🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel Všech svatých na Roudné

Kostel Všech svatých je cennou ukázkou vyspělé gotiky doby Václava IV., vykazující vlivy svatovítské huti. Obklopen jedním z nejstarších plzeňských hřbitovů s dochovaným souborem dobových náhrobků.

FotbalPark Plzeň – hřiště na fotbalgolf v Liticích

FotbalPark Plzeň se nachází na jižním okraji Plzně, v městské části Litice, kousek od sjezdu z dálnice D5. Pro návštěvníky je připraveno fotbalgolfové hřiště (cca 4 ha) s 18 jamkami, které obsahují přírodní i umělé překážky. Dále je součástí areálu i terasa s občerstvením či šatny s WC a sprchou.

Nejvyšší purkrabí Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček, muzeum fotografie, kavárna a kinosál.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček, muzeum fotografie, kavárna a kinosál.

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.

Meteorologický sloup v Krnově

Kromě vlasového vlhkoměru je meteostanice ve Smetanových sadech vybavena teploměrem, barometrem (přístrojem k měření atmosférického tlaku) a termohygrografem, což je přístroj, který v průběhu týdne zaznamenává teplotu a relativní vlhkost na záznamový papír.

Historický meteorologický sloup ve Františkově Lázních

Meteorologický sloup byl v době svého vzniku významným veřejným informačním místem pro lázeňské hosty a ostatní veřejnost. Naměřené a prezentované klimatologické údaje na tomto sloupu vypovídaly o momentálním klimatu v lázních, které bylo důležité i z hlediska léčebných procedur lázeňských hostů.

Pöttingovský palác na Starém Městě

Pöttingovský palác, palác Unitaria či Žlutý dům je barokní stavba v Karlově ulici, vzniká přestavbou původně gotických domů. Přestavbu roku 1726 pravděpodobně provedl Jan Blažej Santini-Aichel. . Palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů.

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou ukrývá léčivý pramen

Toto malebné, skalami obklopené poutní místo je domovem pro necelých 200 obyvatel. Avšak počty turistů, kteří do těchto míst každoročně zavítají, jsou mnohonásobně vyšší. Jakými přírodními krásami a zajímavostmi Svatý Jan pod Skalou návštěvníky vábí?

Nová rozhledna na Závisti nad Zbraslaví budí emoce

Ač měla být spíše decentní, ční nová rozhledna na Závisti, archeologické lokalitě u Dolních Břežan, vysoko nad okolní stromy. Při příjezdu od Prahy ke Zbraslavi je nepřehlédnutelným bodem na horizontu na pravém břehu Vltavy.

Mokřadní biotop v Čejči na místě ledovcového jezera

V Čejči na Hodonínsku se podařilo obnovit biotop v místech, kde bývalo ledovcové jezero. Obnovené mokřady tvoří dvě vysychavá jezírka a jedno se stálou vodní hladinou. Místo si oblíbila řada živočichů (brouci, plazi, obojživelníci a ptáci), domov zde našli i vzácní čápi.

Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši

Barokní kostel nechal postavit na konci 18. století kníže z Colloredo-Mannsfeldu František Gundakar I. Na místě původní loretánské kaple Panny Marie. Hlavní oltář zdobí obraz Nejsvětější Trojice z roku 1867 od malíře Josefa Hellicha.

Vrápenci i netopýři na zámku Lešná

V Zoo Zlín se nesetkáme jen s exotickými zvířaty, ale i se vzácnými létajícími savci z naší přírody. V areálu zoo se nachází zámek Lešná, jehož půdy si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů. V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem osmi druhů letounů.

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.

Od Tří králů na tři zámky: Sychrov, Zákupy a Slatiňany zvou na celoroční prohlídky

Zima většinou zavírá brány historických objektů, přesto některé od čtvrtka 6. ledna začínají vítat ve „dvojkovém“ roce návštěvníky.

Netopýři ve Zvířeticích

Sídlo vystřídalo v průběhu staletí mnoho podob – původní gotický hrad se stal renesančním zámkem, později rozšířeným o barokní dostavby, aby se nakonec proměnil v romantickou zříceninu. Zdejší rozvaliny lákají kromě lidských návštěvníků také netopýry. Celkem zde bylo zjištěno 9 druhů.

Netopýři na zámku Bučovice

Sídlo vystavěné slavnými mistry ve službách pana Jana Šembery Černohorského z Boskovic je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství u nás. Na prohřátých půdách tu každé léto o svá mláďata pečují samičky netopýra velkého.

Netopýři na zámku Valeč

Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna skýtá po celý rok útočiště ohroženým netopýrům. Zaznamenáno tu bylo 12 druhů. Zimu přečkávají v historických pivovarských sklepích jde o nejvýznamnější známé zimoviště Doupovských hor.

Netopýři na hradě Lukov

Zřícenina gotického hradu opředeného mnoha pověstmi je obklopena krásnou přírodou Hostýnských vrchů. O pokladech ukrytých v hradním podzemí se můžeme jen dohadovat, o jeho obyvatelích však víme více. Každoročně tu totiž zimují netopýři – nejčastěji netopýr černý, ale i další druhy.

Netopýři na hradě Lichnice

Romantická zřícenina s rozhlednou láká poutníky nádhernými výhledy do kraje. Ale ani v zimě není úplně opuštěná, obývají ji tajuplní noční tvorové. Ve zdejších sklepích každoročně tráví svůj zimní spánek vrápenci malí a několik druhů netopýrů.

Netopýři na zámku Libochovice

Rodiště slavného přírodovědce a filosofa J. E. Purkyně obklopené rozsáhlou zahradou a parkem dnes poskytuje útočiště vzácným a tajuplným obyvatelům. Zámecká sklepení si za svůj zimní úkryt vybrali vrápenci malí.

Netopýři na hradě Landštejn

Královský strážní hrad ze 13. století nabízí ukázky rané hradní architektury a místních archeologických sbírek, vyhlídková věž skýtá romantické výhledy na lesy České Kanady. V místních sklepích pravidelně zimuje několik druhů netopýrů – nejčastěji netopýr velký, vodní, ušatý a černý.

Netopýři v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách

Kostel ze 13. století s unikátně zachovalými několik set let starými prvky interiéru láká návštěvníky na prohlídku půdních prostor a vyhlídku z věže. Kromě prastarého hodinového stroje se tu lze seznámit i se vzácnými okřídlenými obyvateli – sídlí zde letní kolonie vrápenců malých.

Netopýři v pevnosti Josefov

Jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě, vybudovaný Josefem II. U Jaroměře. Unikátní pevnostní město přitahuje nejen mnoho návštěvníků, ale rovněž vzácné okřídlené savce. V rozsáhlých podzemních chodbách tu každoročně zimuje více než tisíc jedinců – zejména vrápenců malých.

Súsedská rozhledna

Tři obce, jeden kopec. A na něm stojí zajímavá rozhledna. Svým jménem odkazuje na společný projekt starostů a obyvatel vesnic z Podchřibí. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Hora Prenet na Železnorudsku

Vrch Prenet (1 071 m) leží 7 km jihovýchodně od Nýrska. Je krajním bodem Pancířského hřbetu a milovníci přírody si z něj užijí krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Pod Prenetem na hřebenové trase leží i známá chata Prenet (nyní zavřená).

Vrchol Můstek u Železné Rudy

Hora Můstek (1235 m) je nejvyšším vrcholem Pancířského hřbetu, který se nachází asi 7 km od Železné Rudy. Přes Můstek směřovala ve středověku od Pancíře k Zelené Lhotě tzv. Výšinná cesta.

Jizerské hory na běžkách – běžecké stopy v okolí Nového Města pod Smrkem

V okolí Nového Města pod Smrkem je v zimní sezoně za příznivých sněhových podmínek pravidelně upravováno téměř 20 kilometrů běžeckých tras.

Na běžkách Šluknovským výběžkem

Rozsáhlou síť upravovaných běžeckých tratí najdou běžkaři v okolí Doubice, kde lze najet kolem třicet kilometrů. V okolí Rybniště se upravuje asi tříkilometrový okruh, do budoucna se rozroste na asi dvacet kilometrů. Další udržované trasy jsou v okolí Jedlové.

Zámecký park v lázních Vráž

Zámecký park má své kouzlo v každém ročním období. Novogotický zámek dnes slouží jako lázeňské sanatorium.

Netopýři ve štolách u Jílového

Dnes jsou zpřístupněna tři stará důlní díla ve správě regionálního muzea, kde se lze seznámit s historií těžby zlata – štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře. Každoročně tu zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní a ušatí, v menších počtech i další druhy.

Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.

Netopýři v jeskyni Na Špičáku

Jeskynní systém v severním podhůří Hrubého Jeseníku býval odedávna příležitostným útočištěm poutníků a již v 19. století byl jako jeden z prvních v České republice zpřístupněn veřejnosti. Dnes je toto podzemí vyhledávaným cílem návštěvníků nejen dvounohých Jedná se o významné zimoviště netopýrů.

Netopýři v jeskyni Na Pomezí – oblíbený zimní úkryt netopýrů

Nejrozsáhlejší krasový systém v krystalických vápencích v ČR se nachází na Jesenicku. Návštěvníci obdivují bohatou krápníkovou výzdobu s poetickými názvy a tajuplní okřídlení tvorové zde každoročně tráví svůj zimní spánek. Jde o významné zimoviště vrápence malého a dalších až čtrnácti druhů netopýrů.

Netopýři v Javoříčské jeskyni

Komplex dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních je unikátní i z pohledu živočišné říše. Jedná se o jedno z největších zimovišť netopýrů u nás. Zaznamenáno tu bylo 14 druhů, nejpočetnější jsou vrápenci malí (5000 jedinců).

Netopýři v Chýnovské jeskyni – unikátní zimoviště netopýrů

Jedna z prvních veřejnosti zpřístupněných jeskyní na území Čech a Moravy bývá někdy příznačně přezdívána Malovaná. K zimnímu spánku se tu ukládá až deset druhů netopýrů a jde o jedno z největších známých zimovišť netopýra řasnatého u nás.

Netopýři ve Flascharově dole

Unikátní důlní dílo, zpřístupněné pro veřejnost od července 2020, přivádí návštěvníky do Krajiny břidlice v Nízkém Jeseníku. Největší lákadlo tu představuje tzv. Oderská vrása. Štoly jsou významným zimovištěm letounů. Dosud zde bylo zaznamenáno sedm druhů netopýrů a jeden druh vrápence.

Netopýři v podzemí dolu Mauritius

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.

Netopýři ve štole Johanne

Největší důl historického těžebního revíru Zlatý Kopec, kde se vzácné kovy dobývaly od 16. století patří mezi významná místa podzimního rojení a zimování netopýrů. Zaznamenáno zde dosud bylo devět druhů těchto pozoruhodných živočichů.

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.

Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan

Janovský mokřad se nachází vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci obývají divocí koně a mladé jalovice praturů. Pomáhají zde spásáním trávy pečovat o cenný biotop.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Nápis na fasádě domu u Karlova mostu o hrdinné obraně Pražanů před Švédy zná málokdo

Procházka po Karlově mostě, historickém klenotu metropole, s vyhlídkou na Pražský hrad, Malou Stranu, ale i na Staré Město je jedním z největších taháků Prahy. Téměř všichni návštěvníci obdivují neopakovatelné panoráma, zahraniční i domácí mistrovskou sochařskou výzdobu. Málokdo si všimne nápisu na fasádě domu na Novotného lávce.

Rybník Pardoubek v Lázních Bělohrad

Rybník Pardoubek býval společně s nedalekou Bažantnicí oblíbeným výletním místem Lázní Bělohrad. Rybník Pardoubek má rozlohu téměř 3 ha.

Na Levém Hradci vznikaly zárodky přemyslovských Čech

Těžko věřit tomu, že na území, které je zastavěno s využitím každého volného metru, se v druhé polovině devátého století rodil český stát. Pokrok sice nezastavíš, ale panovníci by zírali, jak se území, které pracně kolonizovali, změnilo. Lidé tu sídlili již v období mladší doby kamenné, v 7. a 8. století se tu rozprostíralo dle výzkumů archeologů slovanské hradiště.

Středisko volného času Lužánky

S Lužánkami se zabavíte také za hranicemi vašeho domova. V Brně i okolí jsou připravené interaktivní procházky s úkoly, tematické stezky třeba vánoční, s naukou o první pomoci, s poznáváním hodin, brněnských zákoutí, a to pro předškoláky i starší děti.

Vyhlídkový chodník v korunách lip u Čisté

Vyhlídka Fajmonova lípa z roku 2021 má podobu vyhlídkového chodníku, který se obtáčí kolem dvou lip. Jednou z nich je Fajmonova lípa, která je stará odhadem 250 nebo až 350 let. Několikrát byla poškozena bleskem, nejhorší rána však přišla v roce 2015, kdy ji někdo úmyslně zapálil.

Železniční most přes Orlík u Červené nad Vltavou

U obce Červená se nachází 253 m dlouhý železniční most přes řeku Vltavu. Jedná se o nejvyšší železniční most v ČR. Jeho výška nad dnem údolí je 68 m, ovšem nad hladinou vodní nádrže Orlík jen 35 m.

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Arboretum Osina

Arboretum, které vyroste v sousedství vojenského újezdu Březina, bude zajímavé tím, že v něm vysadí stromy z celého světa. Porostou tam evropské, asijské i euroasijské druhy dřevin, rostliny severní Ameriky i stromy severní Afriky.