🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.

Tvrz Kobylků z Kobylího v Podolí

Unikátní intaktně dochovaná stavba z roku 1551 založená na místě staršího gotického objektu prošla dlouhým procesem obnovy.

Kostel sv. Mikuláše v Proseči u Skutče

Kostel sv. Mikuláše je nejvýznamnější prosečskou památkou a hmotným dokladem o stáří města. Nejstarší písemné doklady o osadě i farním kostele pocházejí z poloviny 14. století a z této doby se dochovala nejstarší zachovaná část dnešního kostela – levá, východní kaple.

Vila Leonora v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna a právě v jejím areálu stojí Vila Leonora.

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic

Nad malou šumavskou vesnicí Dolní Krušec nedaleko Hartmanic najdete zříceninu kamenné stavby, které se říkalo Klause, a to pro vzhled jejího půdorysu a dalším znakům, díky kterým připomíná sakrální stavbu. Kdo stavbu financoval, kdo jí nechal vystavit? To se dodnes neví.

Rybníky pod Kosickou rozhlednou

Rybníky pod Kosickou rozhlednou naleznete asi 1 km severozápadně od centra obce Kosice. Dominantou rybníka je lovecký srub.

Kaple Panny Marie v Pohořelicích

Zrekonstruovanou novogotickou kapli zasvěcenou Panně Marii najdete v Pohořelicích.

Stezky Napajedelských emirátů

K plánování výletu v okolí Pohořelic pomáhá lokální turistické značení vycházkových tras, které vzniklo spoluprací města Napajedla a obcí Žlutava, Halenkovice, Spytihněv, Topolná, Komárov, Karlovice, Oldřichovice a Pohořelice.

Zittův mlýn v Mnichovicích

Zittův mlýn na Struhařovském potoce je jednou z nejstarších roubených staveb ve Středočeském kraji. Od roku 1996 je veden jako kulturní památka České republiky.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Rodný dům P. Františka Cassiána Hanela v Moravském Berouně

Pedagog a hudebník, učitel Jakuba Jana Ryby, František Cassián Hanel se narodil v Moravském Berouně v domě na náměstí, kde dnes stojí dům č. 11.

Jižní stezka Českem - 1000 km dlouhá cesta celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem ČR. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000km a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Bílá magistrála Vysočiny

Díky příznivým zimním podmínkám vzniká v Koruně Vysočiny unikátní Bílá magistrála Vysočiny. Tato hustá síť lyžařských stop protíná Žďárské vrchy od Bystřice nad Pernštejnem až po Žďár nad Sázavou a od Hlinska až po Nové Město na Moravě.

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Na severním okraji Liberce, v blízkosti ulice Wolkerova, vznikl v 60. letech ojedinělý obytný solitér. Je jím z dálky viditelný bytový dům neobvykle tvarovaný do oblouku, známý pod jménem Wolkerák. Stavba je dílem architektů Karla Hubáčka, Jaromíra Vacka a Václava Vody.

Arnoltický vodopád

Arnoltický vodopád je třímetrová kaskáda na Arnoltickém potoce v podhůří Jizerských hor. Nachází se v lese mezi obcemi Dolní Řasnice a Bulovka.

Alegorie Živlů u budovy magistrátu v Mostě

Čtyři alegorické plastiky Živlů, vytvořené k roku 1715, se původně tyčily na římse renesanční mostecké radnice. Dnes stojí na betonových soklech před Magistrátem města Mostu.

Sousoší Houby Michala Olšiaka

Sousoší Houby se nachází u penzionu Fryšava v obci Fryšava pod Žákovou horou. Jedná se o dva exempláře cca 2,5 m vysokých suchohřibů. Betonové hříbky zde "rostou" od června roku 2013.

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka

Sousoší hrochů v kašně se nachází před vchodem do hotelu U hrocha v obci Škrdlovice. Sousoší bylo dokončeno v září 2008. Zajímavá je i výzdoba restaurace v hotelu, která je také Michalovým dílem.

Socha Želvy od Michala Olšiaka

Betonovou sochu želvy naleznete v obci Obyčtov od roku 2010. Jejím autorem je rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak.

Socha Raka od Michala Olšiaka

Socha raka se nachází na břehu rybníka Jordán v centru obce Račín, který zdobí stovky leknínů. Socha byla dokončena autorem Michalem Olšiakem v roce 2008.

Socha Koně Michala Olšiaka

Betonová socha koně, který se snaží z bahna vytáhnout povoz, se v blízkosti jezdeckého klubu nachází od roku 2006. Autorem originální sochy je žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.

Socha dívky se psem v Mostě

Uprostřed kruhového objezdu na křižovatce ulic ul. Slovenského národního povstání a Čsl. Armády v Mostě najdete něžnou sochu sedící dívky se psem.

Socha lachtana v Mostě

Mosteckého lachtana vytvořil akademický sochař Vingler Vincenc v roce 1975.

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.

Kostel sv. Michala v Olomouci

Současná podoba kostela pochází z barokní přestavby původního gotického chrámu v roce 1707. Chrám je považován na za nejstarší kopulovou stavbu tohoto typu na území Moravy. Budován dvěma italskými architekty: Giovannim Pietro Tencallou a Domenikem Martinelli.

Model obřího jízdního kola v Lounech

Největší model jízdního kola v České republice je k vidění na Zahradním městě v areálu firmy Seko Aerospace. Na výšku měří bezmála 14 metrů a na délku 27 metrů.

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.

Schultzovy filtry v Náměšti nad Oslavou

Že nevíte, co si pod tím názvem představit? Jde o kanalizační čistírnu, která byla postavena v letech 1957-1958 v Náměšti nad Oslavou.

Dendrologická stezka Václava Skalníka v Mariánských Lázních

Dendrologická naučná stezka V. Skalníka začala být realizována v roce 2017 při příležitosti 200 letého výročí příchodu Václava Skalníka do Mariánských Lázní. Tento záměr je poctou tvůrci, který dal městu podobu a charakter obdivovanou dodnes.

Skalní naučná stezka pod hradem Radyně

Zhruba čtyřkilometrová procházka lesem pod hradem Radyní s několika skalními útvary a vyhlídkami. Zastavení s tabulemi, odpočinkové sezení, studánky a více přístupových tras. Nevhodné pro kočárky a hůře chodící.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. Arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. Bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.

Kulturní dům Teplice

Dům kultury v Teplicích projektoval Karel Hubáček mezi lety 1977 až 1980, stavba pak probíhala od roku 1981 do roku 1986. Stavba se nachází v historickém jádru města a je spojena s kolonádou.

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov se nachází podél řeky Svratky. Lokalita představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.

Naučná stezka z Bojkovic na Nový Světlov

Lesní správa Luhačovice vybudovala v podhůří Bílých Karpat v rámci Programu 2020 naučnou stezku z Bojkovic ke gotickému zámku Nový Světlov. Naučná stezka nese název Bojkovice – Světlov.

Naučná stezka Koménka u Bojkovic

Vydejte se společně s námi na pětikilometrovou naučnou stezku Koménka nedaleko od Bojkovic.

Lom Na plachtě - přírodní památka nedaleko od Prahy

Nedaleko od Prahy v blízkosti obce Třebohostice najdete dnes již zatopený lom. Bývalý lom se nachází na chráněném území.

Socha Evy před letní scénou Klicperova divadla

Socha biblické Evy zdobí prostranství před Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Roku 1996 ji vytvořil sochař Olbram Zoubek. Jedná se o postavu štíhlé ženy se zlatými vlasy.

Sousoší Radost ze života v Krnově

Sousoší Radost ze života sochaře Olbrama Zoubka, které místní říkají Tři grácie, dominuje prostranství před Koncertní síní Svatého Ducha.

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích

Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Pomník kroměřížským obětem holocaustu

Pomník kroměřížským obětem holocaustu je zároveň připomínkou jedné ze tří kroměřížských synagog, postavené začátkem 20. stol. Známým vídeňským architektem J. Gartnerem. Tu vyhodili do vzduchu nacisté roku 1942. Pomník je dílem sochaře Olbrama Zoubka, který jej zhotovil roku 1994.

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.

Památník obětem hor v Beskydech

Beskydský památník obětem hor vznikl z podnětu Klubu seniorů Horské služby v Beskydech. Nachází se na Gruni, u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor ve formě kapličky vznikl v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Železniční depo Hostivice

Železniční depo bylo postaveno kolem roku 1872 v souvislosti s budováním železniční trati Praha-Smíchov – Hostivice společností Buštěhradské dráhy. Jde o autentickou ukázku drobné drážní architektury z druhé poloviny 19. století.