🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Divadlo Aloise Jiráska v Úpici

Historie divadla v Úpici sahá do roku 1824, kdy byl založen úpický ochotnický divadelní spolek. Tento věk ho řadí mezi nejstarší divadelní spolky u nás vůbec.

Hvězdárna Úpice

Hvězdárna Úpice je odborným pracovištěm, které dosahuje v několika oblastech své činnosti velmi vysoké úrovně. Některá pozorování jsou zcela jedinečná. Vedle odborné práce se však hvězdárna Úpice zaměřuje také na osvětovou a vzdělávací činnost pro veřejnost nejen v oblasti astronomie.

Kaple Nalezení sv. Kříže v Želivi

Kaple Nalezení sv. Kříže byla postavena v roce 1738. Stojí na stráni s názvem Kalvárie, dříve zde stávaly dřevěné kříže a sochy. Všeobecně byla zvána kaplí umírajících.

Kaple Narození Panny Marie na Ošťavku v Želivi

Kaple byla postavena z vděčnosti za pokoj a mír, který v zemi nastal po skončení třicetileté války. Vysvěcena byla v roce 1649. U kapličky je studánka s údajně zázračnou vodou.

Kaple sv. Michala v Úpici

Raně barokní kaple vystavěná v letech 1698–99. Centrální stavba oválného půdorysu.

Knihobudky v ulicích Mladé Boleslavi

První dvě knihobudky slouží obyvatelům Mladé Boleslavi jako sdílená veřejná knihovna. První z nich je nedaleko Domu kultury, druhá v Novém parku. Každý si sem může přijít knihu vybrat, odnést, přečíst a případně vrátit, nebo naopak sem věnovat knihu, kterou už nepotřebuje.

Kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Zákupech

Kostel byl postaven v 16. století, v 19. století byl přestavěn do dnešní novogotické podoby. Interiér dostal novogotické vybavení, které se většinou dochovalo dodnes.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Úpici

Původní dřevěný kostel je zmiňován ve 14. století, v roce 1625 se všemi domy na náměstí vyhořel. Jednolodní barokní kostel vystavěný v letech 1698–1705.

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Lom Krákorka u Úpice

Těžba deskovitého světlého pískovce zde začala už ve 13. století. Písemné zmínky zaznamenaly, že v roce 1633 se v Panském lomu, dnešní Krákorce, lámaly stavební dlaždice pro náchodský zámek.

Malí a na cucky

I malí divadelní zvědavci jsou u nás vítáni, pořádáme pro ně cyklus kreativních dílen Malí a na cucky. Děti si mají možnost vyzkoušet, jaké je to být třeba loutkářem, vypravěčem nebo fotografem.

Secesní Husův sbor v Úpici

Stavba Husova sboru byla zahájena roku 1923. Slavnostní otevření se uskutečnilo roku 1925.

Skatepark v Úpici

O prázdninách roku 2005 dala parta nadšenců vzniknout prvnímu skateparku v areálu Sparta.

Socha sv. Jana Křtitele ve Strání

Socha svatého Jana Křtitele dnes stojí u hlavní silnice na sídlišti U Svatého Jána ve Květné. Přivezl ji z Terstu (Itálie) asi v roce 1792 na koňském povozu praděd Josefa Vintra č. 35 - Jan Vintr.

Radnice v Zákupech a sousoší Nejsvětější Trojice

Nejcennější sochařskou památkou Zákup je barokní sousoší Nejsvětější trojice na náměstí Svobody z roku 1708. Na severu ohraničuje náměstí budova radnice, postavená roku 1867 v pseudogotickém slohu s cimbuřími a okny tudorovské gotiky na místě staré budovy.

Úniková hra Maphia

Don Katto má pro vás prácičku. Troufnete si? Při práci s mafií totiž musíte projevit i trochu zručnosti a zdatnosti.

Vodácký slalomový kanál Trnávka v Želivi

Slalomový kanál patří mezi nejtěžší umělé tratě na světě. Betonové koryto s četnými umělými překážkami vyvolává u vodáků respekt. Přes velké množství skoků, válců a proudů je trať bezpečná a vodáky stále více vyhledávaná. Každoročně se zde uskutečňují závody ve slalomu, raftingu a sjezdu.

Vodní nádrž Sedlice

Vodní nádrž Sedlice je přehradní nádrž na řece Želivce u Humpolce. Byla vybudována během let 1921 – 1927 pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Slouží k zachycování splavenin a v létě také k rekreačním účelům.

Vodní nádrž Vřesník na řece Želivka

Vodní nádrž Vřesník se nachází u obce Vřesník v údolí řeky Želivka. Přehrada Vřesník je prvotně určena k vyrovnání hladiny a k výrobě elektřiny, ale je také využívána k rekreaci, vodním sportům a sportovnímu rybolovu.

Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Budova masných krámů postavená v roce 1392 v gotickém slohu sloužila původnímu účelu až do poloviny 20. století. Nyní zde sídlí výstavní prostory Západočeské galerie v Plzni.

Zaniklá obec Pelhřimovy s kostelem sv. Jiří u Slezských Rudoltic

Ves Pelhřimovy u Slezských Rudoltic byla po odsunu původních německých obyvatel srovnána se zemí a zanikla.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Výstavní síň "13" v Plzni

Výstavní síň "13" spadá pod Západočeskou galerii v Plzni. Výstavní síň se nachází v Pražské ulici v goticko-renesančním domě v blízkosti Masných krámů. Slouží také jako ředitelství galerie.

Rodný dům Viktora Kuglera ve Vrchlabí

Ve Vrchlabí v Krkonošské ulici se narodil Viktor Kugler. Byl jedním ze čtveřice, která se snažila dva a půl roku ukrývat židovské rodiny Frankových a Van Pelsových a lékaře Pfeffera v Amsterdamu.

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Původní a správný název objektu zní Chrám obránců vlasti a přátel zahradnictví. Byl zbudován na vyvýšenině v jihovýchodní části parku v letech 1792 - 1794. Je to okrouhlá stavba, jejíž vnitřní síň je obklopena deseti cihlovými sloupy s jónskými hlavicemi.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 - 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Pohřební kaple sv. Kříže ve Veltrusech

Kaple bývá nazývána také kaple Kinských. Jedná se o empírovou stavbu na rohu ulic Fr. Šafaříka a Čelakovského.

Kostel Narození sv. Jana Křititele ve Veltrusech

Kostel pochází ze 14. století, přičemž v 18. století byl barokně upraven. Počátkem 20. století byla ke kostelu přistavěna průčelní pseudoklasicistní věž. Pyramidový pomník v interiéru je místem posledního odpočinku hraběte Rudolfa Chotka.

Kaple sv. Anny u Skutče

O místu kde stojí kaple se traduje pověst. Nacházela se zde zázračná studánka, která uzdravila chorého pocestného. Místní zde nechali vystavět kapli a berle uzdraveného prý visely vedle oltáře.

Přírodní rezervace Anenské údolí

Údolí Anenského potoka se nachází mezi obcemi Štěpánov, Přibylov, Nová Ves a Hroubovice, severně od města Skuteč. Anenské údolí bylo zařazeno mezi evropsky významné lokality, jedním z důvodů je výskyt ohroženého modráska bahenního.

Žulová stezka Horkami

Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v lomech. Necelých 5 km dlouhá naučná stezka vás provede pozůstatky těžby.

Kostel Božího Těla ve Skutči

Špitální gotický kostel byl vystavěn mezi lety 1385 - 1392. Jedná se o gotický jednolodní kostel, v interiéru s žebrovými klenbami a kružbovým sanktuáriem z 15. století. V roce 1862 kostel vyhořel a byl restaurován architektem Františkem Schmoranzem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je poprvé zmiňován jako farní v listinách tehdejšího litomyšlského biskupství již v roce 1350, roku 1655 byl povýšen na děkanský. Jedná se o původně gotický, renesančně upravený emporový kostel. Po požáru v roce 1850 byla postavena nová věž.

Kostel Narození Panny Marie v Průhonicích

Románsko-gotický kostel Narození Panny Marie v Průhonicích se nachází v zámeckém areálu. Kostel byl postavený koncem 12. století současně s románskou tvrzí.

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes.

Evropské rozvodí Labe/Dunaj nedaleko Svratouchu

V lesích nad Skiareálem Svratka stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.

Galerie Český ráj

Obrazová galerie ve Všeni u Turnova má ve svých sbírkách přes 200 originálních děl více než stovky autorů. Najdete zde obrazy místních malířů, hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých. Naprostou většinu vystavených děl je možno i zakoupit za velmi příznivé ceny.

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Hradiště Semická hůra

Semická hůra je 231 metrů vysoký svědecký vrch – stolová vyvýšenina v rovinaté Polabské nížině. Na vrcholu hůry je neodkryté hradiště z keltských a raně slovanských dob.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Opočně

Kostel je součástí zámeckého areálu a pochází z 1. poloviny 14. století, na jehož místě stávala gotická hradní kaple sv. Ondřeje. V 16. století byl přestavěn renesančně a v 18. století proběhla barokní přestavba.

Kostel Nejsvětější Trojice v Plumlově

Kostel pochází ze 16. století. V ohradní zdi kostela byly nalezeny zazděné dvě dělové koule a pískovcová desta, jež oznamuje, že právě z tohoto místa vedla roku 1643 švédská vojska útok na městečko a zámek.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Kostel sv. Michala v Rýmařově

Farní kostel sv. Michala stojí v severní části historického jádra města, na hraně svahu k Podolskému potoku. Vznik kostela nesporně souvisí se založením města Rýmařova nejpozději v 70. letech 13. století.

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel byl postaven v letech 1681 - 1682 v raně barokním slohu. Z původní stavby se zachoval polokruhový presbytář. V roce 1865 byla nově postavena věž a loď.

Městské části Podkostelí a Švamberk v Opočně

Podkostelí je významná součást historického jádra města Opočno. Dochovanou štětovou cestu zatesanou ve skále lemuje řada historicky zajímavých objektů barokního původu s pozdějšími přestavbami a úpravami, které spolu s kamennými opěrnými zdmi charakterizují původní způsob výstavby města.

Městské muzeum Rýmařov

Muzeum v Rýmařově bylo založeno v roce 1901. Sbírky pochází z darů obyvatel města a blízkého okolí, nebo z darů bohatých mecenášů a krajanů v cizině (např. Afrika, Amerika, Orient). Po válce došlo ke ztrátám a ničení sbírek, nová éra muzea začala v roce 1991.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.