🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.

Chovná stanice koně Převalského pro Zoo Praha v Dolním Dobřejově

Zoo Praha, proslavená po celém světě chovem koní Převalského, chová tato zvířata v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Mimo jiné se tady zvířata aklimatizují před dalším transportem.

Naučná stezka vrány Krákorky

Naučná stezka vrány Krákorky ve Vranovicích v délce 5,5 km vás zavede na krásná místa v obci, ale také lesem. Čeká na vás 8 zajímavých stanovišť a s našim Průvodcem tato procházka bude ještě krásnější a veselejší.

Na opičí tlupy z Helfenburku muselo přitáhnout císařské vojsko

Nádvořím se line vůně opékaných buřtů a krkovice, která se tu griluje na roštu. Dřevo, klacky, železný plát jsou k dispozici, menáž si přineste svoji. Jsme na Helfenburku, zřícenině nedaleko města Úštěk.

Modřín v Medvědím lese – nejmohutnější modřín jižních Čech

Modřín opadavý v Josefově Dole je památný strom, který roste v zaniklé osadě u Zvonkové na Šumavě. Obvodem kmene jde o nejmohutnější památný modřín jižních Čech a druhý nejmohutnější v Česku.

Modřín troják u Habrůvky – nejvyšší modřín ČR

Nádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Modříny u zámku Favorit v Šindelové

Modříny u Favoritu tvoří dvouřadá alej čtyř památných stromů. Dříve rostly v řídké smrčině okolo lesní cesty, která vedla původní oborou k zámečku, směrem k Jindřichovicím. Modříny opadavé bývalo vidět už zdaleka, ale poté, co smrky vzrostly, nejsou již modříny dominantní.

V keltském skanzenu v Nasavrkách roste dům náčelníka

Už skoro dvacet let působí v Nasavrkách na Chrudimsku spolek Boii, který se vrací ke keltským tradicím a svátkům. Současně také postupně buduje rekonstrukci keltského oppida, inspirovanou nálezy v nedalekých Českých Lhoticích i na dalších místech v Čechách.

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy má tři věže a prostřední z nich je vlastně místní rozhledna. Můžete vyjít po vřetenovém schodišti do zámecké hodinové věže a prohlédnout si krajinu z ptačí perspektivy.

Z městečka Rukapáně romantickým Chittussiho údolím pod Železné hory

Barva řeky Doubravy je proměnná, břehy lemuje zelená ve všech odstínech, nyní v pozdním jaru i žlutá blatouchů či petrklíčů. K tomu šeď skal a balvanů, přes které se řeka převaluje a utváří peřeje.

HopJump Ostrava – trampolínový park

Největší trampolínový park v Ostravě. 4 patra zábavy na trampolínách.

Zahrada Santoška na Smíchově

Zahrada Santoška se nachází na severní a severovýchodní straně Pavího vrchu, nad tunelem Mrázovka. Společně s venkovskou usedlostí Santoška z poloviny 17. století je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Rozhledna Pípalka na Křemešníku

Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. Vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Jezero Most chystá řadu novinek

Most se chystá na spuštění první sezony v areálu u stejnojmenného jezera, které vzniklo v uplynulých letech zatopením jámy po těžbě hnědého uhlí. Magistrát chystá několik novinek a vylepšení komfortu pro návštěvníky.

České středohoří: Krajinou zřícenin středověkých hradů

Mnozí znají České středohoří jen ze sedadla auta či jiného dopravního prostředku, kterým míří z Prahy na severozápad do Ústí nad Labem nebo do Německa. Krajina, v níž se odehrávají některé české pověsti, přitom nabízí víc než jen výstup na nejvyšší horu Milešovku (837 m n. M.), kterou zná každý ze školy.

Vojanovy sady jsou sice oázou klidu, ale také plné křiku pávů

Zcela nenápadný je vchod do jedné z nejhezčích pražských oáz klidu, Vojanových sadů. Brána je ve zdi ulice U Lužického semináře na Malé Straně. Ono je to s tím klidem trochu relativní. Neustále se tu ozývá křik pávů, kterých jsou tu minimálně dvě desítky.

Beachclub Liberec

Kromě možnosti hry pro širokou veřejnost Beachclub Liberec otevírá beachvolejbalové kroužky i výkonnostní tréninky pro děti od 6-18 let. Tréninky nabízíme také dospělým.

Statek Hrabínka - jízda na koni

Nabízíme vyjížďky na koních pro úplné začátečníky i pokročilé jezdce.

Magickou rudolfínskou Prahou vás při výbuchu provede slovutný magistr Kelley

Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.

Skřítci u Kacanov

Přijďte se s dětmi podívat za skřítky, kteří v Kacanovech u Jezírek chrání přírodu.

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.

Kalanetika a Pilates v Litoměřicích

Skupinová cvičení pro ženy. Jedná se o posilovací cvičení.

Na šumavský Kůstrý za dávnými záhadami

Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě

Jedna ze tří městských bran Vysokého Mýta je pozůstatkem městského opevnění. Skládá se a z velké věže a malé věžičky, mezi kterými je umístěna vlastní brána.

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, budou mít od července 2021 šanci prohlédnout si krajinu z nové rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Naučná stezka Deblov u Chrudimi

Naučná stezka o délce cca 600 m se věnuje skalnatému vrcholu Na Chocholce. Ten byl před 500 milióny let mořským dnem, které postupem času zkamenělo a tisíci chodbiček ho provrtali mořští živočichové.

Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků se zaměřuje na milovníky oblíbeného kulturního turismu, kterým nabízí putovnání po památkách v česko-polském pohraničí. Na české straně je zapojeno 25 památkových objektů z východních Čech, na území Polska pak 16 hradů a zámků.

Babí hora u Karviné

Nejvyšším místem okresu Karviná je Babí hora, která leží v 423 m n.m. V Těrlicku – Hradiště, kde najdete také sochařský park.

Potok Granátka pod vrchem Kuzov

Potok Granátka, neboli Žejdlík neboli Kuzovský potok najdete pod vrchem Kuzov na Litoměřicku.

Dub sedmi bratří u Karlštejna

17 metrů vysoký strom s obvodem kmene téměř 500 cm a asi 350 let starý roste 1 kilometr severně od Karlštejna. A minout ho nemůžete, protože stojí u rozcestníku pěších turistických stezek.

Hibschova naučná stezka

Na popud vlastivědných pracovníků z Litoměřic, zejména pak Erharda Proschwitzera, vznikla v roce1927 Hibschova stezka, která byla zaměřena na geologické zajímavosti v okolí Žitenic.

Markova skála u Seče

Nedaleko vodní nádrže Seč se tyčí dva skalní ostrohy. Jedním z nich je Markova Skála.

Přírodní rezervace Polom na Chrudimsku

Přírodní památka Polom nedaleko Horního Bradla na Chrudimsku se rozkládá na více než 18 hektarech a leží v nadmořské výšce téměř 625 metrů. Skládá se ze dvou navzájem oddělených částí – Malý a Velký Polom, někdy též nazývanými Prales.

Přírodní památka Bučina – Spálený kopec

Bučina - Spálený kopec je přírodní památka, kterou najdete nedaleko obce Krouna na Chrudimsku. Rozkládá se na území téměř 32 hektarů v nadmořeské výšce téměř 700 metrů.

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Život Slovanů v období Velkomoravské říše představuje archeoskanzen v Modré u Velehradu

Z vyhlídkové a strážní věže je nádherný výhled na areál s řadou obytných domů a hospodářských stavení, ale také na blízkou baziliku ve Velehradě. Za ní téměř filmovou kulisu doplňuje hrad Buchlov střežící Chřiby. Je to skvělý zážitek, mít skanzen pro sebe.

Přírodní památka a skalní útvar Budačina

Přírodní památku Budačina tvoří skupina pískovcových skal nad údolním svahem Kudlovického potoka v Kudlovické dolině v místní trati Budačina, asi 8 km od Kudlovic.

Ze zříceniny Andělské Hory k novodobým ruinám lázní Kyselka

Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.

Skála Miláčka

Pískovcová skála leží nedaleko Halenkovic v Kudlovickém údolí a váže se k ní pověst o nešťastné lásce.

Zuzančina studánka na Uherskohradišťsku

Nad Kudlovickým potokem, v horní části Kudlovického okolí, se v lesích skrývá Zuzančina studánka. Pramen je pitný. U studánky najdete posezení, ceduli s rozborem vody i obrázek Panny Marie.

Košíkovské skály na Uherskohradišťsku

Košíkovské skály najdete nedaleko obce Košíky na Uherskohradišťsku. Jsou oblíbeným místem horolezců. Jde o několik skalních věží z pevného pískovce, které se nacházejí na konci skalnatého hřebene.

Zřícenina zámku Kostelní Bříza

Zřícenina zámku ve vesnici Kostelní Bříza u Březové pochází z 18. století a stojí v areálu poplužního dvora. K zámku přiléhá i zámecký park chráněný jako kulturní památka.

Zaniklá obec Ostrov na Sokolovsku

Sokolovský okres skrývá mnoho po druhé světové válce zaniklých obcí. Jednou z nich je i obec Ostrov, neboli Wöhr.

Zaniklá obec Žitná na Sokolovsku

Obec Žitná získala svůj název ne jen tak ledajakou náhodou. Ve zdejších klimatických podmínkách se nejlépe dařilo žitu a od toho obec získala svůj název. První písemná zmínka pochází už ze 14. století.

Třešeň na Žitné

V Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, nedaleko Březové, najdete již 37. a vůbec 1. ovocný strom v této oblasti.