🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Archeologický nález hradu Vamberk

O existenci vamberského hradu kolovaly pověsti, ale chyběly důkazy. Archeologové našli v roce 2017 část bočního zdiva, což existenci hradu dokládá. Nalezen byl i průduch do sklepení zmizelého hradu. Při průzkumu byly objeveny i sklepní budovy.

Naučná stezka Hamzův park a arboretum Košumberk

V areálu parku se nachází Hamzova léčebna. Naučná stezka s novými prvky tak potěší nejen veřejnost, ale i dětské pacienty.

Loreta Golf Klub Pyšely

Loreta Golf Pyšely představuje golfový areál, který zcela splňuje nejvyšší nároky na golfovou hru a zázemí.

Rodinný pivovar Zichovec

Rodinný pivovar Zichovec byl vybudován na zelené louce v Zichovci v květnu roku 2012 a od června téhož roku se zde vaří pivo.

Divadlo v Řeznické

Jedna z nejmenších divadelních scén v Praze s více než třicetiletou tradicí zkoumá a experimentuje v oblasti nových tvůrčích proudů a směrů.

Naučná stezka k Hanesovu mlýnu ve Štokách

Nově obnovená naučná stezka ve Štokách má zhruba 4 kilometry a je určená pěším i cyklistům. Vede malebnou přírodou od místního hřbitova kolem Hanesova mlýna a ke koupališti.

Divadlo Studio Dva v Praze

Studio DVA je nezávislá divadelní a umělecká společnost se zaměřením na produkci vlastních divadelních projektů.

Kostel sv. Martina v Blansku

Kostel sv. Martina se nachází na tzv. Starém Blansku. Podle legendy sahá původ zdejší farnosti až do roku 882, kdy osady na Blanensku navštívil sv. Metoděj. Archeologové zde nalezli střepy z 11. století.

Kapucínská zahrada ve Znojmě

Prostor kapucínské zahrady vedle Vlkovy věže je přístupný veřejnosti. Nachází se zde nové dětské hřiště.

Vyhlídkové věže v Kapucínské zahradě ve Znojmě

V areálu Kapucínské zahrady ve Znojmě můžete od turistické sezony 2018 navštívit dvě vyhlídkové věže - válcovou a hranolovou. Obě věže tvoří součást historického středověkého opevnění města Znojma a navazují na ně městské hradby.

Workoutové hřiště s odpočinkovou zónou v Havířově

Sportovně rekreační zázemí určené pro všechny obyvatele města najdete na ulici Obránců míru v Havířově-Šumbarku.

Přírodní biotop v Laškově

Areál bývalé plovárny v Laškově na Prostějovsku bude nově přebudován na přírodní biotop, který bude sloužit také ke koupání. Biotop bude připraven na letní sezónu 2018.

Naučná stezka Cesta z města v Klášterci nad Ohří

Projděte si novou sedmikilometrovou naučnou stezku, která vede po modré turistické trase z Útočiště na Měděnec na Chomutovsku. Naše naučná stezka je vybavena QR kódy mobilní aplikace Les poznání.

Ludvíkova cihelna v Jeníkovicích

Cihelna patří mezi unikátní stavby svého druhu v královéhradeckém regionu. Cihelna byla vybudována v roce 1884. Cílem obnovy cihelny je zachovat kruhovou pec, oživit zapomenutý areál a najít pro něj nové využití.

Kameny zmizelých v Lomnici u Tišnova

Čtyři kameny zmizelých připomínají v Lomnici u Tišnova Arnošta Bleiweise a jeho rodinu.

Muzeum horolezectví v Českém ráji

Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem. Výstavba muzea probíhá od března 2017. Plánované otevření expozice s názvem Pro horolezce neexistují hranice je v létě 2019.

Křížová cesta v Bílovci

Křížová cesta z Bílovce směrem na Bílov bude přístupná od jara 2018. Křížová cesta vychází z z tradičních maleb, které zachycují posledních pár hodin života Ježíše Krista.

Na místo popravy kutnohorských havířů stačí jen přejít most

V době vlády Vladislava Jagellonského se Poděbrady zapsaly do historie krvavým příběhem. U rybníčka Jordán na poděbradském Zámostí byli 5. srpna 1496 popraveni bouřící se kutnohorští havíři.

Kam o víkendu s dětmi: Potkejte se s krampusy, vyrobte si vánoční ozdoby

Ještě před úterním předvečerem svátku svatého Mikuláše se vaše ratolesti můžou na různých místech po republice potkat s čerty i anděly – třeba v děčínské zoo nebo ve Strakonicích, kde se koná průvod krampusů. Vytvořit si originální vánoční dekorace máte možnost na dílnách v Želivu na Vysočině nebo v Bludově v podhůří Jeseníků.

Pramen Břetislav s nejvyšší radioaktivitou v České republice

U Plesné na Chebsku nový pramen s obsahem radonu, který je podle vědců nejradioaktivnější v Česku. V budoucnu by mohla voda sloužit k lázeňské léčbě. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let.

Přírodní lezecká stěna v Bečově nad Teplou

Pod západní stranou hradu v Bečově nad Teplou si můžete vyzkoušet přírodní lezeckou stěnou. V současné době je stěna ve zkušebním provozu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Dobronice

Kostel se nachází se na okraji obce poblíž zříceniny dobronického hradu nad vysokým zalesněným srázem nad řekou Lužnicí v Dobronicích u Bechyně.

Bývalá mincovna a pivovar v Plané

V plánu města je přebudovat prostory na interaktivní regionální muzeum česko-německého soužití a galerii.

Como restaurant & cocktail bar

Milovníci interiérového designu ocení koktejlový bar v zadní části restaurace, které navrhlo a zrealizovalo newyorské architektonické studio Jason Volenec Studio.

Cyklostezka z Kvildy do Finsterau

Nová cyklostezka spojí Kvildsko s oblastí Mauth - Finsterau v Bavorsku. Nová cyklostezka bude doplněna v terénu informačními tabulemi a QR kódy s popisem území, přírodních fenoménů a společné česko-bavorské historie.

Tvrz Talíř s odpočinkovou zónou

První zmínky o kulturní památce tvrz Talíř pochází ze 14. století. V současné době je zde v plánu vybudovat v plánu zde vybudovat odpočinkovou zónu s naučnou stezkou.

Rozhledna Svákov

Rozhledna se nachází cca 630 m západně od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m.

Svákovská křížová cesta

Na kopci Svákov nad městem Soběslav vznikla v roce 2017 křížová cesta vedoucí ke kostelíku Panny Marie Bolestné se zázračnou studánkou.

Knihovna a centrum vzdělávání Písek

Budova bývalé školy na Alšově náměstí prochází rekonstrukcí na novou knihovnu a vzdělávací centrum. V budově byly nalezeny původní výmalby z 19. století. Nová knihovna bude otevřena na podzim 2018.

Menhir Baba u Slavětína

Tento menhir je vysoký 2 metry a stojí v blízkosti obce Slavětín, 6 km východně od Loun.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Slánský Tyršův menhir

Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.

Kaple Panny Marie Karmelské v Sázavě

Katolická kaple v podobě biblické archy s 15 metrů vysokým kovovým křížem bude v Sázavě vysvěcena v létě 2018. Staví ji místní dobrovolníci. Autorkou návrhu kaple je ing. Arch. Šárka Ledvinková.

Menhir Kamenný slouha v Chabrech

Chaberský menhir má své jméno, říká se mu „Kamenný slouha“. Možná i proto, že jeho tvar může někomu připomínat skloněnou mužskou postavu.

Multifunkční sportovní areál v Říčanech

Za školou U Říčanského lesa na rozloze 1,5 ha vzniká sportovní areál. Postupně bude vybudováno fotbalové hřiště s umělou trávou, atletický ovál, venkovní tribuna, pumptrack, skatepark, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, workout fitness, parkour a lezecká stěna. Termín dokončení je v červnu 2018.

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen - menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle

Jeden z největších menhirů v ČR u vsi Drahomyšle, tvořený křemitým pískovcem a slepencem. Vypráví se o něm, že je chráněn záhadnou silou.

Multifunkční rekreační park U Čeňku v Praze

Park se nachází mezi Černým Mostem, Horními Počernicemi, Dolními Počernicemi, Hostavicemi a Kyjemi. Svou rozlohou téměř 100 hektarů může konkurovat i Stromovce. Předpokládaný termín dokončení parku včetně hřišť je v dubnu 2018.

Umělecký mlýn Liběchov

Starý pětipodlažní mlýn prochází rekonstrukcí, v plánu je zde muzeum a prostor pro kulturní akce. Součástí areálu je velká mlýnice, obytná budova a dvě hospodářské stavení.

Náměstí Pavla Tigrida v Semilech

V části Semil zvané Podmoklice vzniklo nové náměstí, které je pojmenované po Pavlu Tigridovi. Slavnostní akt pojmenování nového náměstí se uskutečnil v rámci Dnů Pavla Tigrida v Semilech za účasti rodiny žijící ve Francii.

Pamětní desky významných osobností v Mnichově Hradišti

Na sedm domů, kde žilo a působilo sedm významných osobnosti Mnichova Hradiště, byly umístěny pamětní desky. Netradiční podobu kruhových tabulek z mosazi navrhl architekt města Jakub Chuchlík.

Rumcajsova lavička v Jičíně

V lipové aleji byla Rumcajsovi instalována dřevěná lavička k jeho 50. narozeninám. Lavička byla instalována naproti domku, kde žil dědeček Václava Cafourka, známějšího pod jménem Václav Čtvrtek. Stojí naproti s č.p. 139.

Pramen Světla Matky Boží v Adamově

Před kostelem sv. Barbory v Adamově na Blanensku najdete kohoutek zapuštěný ve zdi. Osvěžíte se zde vodou z pramene, který byl nedaleko fary objeven.

Ruzyňská jízdárna v Praze

V pražských ruzyňských kasárnách, kde za 2. světové války zemřela řada československých odbojářů, můžete navštívit památník. Původní vojenské skladiště se v Praze-Ruzyni přeměnilo na pietní památník.

Dům hudby v Pardubicích

Komunistický palác byl postaven v 80. letech 20. století a v současné době slouží hudbě jako konzervatoř. Město Pardubice má v plánu kompletní rekonstrukci budovy.

Švehlův památník ve Ždánicích

Původně měl připomínat československého politika Antonína Švehlu. Pak ho ale stát zabavil a používal jako pomník padlých.

Kameny zmizelých v Kroměříži

Čtyři kameny zmizelých připomínají osud posledního kroměřížského rabína Joachima Astela a jeho rodiny. Jsou zasazené do chodníku před bývalou židovskou radnicí v Moravcově ulici. Žili v prvním patře někdejší židovské radnice a zahynuli v koncentračním táboře v polské Osvětimi.

Kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci

Kostel je nejcennějším libereckým barokním kostelem. Dochoval se zde původní barokní interiér z poloviny 18. století. V zahradě kostela je umístěn krásný morový sloup z dílny slavného sochaře M. B. Brauna, kolem něj je křížová cesta s obrazy J. Führicha - rodáka z nedaleké Chrastavy.

Kostel sv. Jakuba Většího v Čížové

Kostel je nejstarší a vzácná stavební památka pro Čížovou a okolí.

Východočeské divadlo Pardubice

Městské divadlo Pardubice je secesní divadlo, postavené v letech 1907–1909 v Pardubicích. Je největší divadelní scénou ve městě a zároveň domovskou scénou souboru Východočeského divadla Pardubice.