🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Borotín, jeden z nejmalebnějších hradů, rozebrali na stavební materiál

Téměř nečitelná deska na hradní zdi zvěstuje, že holé návrší mezi dvěma rybníky na Táborsku navštívil Karel Hynek Mácha. Stojí tu rozvaliny Borotína, spíše tedy to, co z mohutné pevnosti zůstalo. Mácha jezdil do nedalekých Měšetic, odkud pocházel jeho otec. Hradní torzo se vypíná nad Starozámeckým rybníkem.

Workoutové hřiště v Myslibořicích

Workoutové hřiště v Myslibořicích je součástí myslibořického sportovního areálu.

Půjčovna lodí u Vrbického jezera v Bohumíně

Novinku v nabídce turistických atrakcí spustí tento týden město Bohumín. U Vrbického jezera otevře půjčovnu loděk. Zatím pouze v omezeném testovacím provozu, od příští sezóny už se počítá s plnohodnotným využitím.

Restaurátoři se představí na hradě ve Šternberku

Ti, kdo se chtějí dozvědět něco o tom, jak se renovuje historický hradní mobiliář, si přijdou na své v sobotu na hradě ve Šternberku. Chystají tu komentované prohlídky s restaurátory.

Na Toulavu zvou stezky i památky

Na výlet po památkách i stezkách láká i na podzim turistická oblast Toulava, která se rozkládá na půli cesty mezi Šumavou a Prahou. Vyhlášené jsou stezky podél a poblíž Lužnice nebo památky v Táboře, Milevsku či v Bechyni. Podzimní příroda je plná barev a zve na louky i do hlubokých lesů.

Hrad Svojanov oslavil tříjedničkové výročí

Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.

Místo vinobraní budou ve Znojmě Vinařské t(r)ipy

Když Znojemští vloni chystali Vinařské t (r)ipy, nepředpokládali, že vytvořili akci pro více sezon. Program, který nabídne putování za vínem a burčákem přímo k vinařům, měl vloni vyplnit díru po zrušeném Znojemském historickém vinobraní. Jenže to nebude ani letos. Proto přijde znovu na řadu alternativní nabídka.

Hradiště Stolová hora u Klentnice

Na plochém vrcholu Stolové hory vzniklo v mladší době bronzové 7,2 ha rozlehlé opevněné hradiště kultury mohylové a velatické. Do současnosti se z opevnění, které zřejmě lemovalo hradiště po celém obvodu, dochoval jen mírně zvlněný terén.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Krkonošská smrková rodina je nejvýše rostoucím stromem v Česku

Nejvýše rostoucím stromem v Česku je smrk ztepilý. Má podobu těsného shluku kmínků pravděpodobně pocházejících z jednoho společného jedince.

Dřevěné hračky z Krušných hor potěší malé i velké

V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.

Sídlo Záviše z Falkenštejna, hrad Svojanov, postihla „epidemie“ zaživa zazděných

Žen i dětí zazděných převážně zaživa je na našich hradech pěkná řádka. Kosti nebožáků byly nalezeny například na Lipnici, kde nechal svou ženu Kateřinu pro nevěru zazdít Čeněk z Vartemberka, nejvyšší purkrabí Českého království.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.

Hanácké stezky v  Mostkovicích u Prostějova

Hanácké stezky představují ucelenou síť jednosměrných terénních stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole pro začínající i zkušené cyklisty. Jednosměrné terénní tratě pro horská kola v Mostkovicích si rychle oblíbíte.

Skalní útvar Slunečná brána u Bynovce

Skalní okno nedaleko obce Bynovec je součástí malého skalního města, které je tvořeno pozoruhodnými pískovcovými útvary. Ty v minulosti vznikly erozní činností.

Krkonošský betonový obr má jméno Tvrz Stachelberg

Obrana Libavského sedla u Žacléře před nástupem německé branné moci byla posláním výstavby největší prvorepublikové dělostřelecké tvrze. Zároveň se jednalo i o jednu z největších světových tvrzí. Jde o poslední pevnost budovanou na čáře mezi Krkonošemi a Odrou.

Z Německa po hřebenovce pohodlně na nejvyšší vrchol Šumavy

Kdo chce zdolat nejvyšší vrchol české části Šumavy, nemusí být zvlášť zdatný turista. Pokud se na Plechý (1379 m n. M.) vypravíte z německé strany, kam lze až do nadmořské výšky 1200 metrů vyjet autem, čeká vás pohodlná hřebenovka s krásnými výhledy, které za příznivých podmínek sahají až k Alpám.

Zámek Lemberk a Jablonné v Podještědí spojuje jméno svaté Zdislavy

Manželka jednoho z nejbližších rádců Václava I. A jeho syna Přemysla Otakara II., Havla z rodu Markvarticů, proslula především jako samaritánka.

Hornická naučná stezka v Jihlavě

Okružní naučná stezka má první zastavení na okraji Lesnova. Odtud vede na sever na vrch Roudný a přes Zbornou se stáčí zpět. Na deseti zastaveních se dozvíte, co, kde, kdy a jak se v okolních štolách těžilo, a nechybí ani informace o rozhledně na Roudném a o zdejším lese.

Zámek Poláky u Nechranické přehrady

Základem barokního zámku byla původní renesanční tvrz z 1. poloviny 16. století. Nový objekt byl postaven pro hrabata z Pergenu podle návrhu žateckého stavitele Vavřince Rodta. Poslední novobarokní úpravy proběhly v roce 1928, v současnosti se nachází ve špatném technickém stavu.

Třemšínská bouda v Brdech

Třemšínská bouda, kdysi dávno kaple, dodnes slouží jako útulna. Nachází se v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy. K boudě dojdete zpevněnou lesní cestou. V okolí jsou další zajímavá zastavení. S nejvyšší pravděpodobností na místě nikoho nepotkáte.

Bývalé „české Lurdy“ přežily četná rabování, jizvy se ale hojí pomalu

Na umělé terase nad údolím s vodní nádrží Žlutice stojí významný poutní barokní kostel Skoky. Těžko si dnes někdo představí, že sem, do kdysi vyhlášeného mariánského poutního místa, vyrážely davy věřících. A to nejen v Boha, ale mnohdy současně v uzdravení. V letech mnohem bližších je vystřídali vykradači opuštěných sakrálních památek, prosti jiné víry než té v moc peněz.

Hrbáčkovy tůně

Slepá labská ramena a tůně mezi Byšičkami a Čelákovicemi tvoří přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně. Jedná se o skupinu jezírek vzniklých na místě bývalých říčních meandrů po odvedení labské vody do nového koryta ve 30. letech minulého století.

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. M. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.

Goethův naučný lesopark v Chebu

Na levém břehu Ohře v Chebu, pod hrází chebské přehrady Skalka najdete Goethův naučný lesopark. Podle kronik se tady často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto území nese jeho jméno.

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.

Posečský trojpramen – Beránčí kyselka

Posečský trojpramen (Beránčí kyselka) se nachází na louce po pravé straně silnice mezi obcemi Poseč a Prachomety. Zajímavostí těchto tří posečských minerálek je jejich odlišné složení, přestože pramení velmi blízko sebe.

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.

Farská kyselka ve Slavkovském lese

Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.

Otročínská kyselka

Pramen je znám a využíván nejméně od 17. století, kdy se o něm zmiňuje Bohuslav Balbín jako o „pozoruhodné kyselce“. Pramen je jímán nádherným dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Vydatnost pramene je přibližně 2 l/min.

Cyklostezka Kolem Jeseníku

Unikátní designovou cyklostezku zdobí potisky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí od designéra Radka Leskovjana. Trasa měří 4,786 km a vede mezi Jeseníkem nad Odrou, Hůrkou a obcí Vražné.

Kašna v Přešticích se sv. Václavem a plastikami přeštických prasátek

Na Masarykově náměstí v Přešticích si všimnete barokní kamenné kašny se sloupem, na kterém stojí sv. Václav. Roku 2010 ji doplnily chrliče s drobnými plastikami přeštických prasátek.

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.

Socha velryby v Zooparku Chomutov

Sochu velryby s vodotryskem v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově vytvořil roku 2011 chomutovský výtvarník Vojtěch Návrata. Umístěna je nedaleko vstupní pokladny do zoo v blízkosti Kamenného rybníka.

Nejkrásnější vodopády České republiky aneb Několik tipů na hezký výlet do přírody

Jen máloco vyčistí hlavu tak dokonale jako procházka hezkou přírodou. A když vám cestou navíc dělá kulisu šumění bystřin a vodopádů, je to dokonalá relaxace na čerstvém vzduchu. Máme pro vás proto několik tipů na místa, která stojí za to navštívit.

Sedlčanský krystal – Modlitebna adventistů sedmého dne v Sedlčanech

V Sedlčanech na Příbramsku se nachází velmi netradiční protestantská modlitebna. Moderní stavba, která zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, patří adventistům sedmého dne.

Zámek v Načeradci se zámeckou zahradou

Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí.

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka vás provede městem a jeho nejbližším okolím. Naučná stezka je značena žlutou turistickou značkou. Začátek trasy je ve Voticích v uličce u Penny Marketu. V TIC na Komenského náměstí ve Voticích si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti.

Trail park Bublava

Zažijte dobrodružství na 2,5 km trailové trati, která je otevřená od pátku do neděle, a to vždy od 10:00 do 18:00 hodin.

Cyklostezka z Letohradu do Šedivce

Cyklistická trasa se začala budovat v červenci 2021. Zajistí cyklistické propojení města Letohrad s obcí Šedivec. Rozšíří tak stávající cyklistickou síť, spojující města a obce v regionu.

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.

Vojtěšská huť v Kladně s naučnou stezkou

Vojtěšská huť fungovala na Kladně od roku 1854 až do 70. let minulého století. Roku 1855 zde začala fungovat první vysoká pec v Čechách, která spalovala koks. Industriálním prostorem bývalé huti vede naučná stezka.

Těšany se před slavnou kovárnou rozloučí s prázdninami

Když se něco osvědčilo, není třeba velkých změn. Této zásady se ke spokojenosti tisíců návštěvníků drží už 22 let v obci Těšany na Brněnsku. Po loňské pauze se tu od pátku 3. září uskuteční 23. ročník národopisných slavností. A jako vždy bude srdcem celého dění zdejší slavná barokní kovárna, ve které se odehrával děj vesnického dramatu Maryša.

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna

Experimentální objekt Liko-Noe je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka, vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem. Zadáním bylo vyvinout vývojové centrum rodinné firmy, objekt využívající pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracující s vodou.

První český imaginární námořní přístav najdete na kopci nad Duchcovem

Zdáli je vidět sedm stěžňů, vypadá to, jako by na kopci kotvily jachty. Na ráhnech sice nejsou plachty, ani vlajkosláva se netřepetá, ale iluze duchcovské maríny je dokonalá. Jenže kde by se tu vzaly lodě?

Cyklonabíječka v Poličce

Město Polička nabízí cyklistům s elektrokoly veřejnou nabíječku. Nabíjecí stanice je pro šest kol a je umístěna naproti restauraci Plůtek.

Studánka Pramen Kosice

Slabě termální (cca 20°C) minerální pramen s vysokým obsahem rozpuštěných látek (zejména oxidu uhličitého). Nachází se nedaleko zaniklých lázní u Jelínků, kde v srpnu roku 1861 pobývala Božena Němcová. Voda po otočení kohoutkem vytéká sama.

Rozhledna Blahutovice

Ocelová rozhledna s dřevěnými prvky a vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m je otevřena od července roku 2021. Autorem návrhu je arch. Tomáš Kudělka.

Bifurkace řeky Bystřice u Kosic

K jezu vede vysekaná cestička po louce kolem mlýnské Bystřice v Kosicích. Je to pěkná procházka, po 300 metrech kolem řeky narazíte na místní jez, který rozděluje Bystřici na dvě koryta – na mlýnskou a novou s umělým korytem. Jez je průchozí na druhou stranu louky.