🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Muzeum dřevěného porculánu v Držkové

Muzeum v Držkové zachycuje dřívější podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní na Valašsku a představuje rozsáhlou sbírkou jednak starých nástrojů, jednak hotových výrobků, ale i předmětů týkajících se historie obce Držkové.

Zimní zahrada v areálu Nemocnice TGM Hodonín

Botanický skleník má poměrně dlouhou historii. Byl založen již v roce 1953 místní nemocnicí jako součást zahradního zázemí.

Naučná stezka Ždánickým lesem

Tato naučná stezka byla zpřístupnan v létě roku 1996. Pokračují tak ekologické aktivity zahájené v roce 1990.

Rybníky Boří u Zbraslavce

Nádrže se nacházejí nedaleko prameniště a mokřin a mají proto sloužit k zadržení vody v krajině a k vytvoření místního biocentra.

Lesnický slavín Křtiny

Lesnický Slavín je soubor sedmdesáti objektů, které připomínají práci lesníků a učitelů lesnických věd.

Valečovské světničky - skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Okusit život na zámku i bloudit desítkou labyrintů můžete v Loučeni

Barokní zámek Loučeň na Nymbursku patří navíc mezi objekty, které je možno navštívit celoročně, na zimu své brány neuzavírá. Jeho interiéry lákají návštěvníky stejně, jako park s desítkou labyrintů, nebo možnost nocovat v dobových komnatách, přímo navazujících na turistům zpřístupněné prostory.

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.

Síň selských tradic Police

Vesnická expozice v Polici představuje exponáty z lidové historie v obci a okolí. Expozice je umístěna v malém muzeu v kulturním domě.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

Při návštěvě ornitologické stanice můžete navštívit stálou expozici Ptáci ČR a Ptačí zahradu Františka Gintera, která se v průběhu roku mění podle ročního období.

Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Naučná stezka byla vybudována v areálu bývalého Zlatodolu Roudný, který leží jižně od obce Zvěstov.

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Nedaleko osady Koníkov u Nového Města na Moravě zastřelil v roce 1830 místní lesník vlka. Ten bývá často označován jako poslední vlk, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina tohoto vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.

Technické muzeum Technodrom v Hosticích

V rámci muzea můžete zhlédnout dvě expozice - Záznamová média a paměťové prvky a Výpočetní technika ČSSR. Muzeum se nachází v Hosticích u Rudy nad Moravou.

Expozice Historie Potštátska

Expozice sídlí v renesančním zámku, který byl postaven na začátku 17. století. Prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska - nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Pozůstatky keltského hradiště u Louňovic pod Blaníkem

Pověstmi opředená hora Velký Blaník neskrývá pouze Blanické rytíře, ale také hradiště z pozdní doby halštatské.

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Venkovské minimuzeum Klopina

Muzejní expozice Venkovské minimuzeum se nachází v budově bývalé základní školy v obci Klopina. Konají se zde výstavy a nejrůznější kulturní akce.

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.

Muzeum Vyškovska

Muzeum nabízí k prohlídce 8 stálých expozic, sedm z nich ve Vyškově a jedna v Bučovicích. Nejstarší expozice muzea vznikla před více než 50 lety, nejmladší z nich byla vytvořena v roce 2016. Ostatní jsou ze 70., 80. a začátku 90. let 20. století.

Bývalý zámecký pivovar a sklepení v Louňovicích pod Blaníkem

Klasicistní budova pivovaru byla postavena v letech 1836 a 1839–41. Autorem projektu byl arcibiskupský stavební ředitel arch. František Pavíček.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Muzeum Kořenec

Muzeum sídlí v prostorách části zemědělské usedlosti č.p.16. Nachází se zde expozice kořeneckého kroje a prezentována je i historie národopisných souborů Kořeňák a Kořeňáček, nositelů folklórních tradic obce.

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.

Městské muzeum a galerie Hustopeče

Městské muzeum a galerie se nachází v domě U Synků, který je nejzachovalejším. Reprezentantem měšťanské renesanční zástavby hlavního náměstí.

Zahradní železnice Drásov

Expozice úzkokolejných železnic zejména o rozchodu 600 mm leží ve zvlněné krajině podhůří Českomoravské vrchoviny na západ 20 km od Brna v městysi Drásov. V daných termínech se na replikách vagonů i svezete.

Muzeum Bučovice

Expozice Bučovice v dějinách zobrazuje v pěti sálech vývoj města a jeho okolí od pravěkých nálezů do roku 1945. Muzeum sídlí na bučovickém zámku.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Louňovicích pod Blaníkem

Kostel je pozůstatkem ženského kláštera premonstrátek, který byl založen v Louňovicích pod Blaníkem v polovice 12. století.

Moravské zemské muzeum - Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

V roce 1149 byl založen želivským opatem Gotšalkem na území dnešních Louňovic pod Blaníkem ženský premonstrátský klášter jako protějšek mužského premonstrátského kláštera na Želivi.

Kostel Proměnění Páně se hřbitovem na vrchu Malšička ve Volyni

Jihozápadně od města Volyně, na zalesněném vrchu Malsička, stojí hřbitovní kostel Proměnění Páně obklopený rozlehlým hřbitovem.

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Nově otevřený minipivovar v Rakové u Konice vaří pivo od července 2017. V nabídce jsou Velkorakovská desítka a Rupert 11 %.

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích

Most přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice na Klatovsku zdobí největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Socha je oboustranná, prohlédnout si ji tedy mohou kolemjdoucí i vodáci. Autorkou sochy je sklářka Vladimíra Tesařová.

Zámek Veselí nad Úhlavou

Na místě zámku stála od 2. poloviny 14. století středověká tvrz, kterou po roce 1863 nechal přestavět tehdejší vlastník František Stadion-Thannhausen. Za využití starších konstrukcí tu vystavěl romantický zámek.

Bývalá židovská synagoga ve Volyni

Synagoga ve Volyni v stojí v bývalé židovské ulici, dnes Žižkově. Postavena byla jako jedna z mála v empírovém stylu v letech 1838–1840 v místě nového ghetta, roku 1890 byla renovována.

Židovský hřbitov ve Volyni

Založen byl v 17. století a roku 1870 byl naposledy rozšířen.

Lesopark Kamenný vrch v Novém Lískovci

Lesopark vznikl před 1. světovou válkou jako součást špičkového sanatoria, jehož součástí byly i další objekty. Po zrušení v roce 1948 začal chátrat. Nedávno prošla funkcionalistická vyhlídková věž i s přilehlým lesoparkem obnovou.

Kaple Anděla Strážce ve Volyni

Původní kaple stávala na místě dnešní kaple Anděla Strážce nad Volyní již v 17. stolet. Kaple stojí nad městem na zalesněném vrchu Královice v nadmořské výšce 560 m n. M.

Křinická cyklostezka v Českosaském Švýcarsku

Projeďte se divočinou Českosaského Švýcarska na kole. Jedná se o přeshraniční trasu, která vede jedinečnou krajinou obou národních parků. Středně náročná cyklotrasa má celkovou délku 44 km a jde o asfaltový nebo štěrkový povrch.

Renesanční radnice ve Volyni

Radnice je dominantní stavbou na náměstí Svobody ve Volyni. Je postavena v renesančním slohu a patří mezi nejstarší radniční budovy v Čechách.

Zámek Ruda nad Moravou

Renesanční zámek byl spjat s moravským rodem pánů ze Žerotína. V současné době je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný veřejnosti. V budoucnu zde plánují vybudovat galerii a druhá část zámku bude sloužit jako byty.

Kotelna Park Radlice v Praze

Kotelna Park Radlice vznikl rekonstrukcí industriální zdánlivě nevyužitelné opuštěné ruiny kotelny Walter. Jednalo se o energetické centrum známé továrny. Podařilo se zachovat industriální genius loci celého místa. Rekonstrukcí vznikly kancelářské prostory a stavba získala ocenění Stavba roku 2017.

Kostel Všech Svatých ve Volyni

Kostel Všech Svatých ve Volyni, byl založený počátkem 14. století a původně zasvěcen sv. Václavu.

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi

Muzeum sídlí v gotické tvrzi z 1. poloviny 14. století. Sloužila jako sídlo královských purkrabí. V průběhu staletí ji poškodilo husitské a uherské vojsko. Po roce 1629 již sloužila jako sýpka.

Secesní vila Marie Karas v Jihlavě

Secesní vila byla postavena v roce 1902 a pro Marii Karas ji postavil jihlavský stavitel Josef Kubička. Dům sloužil před válkou jako lékařská ordinace, po válce jako internát a také jako jídelna a učebny zdravotní školy. V roce 2016 prošla rekonstrukcí a získala ocenění Stavba roku 2017.

Hamerské skály u Hradiště

Hamerské skály jsou přírodní památkou u obce Hradiště.

Vyhlídka Černá hora u Kvildy

Vyhlídka byla otevřena v roce 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky.