🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Hmyzí stezka na cyklostezce Helenka

Na cyklostezce Helenka, která vede ze Zelené Hory do Kláštera a Dvorce, jsou nainstalovány nové sochy v nadživotních velikostech hmyzu. Určitě potěší nejen děti, ale také hravé dospělé.

Naučná stezka Ze života hmyzu na Kačině

Naučná stezka Ze života hmyzu hravou formou přiblížuje malým i dospělým návštěvníkům ohrožené druhy hmyzu, které v parku žijí. Kačinský park je vyhlášen jako přírodní památka a je součástí Natury 2000, soustavy chráněných území evropského významu.

Romantická, místy trochu divoká vycházka kolem Židovy strouhy

Všude, kde se vodní tok zařezává do skal, najdete romantiku, někdy až divočinu. Platí to i o nádherném údolí pod starobylou Bechyní, kde se vlévá říčka zvaná Židova strouha do vodáky tak oblíbené Lužnice.

Poutní cesta Via Nova

Mezi poutními místy Příbramí v Čechách, St. Wolfgangem v Solné komoře a Weltenburgem na Dunaji byla zřízena poutní cesta, která je velmi pestrá a lehce schůdná. Prochází půvabnými kraji Čech, Bavorska a Solnohradska.

Půjčovna kajutových lodí Týnec nad Labem

Kroměřížská plavební půjčuje kvalitně vybavenou loď na Labi a Vltavě. V lodi najdete kuchyni, WC, tekoucí vodu i topení. Plavební turnus je vždy celý týden, ve vyjímečných případech v květnu víkend nebo minitýden (3 dny).

Psí spřežení Jeseníky na Videlském kříži

Jízdy se psím spřežením pro dospělé i děti. Užijte si jízdy na Videlském kříži s instruktorem na dvojsaních.

Chebský hrad je turistickým lákadlem i pro zahraniční návštěvníky

Bohatá historie i vzorně opravené městské památky přitahují do Chebu a okolí stále více lidí. A nejde jen o památky, hodně se pozvedla i gastronomie a služby. Restaurace v sezoně se zahrádkami, kavárny, cukrárny lákají k posezení. Na to tu dříve nebyli zvyklí, nyní je to samozřejmostí.

Antický chrám na Strakonicku není žádný přelud

Jelikož se jedná o kalvárii, konkrétně nad jihočeskou obcí Čestice, je patrné, že antickým bohům je těžko tento chrám zasvěcen. Coby křesťanský svatostánek byl vystavěn jako poděkování za uzdravení tomu pánubohu, jehož se u nás kdekdo s odkazem na křesťanské hodnoty dovolává. Čestice a okolí však nabízejí spoustu dalších turistických zajímavostí.

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.

Přírodní památka Netřebská slaniska v Polabí

Úzký bezlesý pruh podél železniční trati je rozdělený na dvě části. Vyskytuje se zde jeden z posledních přirozených biotopů slanisek, v minulosti častěji zastoupených na Mělnicku i nedaleko Kladna.

Slanisko u Šakvic

Na bývalé orné půdě v biocentru u Šakvic, která bývá pravidelně zaplavována mělkou vrstvou vody, se vyvinuly slanomilné rákosiny s dominancí ostřicovité rostliny kamyšníku polního. V jejich podrostu se vyskytuje několik ohrožených slanomilných rostlin.

Přírodní rezervace Slanisko Dobré Pole

Na fotbalovém hřišti v Dobrém Poli se nachází jedno z nejzachovalejších slanisek v ČR. V zasolených trávnících roste kostřava slanomilná, zblochanec oddálený a hadí mord šedý. Vyskytuje se zde i řada zvláště chráněných druhů.

Kostel sv. Václava v Kozojedech u Žlunic

V obci Kozojedy stojí vzácný kostel postavený z dubového dřeva koncem sedmnáctého století na místě, kde býval kostel ze století čtrnáctého.

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Říká se, že kostel bez zvonů je jako tělo bez duše. Ty svatohorské navíc doplňuje slavná zvonkohra, která se rozeznívá před každou lichou hodinou a před polednem. Navštivte zvonici a užijte si jedinečný výhled na Příbram.

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.

Klášter v Hájku zve během listopadu na návštěvu

Zatím se ve františkánském klášteře v Hájku mezi středočeskou Hostivicí a Červeným Újezdem orientovali hlavně na poutě a poutníky. Do konce listopadu ale lze o nedělních odpolednech projít celý areál i zhlédnout výstavu o historii o obnově slavného místa s pohnutými osudy.

Podzimní Kokořínsko vábí svými přírodními poklady

Kokořínsko. Ne nadarmo si vybral Karel Hynek Mácha pro předlohu svých děl tento krásný kraj. Návštěvníky totiž uchvátí romantickou atmosférou, dechberoucí přírodou a nespočtem skalních útvarů. V těchto dnech vás kokořínské lesy navíc okouzlí svými podzimními barvami.

Lávka přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína by měla být hotová začátkem roku 2023. Bude sloužit pěším a cyklistům, kterým usnadní cestu na ostrov Štvanice.

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.

Valdštejnovo město – organizované prohlídky města Jičín

Opravdovou krásu a kouzlo města objevíte tehdy, když proniknete pod povrch, poodhalíte jeho tajemství a proměníte suchopárnou historii v živý příběh.

Rozhledna Šance je nyní přitažlivější

Lákavější pro turisty je nyní rozhledna Šance v Jakubčovicích, místní části Hradce nad Moravicí na Opavsku. Pod vyhlídkovou věží o výšce necelých 16 metrů vybudovalo město nejen sluneční lázně, z nichž lze za dobrého počasí vidět i Jeseníky.

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT

V Krkonoších bylo v roce 2019 nainstalováno pět lávek, které pro nejvyšší české hory navrhli a vlastními silami postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze v rámci spolupráce školy a Správy Krkonošského národního parku.

Lávka přes Lubinu v Příboře

Lávka přes řeku Lubinu v Příboře je jedinečná segmentová konstrukce první svého druhu na území ČR. Lávka slouží výhradně pro pěší a cyklistickou dopravu.

Romantické Toušické prahy najdete na řece Výrovce mezi Kouřimí a Zásmuky

Je tu krásně zvláště na podzim, stromy přecházejí ze zelené do pestrobarevné palety, ideální čas k výletu. Můžete jít po proudu toku, či proti němu, pokaždé je vzdálenost asi 6 kilometrů. Z Kouřimi, kam se dá dojet autobusem i vlakem z Českého Brodu, půjdete proti proudu Vavřineckého potoka, kterému se též říká Výrovka.

Pomník obětem násilné kolektivizace v Krabčicích

Pomník v Krabčicích na Litoměřicku připomíná sedláky vyhnané z jejich hospodářství při komunistické kolektivizaci zemědělství v roce 1951, kdy začala největší vlna vystěhovávaní selských rodin v Československu.

Zámek Protivín

Původní hrad byl v renesanci přestavěný na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek a z období baroka se dochovaly barokní fasády se štukovými prvky. Součástí areálu je rozlehlý krajinářský park ze druhé poloviny 19. století s altány a alejí.

Socha kardinála Jana Očka ve Vlašimi

Socha Jana Očka z Vlašimi, který byl prvním českým kardinálem a rádcem Karla IV., zdobí zámecký park ve Vlašimi.

Cesta života na kopec Vejdoch

Na kopci Vejdochu u obce Jámy nedaleko Žďáru nad Sázavou stojí třímetrový Strom života z pískovce. Z obce k němu vede tzv. Cesta života inspirovaná starozákonním desaterem. Zastavení vytvořil kovář Josef Tulis z ocele, která zasadil do velkých kamenů podél cesty.

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí

Biocentrum Ostrůvek je vybudováno na přibližně 15 hektarech pozemků a je tvořeno dvěma mělkými jezery – Mělkým a Koňským – a systémem osluněných a zastíněných vodních tůní, mokřadních stanovišť a kompletně přeloženým meandrujícím Kobylským potokem.

DollyRanch

Nabízíme jízdu na koních v krásné přírodě Jizerských hor.

28. 10. 2021, 20:06 · Kudy z nudy · Jizerské hory, Liberecký kraj · Hory · DollyRanch

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války

Naučná stezka u Bukovníku připomíná historické bitvy v Pošumaví v době třicetileté války. Je dlouhá 1,026 km a vede z Bukovníku na legendami opředený vrch Bitovín, kde se v minulosti odehrála krvavá bitva třicetileté války.

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.

Sousoší Rodina

Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Naučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína

Trasa o délce 14 km začíná poblíž železniční zastávky Velešín město, pokračuje přes pozůstatky bývalé koněspřežky, příjemnou polní a lesní cestou zpět do Velešína. Turistům nabízí nejen pěknou procházku, ale také krásný výhled na vodní nádrž Římov.

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.

Tvrz Pičín – sídlo české Čachtické paní

V areálu zemědělského družstva v Pičíně se nacházejí zbytky středověké tvrze ze 13. století. Původním majitelem tvrze byl Přemysl Otakar II., během své historie tvrz patřila například také maltézskému řádu. V 18. století ztratila svou původní funkci a byla přestavěna na sýpku.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Lávka pro pěší v Palkovicích

Bezpečný přechod přes řeku Olešná nabízí obec Palkovice. Lávka byla vybudována roku 2021. Lidé tak nemusí překračovat starou úzkou a nebezpečnou lávku. Nový chodník je bezpečný i pro jízdu s kočárkem.

Nejen památník slavného vítězství husitů zve k návštěvě Tachova

Stojím na vrchu Vysoká nad západním okrajem Tachova. Vede sem cesta z města pokračující k jízdárně ve Světcích. Tři pylony památníku, nejvyšší se stylizovaným kalichem, připomínají slavné husitské vítězství nad zpupnou přesilou účastníků křížové výpravy v roce 1427.

Při návštěvě Lipna nemiňte půvabnou vílu nebo ďábelskou stěnu

Jižní Čechy a Šumava nabízejí mnoho krásných a zajímavých míst, která stojí za vidění. Obzvláště Lipno a jeho okolí patří každoročně mezi nejnavštěvovanější lokality na jihu republiky. Setkat se tam můžete například s místní vílou, za zastávku ovšem stojí také klášter Vyšší Brod.

Mlýn Trhonice

Památkově chráněný vodní mlýn s pilou je cennou součástí autenticky zachovalého dědictví mlynářského řemesla v regionu.

Sobotínský okruh

Na zajímavé sedmnáctikilometrové trase vás čeká celkem 14 zastavení. Historie Sobotína je spjata s těžbou železné rudy. Majitel panství hrabě Antonín Mitrovský zde vybudoval podnik na zpracování železa. Po jeho smrti se jej ujal podnikatelský rod Kleinů.

Socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech, původně umístěná na mostě přes řeku Úslavu, nyní stojí na podstavci v parčíku vpravo od Kozelské ulice.

Důl Pepř Jílové – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Čiperova vila ve Zlíně

Samostatně stojící, patrová vila s valbovou střechou, vystavěná v roce 1939 podle projektu V. Karfíka. Areál, sestávající dále z křídla pro personál, zahradnického domku, terasy a zahrady, je situován ve svahu severovýchodně od města.

Kaplička Čtyř svatých v Rabštejnské Lhotě

Netradiční kaple byla postavena u polní cesty jihozápadně od obce Sobětluchy. Tvoří jí rezavý sloup zaražený do země, který při pohledu z boků vytváří kříž. Kaple je zasvěcená sv. Václavovi, archandělu Michaelovi, sv. Isidorovi a sv. Kryštofovi.