🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kokořínsko, Zubrnice i Úštěk. Výletujte jako Rebelové

Píše se rok 1968 a tři kamarádky, Tereza, Bugina a Julča, se připravují na svou první velkou životní zkoušku, maturitu. Během svaťáku je však čeká osudové setkání se třemi zběhlými vojáky Šimonem, Emanem a Bobem, kteří se chystají emigrovat. Muzikálový hit Rebelové se natáčel na řadě krásných míst, na něž se můžete vydat. Některá z nich najdete na severu Čech.

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

Kouzelné Podkrkonoší – regionální turistická hra

Projděte si nejkrásnější místa Podkrkonoší a pomozte Elišce, vlkovi a čaroději Modromírovi najít bránu zpět do říše pohádek.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Do Zubrnic za lidovou architekturou i na malé nádraží s historickými vozy

Severočeská obec Zubrnice nedaleko krajského města Ústí nad Labem je známá svým muzeem v přírodě, v roce 1988 tu byl přes počáteční nesouhlas otevřen nejmladší skanzen v Čechách.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Na půl dne ošetřovatelem v táborské zoologické zahradě

Tábor je malebné jihočeské město se spoustou historických objektů postavených v průběhu staletí. Centrem je Žižkovo náměstí s dominující radnicí, kostelem, Žižkovou sochou a řadou měšťanských domů. Rozsáhlé je i přístupné podzemí se spletí chodeb a sklepení. Návštěvníka tu čekají zážitky spjaté s památkami – ale nejen ty.

Týnčanská jeskyně u Petrovic

Týnčanská jeskyně (zvaná též Divišova) je součástí Týnčanského krasu – systému, který se skládá z 19 jeskyní o celkové délce 270 m. Jeskyně vznikly ve skoupských vápencích devonského stáří. Jeskyně je příležitostně otevřená turistům, nachází se zde speleologická základna.

Stezka ptačích budek v Petříkově u Nových Hradů

Naučná stezka vedoucí kolem soustavy rybníků severozápadně od Nových Hradů seznamuje s různými druhy ptactva a ptačích budek. Cestu lemuje několik tabulí naučné stezky a samozřejmě i samotné ptačí budky.

Podmokelský mlýn

Mlýn býval panským majetkem, od roku 1771 jej Fürstenberkové pronajímali. V roce 1930 se stal majitelem mlýna a pily František Froněk, který vedl za 2. světové války protinacistický odboj.

Do Moravské Třebové na jeden z nejcennějších renesančních zámků ve střední Evropě

Z nádraží v České Třebové vyráží motoráček pomalou jízdou do Moravské Třebové. Vjíždíme do Hřebečska, německy Schönhengstgau, což je zaniklá jazyková enkláva rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy. Více než Hřebečsko se používal název Svitavský jazykový ostrov. Cíl cesty - již zmíněná Moravská Třebová.

Kolostezky – lesní cyklo okruhy na Choceňsku

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Heřmanický bunkr u Jablonného v Podještědí

Nedaleko Zámeckého vrchu u Jablonného v Podještědí si můžete prohlédnout bunkr zrekonstruovaný do podoby z temných časů, kdy se nerozhodovalo jen o Československu, ale o osudu celé Evropy. Můžete nás navštívit a poznat, za jakých podmínek chtěli naši pradědové bránit svoji vlast proti nacistům.

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Na Sychrově budou korunovační klenoty

Aspoň jednou za život by je prý měl spatřit každý Čech. Originál českých korunovačních klenotů je ale vystavován jen vzácně. Návštěvníci zámku Sychrov na Liberecku teď ovšem budou mít výjimečnou příležitost vidět alespoň dokonalou repliku klenotů, tedy svatováclavské koruny a královského jablka a žezla.

Rytíři komendy johanitů ve Strakonicích dostali od Žižky na brnění

Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.

Úštěk a jeho památky lákají turisty i filmaře

Městečko Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací v Česku. Nalezneme jej na severovýchodním okraji Českého středohoří, přibližně 17 kilometrů od Litoměřic. Okolí Ústeckého kraje nabízí jedinečné výhledy a nezaměnitelnou kopcovitou krajinu, která přitahuje jako magnet. A Úštěk je jedním z míst, na které se budete chtít vracet.

Sázavské břehy nedaleko Třebsína skrývají trojlístek vodopádů

Vysloveně krásné jsou končiny mezi Hostěradicemi a Třebsínem na území přírodního parku Střed Čech. Dominantní pozornost na sebe strhává řeka Sázava společně se skalami vodní tok lemující, a to nejen při pohledu z několika upravených vyhlídek. Na zalesněných březích tu jsou k vidění ale i tři vodopády.

Ski areál Dalečín

Sjezdovka je umístěna na jihozápadním okraji obce Dalečín a svým profilem je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

Ski areál Jimramov

Ski areál Jimramov leží na severních svazích obce Nový Jimramov svažujících se k řece Fryšávce. Svojí rozlehlostí, členitostí a množství využití tras pro sjezd je naprosto ojedinělý na Vysočině.

Kam se vydat na výlet na Moravě? Tipy na moravská výletní místa

Česká republika ukrývá krásu přírody i historické památky. Mnoha takovými místy byla obdařena Morava. Přinášíme tipy na několik oblastí, které byste neměli při cestování opomenout. Nezapomínejme ale, že Morava je mnohem pestřejší a žádný výčet neobsáhne všechny její poklady.

Lom Dolní Rožínka

Zatopený lom na severním okraji Dolní Rožínky kromě romantických procházek láká také ke koupání.

Koupaliště Rožná

Sportovní areál v Rožné nabízí svým návštevníkům i letní koukání.

Koupaliště Nové Město na Moravě

Přírodní koupaliště s travnatými břehy a hloubkou až 6,5 m.

Vojnoměstecký vodopád

Vojnoměstecký vodopád se nachází východně od Vojnova Městce na bezejmenném pravostranném přítoku Městeckého potoka.

Josefína – socha Michala Olšiaka

Dvoumetrová socha od umělce Michala Olšiaka.

Orchestrion na Veselíčku

Jeden z posledních funkřních orchestrionů můžete vidět ve Veselíčku u Žďáru.

Kostel svatého Bartoloměje v Bobrůvce

Podle dochovaných stavebních prvků pochází snad i z druhé poloviny 12. století. Kolem kostela je odpradávna hřbitov obehnaný zdí.

Vodní naučná stezka ve Veselí

Naučná vodní stezka kolem Veselského rybníka ukazuje, jak je voda v krajině důležitá.

Vávrova skála

Vávrovu skálu na Novoměstsku mají rádi turisté i amatérští horolezci.

Kostel sv. Mikuláše v Lísku

Pozdně empírový kostel v Lísku je dominantou místního kraje.

Bílá skála

Bílá skála patří ke skalám s velice krásnými výstupy, ovšem může jimi i zaskočit hlavně lezce začátečníky.

Naučná stezka Babín

Naučná stezka vás dovede do zachovalé části Žďárských vrchů.

Naučná stezka Metodka

Nenáročná stezka vedoucí centrální částí Žďárských vrvhů.

Kopec Metodka

Jedno z míst, kde si užijete ty nejhezčí výhledy na Korunu Vysočiny.

Na procházce (nejen) loutkářskou Chrudimí

Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.

Museum+ v Ostravě

Nové státní muzeum sídlící v Ostravě, jehož cílem je zachránit vysoké pece 4 a 6 v bývalých Vítkovických železárnách.

Světnovské údolí

Údolí s meandrujícím Sklenským potokem je přírodní památkou.

Přírodní památka Nyklovický potok

Jedná se o údolní nivu přirozeně meandrujícího potoka Hodonínka. Jedná se o pcháčové louky s pcháčem potočním, hadím kořenem větším, ostřicí prosovou, suchopýrem úzkolistým, kuklíkem potočním, starčkem potočním a na podzim tu kvete ocún jesenní.

Chalupa pod lípou ve Snežném

Naleznete zde ukázku řešení stavebního celku v návaznosti na chalupu původní lidové architektury s přírodní zahradou. Pěstitelská část zahrady nabízí plodiny pro tradiční českou kuchyni. Za stodolou je malý ovocný sad s květnatou loukou.

Buchtův kopec

Buchův kopec je nezaměnitelný, patří mezi osmistovky Žďárských vrchů.

Vrchol Tisůvka

Asi kilometr od Cikháje se v lese skrývá mohutná sklaní hradba.

Rozhledna Rosička

Na kopci nad stejnojmennou obcí objevíte rozhledu Rosička.

Kamenný most v Sázavě

Sejděte ze značené cesty a objevte dokonale ukrytý kamenný most přes řeku Sázavu.

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Pohádkové Průhonice nabízejí přírodní všehochuť

Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.

Prohlídkový okruh Petr Vok v Třeboni

Poznejte historii našeho domu a životní příběh jeho prvního majitele Petra Voka. Čeká vás prohlídka s průvodcem doplněná mnoha efekty a zážitkovými prvky.

Okouzlující Rabí je jednou z největších hradních zřícenin v Česku

Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.