🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Přírodní památka Čubernice se zbytky hradiště

Přírodní památkou je strmý suťový svah údolí potoka Čubernice. Nelesní porosty mají většinou přirozený charakter, jsou to zejména stepní trávníky a nízké keře se skalními ostrůvky. Nacházejí se zde znatelné terénní náznaky hradiště z pozdní doby kamenné.

Radnice v Rýmařově

Monumentální raně barokní stavba s věží stojí v samém středu náměstí. Také dnes slouží jako radní dům a informační centrum. Radnice byla vystavěna v letech 1667 – 1670 v raně barokním slohu, vznikla přestavbou starší renesanční stavby.

Zámek v Přerově nad Labem

Přerovský zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako nové správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Dnes zachovaná dvoukřídlá dvoupatrová budova s věží je zdobena bohatou renesanční sgrafitovou výzdobou.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

Stavba kaple v obci Mšené-lázně byla zahájena v roce 1802, v roce 1804 byla přerušena a kaple zůstala nedostavěná. Zbyla pouze malebná zřícenina na pahorku v prostoru lázní.

Archeologické naleziště Rudické kolíbky

Rudické kolíbky jsou vápencovým skalním městem umístěným asi půl kilometru jihovýchodně od centra obce Rudice.

Barokní budova Staré pošty ve Stodu

Dům "Staré pošty" čp. 12, později hostinec "U labutě" Josefa Schwana, zvaný též Suvorovův dům, stojí na rohu Komenského náměstí v blízkosti nábřeží.

Barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého ve Stodu

V roce 1617 byl založen chotěšovským proboštem A. Rudrischem městský špitál, ke kterému byla zřízena i kaple.

Barokní statek Dvůr Gigant v Záluží

Jedná se o barokní hospodářský dvůr chotěšovského kláštera z poloviny 16. století.

Dřevěná socha Malíře ve Svratce

Dřevěná socha „Malíře“ z roku 2013 od řezbáře Jiřího Šilera symbolizuje malířskou tradici Svratky a nachází se na náměstí 9. května.

Kaple sv. Vavřince v Malé Skále

Zámeckou kapli sv. Vavřince dal v roce 1869 postavit majitel maloskalského panství Ludvík Oppenheimer. Před kaplí stojí socha Jana Nepomuckého. V roce 1996 byla kaple zrekonstruována a její okolí bylo upraveno na park.

Klášter Lnáře s kostelem Nejsvětější Trojice

Klášter bosých augustiniánů byl založen v polovině 17. století, dostavěn byl roku 1697. Svému původnímu účelu sloužil až do jara roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Svratce

Kostel sv. Jana Křtitele vznikl pravděpodobně ve 13. století, za husitských válek byl vypálen a později zrekonstruován v gotickém duchu.

Kostel sv. Máří Magdaleny ve Stodu

V nejstarších dobách stála v místech dnešního kostela dřevěná kaple, která byla údajně v roce 1406 přestavěna na kapli kamennou.

Kostel sv. Mikuláše ve Lnářích

Původně farní kostel sv. Mikuláše byl postaven nejspíše v průběhu první poloviny 14. století. Roku 1735 podnikl hrabě Václav Josef Künigl vrcholně barokní přestavbu, která kostelu vtiskla současnou podobu.

Krytý bazén v Hotelu Svratka

Hotelový bazén je z velké části prosklený s příjemným výhledem do okolní přírody.

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Lázeňská kaple Salve v Mšené-lázně

Kaple vznikla rekonstrukcí původního lázeňského objektu u Karlova pramene. Kaple slouží nejen pro bohoslužby věřícím, ale jako oáza klidu a pohody jistě osloví i návštěvníky lázeňského areálu.

Letní koupaliště ve Svratce

Koupaliště se nachází na jihozápadním okraji Svratky v ulici Partyzánské.

Naučná stezka Stodsko

Nápad vybudovat naučnou stezku Stodsko vznikl v roce 2007, kdy také bylo vyrobeno prvních šest naučných tabulí první etapy. V roce 2008 pak bylo přidáno dalších šest tabulí druhé etapy a šest tabulí etapy třetí. A roce 2010 byla vybudována poslední čtvrtá etapa.

Rozhledna Křížový vrch u Stodu

V polovině 19. století byl na tomto místě postaven nový kostel, ke kterému byla v roce 1931 přistavěna věž. Ta začala sloužit jako rozhledna.

Rybníky ve Lnářích - Zámecký, Podhájský a Veský

Rybníkářství patří ke starodávným lidským činnostem. Ve Lnářích vznikly na toku Smoliveckého potoka 3 průtočné rybníky, i když s odstupem několika staletí. Nejstarším z nich byl Zámecký rybník (dříve zvaný Hradský). Dalšími jsou rybník Podhájský a Veský.

Rychlobruslařská dráha ve Svratce - první dráha v tehdejším Československu

Rychlobruslařský ovál ve Svratce byl otevřen v roce 1954, jednalo se o první rychlobruslařskou dráhu v Československu.

Skiareál Svratka

Ski areál Svratka se rozprostírá v severovýchodní části CHKO Žďárské vrchy a nabízí svým návštěvníkům atraktivní prostředí údolí řeky Svratky.

Socha houbaře ve Svratce

Soška Houbaře na kašně na náměstí 9. května pochází z roku 1938, a je dílem akademického sochaře, svrateckého rodáka Antonína Odehnala, který její návrh městu věnoval.

Svratecké golfové hřiště - jedno z nejstarších v České republice

Šedesát let staré hřiště s řadami krásných stromů lemujících ferveje, Svratecké hřiště patří k našim nejstarším, založeno bylo na přelomu let 1939-40 (klub již v roce 1932).

Tvrz Lnáře

Kamenná gotická tvrz byla zbudována již před rokem 1318. Tvrz byla přestavěna kolem roku 1597 v moderním renesančním stylu a při ní okrasnou zahradu s letohrádkem. Později již nevyhovovala požadavkům na komfort a reprezentaci a byl postaven sousední zámek. Dnes sídlí v tvrzi galerie a infocentrum.

Poutní místo Křížový vrch u Stodu

Křížový vrch (487 m n. M.), odedávna zvaný též Vrabina, byl od roku 1234 majetkem chotěšovského kláštera. Od roku 1739 stojí na vrcholu dřevěný kříž, který byl v letech 1747-1755 nahrazen poutním kostelíkem a po zrušení kláštera roku 1804 byl zbořen.

Muzeum historických vozů BMW v Brně

Nové muzeum historických vozů BMW, které patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů.

Dětské hřiště u hradu Svojanov

Na hradě však vědí, jak děti rozptýlit. Správa památky pro ně pořídila nové hřiště.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie Na Rovínku nad přehradou Slapy

Kaplička se nachází na břehu Slapské přehrady v místě zvaném Na Rovínku. Empírová poutní kaple je zasvěcená Panně Marii. Stavba je doplněna samostatně stojícím dřevěným křížem.

Kostel sv. Petra a Pavla Slapy

Nejvýznamnější stavební památkou Slap je bezpochyby kostel svatého Petra a Pavla. Kostel byl postaven za zbraslavského opata Wolfganga Šváchy, který zastával svůj úřad v letech 1684 - 1716. Jeho autorem je Jan Santini, velká postava architektury té doby.

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Masarykova jezdecká socha v Lánech

U příležitosti 160. výročí narození prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka byla v Lánech odhalena jeho jezdecká socha. Socha je dílem sochaře Petra Nováka a je umístěna před Muzeem TGM v Lánech.

Naučná stezka farmacie v Hradci Králové

Naučná stezka farmacie se nachází v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

Nejsevernější bod České republiky v Lobendavě

Osada Severní je nejseverněji nacházející se osada na území Česka. Patří pod Lobendavu ve Šluknovském výběžku. To je místo, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři.

Pípalův vodní mlýn v Šumicích

Areál Pipalova třípatrového válcového mlýna v Šumicích u Uherského Brodu je významnou technickou památkou, zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Studentské náměstí v Kadani

Studentské náměstí (dříve též Josefské) je veřejný prostor v Kadani. Nalezneme jej v prostoru před Svatou branou.

Větrný mlýn Světlík - největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Pamětní síň dr. Alice Masarykové v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého Červeného kříže.

Ateliér sochařky Hany Wichterlové pod Petřínem

Hana Wichterlová (1903-1990), byla nepřehlédnutelnou uměleckou osobností, která tvořila v tichu svého ateliéru pod pražským Petřínem bez touhy a nároku na veřejné uznání a pocty.

Renesanční radnice ve Stříbře

Radnice na Masarykově náměstí je rozsáhlá renesanční stavba se třemi štíty, vystavěná v průběhu 16. století na místě dvou domů.

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.

Obec Holé Vrchy - centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Malebná středočeská vesnička je částí obce Dobrovice u Mladé Boleslavi. Jde sice o malou vesničku, která ovšem stále žije. Ctí se tu lidové tradice jako je velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či masopustní průvody. Velkou tradici zde má i cyklistika.

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná farma z Podřipska zaměřená na pěstování levandule s několikaletou tradicí.

Tvrz Malotice u Zásmuk

Vodní tvrz u rybníka ve stejnojmenné obci nedaleko Zásmuk na Kolínsku. Postavena byla zřejmě ve 2. pol. 14. stol. Bohatými kutnohorskými měšťany.

A Studio Rubín - alternativní divadlo na Malostranském náměstí

Alternativní divadelní scéna zaměřená na domácí repertoár, který je tvořen zejména autorskými inscenacemi.

Stadion Bedřichov

Oblíbené nástupní místo Jizerské magistrály. Lze ho využít jako výchozí bod pro výlety na běžkách, na kole i pěšky.

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.

Městská galerie Kryt v Klášterci nad Ohří

Městská galerie Kryt pořádá v měsíčních cyklech výstavy současného výtvarného umění i další tematické výstavy, např. O historii města. Cílem je představit návštěvníkům umělce začínající i (světo)známé, umělce místní i přespolní.