Archiv článků - Pohorka.info

Jak si užít Adršpach a přitom se vyhnout davům návštěvníků

Jednu z hlavních dominant turistické oblasti Kladské pomezí tvoří Adršpašsko-teplické skály. Nejznámější jsou dva okruhy propojené Vlčí roklí. Tato procházka je však obvykle bohužel spojená i s davem turistů, kteří se valí ze všech stran. Jak si ale užít Adršpach a přitom se těmto přívalům vyhnout?

Tipy na víkend: Ochutnejte Moravskoslezsko a prohrabte se bleším trhem

Skryté krásy Prahy odhalíte o víkendu při procházkách s architektem. Jiný rozměr kultury si užijete v Plzni, která se ponese ve znamení hudby a piva. Moravskoslezský kraj se zaměří na jídlo. Ve volném čase si ale také můžete dát do těla na některé ze sportovních akcí - pěších, běžeckých či cyklistických.

Rothmayerova vila v Praze se otevírá veřejnosti

Od čtvrtka bude pro veřejnost otevřena střešovická Rothmayerova vila, ukázka architektury první poloviny 20. století. Její správce, Muzeum hlavního města Prahy, v ní připravilo expozici věnovanou architektu Otto Rothmayerovi a jeho učiteli Josipu Plečnikovi. Otevřeno bude čtyři dny v týdnu, ale jen po předchozí rezervaci, jako je tomu třeba v případě nedaleké Müllerovy vily.

Kam o víkendu s dětmi: Na Slavnosti mlsných jazýčků nebo s plyšákem do zoo

Využijte ještě přijatelné počasí a vydejte se o víkendu za sportem, zvířaty nebo za pohádkou. Blíží se karnevalová sezóna, na což děti mohou začít trénovat už tento víkend návštěvou Zoo Praha.

Návštěvníci Pilsner Festu ochutnají letos k plzeňskému ležáku vybrané pivní menu

Plzeňský ležák a pečlivě zvolené pokrmy k pivu, to bude jeden z hlavních symbolů letošního Pilsner Festu.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Restaurant Old Inn

Přijďte zažít českou a mezinárodní kuchyni v srdci Českého Krumlova.

Restaurant Růže

Zažijte jedinečný gastronomický zážitek v Restauraci Hotelu Růže v srdci Českého Krumlova.

Farmapark Soběhrdy - jedinečný zážitek pro milovníky zvířat

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z celého světa a můžete strávit celý den v dokonalém souladu s přírodou. Areál leží v malebném údolí, kde je čerstvý vzduch a budete si zde připadat jako byste se ocitli v pravé podhorské přírodě. A to vše jen kousek od Prahy v Soběhrdech.

Pražskou Bertramku tradičně oživí švýcarská horská slavnost

Alpabzug je tradiční švýcarská horská slavnost, která předznamenává konec léta a začátek podzimu. Svátečně nazdobené krávy se v tomto období svádějí z kopců do údolí a horalové si poté užívají folklórní zábavu. Ta o víkendu již pošesté navštíví Prahu.

Hlavní expozice podzimní Flory Olomouc připomene venkov

Český a moravský venkov bude připomínat hlavní expozice jubilejního 20. ročníku podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Výstavy se od 1. do 4. října v areálu Výstaviště Flora zúčastní 153 pěstitelů z řad profesionálů a zahrádkářů z celé země. Podzimní Floru tradičně doprovodí zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima.

Exponáty Muzea nočníků a toalet mají cenu zlata

V nenápadném klasicistním domě ve Vyšehradské ulici sídlí teprve rok Muzeum nočníků a toalet, které se do Prahy přesunulo z třebotovské tvrze. Tam také před lety při její rekonstrukci začal příběh sběratelů, manželů Jana a Renáty Sedláčkových.

Opravený hřebčín v Kladrubech vítá první návštěvníky

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem skončily nákladné opravy. Rekonstrukce památkově chráněných objektů se zdržela o devět měsíců. O prodlouženém víkendu mají lidé možnost si opravené stáje i další objekty prohlédnout. Hlavní sezóna začne příští rok na jaře. Informoval o tom ředitel hřebčína Jiří Machek.

V děčínské zoo se narodilo první mládě mravenečníka

Zoo Děčín má pro návštěvníky nové lákadlo. V areálu se podařilo odchovat vůbec první mládě mravenečníka velkého. Váží zhruba 1,3 kilogramu a má se čile k světu. Jeho rodiče, samice Goya a samec Ferda, v zoo žijí už několik let.

Tipy na víkend: Na Vyšehradě se sejdou vegetariáni, v Mariánských Lázních houbaři

Podzimní prodloužený víkend přináší nepřeberné množství gastronomických zážitků. Pivo, víno, burčák a dokonce také pálenky potečou proudem. Pozadu ale nezůstává ani sportovní program.

Pohodovou hřebenovkou z Pusteven na Radhošť za krásnými výhledy a Radegastem

Už jste někdy byli na Radhošti? Výlet z horského střediska Pustevny na bájnou horu tyčící se na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje patří k tomu nejhezčímu a zároveň i nejsnáze dosažitelnému, co mohou turistům nabídnout Beskydy.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.

Na Moravě se o víkendu sejdou turisté z celého světa na mezinárodním pochodu

Jede Kudrna okolo Brna je mezinárodní pochod a setkání turistů, které letos připadlo na poslední zářijový víkend. Jedná se již o 46. ročník této akce.

Školička u sv. Michala - kurzy kresby a malby

Kurzy kresby a malby pro dospělé, kroužky kresby a malby pro děti, kurzy kresby a malby pro seniory.

Jak oslavit státní svátek? Třeba s historickými poklady Poličky

Televize, pohádky a komedie nebo nějaké to dobré jídlo? Více než čtyři pětiny obyvatel považují za důležité slavit Den české státnosti 28. září známý i jako svátek sv. Václava, což vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) – ale jak lze svátek vlastně strávit?

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Přerovské muzeum vystaví jedinečnou sbírku pohlednic

Muzeum Komenského v Přerově vystaví část jedinečné kolekce pohlednic města, kterou získalo loni v dubnu. Muzeum ji tehdy odkoupilo od dědiců přerovského sběratele a patriota Jiřího Hlouška. Sbírka čítá více než 4000 pohlednic a podle pracovníků muzea mezi nimi nechybějí ani cenné exempláře.

Tvrz Dešenice - Muzeum šumavského pivovarnictví

V centru Dešenic stojí původně gotická tvrz ze 14. století, která sloužila místnímu pivovaru více než dvě století. V současné době se zde nachází Muzeum šumavského pivovarnictví, které návštěvníky seznamuje s historií vaření piva v klatovském okrese.

Interaktivní naučná stezka ve Strupčicích

Naučná stezka je součástí projektu „Babičko, dědečku vyprávěj“, jehož cílem je propojit děti a mládež se seniory, nově přistěhovalé se starousedlíky a navýšit povědomí obyvatel o historii a přírodě obce Strupčice, finančně podpořila Poštovní spořitelna prostřednictvím Nadace Via.

Rozhledna Kelčský Javorník

Na vrcholu Kelčského Javorníku opět stojí nová rozhledna (je otevřena od 15. září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.

Sauna U Andersena v Brně

Při pravidelné návštěvě sauny si upevníte nejen zdraví, ale zároveň zlepšíte svoji psychiku a zbavíte se napětí a stresu.

Kurzy malování a kreslení Art institut

Využijte energii načerpanou v létě a vyberte si u nás kurz, který vás bude pozitivně nabíjet i v dalšícho měsících. Nabízíme malbu - olej, akryl, akvarel, kresbu, sochu, tvorbu z Fimo.

Jezuité použili hrad Košumberk jako sýpku

Do daleka září barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži poblíž Vysokého Mýta. Založila ho přezbožná Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Viléma Slavatu z Košumberku. Byla to velmi ortodoxní katolička.

Sečská přehrada u ústí

(5 km, nenáročná trasa, nevhodná pro kočárky) Pokud jste se rozhodli trávit dovolenou u přehrady Seč na Ústupkách, máme pro vás tip na krátký výlet. A pokud vám to ještě nebude stačit, můžete pak vyrazit na druhou stranu na Oheb. Ale to až příště. Výlet začneme na Ústupkách na břehu sečské přehrady a vyrazíme po […].

Tančírna v Račím údolí - perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Muzeum autíček v Přísece přivítá brzy první návštěvníky

Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.

Není řízek jako řízek, tím spíše ten festivalový

V Malé Morávce a její místní části Karlov pod Pradědem o víkendu 19. a 20. září provoní sály restaurací řízky všeho druhu. Tradiční vepřové, kuřecí či krůtí, ze zvěřiny, ryb, sýrů i zeleniny. Věhlas místního Festivalu řízků sem přivede jistě stovky zájemců.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.

Svíčkárna Rodas Olomouc

Příjďte do naší kreativní dílny, kde si můžete spolu se svými blízkými vytvořit dle vlastní šikovnosti a fantazie svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky a další.

FasTracKids - program rozvoje předškoláků

Ve FasTracKids učíme děti myslet. Zábavnou formou se zaměřujeme na rozvoj nezbytných měkkých dovedností, kvůli kterým chodí na kurzy i mnozí manažeři.

Tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce představí Květnou zahradu neslyšícím

Od druhé poloviny září si mohou sluchově postižení spoluobčané vyzkoušet novou službu – průvodce po Květné zahradě v Kroměříži pro neslyšící. Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu.

Segway v centru Prahy

Pojďte s námi zažít skvělou jízdu na Segway. Budete klouzat 20 cm nad zemí a během chvilky se dostanete kamkoliv se vám zamane. Máte jedinečnou příležitost vidět nejvýznamnější Pražské památky za necelé 3 hodiny.

Tipy na víkend: Otestujte svůj balanc na neckyádě, zaběhejte si v zoo

Konec týdne přinese sportovní, gurmánské i módní akce. Dyzajn market odhalí podzimní trendy, neckyáda otužilost, běžecký závod mezi výběhy brněnské zoologické zahrady pak otestuje vaši fyzičku.

EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Studio Fit Jablonec nad Nisou

Odpočinek a zážitek přímo v srdci Jablonce nad Nisou.

Za zážitky do Chrudimského lesa a za koňmi do Slatiňan

Široké spektrum zážitků, mezi nimiž nechybí výhledy do kraje, protažení těla, ale i rozšíření vědomostí, nabízejí během jediného dne Slatiňany a Chrudimský les v jejich blízkosti. Bonusem jsou nádherní koně, kteří provázejí návštěvníka téměř na každém kroku. Tak pojďme na zámek a na procházku Chrudimským lesem.

Umíte péct frgály nebo vyrobit klobásy? Přijeďte soutěžit na Karlovský gastrofestival

Umíte upéct frgál nebo vyrobit chutnou klobásu? Zkuste poměřit síly s jinými kuchařkami a kuchaři a zapojte se do soutěží při Karlovském gastrofestivalu, jehož 7. ročník se uskuteční 2. až 4. října ve Velkých Karlovicích.

Voňavá expozice vábí do kláštera Kladruby. Památka dostala vlastní parfém

Novou expozici vonných látek, vůní a parfémů, jaká je dosud mezi památkovými objekty jedinečná, nabízí návštěvníkům od září klášter v Kladrubech na Tachovsku. Památka si nadělila ke svým letošním 900. narozeninám Archiv vůní, své vlastní vůně dostalo i několik soch od Matyáše Bernarda Brauna.

Klášter Kladruby dostal vlastní parfém. Přijďte si přivonět

Novou expozici vonných látek, vůní a parfémů, jaká je dosud mezi památkovými objekty jedinečná, nabízí návštěvníkům od září klášter v Kladrubech na Tachovsku. Památka si nadělila ke svým letošním 900. narozeninám Archiv vůní, své vlastní vůně dostalo i několik soch od Matyáše Bernarda Brauna.

Sušárna chmele v Odrlicích - výjimečná technická památka

Jedná se o zcela ojedinělou nemovitou kulturní památku, dokládající zpracování chmele na konci 19. století a v 1. polovině 20. století, která nemá obdoby na území celé České republiky.

Mločí studánka v Zubří

V horní části Zubří najdete nově upravené prameniště pod Obecníkem. Při jeho realizaci se myslelo nejen na občany a návštěvníky Zubří, ale i na lesní zvěř a obojživelníky, pro které zde byly vyhloubeny dvě tůňky.

Loretánská kaple v Rabštejně nad Střelou

Nově je možné v Rabštejně nad Střelou navštívit loretánkou kapli. Přijďte si vypůjčit klíč od kaple do Info Café Četnická stanice, od středy do neděle, od 10:00 do 17:00 hodin.

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. Najdete jej 10 km od města Volary.

Biocentrum Mokroš - uměle vytvořený mokřad

Biocentrum Mokroš je uměle vytvořený mokřad, který vznikl v roce 2004 na zamokřených polích u obce Mořice. V okolí tůní najdete louku, stromy i keře, z nichž by měl časem vzniknout lužní les. Je velmi zajímavé pozorovat vývoj biocentra v průběhu let.