🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Jeskyně Petrovina

Nedaleko Březovice na Kokořínsku najdete jeskyni Petrovina, jejíž vchod se nachází ve skalním sloupu v úzké strži.

Jeskyně Spálený mlýn

Pískovcovou jeskyni s názvem Spálený mlýn najdete v údolí Strenického potoka.

Jeskyně Suchý mlýn

Severovýchodně od Nosálova, poblíž Strenického potoka, je důl zvaný Suchý mlýn,.

Campiri - sdílení karavanů a obytných vozů

Startup Campiri je zaměřený na sdílení karavanů a obytných vozů.

Skalní reliéfy Krista a Panny Marie s dítětem

Dva skalní reliéfy objevíte na modré značce z Pavliček do Dubé. Na jedné straně je větší reliéf Krista, naproti pak Panna Marie s dítětem. Oba reliéfy jsou značně nahlodané zubem času.

Naučná stezka Nedošínský háj

Nedaleko NS Velký Košíř se nachází háj Nedošín, jehož územím provází NS Nedošínský háj. Na okružní trase informuje 11 tabulí o místní fauně a flóře a lesnictví.

Kamenná poustevna u Drahenického Málkova

Poustevna se nachází v lese u obce Drahenický Málkov na náhorní plošině. Okolí je doslova balvanovité a mystické. Celé kamenné dílo včetně vztyčených menhirů pochází z 19. století, bylo snahou tehdy módních okrašlovacích prvků v přírodě.

Bývalá chata Luž

První chata stávala na vrcholu již od roku 1823. Následně došlo k rozšíření a přístavbě rozhledny. Za nevyjasněných okolností podlehla požáru v roce 1946. Zbytky základů jsou patrné dodnes a jsou využity jako vyhlídková plošina.

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi nejzápadnější části Jizerských hor, která je součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

Naučná stezka Čertova strouha u Špindlerova mlýna

Naučná stezka vás provede Čertovým dolem, úzkou roklí, ve které teče Čertova strouha. Na té byla, kvůli předchozím povodním, vybudována na počátku 20. století kaskáda 43 přepážek doplněných dalšími prvky. O této technické zajímavosti a také o okolní krajině se dočtete na osmi informačních panelech.

Kurzy o Praze po Praze

Privátní tematické procházky po Praze o Praze pro děti a rodiče.

V Živé vodě v moravské Modré s vyzami nad hlavou

Modrá je svými aktivitami pozoruhodná obec, láká především na archeoskanzen ukazující život za Velkomoravské říše a unikátní sladkovodní a botanickou expozici Živá voda.

Koupaliště Kaznějov

Areál Koupaliště Kaznějov se nachází v krásném zalesněném prostředí, mimo samotnou obec.

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč

Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, jako druhé nejstarší pražské nádraží. Provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Během kompletní rekonstrukce by zde do roku 2022 mělo vzniknout multifunkční centrum Stanice 6.

Jeskyně Cikánský kámen

Přírodně vyhloubená jeskyně, která pravděpodobně sloužila k přenocování pocestných po cestě do Žitavy, nese název Cikánský kámen.

Přírodní památka V Obouch

Přírodní památka V Obouch je chráněna pro téměř 4 kilometry dlouhý úsek přirozeného toku řeky Lomnice. Území je známé pro svou bohatou flóru i faunu.

Přírodní rezervace Žlíbky

Přírodní rezervace Žlíbky leží nedaleko obce Bořečnice a je chráněná pro své skalnaté svahy se suťovými porosty.

Trhovokamenické rybníky

Území o rozloze téměř 60 hektarů je chráněno od roku 2019.

Provodínská pískovna

Malá loučka na kraji lesa skrývá tajemství v podobě obřího pískového lomu, který je jako stvořený pro letní koupání.

Vesnická památková rezervace Žďár

Jižně od Doks se nachází vesnička Žďár, která byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací.

Vesnická památková zóna Kruh

Vesnická památková zóna Kruh leží na západním konci Žďárského dolu pod jižním úbočím Jestřábího vrchu.

Pod pohanským vrchem Velíz zněla vlastenecká píseň Čechy krásné, Čechy mé

Kopec Velíz nad obcí Kublov na Křivoklátsku má v našich dějinách značný význam. Jméno má po pohanském bohu Velízovi (Velesovi, Velosovi).

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.

Zámecký park ve Vrchlabí

Zámecký park ve Vrchlabí je více než jedno a půl století zdrojem krásy, radosti a klidu. Navíc také poznání a ponaučení. Kromě odborné péče se Správa KRNAP, která park spravuje, snaží dlouhodobě popularizovat historii parku i jednotlivé dřeviny.

Kalvárie Čestice

Od roku 1821 se na zalesněném návrší tyčí soubor 6 staveb s názvem Kalvárie. Vrch Kalvárie byl poutním místem ještě před výstavbou kaplí.

E-kola pro Moravskoslezský kraj

E-kola pro kraj je projekt Moravskoslezského kraje, který si klade za cíl podpořit zájem o cykloturistiku nejen u aktivních sportovců, ale také u lidí s pohybovým omezením, seniorů či nesportovců.

Šumavské pláně

Šumavské pláně jsou součástí střední části Šumavy, kde se rozprostírají na ploše 670 km² a jsou tak nejrozsáhlejším geomorfologickým podcelkem Šumavy, protože zabírají 40% její celkové rozlohy. Průměrná nadmořská výška je 980 metrů.

Javornická hornatina

Javornická hornatina se rozkládá na území o ploše cca 60 km2 rozkládající se pod horou Javorník s nadmořskou výškou 1066 m n. M., zasahující od Kašperských Hor na západě k Vacovu na východě a od Strašína na severu ke Stachám na jihu.

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se dodnes nedochovala střecha, krovy, klenba byla prolomena, ale zůstalo zde obvodové zdivo a hlavně uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen vzkříšení.

Bývalá továrna Franze Watzlawicka v Rejštejně

Mezi téměř zapomenuté stránky historie Šumavy podnikatelskému úsilí kašperskohorské rodiny Watzlawicků a jejich podniku Bohemia-Werke. Tato továrna se v první polovině 20. století stala největším průmyslovým podnikem města Kašperských Hor a celého okolí.

Spaunova vila v Rejštejně

Spaunova vila byla postavena v letech 1903–1904 v Rejštejně na Šumavsku. Vila se skládá ze dvou schodištěm oddělených částí a jejím autorem je vídeňský architekt Leopold Bauer. Vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.

Přírodní rezervace Údolí Jizery

Přírodní rezervace Údolí Jizery se rozkládá na téměř 125 hektarech v nadmořské výšce 300-500 metrů. Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 2013.

Orchidejové louky pod Solanskou horou

Jednu z floristicky nejvýznamnějších lokalit v Česku najdete pod Solanskou horou.

Mutěnické rybníky

K obci Mutěnice neodmyslitelně patří rybníky, které jsou významným hnízdištěm vodního ptactva.

Vrch Helštýn u Valašského Meziříčí

Vrch Helštýn se nachází v Rožnovské brázdě severovýchodně od Valašského Meziříčí, v nadmořské výšce 385 m n. M. Na vrcholu kopce najdete památník obětem první a druhé světové války a pěkné vyhlídkové místo. Od roku 2021 zde vyrůstá stromová katedrála.

Národní přírodní památka Hodonínská Dúbrava

V území mezi Hodonínem, Dubňany a Mutěnicemi leží les nazývaný Hodonínská Dúbrava. V roce 2014 byla v jeho nejcennější části na ploše velikosti 683,18 ha vyhlášena národní přírodní památka.

Vinný lis v Čejkovicích

Víte jak vypadá vinný lis, ale ne ten, který se používá dneska?

Přírodní památka Čejkovické Špidláky

Čejkovické Špidláky se rozprostírají na 17 hektarech v nadmořské výšce 200 metrů mezi Čejkovicemi a Čejčí.

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.

Sirný pramen Heliga v Čejči

Historie pramena sahá do hluboké minulosti. Jde o sirnatý pramen, který je cítit po zkažených vejcích, nicméně má osvěžující účinky na zažívací orgány.

Singletraily Telč v Lipkách

V Lipkách byly vytvořeny tři traily pro začátečníky a středně pokročilé jezdce v celkové délce 3 km. Začátek tratí je u kaple sv. Karla Boromejského a na stoupací trase na Hostětice. Svezou se zde rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka vedoucí ze Sedlčan do Prčice měří cca 14 km. Trasa vede přes Radeč, Mezný a Jesenici. Minimální šířka je 2,5 metru, což umožňuje bezpečný obousměrný provoz.

Kunětická hora otevře Jurkovičovu část

Brány památkových objektů se letos pro návštěvníky ještě neotevřely. Neznamená to však, že by jejich správci setrvávali v zimním spánku. Naopak. Na řadě památek se intenzivně buduje. Například na hradě Kunětická hora se připravuje nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, takzvané Jurkovičově, části hradu.

Propast Malá Macocha

Známá jeskyně Macocha má svou malou sestru, která je známá pod názvem Malá Macocha a najdete ji nedaleko Babic nad Svitavou.

Arboretum Řícmanice

V lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou se rozkládá arboretum Řícmanice, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.

Rozcestí U Tří kamenů v Bílých Karpatech

Mezi vrcholy Stráň a Kobyla v Bílých Karpatech najdete místo, kde je hraničními kameny vyznačeno rozhraní panství Lichtenštejnů (Kuželov), Magnisů (Hrubá Vrbka) a Uher (Slovensko). Nese název U Tří kamenů.

Lípa v Podemládí

Lípa v Podemládí zde stojí už 300 let.

Annamariánský pramen

Oblíbeným místem lázeňských hostů je rozlehlý park Bažantnice, který je ideálním místem pro procházky.

Klisny koně Převalského se prohánějí na pláni pražských Dívčích hradů

Ještě nedávno byla velká část rozsáhlé plochy na Dívčích hradech v pražských Jinonicích využívána k pěstebním účelům. Rostlo tu obilí, pěstovala se řepka. Od pondělí 19. dubna se dvacetihektarový prostor stal domovem čtyř klisen koně Převalského.

Hřbitov v Českých Žlebech ukrývá tajemství ostatků bratra Krále Šumavy

I když na hřbitově v Českých Žlebech je od roku 2014 umístěna pamětní deska, připomínající pohraničníky zastřeleného Bohumila Hasila, bratra Josefa Hasila, jednoho z takzvaných králů Šumavy, jeho tělo odpočívá na neznámém místě někde poblíž.