🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel sv. Bartoloměje v Napajedlech

Kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl vystavěn v letech 1710-1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rotalu. Vysvěcen byl kostel až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.

Radnice města Napajedla

Radnice byla postavena v roce 1904 pode návrhu Dominika Feye z Uherského Hradiště. Budova radnice byla postavena v pseudorenesančním slohu. K výzdobě budovy byli přizváni významní moravští umělci. Franta Uprka je autorem sochy sv. Jiří umístěné mezi okny v prvním poschodí.

Jívový rybník

Nedaleko městečka Loučeň se nachází Jívový rybník, nazývaný také Jívák. Turisty sem láká okolní příroda, lesy nebo koupání.

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most se nachází na státní hranici s Polskem a vede přes malebnou řeku Jizeru. Jedná se o lesní turistický hraniční přechod. Směrem do Čech se přes most dostanete na Jizerku, pod Bukovec nebo do Martinského údolí. Na polské straně je to nejblíž do osady Orle.

Steampunk Laboratory - úniková hra

Úniková hra ve steampunkovém stylu s interaktivními hlavolamy.

Křížová cesta ve Stárkově

Křížová cesta začíná nad kostelem svatého Josefa a pokračuje několik set metrů nahoru podél lesa.

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům v Příboře, dříve nazývaný jako Katolický dům, se nachází v Ochranném pásmu Městské památkové rezervace Příbor. Objekt byl postaven v letech 1909 - 1911 v secesním stylu.

Muzeum vojenské historie a Staroměstska

Muzeum vojenské historie a Staroměstska v kasárnách ve Starém Městě pod Sněžníkem se zaměřuje na historii československé armády od jejího vzniku (československé legie) až po její zánik v roce 1992/1993.

Fritschova stezka údolím Vltavy

Stezka podél řeky Vltavy je pojmenovaná na počest Ing. Emanuela Fritsche (1874 - 1956), vrchního technického rady Československých státních drah, tehdejšího předsedy KČST Šumava a předsedy KČST České Budějovice, který se o její vybudování zasloužil.

Jezero Medard na Sokolovsku

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova začala jeho přeměna v jezero.

Minimuzeum Na Mlatě

Minimuzeum je odloučenou expozicí Muzea Cimrmanovy doby v Příchovicích. Sbírka je umístěna ve stodole manželů Pohlových na Hamrskách. Můžete zde najít spoustu předmětů běžně užívaných v období začátku 20. století.

Lesní židovský hřbitov v Podbřezí

Lesní židovský hřbitov najdete zhruba 200 metrů od zámku proti proudu Zlatého potoka.

Památník Josefa Jungmanna v Hudlicích

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází poblíž návsi, v centru obce Hudlice.

Skalní útvar Holubí skály

Nedaleko Božího Daru v Krušných Horách se nachází skalní útvar Holubí skály. Skály vznikly před 350 miliony let. Název ovšem s holuby nemá nic společného.

Česko-bavorské informační centrum národních parků Šumava

Česko-bavorské informační středisko Národních a přírodních parků Šumavy je umístěno v historické budově hraničního nádraží Železná Ruda - Bayerischer Eisenstahl.

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Nová dominanta Prahy 14 vyroste do konce září 2017 v lesoparku Čihadla na Černém Mostě.

Slezská plovárna v Hradci Králové

Areál Slezská plovárna na břehu Orlice je podstatnou součástí lokality, jejíž rozvoj je s areálem velmi úzce spjat. Svým přírodním charakterem je areál předurčen pro sportovní a rekreační aktivity, k nimž byl také zhruba od roku 1928 jako obecní plovárna slouží.

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Galerie Marie Kodovské

Galerie Marie Kodovské sídlí v domě, ve kterém v letech 1946 až 1992 žila a tvořila významná art brut malířka a básnířka Marie Kodovská (1912-1992).

Národní přírodní památka Kotýz

Kotýz se nachází nedaleko Berouna na západním okraji CHKO Český kras. Územím prochází naučná stezka a je známé především dvěma skalními mosty, Aksamitovou bránou a Jelínkovým mostem, a archeologicky významnou Děravou jeskyní.

Retro Muzeum Na Statku

Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50 - 90 let. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího.

Duny u Sváravy

Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.

Přesyp u Malolánského

Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

Exit Game Jeseník - úniková hra Bláznivý úklid

Během hodinového limitu plníte různé logické úkoly, hledáte předměty, kódy a klíče. To vše s hlavním cílem – uniknout ze zamčené místnosti.

Písečný přesyp u Osečka - lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

Semínský přesyp u Přelouče - zbytek duny na náměstí

Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.

Vesecký kopec – vrchol písečné duny

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť

Chráněné území písečné přesypy u Rokytna najdete po pravé straně silnice z Rokytna do Býště. Jedná se o lokalitu přírodních útvarů prorostlých borovým lesem sestávající ze 14 vln různých tvarů a velikostí. Přesypy u Rokytna jsou v Česku nejrozsáhlejší - zabírají rozlohu zhruba 7 hektarů.

Areál volnočasových aktivit v podzemí Mladé Boleslavi

Sklepení s různými herními prvky, které je součástí areálu volnočasových aktivit na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi.

Auto-moto muzeum Vitvar

Návštěvníci muzea mohou shlédnout historické automobily, motocykly a jiné exponáty. Z let 1870 - 2005. Zajímavou částí muzea je expozice věnovaná automobilovému a motocyklovému závodníkovi, původnímu majiteli objektu a zakladateli motoristického sportu na Novopacku Antonínu Vitvarovi.

Galerie Nonstrop - výstavy pod širým nebem

Třetí nejužší ulička v České republice se proměnila v galerii. Ulice je široká jen 180 centimetrů a teď se v ní budou každého čtvrt roku střídat výstavy umělců.

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.

Kavárna Orient

NĚKTERÁ MÍSTA MAJÍ SVÉHO DUCHA. TAKOVÝM MÍSTEM JE I KAVÁRNA ORIENT. NEVYSVĚTLITELNÝ GENIUS LOCI, NEUCHOPITELNÝ RACIONALITOU ALE CÍTĚNÝ SRDCEM.

Kostel Povýšení sv. Kříže se sarkofágy

Celkem 19 litinových sarkofágů je nyní kulturní památkou a nachází se v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku na Brněnsku. Hřbitovní kaple není obvykle veřejnosti přístupná.

Kostel sv. Jakuba Většího v Prusinách

Kostel sv. Jakuba Většího je připomínán už roku 1366 a jako farní je zmiňován od roku 1384.

Muzeum historických vozidel v Olešnici

Stálá expozice historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.

Muzeum venkovského života Předslavice

Do muzea vstoupíte barokní branou bývalého statku U Blumů z roku 1848. Muzeum je ukázkou zemědělství a tradičních řemesel.

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších.

Wilsonova skála s vyhlídkou

Překrásná skála s vyhlídkou se nachází nedaleko obce Hartvíkovice.

Zámek Škrle u Chomutova

Zámek Škrle je barokní zámek ve vsi Škrle jihovýchodně od Chomutova. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Netopýři na zámku v Žihobcích

Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou

Železniční muzeum je instalováno v železničním domě na nádraží v Cerekvici nad Loučnou. Jeho návštěva je možná po telefonické dohodě se správcem sbírky.

Zřícenina hradu Zásadka

Původně gotický hrad ze 14. století později přestavěn na renesanční zámeček. Zříceniny sídla stojí na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště.

Válečné muzeum v Újezdu pod Troskami

Muzeum se nachází v malé obci pod zříceninou hradu Trosky v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Budovu současné knihovny vystavěl v době první republiky jako Studentský dům architekt Čeněk Musil, jenž se v době první republiky významně podepsal na vzhledu města Jičín.

Pomník T. G. Masaryka v Hodkovicích nad Mohelkou

Autorem sochy je akademický sochař Bílek z Hořic. První slavnostní odhalení pomníku proběhlo v květnu roku 1938. Byl postaven celkem čtyřikrát, naposledy v roce 1990.

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů

Přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou zde mravkolvi, hmyz, který chytá své oběti do pasti.