🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Malá, ale příjemná je rozhledna Amálka v Orlických horách

Má něžné jméno. Amálka, jako víla z večerníčku, jenže je trochu robustnější. Ale po celý rok přívětivá a nikam nezmizí. Nad skiareálem v Českých Petrovicích, na dohled polské hranice, stojí od roku 2020. Nejde ani tak o úchvatný rozhled, jako o celkovou příjemnou atmosféru, kterou pětimetrová kovová nástavba na dřevěném stánku skibaru nabízí.

Přírodní zahrada a geopark U Platanu

Geologická expozice nabízí ukázky hornin z okolí města, keře, květiny a byliny, jezírko, hmyzí domky a všemu dominuje 180 let starý platan javorolistý. Jednotlivé exponáty označeny informační tabulí. Veškerou tvorbu i údržbu mají na starost studenti Gymnázia Chotěboř.

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Otevřené dveře na Pancíři zvou do nitra Šumavy

Jsou omšelé jako mnohé šumavské stromy. Na vrchním trámu zárubně je vyryt nápis We Love Šumava. Po většinu času otevřené v nekonečném prostoru rozlehlých lesů s výhledem na vrchol Ostrého, oblast Nýrska, vnitrozemí.

Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně

Obytná vila z 30. let byla adaptovaná ke stejnému účelu v 50. letech. Dům cestovatele Ing. Miroslava Zikmunda tvoří spolu se sousedním domem Ing. Jiřího Hanzelky a domem skladatele Zdeňka Lišky (Kudlov) unikátní soubor tří poválečných vil. V roce 2022 zde vznikne veřejnosti přístupná expozice.

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Zemská brána je jedním z nejromantičtějších koutů Orlických hor

Balvanité řečiště s obřími hrnci, Divoká Orlice je tu místy opravdu divoká. Ve sníženém horském hřebeni Orlických hor přestává být řeka hraniční a vstupuje Zemskou branou do vnitrozemí. Orlické, nebo také Kačenčiny hory jsou masívní pohraniční pohoří s délkou 56 kilometrů a několika vrcholy přesahujícími 1000 metrů.

Kostel Panny Marie Bolestné v Novém Jičíně – Španělská kaple

Kostel Panny Marie Bolestné býval původně dřevěnou kaplí, která byla postavena nad společným hrobem císařské posádky. Tu zde roku 1621 pobilo vojsko protestantského krnovského markraběte Jana Jiřího Krnovského.

Naučná stezka Velký pařezitý rybník

Naučná stezka tvoří okruh kolem Velkého pařezitého rybníka, vede skrz Přírodní rezervaci Velký Pařezitý rybník. Okruh má 4 zastavení týkající se historie rybníka a zajímavostí a života v jeho okolí.

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.

Zámecký pivovar v Semíně

Minipivovar, restaurace, čokoládovna, ubytování, ale také expozice sladovnictví a důležitá připomínka architekta Josefa Gočára, který se v Semíně narodil. Tak bude do roku 2024 vypadat historická usedlost u zámku v Semíně.

Procházka Malou Prahou, polským městem spojeným s českou historií

Český dvouocasý lev ve znaku města, opakující se v mnoha variantách po celém Kladsku (polsky Kłodzko), dá tušit, kdo založil město, jemuž se říká Malá Praha. Dlouhou dobu bylo součástí zemí Koruny české, vše ukončila až prohraná válka, do které byla vtažena Marie Terezie. Prusové vyhráli, na mapě království se objevilo vykousnuté území, jehož jsme se nedomohli ani při pozdějším politickém vývoji.

Naučná ministezka Zarostlá místa Kavánových obrazů

Naučná stezka v okolí Kříželic v Krkonoších a přibližuje místa zachycená na obrazech malíře Františka Kavána, který se narodil v obci Víchovská Lhota.

Rezavý potok u Hřebeče

Na Hřebečském hřebeni (pod betonárkou) vyvěrá Rezavý potok značně znečistěný výluhem z hornin. Voda vyvěrající z vodní štoly bývalého lupkového dolu má rezavou barvu, páchne po zkažených vejcích a je jedovatá.

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.

Adventure golf v Jeseníku

Nový Adventure golf je otevřen v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku.

Zámek Veltrusy se otevírá po 19 letech

Státní zámek Veltrusy zve v sobotu na prohlídku prvního patra. Slavnostně se otevírá po devatenácti letech. V roce 2002 zatopila areál rozvodněná Vltava. Přízemí bylo zpřístupněno před třemi lety.

Cyklostezka Peklo – Náchod – Hronov – Žďárky

Cyklostezka spojuje údolí Peklo s Náchodem, Velkým Poříčím, Hronovem a poslední úsek vede do obce Žďárky. Celá trasa měří 20 km.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Od Šídlovského rybníka kolem Petrovské díry na Kolomaznou pec. Procházka severem Plzně

Pro místní samozřejmost, pro přespolní radostné překvapení. Severní okraj západočeské metropole má nádherné a využívané okolí. Nejen Velký Bolevecký rybník s proslulou pláží a kempem Ostende, využívaný ke koupání a vodním sportům. Ale i na druhé straně za silnicí vedoucí na Most je prima místo na relax.

Synagoga Čáslav

Čáslavská synagoga v maurském slohu byla postavena roku 1899 podle plánu architekta Wilhelm Stiassnyho. Od roku 1994 je jejím majitelem Židovská obec v Praze.

Velehradský genius loci je nezapomenutelný

Na úpatí Chřibů s majestátní siluetou Buchlova v pozadí se rozprostírá poutní areál Velehrad. Bývá spojován s centrem Velkomoravské říše a působením Cyrila a Metoděje, přestože o tom nejsou žádné důkazy. To nic nemění na významu nejstaršího moravského cisterciáckého kláštera založeného v roce 1205. Tehdy přišlo do údolí Salašky 12 mnichů cisterciáků.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko se nachází v rozlehlém lese, asi 400 m od zámku ve Vysoké u Příbramě. Často k němu chodíval Antonín Dvořák, jemuž jezero vzniklé po těžbě rašeliny bylo velkou inspirací k jeho nejznámější opeře Rusalka.

Tlustá Berta v Třeboni alias Víla Zlaté stoky

Ve Zlaté stoce poblíž Hradecké brány upoutá vaši pozornost socha ženy stojící ve vodě. Říká se jí Tlustá Berta nebo Těhotná víla.

Lipenská víla mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou

Bronzová socha krásné mladé ženy byla odhalena v roce 2011. Vznikla z popudu starosty Lipna a senátora Tomáše Jirsy, který po svém znovuzvolení do senátu sochu koupil a věnoval ji Lipnu a Frymburku.

Výlety do českých přístupných jeskyní

V České republice se nachází tisíce jeskyní a propastí evidovaných Správou jeskyní ČR. Čtrnáct objektů je dokonce přístupných veřejnosti, nejvíce z nich leží v Moravském krasu. Přinášíme přehled českých otevřených jeskyní.

Park Louka – největší OCR park v Česku

V Parku Louka je nově otevřen Titan Park, největší OCR park v ČR (OCR – obstacle course race = překážkové závody typu Spartan Race apod.). S rozlohou 3 ha je Titan Park největším OCR parkem v ČR a třetím největším parkem v EU.

Naučná stezka Světecký vrch na Tachovsku

Naučnou stezkou Světecký vrch provázejí postavičky z komiksu Čtyřlístek. Na 9 informačních tabulích návštěvníkům přibližují historii geologického podloží Světeckého vrchu. Součástí trasy dlouhé přibližně 3 km jsou mimo informační panely také badatelské úkoly.

Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky přivádí návštěvníky na málo známá místa industriální krajiny Ostravy, směřují je k drobným historickým objektům a místním přírodním zajímavostem. Stezky označují v terénu speciální značky a je na nich vyhlášena #nokošzóna.

Půjčovna raftů v Zooparku Zelčín

Zoopark Zelčín, který se nachízí nedaleko stejnojmenného přístavu na Vltavě (na Vraňansko-hořínském plavebním kanálu) nabízí všem vodymilovným turistům půjčení raftů. Díky tomu se nabízí možnost proplout si soutok Vltavy a Labe. Jedná se o místo, kde je dostatek vody po celý rok.

Oživené stezky – poznávací hry na trasách naučných stezek v Jihočeském kraji

Výlety po trasách osmi naučných stezek v Jihočeském kraji si můžete zpestřit poznávací hrou, při které budete řešit úkoly spojené s poznáváním přírody, luštit tajenku a s její pomocí pak i číselný kód k odemknutí schránky s návštěvní knížkou a malou pozorností na památku.

Zahrady Svatého Vincence z Pauly ve Svitavách

Nově otevřené zahrady Svatého Vincence z Pauly vedle Langerovy vily pro relaxaci obyvatel i návštěvníků města Svitavy.

Stezka koření

Přijďte se projít po obnovené polní cestě z Velkého Borku do Mělnické Vrutice, u níž byla vybudovaná Stezka koření.

Petřín slaví. Jeho rozhledně je sto třicet let

Přesně před dvěma týdny uplynulo sto třicet let od chvíle, kdy byla dokončena konstrukce Petřínské rozhledny. Vypravili jsme se na vrchol pražského Petřína a dozvěděli se, který diktátor chtěl rozhlednu zbourat, kdo se na Petřín nechával vynášet osly nebo která stavba se tu, pochopitelně vedle rozhledny samotné, inspirovala v Paříži.

Obnova zámecké oranžerie ve Světlé nad Sázavou finišuje

Ve Světlé nad Sázavou finišují práce na osazování zrekonstruované zámecké oranžerie. Jak uvedla majitelka zámku Helena Degerme, proces uvnitř lze pozorovat zatím přes mříž z nádvoří. Termín zpřístupnění se musí podřídit rostlinám.

Koupání a plavání v Praze

České hlavní město nabízí spoustu možností, jak využívat volný čas. Ať už je slunný letní den nebo ustavičně prší, vždy máte v Praze možnost jít si zaplavat.

Vlčí důl u Zásmuk

Vlčí důl představuje lesnatý úsek Vavřineckého potoka od barokního mostu k toušické bažantnici. Po pravé straně rokle vede žlutá značka, cesta vlevo, těsně kolem potoka, je neznačená.

Tvrz Tuchoraz

Do dnešních dnů se z tuchorazské tvrze zachovala pouze impozantní věžovitá brána a pár drobných pozůstatků středověkého opevnění. Věž se majestátně vypíná nad údolím potoka Šembery.

Šemberské stezky u Tuchorazi

Šemberské stezky se nacházejí jižně od obce Tuchoraz v lese nad údolí řeky Šembery. Vyzkoušet můžete tři sjezdové stezky různé náročnosti a jednu stoupací stezku. Díky různé náročnosti si zde zajezdí jak rodiny s dětmi, tak zkušení bikeři.

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty

O nejmladší přehradě v České republice Slezské Hartě se dozvíte na Naučné stezce Zatopené osudy. Začíná u informačního centra v Leskovci nad Moravicí, měří 1,4 kilometru a má pět zastavení. Přibližují osudy lidí, kteří v údolí před výstavbou přehrady žili i historii obcí.

Půjčovna elektrokoloběžek v Bulharech – Harleik

Přijďte si vypůjčit elektrokoloběžku HARLEIK v Bulharech na celý den.

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. Průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.

Zaniklá obec Dřevohryzy

Šest kilometrů od města Teplá při silnici na Dobrou Vodu se nacházela obec Dřevohryzy. Dnes je z ní jen zarostlá planina. Po roce 1945 postihlo většinu obyvatel nucené vysídlení, poslední obyvatelé se z chátrající obce odstěhovali v 60. letech.

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Kam na výlet do zoologických zahrad

Hledáte inspiraci pro další výlet po České republice? Zoologických zahrad u nás existuje spousta, takže jistě poblíž aspoň jedné bydlíte. Přinášíme výběr nejoblíbenějších míst.

Cyklostezka Plumlov – Mostkovice – Město Plumlov

Na levém břehu přehrady Plumlov vznikla v roce 2021 cyklostezka, která znamená pro cyklisty komfortnější projížďku kolem nádrže. Na své si zde přijdou i milovníci in-line bruslí.

Mederův dům Mederhaus v Žatci

Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) stával na náměstí 5. května. Patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci, již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města. V současné době zde vzniká historická expozice.

Do Suchého Dolu za kamennými hřiby i na církví neuznané poutní místo

Parkoviště ve Slavném, části obce Suchý Důl, je narváno k prasknutí. Z něj se vychází ke známým kamenným hřibům. Skalní útvary vznikly nestejnoměrným zvětráváním pískovce, kdy klobouk je tvořen tvrdším materiálem, noha je měkčí a snadněji zvětrává.

Máme největší muzeum nočníků na světě, říká majitel

Dvacet jedna let buduje rodina Sedláčkových sbírku historických nočníků a toalet. Jejich muzeum je podle Jana Sedláčka největší na světě. Nyní otvírá na nové adrese, expozice se přestěhovala do pražských Modřan.