🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Lesní divadlo v Nýrsku

Stavba lesního divadla byla dokončena roku 1935. Divadlo mělo zajímavá technická řešení.

Park Jezerka

Park byl vybudován po roce 1946. Park využívá přirozený terén malého údolí v okolí bývalé usedlosti Šustrovka, v které je nyní divadlo Na Jezerce. V parku vyvěrá pramen známý také pod jménem Libušina lázeň, který napájí malý rybníček.

Přírodní památka Podolský profil

Jedná se o bývalý stěnový lom, který odkryl sedimenty z období prvohor tvořené přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Přírodní památkou je od roku 1988.

Veslařský ostrov - centrum vodních sportů v Praze

Veslařský ostrov leží při podolském břehu zhruba na úrovni protější Císařské louky. S pravým vltavským břehem je ostrov spojen betonovým mostem.

Židovský hřbitov v Nýrsku

Nýrský židovský hřbitov leží asi 1 km jižně od nádraží, na kopci, který se dříve nazýval „Lohe“.

Zřícenina hradu Pajrek u Nýrska

Jedná se o zříceninu hradu, 2,5 km od Nýrska. Hrad byl vystaven ve výšce 627 m n. M. Na výběžku hřebenu Hraničáře. Hrad se nacházel při staré stezce do Bavor, odtud i jeho název pocházející z německého slova Baiereck, což mohlo znamenat hrad na Bavorských hranicích.

Zříceniny hradišť Levín a Pravín

Obě zaniklá hradiště byla vybudována ve 14. století a dělí je od sebe 1 kilometr.

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha - Královské Vinohrady. Bazén je jediný svého druhu na Praze 2.

Budova Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze

Jde o rozsáhlou novorenesanční budovu vzniklou v letech 1871 – 1874 a následně rozšiřovanou. Roku 1998 byla vyhlášena národní kulturní památkou.

Farní kostel sv. Mikuláše v Nové Pace

Původní kostel z poloviny 14. století byl přestavěn v letech 1783-87. V té době také byla přistavěna věž a sakristie.

Hraběcí vyhlídka u Rabštejna nad Střelou

Z vyhlídky je pěkný pohled na dominanty (zámek a klášter) Rabštejna nad Střelou – nejmenšího historického města Evropy.

Kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou

Někteří odborníci se domnívají, že tento kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou byl postaven už někdy v letech 1335 až 1340 – údajně přes něj vedla zemská stezka z Chebu do Prahy.

Kostel sv. Archanděla Michaela v Jistebnici

Kostel se nachází v dominantní poloze na návrší v severní části města. Z nedalekého náměstí k němu vede úzká ulička a schody.

Kostel sv. Bartoloměje Luže

Kostel sv. Bartoloměje stojí ve středu města Luže, trochu ve stínu známějšího kostela Panny Marie na Chlumku.

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.

Kostel Sv. Petra Na Poříčí

Kostel se nachází v Praze na Novém Městě v Biskupské ulici. Byl postaven jako románská bazilika v druhé polovině 12. století jako farní kostel zaniklé osady Poříčí, později se dočkal několika gotických přestaveb.

Kotěrova vila na Vinohradech

Rodinná vila slavného českého architekta Jana Kotěry vznikla podle jeho vlastního návrhu. V horním patře nechyběl Kotěrův ateliér a škola architektury.

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučné stezka Jistebnickými sady je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa.

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Křížová cesta v Jistebnici se nachází na návrší Vyšehrad jihozápadně od města. Je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

Okružní naučná stezka Rabštejn

Tato 8 kilometrová okružní naučná stezka je vskutku výjimečná! Provede vás Rabštejnem nad Střelou – údajně nejmenším historickým městem na světě – a jeho divukrásným okolím. Tolik rozmanitých zajímavostí na tak malé ploše se opravdu málokde vidí.

Pivovar Moucha v Braníku

Pivovar Moucha sídlí v areálu bývalého pivovaru Braník. Původní pivovar založil na přelomu 19. a 20. století spolek sládků a majitelů malých pražských pivovarů a pivo se v něm vařilo až do 31. ledna 2007.

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.

Pomník Františka Palackého v Praze

Pomník Františka Palackého z roku 1912 je dominantou Palackého náměstí. V době svého vzniku symbolizoval úspěšnou emancipaci českého národa a jeho cestu k vlastní státnosti. Devítimetrová socha je dílem sochařů Stanislava Suchardy a architekta Aloise Dryáka.

Přírodní rezervace Poklona

Vyhlídkové místo je nejvyšší místo Střemošické stráně. Dnes je toto místo nazýváno přírodní rezervace Poklona.

Přírodní rezervace Střemošická stráň

Rezervace na opukové stráni nad obcí Střemošice byla vyhlášena byla v roce 1990.

Renesanční radnice Luže

Původní radnici nechal v r. 1542 vystavět Diviš Slavata. V r. 1570 ji daroval městečku Luže.

Rotunda sv. Longina

Byla postavena na začátku 12. století a je nejmenší a druhou nejstarší ze tří dochovaných pražských románských rotund. V současné době rotunda slouží řádu sv. Lazara a řeckokatolické církvi.

Seminářská zahrada na Petříně

Zahrada, která je z jedné strany ohraničena lanovou dráhou a z druhé strany zídkou Lobkovické a Schönbornské zahrady, nabízí krásné výhledy na Malou stranu a Staré město. Dříve zde bývaly vinice a ovocný sad.

Staroměstská tržnice v Praze

Staroměstská tržnice byla postavena v roce 1894 jako krytá tržnice pro potřeby obyvatel Starého Města. Jedná se o památkově chráněný objekt umístěný v Pražské památkové rezervaci.

Střemošická stráň - geologický zlom

Lokalita zahrnuje strmý čelní svah kuesty vraclavské antiklinály a část mírného týlového svahu z deskovitě až lavicovitě rozpadavých písčitých a spongilitických slínovců až jemnozrnných vápnitých pískovců (opuky) jizerského souvrství (střední až svrchní turon).

Suchardův dům v Nové Pace

Městské muzeum v Nové Pace má vlastní historickou expozici a výstavní prostory v bývalém rodinném domě uměleckého rodu Suchardů.

Synagoga Luže

Synagoga byla postavena v roce 1780 uprostřed židovského ghetta. Byla dvakrát přestavěna.

Tvrz v Jistebnici

Jistebnickou tvrz postavili ve 13. století Rožmberkové. Toto jednopatrové stavení stojí na jihovýchodním okraji města. K pozůstatkům tvrze patří i dvě půlkruhové bašty.

Vinohradská tržnice - sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.

Vlašský dům neboli Starý zámek v Jistebnici

Původně renesanční zámek z 2. poloviny 16. století, majetek šlechtického rodu Vančatů z Vratkova, poté Doudlebských z Doudleb a vlašského rodu ze Sonetu. V 2. polovině 18. století barokně přestavěn.

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v v Riegrových sadech

Stavba téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.

Zámek Jistebnice s anglickým parkem a oboru

Novogotický zámek byl postaven v letech 1878-82 baronem Janem Nádherným. Od roku 1876 sídlo obklopuje anglický park, který navrh významný zahradní architekt František Thomayer.

Židovský hřbitov Luže

Židovský hřbitov v Luži byl založen údajně v polovině 17. století asi 1300 m severovýchodně od náměstí, daleko od nejbližších domů.

Městská obrazárna - to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Evangelický kostel dříve synagoga v Přelouči

Budova kostela, farního úřadu a kolumbária se nachází na místě bývalé synagógy a židovské školy.

Hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie v Přelouči

Hřbitovní kostel zbudovaný v letech 1682–84. Dvouvěžová jednolodní stavba s obdélným presbytářem orientovaným na východ.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné a klášter v Rabštejně nad Střelou

Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou byl postaven v roce 1767 jako součást komplexu servitského kláštera, od roku 1792 po zrušení kláštera servitů a zboření staršího kostela sv. Matouše (který stál blíže k zámku a v roce 1787 byl zbořen) slouží jako farní kostel.

Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou

Hřbitov malé židovské obce v někdejším poddanském městečku fungoval zřejmě od 17. do první poloviny 20. století. Postupně byl dvakrát rozšířen, vstupy do starších částí byly zazděny, z kolem vedoucí cesty viditelné.

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Z původního hradu se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva. V hradním areálu stojí od roku 1609 klášter servitů a od roku 1705 barokní zámek.

Zřícenina hradu Sychrov v Rabštejně nad Střelou

Zřícenina hradu Sychrov se nachází na hřebeni naproti zřícenině Rabštejn nad Střelou.

Novorenesanční budova školy a záložny v Přelouči

Dominantou Přelouče se na přelomu 19.–20. století staly novorenesanční budovy na náměstí – základní škola (1880–1881) a budova Záložny (1899–1901).

Kostel sv. Jakuba v Přelouči

Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený.