🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. Budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.

Malá vodní elektrárna Miřejovice

Miřejovická elektrárna je technickou památkou a nachází se na 18. říčním kilometru Vltavy.

Cipískova stezka v Jičíně

Synek loupežníka Rumcajse, Cipísek, se rozhodl, že vám ukáže některá příjemná zákoutí tohoto města. Při procházce Jičínem si pro vás nachystal několik úkolů.

Sedm skal u Staré Červené Vody v Jeseníkách

Stará Červená Voda na Jesenicku leží na úpatí Sokolího hřbetu, který náleží k Rychlebským horám. Největší skalní útvar v obci, který se jmenuje Sedm skal, však patří spíš do Žulovské pahorkatiny.

Zámek Libouň

Zámek v Libouni, původně gotická tvrz, je úzce spjat s historií kláštera premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem, který byl založen v roce 1149. Na tvrzi s dvorem, seděli tzv. Nápravníci, kteří museli vykonávat určité služby klášteru. V současné době slouží zámek k ubytování a je zde i restaurace.

Muzeum Zlatodolu Roudný

V prostorech statku naleznete expozici dobových fotografií z prostředí jednoho z největších a nejmodernějších zlatodolů za Rakouska-Uherska a později za první republiky.

Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Barokní stavba byla postavena v letech 1739 - 1747 Maxmiliánem Oldřichem hrabětem z Kounic na místě původního zámku zničeného Švédy za třicetileté války. Dvoupatrová budova s bočními rizality je zdobena především střízlivými lesénami.

Tvrz Kamenice

Gotická tvrz byla pravděpodobně založena v polovině 14. století. V 16. století byla navýšena o jedno patro a celkově renesančně upravena. Jde o objekt s fasádou zdobenou psaníčkovými sgrafity, v severním průčelí se nacházejí tři mravně náboženské výroky psané švabachem.

Balonový zámek Radešín

Zámek je svými počátky i převážnou částí své existence svázán s cisterciáckým klášterem ve Žďáru nad Sázavou. Byl založen ve 2. polovině 13. století jako klášterní hospodářský dvůr.

Renesanční zvonice v Hronově

Původní dřevěná zvonice sahala do výšky první římsy. Po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná.

Funkční školní mlýn v Pardubicích

Mlýn je součástí Střední školy potravinářské v Pardubicích. Je stále funkční a slouží k výuce studentů.

Štola Walihloch

Opuštěná štola nese jméno italského hraběte Camila Lucerana, který v těchto místech pravděpodobně hledal bývalá naleziště drahých kovů a dle legendy zmizel v útrobách štoly.

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Skipark Hraběšice

Skipark nabízí 750 metrů dlouhou hlavní sjezdovku, ve spodní části je dostatek prostoru pro lyžaře začátečníky a lyžařskou školu. Svah obsluhují dva vleky. Na okolních loukách se vyřádí vyznavači freeride lyžování.

Tvrz Drslavice na Prachaticku

Drslavická tvrz je goticko – renesanční stavba zřejmě vznikla ve 14. století. V současné době je v soukromém vlastnictví a prochází rekonstrukcí.

Zámek Kopaniny u Aše

Zámek který vlastnil rod Zedtwitzů stojí v místě jejich bývalého hradu založeného před rokem 1537. Po požáru v roce 2003 byl ve velmi špatném stavu. Od roku 2013 pracuje rodina Františka Hupky na jeho obnově.

Návštěvnost broumovského kláštera opět překonala šedesátitisícovou hranici

V loňském roce si do broumovského benediktinského kláštera našlo cestu přes šedesát pět tisíc návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Na letošní rok připravuje tato národní kulturní památka několik novinek, včetně restaurace, nové mobilní aplikace nebo interaktivní výstavy Supermarket Svět.

Zachraň Brno

Děsivě reálná úniková hra, při které hráči v omezeném čase musí zachránit Brno před útokem nebezpečných teroristů. Dokážete právě vy se svým dvou až šestičlenným týmem odhalit a zneškodnit všechny jejich plány za pouhých 75 minut?

Biopark Štít

Jedná se o soukromé chovné zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím.

Zámek Dobřenice

První zmínky o Dobřenicích se datují až k roku 1339. Dobřenické panství založil rytíř Zdeněk Bohunek z Dobřenic. Roku 1862 bylo celé panství prodáno baronu Karlu Danielu Weinrichovi, který po požáru zámku v roce 1860 nechal část zbořit a postavil jednopatrovou pseudoklasicistní novostavbu.

Starý a nový židovský hřbitov ve Švihově

Starý hřbitov byl založen roku 1644 a nejstarší jsou náhrobky z doby založení. Jedná se o velmi cenný hřbitov s náhrobky renesančního, barokního a klasicistního typu. Nový hřbitov byl založen po roce 1878, náhrobky jsou jen na malé části hřbitova.

Kostel sv. Gotharda a kostnice Žehuň

Barokní kostnice byla postavena v letech 1765 – 1766. V interiéru se nachází stěny z lidských kostí vysoké 2,5 m a silné 60 cm, které jsou zpevněny dřevěnou konstrukcí. Kostnice stojí v jihozápadním rohu zrušeného hřbitova u kostela sv. Gotharda.

Hadí stezka na Svatobor

Nová turistická stezka se věnuje především místním rostlinám a živočichům. Zhruba 3 km dlouhá cesta vede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotova bude do května 2018.

Virtuální realita Turnov

Navštivte jedinou virtuální realitu v Českém ráji, zábava pro malé i velké hráče.

Přírodní památka Loreta na Šumavě

Jedná se o bývalou štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Štola byla vyražena v roce 1889, v roce 1910 byla těžba ukončena. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Hlavním tématem stezky je ptactvo, které se v lokalitě kolem Drnového potoka hojně vyskytuje. Součástí stezky jsou 4 informační tabule, pozorovatelna a 10 ptačích budek vhodných pro hnízdění.

Naučná stezka Po stopách zajíce

Naučná stezka v délce 4 km je určena dětem a vede z vrcholu Špičák přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. Celkem 10 stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka v délce 5,6 km seznamuje s životem, výskytem a historií tetřeva na Železnorudsku, který je u nás celoročně chráněn. Stezka má 5 zastavení, které vás seznámí s tetřevem a jeho životem v místních lesích - v České republice se v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Naučná stezka Sklářská stezka

Cesta po pozůstatcích sklářských provozů a postupně mizejících stopách sklářství na Železnorudsku. Stezka je dlouhá 36 km a je na ní celkem 16 zastavení. Po celé délce je stezka vyznačena sklářem ve žlutém čtverci.

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů - Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.

Kostel sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem

Kostel svatého Vojtěcha je dominantou města a významným zástupcem barokní architektury na severu Čech.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Kostel sv. Františka z Assisi v Turnově

V horní části turnovského náměstí se nachází kostel sv. Františka z Assisi, vystavěný při františkánském klášteru Maxmiliánem z Valdštejna.

Národní přírodní rezervace Jezevčí vrch

Jezevčí vrch je výrazný rozložitý kopec s nadmořskou výškou 665 m. Místní lidé jej často nazývají starým jménem Limberk a na některých mapách se také označuje jako Jílový vrch. Předmětem ochrany je rozsáhlý a zachovaný přirozený smíšený les na znělcovém podkladu, typický pro oblast Lužických hor.

Kostel sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou

První zmínky o kostelu pochází ze 14. století. Původní gotický kostel byl po roce 1654 barokně opraven a následně několikrát přestavěn.

Přírodní památka Velký Radechov

Nachází se u obce Dolní Krupá v horních partiích neovulkanického vrchu Radechov. Celý prostor byl do počátku 90. let vojenským újezdem. Předtím byl Radechov využíván jako honitba, k tomuto účelu byl postaven u hraniční cesty lovecký zámeček.

Muzeum života na vesnici v Rosicích

Trvalá expozice v budově bývalé cihelny návštěvníkům přibližuje život na vesnici v dobách dávno minulých.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi

Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 - 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.

Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti

Melicharovo vlastivědné muzeum sídlí v budově bývalé radnice. Jeho sbírkový fond je tvořen archeologickými nálezy z Unhoště a přilehlého regionu.

Přírodní památka Slánská hora

Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.

Městská hvězdárna Slaný

Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.

Miřejovické kolo v Kralupech nad Vltavou

Kolo se nachází se pod lávkou na levém břehu Vltavy na zvlášť pro ten účel vydlážděném místě. Je to připomínka na elekrifikaci Kralup a vznik vodní elektrárny v nedalekých Miřejovicích.