🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Koupaliště Hostinné

Nové koupaliště v Hostinném otevřelo v červenci 2021. V areálu vznikl 25 metrů dlouhý plavecký bazén s oddělenou relaxační částí, menší bazén a brouzdaliště.

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Hamousův statek není jen obyčejná roubenka u Křivoklátu

Zatímco na královský hrad Křivoklát se valí stovky návštěvníků denně a výběrčí na parkovištích si mnou ruce, Hamousův statek ve Zbečně je trochu stranou zájmu. Přitom je to v rámci středních Čech ojedinělá ukázka, jak se dříve - a není to až zase tak dávno - žilo a bydlelo.

Beskydy na elektrokole. Lysou horu zdolají i netrénovaní

Poslední dobou stále populárnější elektrokola už si zdaleka nepořizují jen senioři, kterým pomoc motoru nahrazuje slábnoucí fyzičku. Desetitisíce korun za bicykl na elektrický pohon neváhají utratit ani zdatnější cyklisté mladšího věku, kteří si na výletech se značným převýšením chtějí dopřát větší komfort a na zpáteční cestě si užít parádní sjezdy.

Deset tipů, kam v Praze do přírody

Praha nabízí mnohem víc než jen lidská obydlí a historické památky. Její obyvatelé mají celou řadu možností, kam zamířit do přírodního prostředí, aniž by hlavní město opustili.

Trasa pro vozíčkáře Bělský les v Ostravě

Vozíčkářská trasa v Bělském lesoparku je určena pro zkušené vozíčkáře bez doprovodu. Tvoří ji okruh dlouhý 5,5 km se speciálními značkami s piktogramem invalidního vozíku.

Trasa pro vozíčkáře Vrbenské rybníky

Klub českých turistů připravil pro hendikepované turisty další tras. Vozíčkáři se mohou projet krásnou krajinou Vrbenských rybníků Českých Budějovicích. Trasa je dlouhá 5,6 km s celkovým převýšením 15 m.

Trasa pro vozíčkáře Okolo Klimkovic

Okruh vozíčkářské trasy začíná na parkovišti u zastávky MHD u Sanatoria Klimkovice. Celý okruh doporučujeme projíždět po směru hodinových ručiček. Celá trasa je určena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem.

Pamětní deska Gerty Coriové v Praze

V Petrské ulici se na domě čp 1168 najdete pamětní desku věnovanou nositelce Nobelovy ceny Martě Coriové-Radnitzové.

Zahrada se sochami v Liběchově

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska.

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Letecké muzeum Korea – Merkur v Bezděkově u Žatce

V Bezděkově u Žatce, zhruba kilometr východně od 41. mechanizovaného praporu, bylo v roce 2020 slavnostně otevřeno netradiční letecké muzeum s názvem “Korea – Merkur”. K vidění je zde i stíhací letoun MiG-21.

Pomník krále Rudolfa v Horažďovicích

Památník, postavený na místě, kde zemřel při obléhání český král Rudolf I. Habsburský, najdete u Horažďovice.

Socha Václava IV. na Dobříšsku

V lesích na Dobříšsku se skrývá socha panovníka Václava IV. Jsou na ní vytesána data, kdy navštívil Dobříšsko.

Busta Františka Josefa I. v Pohledi na Havlíčkobrodsku

Vesnice Pohleď na Havlíčkobrodsku je po 100 letech první vesnicí, která v Česku věnovala sochu rakousko-uherskému císaři Františku Josefu I.

Sochy Františka Josefa I. a Edwarda VII. v Mariánských Lázních

Sousoší bylo zhotoveno u příležitosti 110. výročí setkání císaře rakouského Františka Josefa I. A krále anglického Edwarda VII., které proběhlo 16. srpna 1904 v Mariánských Lázních.

Kovová plastika sv. Huberta v Loučné nad Desnou

Zámecká zahrada v Loučné nad Desnou skrývá kovovou sochu sv. Huberta, která pochází z roku 1846 a byla vyrobena pro rodinu Kleinů.

Prohlídky města Příbram s průvodcem

Chtěli byste se o Příbrami dozvědět víc, než se dočtete v brožurách na internetu? Využijte nabídky služeb školených průvodců. Prohlídkové okruhy jsou zaměřeny na historii, nejvýznamnější památky města a osobnosti spjaté s Příbramí.

Na Šumavu letadlem aneb Známé cíle pohledem z ptačí perspektivy

Cestu po silnici většina z nás důvěrně zná a obvykle také počítáme s tím, že kvůli uzavírkám a hustému provozu bude potřeba mít dostatečnou časovou rezervu. Jaké to ale je, když se na Šumavu vydáme vzduchem?

Nedobytné Hukvaldy zlikvidoval blesk, požár a biskup, který je rozprodal

Houkání víl houkalek za nocí stojí údajně za názvem jednoho z nejstarších a největších panských sídel na Moravě. Víly lákaly pocestné k tancování, ale nikoho neutancovaly.

Kaplička sv. Huberta na Benecku

Kaple byla postavená v roce 2005 a poslední červencovou neděli se zde konají poutě. Zvonička zvoní pravidelně – ráno, v poledne a večer.

Zaniklé lesní divadlo na Mariánské Hoře

Mariánská Hora měla dříve i své lesní divadlo, jehož zbyty, respektive torzo, jsou zde k vidění dodnes.

Oblouk – symbol Poruby

Oblouk je multifunkční budova v Ostravě-Porubě, umístěná v nejstarší části zástavby tohoto sídliště, na jeho jižním okraji.

Borecké skály – přírodní památka v Českém ráji

Borecké skály tvoří skupina skal s neobvykle strukturovanými stěnami s množstvím převisů a skalních oken. Najdete je nedaleko Borku pod Troskami a Rovenska pod Troskami.

Údolí Merán v Plzni

Severní okraj Plzně skrývá údolí Merán neboli údolí bezejmenného přítoku Boleveckého potoka. Samotný název údolí je nejspíše inspirován italským letoviskem Merano. Ve svahu nad východní části údolí se nachází přírodní památka Doubí.

Přírodní rezervace Hovoranské louky

Na téměř 11 hektarech 1,5 kilometrů od Hovoran se nachází jedna nejvýznamnějších lokalit stepních luk na Moravě. Území je zařazeno do soustavy Natura 2000.

Prameniště Bílé Smědé

Jizerskými horami protéká řeka Bílá Smědá. Pramen vodního toku najdete v rašeliništích Klečových luk při západním úpatí hory Jizery v nadmořské výšce 1122 metrů.

Vodopád na Bílé Smědé v Jizerských horách

Vodopád Bílé Smědé patří k těm nejvodnatějším vodopádům v Česku. Proteče tudy přes 100 litrů za sekundu.

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.

Kamenná brána Dubňany

Na Jižní Moravě vznikla v letech 2015 a 2016 kamenná brána. Komplex je sestaven v systému posvátné geometrie a její uspořádání, tvar a vzdálenost jsou převzaty z prastarých, dochovaných staveb a návodů z konce pravěku až do dnešní doby.

Skála Prosíčka nad Jimramovem

Skalnatý vrchol nad údolím řeky Fryšávky nedaleko Jimranova se rozléhá v nadmořské výšce 739 metrů.

Kamenohorský buk na Plzeňsku

Na severním Plzeňsku roste památný buk, který nese příznačný název Kamenohorský, a sice podle místa, kde se nachází.

Želinský meandr v údolí řeky Ohře

Chráněná památka Želinský meandr se rozkládá nedaleko severočeského města Kadaň. Jde o 5 km dlouhý úsek o rozloze 175ha, který byl roku 1992 vyhlášen k ochraně.

Průhonický Stonehenge

Dendrologická zahrada v Průhonicích skrývá nejedna tajemství. Jedním z nich je i místní "Stonehenge".

Na zámku Chyše najdete unikátní Brandlovu fresku, jako vychovatel zde působil Karel Čapek

Bývalý hrad, dnes zámek Chyše, má bohatou historii zahrnující spoustu majitelů. Místo je coby vladycká tvrz zmiňováno koncem 12. století, roku 1254 se zde usadil rod Odolenoviců, kteří zde byli pány dvě stovky let.

Památník návštěvy Jana Pavla II. v Tupesích

U Tupes na Uherskohradišťsku se nacházíé památník, který připomíná státní návštěvu papeže Jana Pavla II. Z dubna 1990. Na fotbalovém hřišti v obci papež přistál vrtulníkem a přejel odtamtud do sousedního Velehradu.

Stáj Merlin

V naší rodinné stáji nabízíme programy pro děti. Například vodění na koních i ponících, pobyt dětí na půl dne, celý den či víkend.

Pramen svatého Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého je příkladem svatojánské úcty ve vesnickém prostředí v 1. polovině 19. století.

Hornické muzeum v Podkrušnohoří láká na světový unikát

Vyřazenou hornickou techniku a vybavení hlubinného dolu představuje rozšířená výstava hlubinného dobývání hnědého uhlí v Podkrušnohorském technickém muzeu poblíž Mostu. V úterý slavnostně otevřená expozice zahrnuje také světový unikát v podobě důlní lokomotivy, která návštěvníky proveze zhruba 300 metrů dlouhou maketou štoly.

Přírodní památka Rybičková skála

V bývalém kamenolomu u Neslovic na Brněnsku se nachází skalní výchoz, který je významný obzvlášť jako paleontologická lokalita otisků prvohorních rostlin a ryb. Strmé stěny dosahují délky 50 m a výšky až 6 m. Výchoz tvoří převážně jílovce, prachovce a pískovce.

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu

Bývalý olomoucký kryt v Bezručových sadech byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany celého olomouckého okresu. Pomocí výbušnin byl zřízen přímo v historických městských hradbách.

Písník Poděbrady – olomoucké přírodní koupaliště

Místo pro relax, přírodní koupání, ale i aktivní, či kulturní vyžití, kde si můžete dát něco k zakousnutí. Mimo písčité pláže, se můžete slunit na upravovaných travnatých plochách.

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Naučná stezka Jordán v Brdech

CHKO Brdy má novou naučnou stezku, která návštěvníky provede po turisticky oblíbeném okolí vřesovišť na bývalé dopadové ploše Jordán.

Studánka sv. Huberta u Olomučan

Studánka z roku 1937 je věnována poctě jelena a najdete ji na okraji lesního palouku nedaleko od Olomučan.

Studánka Stračka v Zašové

Valašská obec Zašová skrývá jedno z malých tajemství – studánku Stračku, s jejímž vznikem je spojena dávná legenda.

Lesní studánka v Jimramově na Vysočině

Červená značka vás po cestě z Jimramova zavede k místní studánce. Ta se nazývá "lesní".