🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled

Posvátná studánka na poutním místě u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je zrekonstruovaná a od listopadu 2020 zde opět vyvěrá voda. Obec Pohled si nedávno nechala zpracovat laboratorní rozbory. Voda je skutečně čistá a opět stejně tak kvalitní, jako vždy bývala.

Začala rekonstrukce zámku v arboretu Nový Dvůr

S ročním zpožděním začala dlouho plánovaná rekonstrukce zámečku v arboretu v Novém Dvoře, který je součástí Slezského zemského muzea Opava. Budova je dominantou zdejšího areálu. Celkové náklady se odhadují asi na 38 milionů korun.

Věznice v Uherském Hradišti

Věznice v Uherském Hradišti se zapsala do dějin krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech. Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů.

Dům Budčických ve Znojmě

Dům Budčických – měšťanský dům na rohu Obrokové a Zámečnické ulice, je jedním z nejunikátněji dochovaných středověkých domů ve Znojmě. Čeká jej archeologický průzkum a vybudování muzea.

Zámek Otín na Klatovsku

Zámek Otín nedaleko Klatov začíná opět žít. Po desítkách let chátrání se jej ujala podnikatelka Darina Krstev, která má v plánu zde otevřít expozici Františka Palackého, knihovnu a vzdělávací centrum pro studium jazyků.

Tvrz Pasovary v Pošumaví

Tvrz Pasovary ze 13. století bývala dominantou dnes zaniklé stejnojmenné obce. Díky úsilí a práci několika nadšenců se sem pomalu vrací život a v ruiny proměněnou stavbu čeká lepší budoucnost.

Rozhledna Líský

Železná konstrukce vysílače s vyhlídkovou plošinou stojí u obce Líský na Slánsku. Z výšky 25 metrů můžete obdivovat krásy Českého středohoří nebo přírodního parku Džbán, při dobré viditelnosti dokonce i Ještědu.

Mohutného žulového Slouhu nad Přišimasy prý v kámen zaklela zlostná selka

Mohutné žulové balvany s obřím Slouhou nedaleko středočeské vsi Přišimasy budou pro leckoho velkým překvapením. Takové skalky poblíž metropole byste asi nečekali, nenáročná procházka po dvojvrchu Klepec I a Klepec II se vám určitě bude líbit. Nízký dlouhý kopec leží mezi Českým Brodem a Kostelcem nad Černými lesy.

Přehrada Desná a Riedlova hrobka: Historické krásy Jizerských hor

Jizerské hory, nejsevernější české pohoří, ukrývají mnoho krásných míst. Patří mezi ně i možná ne tolik známá Protržená přehrada Desná či Riedlova hrobka. Jde o stavby, z nichž i po mnoha letech sálá historie. Podívejte se, jak vypadají z ptačí perspektivy.

Turistická stezka k pramenům Vltavy

Sedmikilometrová trasa z Kvildy vedoucí po modré turistické stezce nás zavede k Pramenům Vltavy.

Novohradsko láká stále více turistů, zejména k rozhlednám

Mezi turisty, kteří míří na jih Čech, je stále populárnější Novohradsko. Lidé sem vyrážejí na cyklovýlety i na pěší výstupy na vrcholky Novohradských i Slepičích hor nebo na rozhledny. Těch je v kraji hned několik a v současné době nabízejí kouzelné výhledy na podzimně zabarvenou přírodu.

Za hastrmanem od skály Smrtka kolem Holanských rybníků

Na podzim je to idylická procházka, místy lesem, místy mezi skalami, a hlavně kolem rybníků. Stromy ještě nenahodily barevný háv, listí se převážně drží na stoncích, ale tady se dá courat za každého počasí. Cestu můžete pojmout jako okruh nebo zvolit trasu mezi obcí Stvolínky a Holany, popřípadě ji protáhnout do Zahrádek.

S archeology za Kelty

Jedinečnou příležitost seznámit se přímo v terénu s Kelty budou mít již tuto sobotu dopoledne milovníci historie. S archeology si budou moci projít kopec ležící mezi Boskovicemi a Protivanovem na Prostějovsku zvaný Staré Hradisko. Kdysi tu stávalo největší sídlo Keltů na Moravě.

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.

Geologická expozice Geoparku Český ráj v Turnově

Před Kamenářským domem u Muzea Českého ráje v Turnově vzniká geologická expozice Geoparku UNESCO Český ráj, jediného geoparku UNESCO v České republice.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka je především nostalgickou vzpomínkou na časy páry

Je to velkolepá podívaná, přehlídka umu a krásy. Dotýká se každého z nás, neznám nikoho, kdo by nejel alespoň jednou v životě vlakem. V bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v Lužné u Rakovníka najdete největší tuzemské železniční muzeum. A není to rozhodně jen přehlídka a prohlídka mrtvých předmětů. Na řadu exponátů si můžete vlézt, doslova si mašiny ohmatat.

Hubleska v Bílovci

Stezka s názvem Hubleska se nachází na jihozápadě města a začíná u křižovatky ulic Bezručova a Pod Hubleskou.

Údolím Jamníku v Bílovci

Na pětikilometrové trase narazíte na celkem sedm cedulí s historickými i přírodovědnými informacemi. Dozvíte se, kdy byla vybudována místní přehrada i další zajímavosti.

Budova pošty v Novém Boru

Poštu a spořitelnu v Novém Boru realizoval českolipský architekt a stavitel Emil F. Ruehr mezi lety 1903–1905. Stavba byla v pozdějších letech doplněna přístavbou, dále bylo změněno zastřešení. Secesní objekt pošty je velmi hodnotným příkladem rané moderny.

Turistická trasa Vandrovník ve Vendryni

Z české Vendryně do polské Brenné vede turistická trasa spojující obě partnerské obce. Na vyznačené trase můžete navštívit atrakce, které souvisejí s místními zdroji – kulturním nebo přírodním dědictvím Těšínského Slezska.

Farmapark u Toma

Náš farmapark je budován jako kontaktní, tzn. Že můžete do většiny výběhů za zvířátky.

Koupaliště Kadaň

Přijďte se podívat do vodního světa v Kadani.

Kaple Narození Panny Marie na Kratochvíli

Roku 1585 byl založen v rohu ohradní zdi letohrádku Kratochvíle kostelík, zasvěcený Panně Marii. Roku 1589 vysvětil papežský nuncius a přítel Viléma z Rožmberka Antonius Puteus právě dokončený kostelík Panny Marie.

Kostel Nejsvětější Trojice v Horních Dunajovicích

Kostel Nejsvětější Trojice pochází z 16. století. V 18. století byl stavebně upraven. Zajímavostí je kostelní věž, která byla vychýlena o více než 1 m.

Letecké muzeum na Slovácku získalo další unikát

O sovětský stíhací letoun MiG-23 MF, který zapůjčí státní podnik Lom Praha, se rozroste „alej migů“ v areálu Leteckého muzea v Kunovicích na Slovácku. Letečtí nadšenci získali v minulých dnech další exponát, a to od státního podniku zaměřeného na opravy vrtulníků řady Mi. Stíhací letoun má dosud podnik Lom vystavený v areálu závodu v pražských Malešicích.

U dvanácti Apoštolů aneb Mundloch

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a a socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Zen-Houses – Ateliér a dům Petra Stolína v Liberci

Dům architekta Petra Stolína zhmotňuje jeho představy o individuálním bydlení, v nichž odráží tři dekády své profesní dráhy. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci

Interaktivní památník je tvořen dvěma síťovanými stěnami z kovu. Po vstupu návštěvníka se automaticky zapnou světelné a zvukové efekty. Jsou zde také pohyblivé elektronické texty o datech a místech bojů, jejichž obětem je památník zasvěcen.

Babí léto na Třístoličníku nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

I nyní na podzim míří řada turistů na Šumavu. Jedním z oblíbených míst je Třístoličník nedaleko Trojmezí, kde se střetávají hranice Čech, Bavorska a Rakouska. Ten nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na českou i bavorskou stranu Šumavy. Pokud je dobré počasí, jsou vidět i rakouské Alpy.

Stezka na Šibeniční vrch v Bystřici nad Pernštejnem

Pěší stezka v Bystřici nad Pernštejnem vede z centra města na tzv. Šibeniční vrch. Nabízí příjemnou procházku nejen pro místní obyvatele, ale i turisty.

Špilberk zve návštěvníky do podzemního labyrintu

Muzeum města Brna zve milovníky historie na prohlídku nového prohlídkového okruhu, kterým je tajemný podzemní labyrint chodeb pod hradem Špilberkem. Sloužil obráncům města v roce 1645 při obléhání Švédy. Obráncům moravské metropole se je podařilo odrazit. Chodby se ukrývají pod jihozápadním bastionem, což je mohutný výběžek hradeb.

Síť stezek do Prčice

Vydejte se stezkami, po kterých se putuje do Prčice při slavném pochodu, a objevte úchvatnou krajinu v okolí města Sedlec-Prčice kterýkoli den v roce. K tomu se seznámíte s místními zajímavostmi a v neposlední řadě se občerstvíte v hospůdkách po cestě. Všechny cesty vedou do Prčice!

Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Ještě před nedávnem bych rozhodně do Chebu nikoho nezval. Ale ta doba je pryč, Chebsko se začalo proměňovat a město má rozhodně co nabídnout. Táhnou památky, jako jsou Špalíček, Pachelbelův dům, románská falc i kostely. Ale třeba i domovní výklenky osazené různými plastikami.

Cyklostezka Planá – Boršov kolem Vltavy

Od září 2021 probíhá stavba nové cyklostezky Planá u Českých Budějovic – Boršov nad Vltavou. Hotová má být do jara 2022.

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".

Vodní nádrž Horní Bečva

Vodní nádrž slouží k regulaci Rožnovské Bečvy, vodním sportům a ke koupání. Pláže jsou travnaté, vstup do vody písčitý a pozvolný. Ubytovat se můžete v kempu, občerstvení nabízí stánky či blízké restaurace.

Miniatura jubilejního muzea v Hedčanech

V centru obce Hedčany na Plzeňsku stojí zvláštní stavba – je jí replika Jubilejního muzea, které krášlilo obec na začátku 20. století. Znovu ji spolu se svými sousedy postavil pan Jiří Janeček, který na objektu pracoval mezi lety 2019–2021.

Tři bohyně v Troji. Tajemné menhiry vztyčil autor slovinské vlajky

Nad pražskou zoologickou zahradou, na kopci zvaném Palírka (247 m n. M.), se na mýtině tyčí tři magické kameny nesoucí název Tři bohyně. Kde se tu vzaly a jaké je jejich kouzlo?

Zámek Bravantice

V Bravanticích na Novojičínsku opravují místní zámek ze 16 století. Za posledních 20 let výrazně zchátral. Předchozí majitel se o něj nestaral. Zámecký areál teď koupila obec. Chce v něm vybudovat nové centrum.

Usedlost Cibulka

Usedlost koupila Nadace rodiny Vlčkových, která v areálu plánuje vybudovat dětský hospic i prostory pro veřejnost.

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.

Bike Park Roztoky u Prahy

Nedaleko přívozu Roztoky – Klecánky v Roztokách u Prahy najdou příznivci adrenalinové jízdy na kole pěkný Bike Park.

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.

Ferrata Havranka v Českém Krumlově

Ferrata Havranka se nachází na skalním útvaru Havraní skála na pravém břehu Vltavy jen pár minut chůze z centra Českého Krumlova. V současné době je zpřístupněna první trasa ferraty s obtížností C. Navíc se zde nachází nejdelší vzdušná lávka v Česku.

Na Vítkově Hrádku myslí na návštěvníky

Na Vítkův Hrádek v Přední Výtoni, který se tyčí nad vodní nádrží Lipno, ročně vyráží desetitisíce turistů, kteří obdivují díky vysoké nadmořské výšce i výhledy na Alpy. Nyní tam však probíhají opravy. Město Přední Výtoň tam buduje zázemí jako sprchy a záchody a Spolek přátel Vítkova Hrádku dokončuje palisády.

Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku

Brána času je součástí projektu “Od renesance k baroku”, který spočíval zejména v rekonstrukci významných památek města.

Památník židů v Černovicích

Pohnutkou k vzniku památníku byla snaha přetnout zapomnění, které po druhé světové válce ve společnosti ve vztahu k Židům panovalo. Památník v obci Černovice u Tábora stojí od roku 2002.

Skalní věž Kozel v Chřibech

Na západní straně pohoří Chřiby nedaleko Koryčan stojí mohutná skalní věž vysoká 22 metrů. Je tvořena pískovci a slepenci a na délku měří 18 metrů. Zvětráváním získala bizarní tvar, který lidé pojmenovali Kozel.

Brandýský zámek měli rádi králové i císaři

Dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je doslova našlapáno památkami. Jednou z nich, trochu opomíjenou, je brandýský zámek, který vznikl v 16. století renesanční přestavbou z gotického hradu. Vzhledem k blízkosti Prahy a rozsáhlým loveckým revírům, hlavně vysoké, si ho oblíbili Habsburkové.