🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Moderní kaple u hřbitova v Březové

Březová u Sokolova má neobvyklou kapli ve skotsko-irském stylu. Kaple, kterou město Březová postavilo u místního hřbitova, neslouží však jen pro konání smutečních obřadů, ale také jako zázemí pro menší společenské akce.

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení.

Pomník obětem první světové války Bochov

Monumentální pomník vystavěný v roce 1924 jako připomínka 108 občanů Bochova, kteří padli v první světové válce. Pomník se tyčí na návrší zvaném Velký Bühl, je tvořen pískovcovými kvádry, které jsou poskládány do tvaru obelisku.

Hněvošický háj s naučnou stezkou

Hněvošický háj na Opavsku je komplex lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav. Nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast. Oblastí vede naučná stezka.

Hrobka Metternichů v Plasích

Původně gotický hřbitovní kostelík sv. Václava byl za opata plaského kláštera O. Trojera v roce 1690 přestavěn v barokním slohu. Po zrušení kláštera roku 1785 nechal kostel kancléř Metternich upravit ve slohu empírovém a v suterénu zřídit rodinnou hrobku.

Přírodní park Vyšebrodsko

Přírodní park Vyšebrodsko je známý svými nádhernými scenériemi, četnými rašeliništi a rozsáhlými skalními útvary. Vznikl za účelem ochrany krajinného rázu rozsáhlého území s lesními celky, ve kterých jsou dosud zachovány plochy přirozených smíšených lesů.

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky

Vůbec nejvýše rostoucím stromem České republiky je smrk ztepilý na jihovýchodním úbočí Sněžky v nadmořské výšce 1563,23 metru. Jedná se o tzv. Smrkovou rodinu – shluk kmínků, což je v podstatě více stromů rostoucích z jednoho základu.

Sychravův smrk – nejmohutnější smrk České republiky

Sychravův smrk roste ve Slavkovském lese při Dolní cestě z obce Lazy do Kostelní Břízy. Stáří stromu se odhaduje na 250 let, smrk dosahuje výšky 43 m a jeho obvod měří 511 cm.

Vysoký smrk pod Favoritem

Vysoký smrk pod Favoritem je památný strom Smrk ztepilý, který roste v blízkosti kamenného kříže cca 150 m západně od zámečku Favorit.

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR

Pravděpodobně nejvyšší smrk České republiky roste v jádru šumavského Boubínského pralesa. Dosahuje výšky přes 54 metrů. Jeho stáří není známo, jedná se však o stovky let.

Smrky v údolí Kamenického potoka

V údolí Kamenického potoka v Hornopožáreckých lesích, byla vyhlášena skupina 27 památných stromů ve věku 150–200 let.

Park Kadetka pod Kraví horou v Brně

Park vznikl revitalizací brownfieldu bývalé jídelny. V upraveném parku s květinami si můžete odpočinout na nových lavičkách. Využít lze i dva veřejné grily a posilovací stroje.

Zkamenělý Slouha na Klepci u Přišimas

V přírodní památce Klepec s dvojvrcholem se nachází množství obřích žulových balvanů. Největším z nich je osmimetrový Slouha, který dostal své jméno proto, že připomíná mírně přihrblou postavu v poddanském postoji.

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Urbánkův dům alias Mozarteum

Nynější dům Mozarteum byl zbudován v místě klasicistního domu s dvorem. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka vytvořil novou budovu Jan Kotěra. K samotné realizaci došlo roku 1913. Součástí domu se stala i koncertní síň, později divadlo D 34.

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.

Cyklostezka Mimoň – Ploužnice

Cyklostezka spojující Mimoň s Ralskem je tři metry široká, dva a půl kilometru dlouhá. Byla postavena roku 2021.

Knížecí Mariina stezka v Hradci nad Moravicí

Historická knížecí stezka vede z luk Jízdárny pod zámkem v Hradci nad Moravicí na protější takzvaný Říjnový kopec.

Koupaliště Stražisko

Mezi Prostějovem a Konicí se nachází příjemné koupaliště s křišťálově čistou vodou a poležením ve stínu stromů. Ke koupání slouží jediný padesátimetrový bazén v regionu.

Naučná stezka podél Oslavy ve Velkém Meziříčí

Světle modrá trasa s délkou osm a půl kilometru vede proti proudu řeky Oslavy. Vyrazit na ni mohou cyklisté i pěší turisté. Trasa je vhodná také pro kočárky. Začátek stezky je v Podhradí, konec pak u zámku v Meziříčí.

Alej Karla Havlíčka Borovského

Na staré polní cestě nedaleko Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku byla v říjnu 2021 vysázena část třešňové aleje k výročí narození borovského rodáka literáta Karla Havlíčka Borovského.

Neogotická kaple na hřbitově v Krásném Březně

Kaple na krásnobřezenském hřbitově byla za roky chátrání značně poškozena a roku 2008 čekala ji demolice. Proti stržení této památky se však zvedla vlna odporu a odborníci i veřejnost prosadili její opravu. V roce 2020 se kapli podařilo zachránit a vrátit do života.

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.

Sbor Církve bratrské v Čelákovicích

Stavba je charakteristická lidským měřítkem, civilností, otevřeností, jednoduchostí konceptu i konstrukce. Modlitebna byla postavena roku 2019 podle návrhu a projektu ateliéru prof. Arch. Ladislava Lábuse.

Z velkolepého sídla krále Václava IV. v Kunratickém lese zbyla skromná ruina

Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Nový hrádek přitom hrál v dějinách Prahy velmi významnou roli. Zemřel tu král Václav IV.

Loretánské zvonky lákají na prohlídku pokladů nezměrné ceny

Trochu zapadlý pod mohutným masivem Černínského paláce stojí nádherný komplex barokních staveb, proslulá pražská Loreta. Je po Hradě dalším architektonickým skvostem Hradčan, kde je soustředěno mnoho paláců i měšťanských domů. Zastřešenou chodbou je areál spojen s klášterem kapucínů, kteří Loretu spravují. Průjezdem se dostanete na Nový svět, další z hradčanských skvostů.

Sousoší Na Horu na pražské Bořislavce

Sousoší česko-argentinského výtvarníka Federica Díaze, které stojí na pražské Bořislavce, je inspirováno historií i přírodou. Bylo vytvořeno pomocí moderní technologie robotické fabrikace a upraveného betonu UPHC.

Příčovy se pyšní největším větrným mlýnem v Evropě

Kdysi to mohl být mlýn jako z pohádky s krásným výhledem do okolí. Dnes zbyla z příčovského větrného mlýna jen zřícenina. I tak se však má tato památka čím pyšnit. V roce 1995 ho totiž specialisté na holandské větrné mlýny vyhodnotili jako největší v celé Evropě.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Cimrmanovy bahenní lázně u Slatinského potoka pod pražským Bohdalcem

Málo kdo ví, že v zapadlém koutku Prahy, na Slatinách mezi Michlí, Vršovicemi a Strašnicemi, se skrývají bahenní lázně Járy Cimrmana. Do nich se místní obyvatelé již odedávna chodí potají v noci či nebo brzo k ránu koupat, a to pro jejich léčebné účinky.

Nedokončená autosocha Járy Cimrmana

Nedaleko Uherského Brodu, na cyklostezce do obce Prakšice, naleznete nedokončenou autosochu Járy Cimrmana.

Sousoší Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě

Žulové sousoší postav z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektora Trachty byla odhalena 6. září 2020 před hospodou ve Svatém Kříži, který je součástí Havlíčkova Brodu. Autorem zvláštního díla je Radomír Dvořák.

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.

Nábřeží Járy Cimrmana v Lipníku nad Bečvou

Ulička nesoucí název českého fiktivního génia a světoběžníka Járy Cimrmana je přímo v centru Lipníka a vůbec nevede kolem řeky, voda je tu ale naštěstí domalovaná a s ní i celá řada vynálezů z Cimrmanovy doby.

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Ohryzek Járy Cimrmana v Českých Budějovicích

Bronzový odlitek Ohryzek Járy Cimrmana zřídila Přírodovědecká fakulta v Českých Budějovicích. Najdete jej nedaleko této budouvy na ulici Branišovská. Dílo bylo odhaleno v roce 2014, jeho autorem je Michal Trpák.

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Turisté mohou navštívit pouze Tajgu, kolem které vede NS Kladská. Ostatní části jsou nepřístupné.

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově

U tachovského Revisu se nachází venkovní areál s tématikou zeleného pásu Evropy. Vzdělávací středisko ho vybudovalo v rámci přeshraničního projektu „Učíme se Greenbelt“. Areál slouží jako zázemí pro přírodovědecké vzdělávání žáků a přístupný je také široké veřejnosti.

Dálková pěší trasa Česká Kanada

Připravovaná pěší stezka Českou Kanadou spojí čtyři hlavní města regionu – Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Trasa bude měřit zhruba kolem 110 kilometrů a bude rozdělená do osmi etap o délce od 11 do 18 kilometrů.

Radobýl, kopec nad Litoměřicemi, ze kterého si Karel Hynek Mácha doběhl pro smrt

Byla neděle 23. října roku 1836. Na vrcholu Radobýlu nad Litoměřicemi seděl koncipient u litoměřického justiciára Josefa Filipa Durase, 26letý Karel Hynek Mácha. Do konečné verze upravuje svoji poslední báseň Cesta z Čech. Na kopec chodí rád, z vrcholu je vidět velký kus Čech. Zvláště pak milované Středohoří s romantickými horami.

Vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky u Luže

Město Luže připravilo 7,5 km dlouhý vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky. Okruh začíná pod hradem Košumberk a pokračuje dále po červené směr Bílý Kůň kolem Paletínské kaple.

Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka

Celých 10 let skládal Zdeněk Procházka z mnoha tisíců přinesených kamenů "zříceninu" středověkého hrádku, která je nyní přístupná všem obdivovatelům v malebném přírodním zákoutí na okraji lesa u Lipové na Prostějovsku.

Z rozhledny Liduška je Brno jako na dlani

Brno jako na dlani mají turisté, kteří se vypraví na nově postavenou rozhlednu U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou v Moravském krasu. Jde o devětadvacet metrů vysokou ocelovou stavbu stojící nedaleko místa, na němž spisovatel Rudolf Těsnohlídek 22. ledna 1919 našel odloženou sedmnáctiměsíční holčičku. Dívce zachránil život a pak se o ni postaral.

Kluziště Lesná v Brně

Led, který nestudí a při pádu méně bolí. Bruslicí plocha, která není závislá na počasí. Dva plácky, kde si zadovádí i začátečníci, můžete si je pronajmout a zahrát třeba hokej. Kluziště Lesná je největší stálé kluziště z polymerového ledu v Brně.

Jihočeským Pískem za památkami i po stopách básníka

V případě zmíněného básníka se jedná o Adolfa Heyduka, jehož památník se nachází v části domu, který si nechal na okraji Písku roku 1900 vystavět. S postavou tohoto májovce, který se jako jediný z tzv. Nerudovy generace dožil svobodné republiky, seznamuje působivá expozice spravovaná Prácheňským muzeem v Písku.

Přírodní památka Slanisko u Škrle

V lokalitě u Škrle na Chomutovsku se vyskytuje velmi vysoké zasolení půdy, proto je zde snaha zachovat přirozený výskyt slanobytných a teplomilných ohrožených druhů rostlin.

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly

V mokřinách jihomoravské obce Novosedly se nachází jedno z posledních zachovalých stanovišť slanomilné vegetace, chráněné jako Přírodní rezervace Slanisko Novosedly. Rostou zde chráněné druhy slanomilné vegetace a místo je domovem vzácných obojživelníků i hmyzu.

Sdílená kola Nextbike na Berounsku

Na Berounsku je k dispozici 112 sdílených e-kol na 17 nabíjecích terminálech v Berouně, Králově Dvoře, Hýskově, na Tetíně a ve Zdicích.