

Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník

Pozorujete rádi naše opeřence? Pak musíte zavítat k Starému Příseckému rybníku na Jihlavsku. Masivní dřevěná stavba na jihozápadním okraji rybníka umožňuje pozorování ptactva po celý rok. Rybník se nachází nedaleko Příseky mezi Jihlavou a Brtnicí.

Smírčí kříže v obci Protivec na Žluticku

Protivec je známý všem milovníkům drobných památek, zejména pak tajemných smírčích křížů. Jedná se o kamenné kříže postavené na místě, kde došlo k hrdelnímu zločinu nebo neštěstí. Na katastru obce Protivce se nalézají hned tři tyto památky.

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Vila Hanse Turby v Mariánských Lázních – městská knihovna s lázeňskou historií

Krásná vila v Mariánských Lázních byla postavena roku 1903 pro vyhlášeného městského lékaře a později starostu Hanse Turbu. V jejích zdech pobýval při lázeňském pobytu roku 1913 Sigmund Freud s rodinou. V jedinečné stavbě dnes sídlí městská knihovna.

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Památky na Zlínsku nabízejí novinky

Hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice a Květná zahrada v Kroměříži dokončují poslední přípravy na zahájení letošní návštěvnické sezony. „Brány památek ve Zlínském kraji se otevřou v sobotu 1.  dubna,“ informovala mluvčí Územní památkové správy v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.

Sídliště Vinice v Plzni

Nedaleko plzeňské zoologické zahrady, na Severním Předměstí, se nachází sídliště Vinice. Vzniklo na konci 80. let 20. století a odkazuje na pěstování révy vinné v této oblasti kdysi dávno v minulých staletích.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Ovčí přístřešek – vyhlídková věž v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí najdete zajímavou rozhledničku pojmenovanou Ovčí přístřešek. Otevřená je pouze za suchého počasí, vstupné na věž je dobrovolné.

Kameny zmizelých v Poličce

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Polička postupně instaluje 33 kamenů v upomínku těm, kteří byli z města odvedeni a již nikdy se domů nevrátili.

Husitská mohyla v Hořicích

V Hořicích najdete na jih od nádraží Husitskou mohylu neboli Mohejlík v podobě husitského válečného vozu. Je připomínkou místa, kde se konala v roce 1423 bitva.

Kladrubský klášter ukáže vůbec poprvé mnišské cely i zahradu

Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.

Naučná stezka S kvíčalou za humna

Naučná stezka "S kvíčalou za humna" v Sněžném nabízí skvělou příležitost pro objevování a poznávání přírody Žďárských vrchů a zároveň prohloubení znalostí o historii této oblasti. Stezka zahrnuje 12 různých stanovišť, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií Sněžného a okolní přírodou.

Aikido Jigoku Dojo Praha – Stodůlky

Cvičíme praktickou formu bojového umění Aikido s původním bojových duchem odkazující na Bugei, propojenou s mentálním a spirituálním rozvojem a sebeobranou v rámci práva ČR.

Zámek Ptení

Ptení má nového majitele a s ním se zámku blýská na lepší časy! Již letos se na zámku uskuteční mnoho kulturních a hudebních akcí.

Půjčovna elektrických koloběžek

Půjčovna elektrických koloběžek v okolí Mariánských Lázní a Karlových Varů.

Včelí stezka v Zoo Ostrava

V Zoologickém a botanickém parku v Ostravě mimo krásná živá zvířata a rostliny naleznete i Včelí stezku. Tvoří ji několik informačních panelů, ukázky různých typů včelího obydlí a nechybí ani odpočinková místa.

Lumbeho vila na Hradčanech

Kousek od Pražského hradu, od Jeleního příkopu, v ulici U Brusnice se nachází Lumbeho vila, jedna z reprezentativních budov českých prezidentů.

Kajaková škola v Brandýse nad Labem

Skupinové lekce jízdy na kajaku pro začátečníky a mírně pokročilé v Brandýse nad Labem v prostředí umělého slalomového kanálu.

Ruiny kostela sv. Linharta

V lesích jihozápadně od centra Karlových Varů se nacházejí ruiny pozdně románského kostelíka sv. Linharta.

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.

Poutní areál Lomec ukrývá unikátní oltář

Uprostřed lesů, nedaleko Netolic, je na tichém paloučku schované jedno krásné jihočeské mariánské poutní místo. Lomecký areál neboli Lomeček, jak mu místní přezdívají, je jedním z nejvýznamnějších barokních poutních areálů v jižních Čechách. Místní kostel tu totiž ukrývá jeden český unikát.

Střeží ruinu hradu Zbirohy kamenný Černý rytíř?

V Českém ráji stojí řada skalních hradů, milovníci historie a romantiky si tu přijdou na své. Jedním z nich je ruina Zbirohy (nebo také Zbiroh, názory na jméno se různí) na skalnatém ostrohu nad údolím Jizery nedaleko Malé Skály.

Skanzen novou zastávkou na vodní cestě

Donedávna byla vstupní budova skanzenu ve Strážnici tak trochu jako pevnost. Z jedné strany voda, ze všech dalších plot. Stavba nové laguny přístavu Baťova kanálu vše mění – a mění i ráz využití budovy. Ze vstupní části skanzenu bude vítaná zastávka pro turisty z vodní cesty.

Muzeum připomíná tradici hornictví v Jestřebích horách

Muzeum pod širým nebem připomíná v Malých Svatoňovicích letos dvacátým rokem čtyřsetletou tradici dobývání černého uhlí v Jestřebích horách na Trutnovsku. Důlní technika, která by jinak skončila ve šrotu, stojí seřazená u bývalého dolu Zdeněk Nejedlý na kousku úzkokolejky, kudy se kdysi vozilo uhlí k malosvatoňovickému nádraží.

Císařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy

Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. V jeskyni je dnes dětská léčebna se speleoterapií.