Archiv článků - Pohorka.info

Rozhledna Orlov – vyhlídka na Příbram i Svatou Horu

Spíše vyhlídka než rozhledna Orlov se nachází nad městem Příbram nedaleko vrchu Třemošná. Vzhledem ke svému umístění v nadmořské výšce 653 metrů nad mořem ve výseku mezi lesy, který Orlov vytváří, poskytuje velmi příjemný výhled východním směrem.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Rozkradená perla saské renesance v Radimi se vrátila mezi kulturní památky

Bez válek a přírodních katastrof jsme se v posledních desetiletích připravili nenávratně o stovky kulturních památek. Neúcta a lhostejnost, mnohdy úmysl. Nyní je za značně vysokou cenu vracíme do života. Jednou z nich je zámek Radim na Kolínsku. Také měl namále.

Prahu o víkendu ozdobí ladovské velikonoční trhy

Velikonoční trhy začnou v Praze v sobotu 12. března. Stejně jako loňské vánoční budou ve stylu Josefa Lady a zaměří se na velikonoční tradice a pokrmy. Tento týden o tom informovala společnost Taiko, která trhy na Staroměstském a Václavském náměstí pořádá.

Tipy na víkend: V Ostravě projděte historii obchodních domů, v Praze okoštujte čaje

Zima i plesová sezóna se pomalu chýlí ke konci, a tak máte na několik měsíců poslední možnost si je užít. Třeba i tento víkend. A tak vyrazte na bál nebo na běžky... Pokud sněhu ani tanci neholdujete, nabízejí se pro vás nejrůznější vycházky, prohlídky, degustace, výstavy a mnoho dalšího.

Pozapomenutý pražský větrný mlýn stojí na Větrníku nad břevnovským klášterem

Větrných mlýnů Praha asi moc neměla, na rozdíl od vodních, které stály nejen na Vltavě, ale také na potocích. Větrník je jedinou dochovanou památkou tohoto druhu na území Prahy.

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy

Předmětem ochrany je unikátní ekosystém nížinného toku řeky Moravy s meandry, ostrůvky, náplavy a bočními říčními rameny (mezi Litovlí a Horkou nad Moravou) a navazující blízké nelesní i lesní ekosystémy, se zastoupením typických i ohrožených druhů rostlin a volně žijících živočichů.

Zoopark Stěžery u Hradce Králové

Rodinný Zoopark nedaleko Hradce Králové se rozkládá na 2 hektarech a je možné tu vidět ptáky a zvířata z celého světa. Některá chovaná zvířata je možné i pohladit.

Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti

Galerie slováckých vín poskytuje prostor pro prezentaci těm nejlepším vinařům celé Slovácké vinařské podoblasti. Nachází se v centru Uherského Hradiště v historických prostorách Jezuitských sklepů. Můžete zde ochutnat z nabídky 150 nejlepších vín pečlivě vybraných 15 vinařství této podoblasti.

Naučná stezka Život ve vodě, na poli a v lese ve Světí

V obci Světí u Hradce Králové, v prostoru Na Panně, najdete naučnou stezku s názvem Život ve vodě, lese a na poli, která je doplněna informačními tabulemi a hmyzím hotelem.

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy jsou památné lípy malolisté rostoucí na vrchu Tumplac (320 m n. M.), asi 1 km jihovýchodně od obce Hořiněves. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. Pruské armády.

Z temných brdských lesů ční lovecký zámeček s pestrou minulostí

Již třetí měsíc mohou milovníci přírody a vojenské historie navštěvovat Chráněnou krajinnou oblast Brdy, kdysi zakázaný vojenský prostor. Podívali jsme se do její západní části na Rokycansku, kde nám dělala společnost divoká řeka Klabava a tisíce smrků.

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka - „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Zážitková trasa, vhodná i pro nejmenší výletníky se nachází nedaleko areálu lesních her ve Stožci. Měří zhruba 1,5 km a je velmi dobře přístupná. Děti si užijí spoustu interaktivních prvků, po cestě je doprovodí maskot cesty – sova puštík bělavý, jehož symbolem je stezka označena.

Onen Svět, Kuníček, Drahoušek a Špulka - čtveřice rozhleden mezi Sázavou a Vltavou

Rozhleden díkybohu v poslední době přibývá, v některých místech se využívají i telekomunikační věže. Z mnoha jsem vybral čtyři na pravém břehu Vltavy, v oblasti Sedlčanska a Benešovska, poskytují nádherné výhledy. Jsou přirozenými dominantami krajiny.

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Pokud byste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory, které se vypínají východně od známých Krkonoš. Osmikilometrové pohoří s nejvyšším vrcholem Špičákem (887 m n. M.) se rozkládá na východ od Žacléře.

Přístav Petrov na Baťově kanále

Přístav Petrov byl vybudován v roce 2015 a v současné době se jedná o největší, nejmodernější a nejlépe vybavený přístav na Baťově kanále. V přístavu se nachází 47 míst pro kotvení plavidel, plovoucí kavárna, půjčovna motorových člunů, půjčovna kol a mnoho dalších aktivit.

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Vojenský prostor Libavá se otevře cyklistům v nové podobě

Vojenský prostor Libavá se 1. května opět otevře cyklistům. Za brány střeženého prostoru se budou moci lidé podívat díky akci s názvem Bílý kámen, která každoročně přiláká několik tisíc účastníků. Na rozdíl od předchozích ročníků se letos Libavá představí zájemcům v nové podobě, hranice vojenského prostoru se totiž od ledna zmenšily. Vojenský prostor Libavá se otevírá veřejnosti jen mimořádně při těchto akcích. Za pořadatele akce o tom informovala Zuzana Rosulková Kvěťáková.

Kolínská rozhledna zpočátku sloužila jako vodojem. Vidět je z ní až do Krkonoš

„Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině…” Proslulou pochodovou píseň si můžete broukat, až budete zdolávat 216 schodů vinoucích se k vrcholu vnitřním pláštěm bývalého městského vodojemu. Myslím, že toho moc nezabroukáte, výstup dá trochu zabrat. Pokud ho zdoláte rychle, je doslova dechberoucí.

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Rezervace o rozloze 380,76 ha zaujímá severní část Pavlovských vrchů s vrcholy Děvín (554,4 m n. M.) a Kotel (483 m n. M.) mezi Pavlovem, Dolními Věstonicemi, Horními Věstonicemi, Pernou a Klentnicí. Řije zde řada vzácných rostlin a živočichů.

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Rašeliniště Haar v Krušných horách

Přírodní památku rašeliniště Haar v Krušných horách, tvoří soubor pěti drobných rašelinišť v okolí levostranného přítoku potoka Bystřina. Chráněné území se nachází na katastru obce Šindelová. Důvodem ochrany jsou rašeliniště s klečí blatkou a typickou horskou vrchovištní květenou.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Museum of love

Máme připraveno vice než 300 exponátů, které vás zaujmou tím, jak jsou propracováne do sebemenších detailů. Většinu exponátu neuvidíte nikde na světě, jen u nás. V každém exponátu můžete spatřit lásku, erotiku, touhu a sen každého z nás.

Zámecký pivovar Zbraslavice

Zámecký pivovar Zbraslavice navazuje na tradici pivovarnictví ve Zbraslavicích, jehož kořeny se datují až do 16. století. Dnes si zde můžete vybrat ze čtyř druhů kvalitních piv, včetně jednoho speciálu.

LogIQ Game

LogIQ Game je napínavá únikovka pro 2-6 osob v centru Brna, která vás přenese do časů mafie.

Poničený monument u Křečhoře připomíná bitvu, která silně ovlivnila české dějiny

Stojím pod křečhořským monumentem, obeliskem s rozpínajícím se orlem na špici a je mi smutno. Památník jedné z rozhodujících bitev sedmileté války, jež ovlivnila české dějiny. V zápase mezi habsburskou monarchií a militantním Pruskem u Kolína 18. června 1775 dostal pruský král Friedrich II. Na frak.

Svíčkárna Rodas Plzeň - Litice

Chcete strávit příjemné odpoledne tam, kde budou vaše děti i vy šťastní a spokojení? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Plzni Liticích. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Úniková hra Bohumín

Dokážete uniknout z protiatomového krytu, postaveného v 60. letech? Vemte s sebou pár kamarádů a zkuste pokořit naši místnost, vše co k tomu budete potřebovat je bystrá hlava!

Zázračný pramen, putující soška a vodník - to vše je spojeno s Magdalenkou

Nedaleko Volar na stráni pod lesem stojí jeden z drobných klenotů barokní architektury, ideálně spjatý s šumavskou přírodou, ba i tajemným děním i výskytem pohádkové bytosti v pověstech zmiňovaný. Jako mnoho jiných povstal z popela ohně lhostejnosti a vandalismu nedávných let a opět zdobí krajinu.

Vimperský hradozámek jeho majitelé postupně prodali za desetinásobek ceny

Tiskařská sláva brány Šumavy, kdy se zde tiskly bible stejně jako korány, je sice dávno pryč, ale i tak na časy historického dění i podnikatelských úspěchů jsou vepsány ve zdech zámku, hradeb i mnoha domů.

Victoria Bowling

Přijďte se pobavit s přáteli, rodinou nebo kolegy a zahrát si bowling s možností vyhrávat panáky. Zaměřujeme se spíše na rekreační hráče, kteří si chtějí společně zahrát a užít si zábavu nejen lámáním rekordů.

Jóga a pilates Letná

Jógové studio uprostřed Letné, Prahy 7. Jóga pro začátečníky, jóga pro rodiče s dětmi, jóga pro bolavá záda a mnoho dalšího. Poznejte moderní prostor, kvalitní lektory, zajímavé lekce a workshopy pro všechny věkové kategorie. Uvolněte se, protáhněte a načerpejte novou energii.

In Loco Florenc restaurant

Restaurace In Loco Florenc nabízí poctivou českou i mezinárodní kuchyni.

Unikátní neprobylická zvonice a hrůzná pověst o utopení pěti zemanských synů

Za pozornost stojí i drobné památky, které mnohdy bez většího zájmu míjíme. Nedaleko Panenského Týnce a Třebíze leží malá obec Neprobylice. Pod středověkou tvrí, jež se měla stát dějištěm hrůzné tragédie, stojí unikátní šestiboká zvonička. Takovou nikde neuvidíte. Má netradičně zavěšené tři zvony.

Kam o víkendu s dětmi: Za Hastrmanem Tatrmanem a na prasátkový den do zoo

Nadcházející víkend dětem nabídne dobrodružné zážitky, herní odreagování, interaktivní vzdělání, pohádkovou kulturu a další program. Ty, které milují zvířátka, ocení jistě narozeninovou oslavu lvice a tygra v táborské zoo či Den pro prasátka v Zoo Ostrava.

Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska

Nová turistická atrakce nejen pro děti v podobě pohádkového pekla v Čertovině. Třípatrová budova má tvar obrácené lodi a pod ní se rozkládá pekelná říše do hloubky 12 metrů.

Tipy na víkend: Za historií tužek do Mostu, pro svatební inspiraci do Ostravy

Nové výstavy, které stojí za pozornost, zahájení zámecké a hradní sezóny, cestovatelské besedy, výpravy do dějin, gastronomické požitky... To vše nabízí první březnový víkend. Nezbývá tedy než si ho naplno užít.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Markova skála u Seče

(7 km, středně náročná trasa) Konečně je zima definitivně pryč a my si můžeme vychutnat opravdové první jarní dny. Tento výlet měl původně cíle dva. Prvním z nich byla unikátní technická památka – dřevěné potrubí, které přivádělo vodu ze sečské přehrady do elektrárny, druhým byla a stále je Markova skála poskytující nádherný výhled na údolí […].

Nový majitel plánuje na Kácově otevřít muzeum

Zachovat zámek Kácov na Kutnohorsku jako veřejně přístupnou památku, provozovat v něm muzeum a zvelebit prostředí před budovou směrem k pivovaru plánuje nový majitel renesančně-barokní památky.

V muzeu v Roztokách tikají dřevěné unikáty

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od ledna probíhá ojedinělá výstava dřevěných hodin. Jedná se o část rozsáhlé sbírky Miloše Klikara, který ji sestavoval přes 30 let. Výstava potrvá do 24. dubna.

Kavárna Coffeepark

Přijďte si vychutnat kávu a k ní některý z cukrářských a pekařských výtvorů našeho týmu!

Environmentální centrum Železná Ruda

V Železné Rudě na Šumavě vzniklo z bývalé základní školy na třídě 1. máje nové návštěvnické centrum. Návštěvníkům od 1. dubna 2016 nabídne informace o šumavské přírodě, 3D kino i expozici lyžování.

Sněženky v ramenech řeky Moravy a v Boukalovém

Pokud plánujete jarní výlet za posly jara – sněženkami, můžete vyrazit do lužních lesů u Litovle, kde se jim v ramenech řeky Moravy dobře daří. Výchozími místy mohou být obce Střeň nebo Lhota, pak už stačí pokračovat po levém břehu řeky.

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní

Přírodní rezervace Blatná hráz se nachází nedaleko obce Želetava na Vysočině, v okresu Třebíč. Jedná se o jedno z posledních bohatých nalezišť bledule jarní v třebíčském okrese.

Přírodní památka Daliboř – za krásou mokřadních květin

Přírodní památka chrání pozůstatek slatinné louky uvnitř komplexu lužních lesů CHKO Litovelské Pomoraví. Lokalita je významná bohatým výskytem silně ohroženého kosatce sibiřského a violky slatinné.