🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Kostel sv. Máří Magdaleny v Bouzově

Kostel je jednolodní stavba z konce 14. století. V ohradní zdi hřbitova se nachází také průjezdní stavení, které tvoří jakýsi „vstupní objekt“ na hřbitov a pochází z 19. století.

Kostel sv. Gotharda v Bouzově

Vznikl v letech 1727 – 1728 přestavbou goticko–renesanční hradní kaple ze 2. čtvrtiny 16. století. Jedná se o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.

Kunratické Švýcarsko, skalní miniměsto, o kterém se málo ví

Třebaže se Švýcarskem nemá absolutně nic společného, vžil se pro malé skalní město u Cvikova pojem Kunratické Švýcarsko. Na putování mezi skupinami skal se vychází buď z Kunratic, nebo z Drnovce, který je o pár kilometrů západněji. Naleznete tu klid, pohodu a nádhernou přírodu.

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka, která vede po zaniklé části Javoříčka, je nejkratší značenou trasou na Litovelsku.

Zbytky sklářské hutě v Bedřichově

Huť byla v založena pravděpodobně po roce 1598 mistrem Petrem Wanderem, členem významného sklářského rodu. V současné době před areálem huti naleznete informační tabuli s historií místa a ukázkami produkce. Nachází se vedle penzionu Lesní chata.

Kostel sv. Antonína Paduánského v Bedřichově

Kostel byl postaven v letech 1930 – 1932 v novogotickém stylu a je nejvýraznější historickou budovou v obci. Kostel je dnes tradičním místem konání koncertů vážné i moderní hudby a před kostelem se odehrávají obnovené Antonínské poutě.

Kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí

Gotický kostel Narození panny Marie byl postaven v 15. století. Městské hradby byly připojeny ke kostelu a dodnes se část tohoto opevnění dochovala. Ke kostelu byla v pozdějších letech přistavěna Salhausenská kaple.

Panské rybníky u Bouzova

Panské rybníky přehrazovaly tok Javoříčky na několika místech a v minulosti tak vznikly průtočné rybníky. Zanikly asi přes 200 lety.

Naučná stezka Bouzov

Mezi obcemi Bouzov a Javoříčko vede údolím potoka Javoříčky krásná cesta. Není sice moc široká, ale natolik svůdná, že po ní čas od času projede auto, přestože je z obou stran vjezd motorovým vozidlům zakázán.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina Hrádek u Babic

Hrad vznikl na konci 13. století a zřejmě plnil strážní funkci, která mohla mít souvislost s těžbou a zpracováním železné rudy v jeho okolí. O hradu neexistují žádné dochované listiny, takže stále skrývá svá tajemství.

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.

Zámek Adamov

Zámek v Adamově nechal v letech 1806 - 1809 zbudovat Jan Josef I. Lichtenštejn, původně jako empírový lovecký zámeček s parkem. V současné době je součástí areálu Adamovských strojíren.

Židovský hřbitov v Brandýse nad Labem

Vzácnou památkou brandýské židovské obce je hřbitov, který se původně nacházel za hranicí města.

Kostel sv. Jakuba v Kasejovicích

Dominantou města Kasejovice je raně gotický kostel svatého Jakuba, vystavěný koncem 13. století.

Radnice v Kasejovicích

Kasejovická radnice, pozdně renesanční budova, byla po několika požárech přestavěna v roce 1868 do dnešní podoby.

Fotbalová tribuna Kasejovice

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Sportovní a volnočasové stavby byl fotbalové tribuně Kasejovice udělen za celkové stavební řešení a soulad architektonických a technických prvků.

Přírodní rezervace Soos na Chebsku evokuje měsíční krajinu

Národní přírodní rezervace Soos, vyhlášená v roce 1964, se nachází nedaleko Františkových lázní. Je známá především svými rozsáhlými rašeliništi, mokřady, mofety a minerálními prameny. Pestře zbarvenou rezervaci připomínající měsíční krajinu je možné navštívit v průběhu celého roku.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Děkanský kostel Nejsvětější trojice je nejstarší kamennou stavbou ve městě.

Kostel sv. Barbory v Adamově

Kostel byl v Adamově vybudován v letech 1855 – 1857 podle návrhu vídeňského architekta Josefa Kiesera. Společně s kostelem byla vybudována fara, školní budova a hřbitov.

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Dominantní památkou Chudenic, úzce spojenou s Czerninským rodem, je gotický farní kostel svatého Jana Křtitele.

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Jezírko, které inspirovalo Jaroslava Kvapila k napsání libreta k opeře Rusalka se nachází v lesích u Chudenic.

Městské muzeum Valtice

V rámci expozice muzea se dozvíte informace o vinařství, historii města, folklórních tradicích, Liechtensteinech, životním stylu počátku 20. století i o Petru Bezručovi. Městské muzeum Valtice sídlí v historické budově na náměstí.

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum je renesanční řadový měšťanský dům z přelomu 16. a 17.století zachovávající původní dispozici. Dvorní část je vybavena v 1. patře toskánským arkádovým ochozem, který je zaklenutý hřebínkovou klenbou. V budově je možné se ubytovat.

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném

Budova renesanční radnice nacházející se na západní straně náměstí byla postavena na základech dvou gotických domů.

Zámek Lázně sv. Wolfganga v Chudenicích

Malý empírový zámek postavený na konci 18. století Janem Rudolfem Černínem poblíž léčivého pramene na svahu vrchu Žďár.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Dětenice nejsou jen oblíbené dobové hodování pod kostrou oběšence

Při vyslovení pojmu Dětenice se většině populace vybaví souvislost s vyhlášenou středověkou krčmou, pivovarem a rytířskými turnaji. Nečekanou krásu však nabídne přilehlý zámek, který jako bájný Fénix povstal z trosek a od 1. ledna roku 2000 je přístupný veřejnosti.

Krnov návštěvníky velmi příjemně překvapí nejen památkami

Krnov je městem, které mě velmi příjemně překvapilo. V okolí nádraží to nevypadá nijak valně, ale když se blížíte k centru, nejde si nevšimnout opravených domů a vil z přelomu minulého století. K tomu památky světské i církevní. Je opravena i bývalá fabrika, takže nezavrhli ani industriálie.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava - poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích

Expozice prezentuje soužití člověka a přírody v krajině pod Pálavou na pozadí událostí, které se tu odehrály v průběhu 20. století.

Naučná stezka Lednické rybníky

Trasa stezky je 11 km dlouhá a má několik odboček. Na 14 panelech se dozvíte mnoho zajímavého o vodním ptactvu, rostlinách i o historii a architektuře zdejší parkové krajiny. Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací Lednické rybníky.

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha v Hustopečích

Kaple vznikla 17. století v době morové epidemie. Hustopečští ji postavili jako ochranu proti moru na Volském (dnes Křížovém) vrchu, společně s morovým sloupem na náměstí.

Novorenesanční radnice Hustopeče

Novorenesanční radnice na Dukelském náměstí byla postavena v letech 1905-1906 podle projektu profesora německé techniky v Brně Ferdinanda Hracha.

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově

Kostel nacházející se u příjezdu do města ve směru od Lokte je na první pohled poměrně nenápadnou stavbou.

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Obec Varvažov - vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala

Obec si roku 1998 zahrála roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka. Obec se nachází nedaleko Zvíkovského Podhradí a vodní nádrže Orlík.

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen v 17. století. Velmi zachovalý hřbitov, ale nejstarší náhrobek údajně datován z roku 1647.

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 - 1872.

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.