🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka za ekopokladem je situována v parku Petra Bezruče a jeho bezprostředním okolí. Provede vás kolem největších bohumínských atrakcí. Na stezce je 10 stanovišť s ekologickými tématy pro děti. Děti zde samy řeší úkoly a za správná řešení získají v infocentru odměnu.

Empírová kaple sv. Kříže v Dalešicích

Kapli, původně zasvěcenou Nejsvětější Trojici, nechal v roce 1708 postavit majitel zdejšího panství Leopold rytíř Odkolek z Oujezda.

Středověké sklepy v Pivovaru Dalešice

Exkurze patří do jednoho ze tří prohlídkových okruhů v Pivovaru Dalešice. Exkurze vás zavede také do moderní výrobny.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje s pramenem Cyrilka v Čeladné

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Horní Čeladné leží u cesty na Podolánky, přímo pod kopcem Kozincem, na kterém stával čeladenský hrádek.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

Dominantou obce Čeladná je kostel sv. Jana Nepomuckého. Stavba kostela započala roku 1786 a dokončena byla na jaře 1789.

Kostel sv. Petra a Pavla v Dalešicích

Původní románský tribunový kostel je doložen k roku 1321 v souvislosti s žádostí, kterou dalešický probošt Ondřej žádal papeže o potvrzení jeho zvolení za generálního představitele řádu Kajícnic sv. Máří Magdalény.

Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví v Dalešicích

Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví je umístěno v místním pivovaru. Založeno bylo v roce 2003.

Vyhlídky na Kamenického stezce - Peterka, Kopáňka, Jiřička a další

Stezka je dlouhá 5,8 km a veřejnosti byla zpřístupněna 15.5.1941. Pojmenována je podle propagátora turistiky a autora řady turistických publikací JUDr. Janu Kamenickém, který byl semilským rodákem.

Zbytky středověkého hradu u Čeladné

Hrad Čeladná stával na vrchu Kozinec skalním hřebenu, který vybíhá z masivu Stolové hory.

Zámek Dalešice

Zámek Dalešice se nachází v areálu bývalého kláštera v městyse Dalešice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

V Krupce byla dokončena naučná stezka Po stopách horníků

Naučná stezka Po stopách horníků, která byla v rámci projektu ArchaeoMontan budována městem Krupka, je již dokončena. Infotabule jsou nainstalované, přístřešek u kaple sv. Wolfganga na Komáří vížce je připraven na první výletníky.

Hamroň, Mamlas, hejkal Pepino, veselé sochy Michala Olšiaka prozařují Žďársko

A nejen Žďársko, kde je jich asi pětadvacet. Další najdete na různých místech České republiky, ale i za hranicemi v Německu či Itálii. Rodák ze Žďáru nad Sázavou, kde má na náměstí galerii, je vytvořil z betonu a pískovce. Prvním byl Mamlas, následován Mamutem a Hamroněm.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Kaple U Matičky s pramenem Bozkov

Kaple U Matičky v Bozkově a její okolí skýtá stinný odpočinek v klidném zákoutí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bezdružicích

Původně gotický kostel přestavěn barokně v letech 1710-11 a po požáru v roce 1838 i empírově.

Kostel Navštívení Panny Marie Bozkov

Kostel s vyhlídkovou věží a vzácnou gotickou plastikou madony nazývanou místními Královnou hor.

Naučná stezka Lesná

Trasa naučné stezky je okružní, jednosměrná, měří 10 km. Počátek i konec je v obci Lesná. Stezka je tématicky zaměřena na pozůstatky dřívějšího osídlení v této oblasti. Na trase je 10 informačních tabulí.

Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Rekreační a odpočinkový areál se nachází v lesích, 100 metrů od velkého rybníka Zaječí a 4 km od Bezdružic.

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.

Tvrz Pernolec u Tachova

Gotická tvrz byla postavena již ve 13. století. Jedná se o středověkou sýpku, která sloužila vrchnostenskému dvoru, který stál nedaleko. Tvrz je dnes zrekonstruovaná, ale v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupná.

Židovské hřbitovy v Chodové Plané

V Chodové Plané se nachází hned dva židovské hřbitovy - starý a nový. Oba jsou ovšem z velké části poničené.

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka přibližuje jedinečný vodní ekosystém dlouhodobě nevyužívaných vodních nádrží Na Kolmu. Stezka, dlouhá necelé 2 km, je vedena okolo rybníků a seznámí vás se životem živočichů, kteří na Kolmu žijí. Zajímavostí na trase je bobří pozorovatelna.

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko - pozoruhodné místo loveckého odpočinku.

Kostel sv. Mikuláše s farou v Holostřevech

Významnou součástí rozlehlé obce Holostřevy u Boru je kostel sv. Mikuláše. V blízkosti kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou.

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Kaple Nejsvětější Trojice v Bělé pod Bezdězem

Kaple Nejsvětější Trojice se nachází v Tyršově ulici směrem na Českou Lípu, před vysokopodlažními panelovými domy.

Klasicistní zámek Dolní Rožínka

Renesanční zámek vznikl přestavbou tvrze v 16. století. V letech 1781-89 jej nechal Jan Nepomuk klasicistně upravit.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem

Hlavní kostel bělské farnosti byl založen současně s městem v prvních desetiletích 14. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou

První zmínky o kostelu pochází ze 14. století. Původní gotický kostel byl po roce 1654 barokně opraven a následně několikrát přestavěn.

Kostel sv. Jana a Pavla v Halži

Kostel byl zbudován v pozdně barokním slohu a vysvěcen byl v roce 1800. Věž kostela byla dostavěna ke kostelní zdi v roce 1855. Kostel byl z velké části vybaven předměty ze zrušeného kláštera ve Světcích.

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.

Kostel sv. Martina v Damnově

Ves Damnov je položena 9 km severně od Boru. Obec je historicky prvně zmiňována v listině sepsanou v roce 1239. Při jižním okraji vsi stojí kostel sv. Martina obklopený hřbitovem.

Kostel sv. Mikuláše v Boru u Tachova

Kostel v Boru je připomínán již v roce 1282. Kolem roku 1361 přestavěn v gotickém slohu do podoby, která mu zůstala do roku 1526, kdy byl znovu přebudován. Z této třetí přestavby se dochovala věž, stojící kdysi uprostřed hřbitova. Kostel je dominantou borského náměstí.

Kostel sv. Prokopa v Čestlicích

V Čestlicích najdete farní kostel, zasvěcený svatému Prokopu. Z větší části byl postaven roku 1863-4. Původně zde stál malý kostelík o kterém je zmínka již ze 14. století. Pověst vypráví, že zde svatý Prokop chodívaje od Sázavy do Prahy sloužil svatou mši.

Loreta v Boru u Tachova

Loreta byla naproti borskému zámku vybudována po roce 1668. Z chrámu sv. Mikuláše sem byla přenesena milostná socha černé madony, která je mezi českými kopiemi loretánských sošek patrně největší.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Z původně chodské vsi, patřící k nejstarším ve zdejším kraji, zbylo jen pár rozbořených pozůstatků obvodových zdí a propadlých sklepů ve zdivočelé krajině. Netypický, okrouhlý půdorys obce a rozložení jednotlivých stavení dává tušit jen cesta, vinoucí se kolem zarostlého rybníka k pamětnímu kříži.

Radnice v Bělé pod Bezdězem

Radnice se nachází na náměstí, první záznam o ní je z roku 1593, kdy obec zakoupila dřevěný dům.

Rozhledna Milíře u Rozvadova

Rozhledna stojí na konci osady Milíře, což je část obce Rozvadov. Poskytuje krásné výhledy na zříceninu Přimda, vojenskou věž na Velkém Zvonu, Český les a Německo. Moderní ocelová konstrukce byla postavena v roce 2001.

Rozhledna Ploučnická vyhlídka

Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.

Rozhledna Sokolí vrch

Rozhledna stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 512 m nad Děčínskou kotlinou, asi 4 km od města Děčín. Z vrcholu i z rozhledny se nabízí pěkný výhled do kraje. Rozhledna byla otevřena v roce 2004.

Sloup Nejsvětější Trojice v Bakově nad Jizerou

Uprostřed náměstí Míru v Bakově nad Jizerou byl postaven Sloup Nejsvětější Trojice jako memento k odvrácení morových ran v letech 1727 - 1729.

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Zámek Mitrov

Na okraji vesničky Mitrova u Strážku naleznete zámek založený v roce 1779 Josefem Toussaintem.

Zbytky hradu a kostel sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou

Archeologické nálezy dokládají existenci hradu ve 14. a 15. století. Hrad údajně zanikl při křížovém tažení roku 1431, kdy bylo zničeno celé městečko. Nejstarší část kostela sv. Jakuba Většího pochází z 15. století a předpokládá se, že sloužil jako hradní kaple.

Zřícenina hradu Bukov - Lísek

Hrad Bukov (někdy zvaný také Lísek) patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě.