🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově

Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Stínavě

Románský kostel Povýšení sv. Kříže založený ve 12. století je zřejmě stavbou s nejstaršími kořeny na Prostějovsku.

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou

Černovírské slatiniště patří k přírodovědecky nejpozoruhodnějším lokalitám na střední Moravě. Krajinářsky působivé lučinaté území s rozptýlenou zelení, lučními tůněmi a lužním lesem se nachází na předměstí Olomouce, mezi městskými čtvrtěmi Černovír a Chválkovice a obcí Hlušovice.

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Socha císaře Josefa II. V nadživotní velikosti vznikla v roce 2009. Jedná se o bronzový odlitek původní sochy, která stála na náměstí v letech 1886-1923. Socha je 2,2 m vysoká. Císař byl v tomto kraji velmi oblíben a několikrát ho i navštívil.

Pomník Josefa II. v Hořovičkách

Monumentální pomník císaře Josefa II. Dominuje návsi. Celkové vyznění pomníku díky majestátnímu podstavci a kvalitní bronzové soše je nápadně okázalé ve venkovském prostředí. Socha je památkově chráněna.

Socha císaře Josefa II. v Markoušovicích

Budete-li procházet pod Jestřebími horami po červeně značené Cestě bratří Čapků obcí Markoušovice, určitě u chalupy č. P. 95 nepřehlédnete barevnou sochu císaře Josefa II. Litinová socha císaře byla zhotovena k výročí 100 let od zrušení nevolnictví.

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen pochází z roku 1822 a upomíná na návštěvu císaře Josefa II. V Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě po rakouském dílu Slezska. Pramen se nachází v Horní Lipové, mezi silnicí a železniční tratí, naproti penzionu Kovárna.

Císařský kámen u Liberce

Na žulový balvan, který se nachází na vrcholu kopce v lese mezi Libercem a Jablonecm nad Nisou, byla v roce 1879 přidělána pamětní deska z bílého mramoru ke 100. výročí návštěvy Josefa II. Deska sem byla dovezena až z rakouského Grazu.

Pomník orby císaře Josefa II. u Slavíkovic

Dne 19. srpna 1769 cestoval císař Josef II. Z Brna do vojenského tábora v Olšanech u Olomouce, zastavil se u Slavíkovic na poli Ondřeje Trnky a vyoral brázdu přes celé pole. Šlo o jedinečnou historickou událost, a proto se dodnes různými formami připomíná.

Discgolfové hřiště Zlín

Discgolf je hra s několika jamkami, které postupně obcházíte a snažíte co na nejméně pokusů umístit disk do kovového koše. Je to ideální sporto pro rodiny s dětmi, ale také pro seniory.

Půjčovna elektrolodí a šlapadel na přehradě Pastviny

Půjčovna elektrolodí a šlapadel nabízí samostatnou plavbu po vodní hladině Pastvinské přehrady na zapůjčených plavidlech: elektrolodích, šlapadlech a šlapadlech se skluzavkou.

Bannerova studánka

Bannerova studánka je pojmenována podle švédského generála. Jeho vojska zde za třicetileté války měla tábor. Pramen protéká polem i loukami a nedaleko fary v Šenově u Nového Jičína se vlévá do Křivého potoka a s ním následně do říčky Jičínky.

Perla Otavy a její okolí nabízí mnoho zajímavostí

Horažďovice, označované jako Perla Otavy, v minulosti sehrávaly díky své poloze významnou úlohu. Mimo to byly středem pozornosti tehdejších vlivných a mocných šlechtických rodů.

Polyfunkční dům Holoport v Praze-Holešovicích

Holport II představuje polyfunkční objekt dle návrhu architekta Stanislava Fialy. Budova doplňuje nároží ulic Přístavní a Komunardů, které bylo uvolněno po povodních v roce 2002, kdy byly původní objekty výrazně narušeny a určeny k demolici.

Rezidence Šemíkův břeh na Praze 5

Rezidence Šemíkův břeh v Praze 5 je nejnovějším počinem společnost Sebre a architekta Stanislava Fialy. Projekt je momentálně ve fázi přípravy (2021). Jedná se o bytový komplex a volnočasové centrum studia Fiala + Němec.

Polyfunkční dům ABC na Smíchově

Objektem 01 začíná řada domů, lemující ulici Plzeňskou v Praze a oddělující nově vznikající náměstí. Autorem stavby je architekt Stanislav Fiala z ateliéru D3A spol. S r.o.

Továrna Fastherm v Praze 10

Prostory původní továrny byly v minulosti několikrát nevhodně upraveny, proto bylo přistoupeno k celkové rekonstrukci objektu, na které se podíleli známí čeští architekti jako jsou např. Stanislav Fiala nebo Martin Rajniš.

Továrna a vzorkovna Sipral ve Strašnicích

Nový areál je umístěn v průmyslové zóně v Praze 10-Strašnicích v návaznosti na ostatní budovy této zóny. Výstavba vlastního areálu probíhala ve velmi krátkém čase a za použití vlastních technologií a materiálů. Na budově spolupracovali architekti D. A. Stanislav Fiala, nebo Martin Rajniš.

Budova MUZO centrum v pražských Strašnicích

Provozně administrativní budovu MUZO Praha navrhl architekt Stanislav Fiala. Objekt získal titul v soutěži Stavba roku 2000. Je to velmi exaktní stavba s minimalizovanými architektonickými prostředky a minimalizovaným počtem prvků.

Přírodní památka Zámky

Přírodní památka Zámky se rozkládá na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky.

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.

Pustý kopec u Konic - přírodní památka

Přírodní památka u Konic, která se nachází na skalním pahorku v rovinaté zemědělské krajině Jaroslavické pahorkatiny poblíž Národního parku Podyjí, skrývá chráněné druhy rostlin a živočichů.

Z romantické Okoře až na přemyslovskou Budeč

Máme ji rádi. Rozsáhlou mohutnou zříceninu hradu Okoř, o kterém tvrdil Václav Hájek z Libočan, že stával již v době Přemysla Oráče. Kníže prý daroval svému družiníkovi Okrsovi půdu, na níž si jmenovaný postavil ves a nad ní hrádek. Hájkovy dějiny jsou hezké čtení, leč skutečnost je poněkud jiná.

Expozice mincovního pokladu v Nedvědici

V expozici je umístěno všech 284 mincí, které byly v roce 2016 nalezeny v blízkosti osady Dolní Čepí nedaleko Nedvědice. Interiér je doplněn ukázkami různých variant nedvědického bílého, modrého, šedého a dokonce i růžového mramoru, prohlédnout si můžete i původní ruční kamenické nářadí.

Zimní stadion Sokolov

Zimní stadion v Sokolově má kapacitu 3500 diváků, z toho 500 míst k sezení. Stadion byl postaven v roce 1961 a je domovem hokejového klubu HC Baník Sokolov.

Přírodní koupaliště Nové Město pod Smrkem

V krásné krajině s výhledem na rozhlednu na Smrku je od května do září možné vykoupat se v přírodním koupališti.

Sportovní hala Dolní Břežany

Od roku 2017 stojí v Dolních Břežanech nová sportovní hala, kterou pro svou činnost využívají místní sportovní kluby i veřejnost.

Cyklotrasa Po rovince v okolí Hrušovan nad Jevišovkou

Název Po rovince vystihuje krajinu, kterou cyklostezka vede. Je totiž rovinatá, posetá poli a vinohrady, lemovaná akátovými lesíky, větrolamy, kyticemi vlčích máků a slunečnic.

Centrum tradičních technologií v Příboře

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Kostel svatého Vavřince v Klení

Kostel svatého Vavřince, jehož historie sahá až do 14. století, je od roku 1958 vyhlášen kulturní památkou. Od roku 2013 se o kostel stará Spolek pro záchranu budovy kostela v Klení, který ho má na 10 let ve výpůjčce.

Terezská brána v Olomouci

Terezská brána z dílny projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierra Bechade de Rochepine získala své jméno při návštěvě panovnice Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně.

Cyklostezka Mezi poli a vinohrady

Mezi poli a vinohrady se můžete na kole vydat po Jižní Moravě. A to jak pěšky, tak na kole.

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci

Kostel, jehož historie sahá až do 16. století, a který byl postaven v novogotickém stylu, najdete v centru města Liberec mezi náměstím Dr. Edvarda Beneše a Sokolovským náměstím. Kostel byl prohlášen kulturní památkou.

Dřevěná kaplička sv. Zdislavy v Podhradí na Luhačovicku

Přání mít v obci vlastní kapli se obyvatelům Podhradí vyplnilo v roce 2014, kdy obec zakoupila pozemek v centrum, na němž dnes stojí roubená kaplička, která připomíná Jurkovičovy stavby na rozhlednách.

Stará hájenka v alpském stylu u Mariánských Lázní

Hluboké lesy v okolí Mariánských Lázní skrývají mnohá tajemství. V lokalitě zvané Králův kámen při svých toulkách natrefíte na více než 100 let starou hájenku postavenou v netradičním stylu.

Jeskyně Kočár

Na úpatí svahu Ortel u Sloupu v Čechách, na jejím západním svahu, najdete jeskyni s příznačným názvem Kočár.

Kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží v Podivíně

Počátky románského kostela sahají až do 13. století. První, co každého návštěvníka Podivína upoutá, je nezvyklý tvar věže kostela. I díky ní je kostel vidět z dalekého okolí.

Klingerovo mauzoleum v Novém Městě pod Smrkem

Mauzoleum rodiny Klingrových stojí na místním hřbitově v Novém Městě pod Smrkem. Tento významný monument byl postaven podle italských vzorů v roce 1901 potomky zakladatele textilního podniku Ignaze Klingera.

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Obec Nesvačilka žije v tradici poutí ke stávající kapličce Panny Marie Bolestné.

Půjčovna koloběžek v Panenské u Jemnice

Výlet na koloběžkách a ještě k tomu do pohádky? I to je možné, pokud zavítáte do Panenské u Jemnice a zapůjčíte si naše koloběžky. Vydat se pak můžete na pohádkovou stezku nebo si zvolit jinou z doporučených tras.

Brdská vločka - legendární skalní rytina

Uprostřed brdských lesů je ve skále na hoře Lipovsko (651 m) vytesaný známý brdský znak, tzv. Brdská vločka.

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.

Přírodní památka Housle v Lysolajích

Úzká, slepá, až 10 m hluboká skalnatá rokle Housle na západním okraji Lysolaj vznikla erozivním působením vody a částečně byla rozšířena bývalým lomem. Je významným geomorfologickým fenoménem. Roklí prochází naučná stezka.

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.