Archiv článků - Pohorka.info

Ve Valticích začal svátek milovníků vína

Ve Valticích nebude už od pátečního odpoledne k hnutí. Konají se tam totiž slavné Valtické vinné trhy, které každoročně navštěvuje několik tisíc vyznavačů hroznového moku. Loni přijelo na nejstarší přehlídku vín u nás 4000 návštěvníků. Letos se díky předpovědi pěkného počasí očekává v pátek a v sobotu nejméně stejný počet lidí.

Tipy na víkend: Maraton, cyklistické výlety s pivními zastávkami a jízdy veteránů

O víkendu se koná řada sportovních akcí. V Praze se poběží maraton, v Nymburku pojedou na kolech Postřižinský otvírák a v Českých Budějovicích se pojede Švejkova cyklo-60-ka. Půjde se pochod Přes tři hrady. Historické veterány si můžete prohlédnout v Telčí, Plzni, ve Vodňanech a Táboře.

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené s železnou oponou.

V Národním muzeu je k vidění sto dětských obrázků

Humanitární organizace Adra už pošesté vyhlásila soutěž o nejkrásnější obrázek pro děti prvních stupňů základních škol. Letos na téma hry a hračky. Soutěžící si mohli vybrat, zda namalují svůj svět hraček, anebo představu, jak a s čím si hrají dětí v nejchudších zemích.

Barokní areál hospitalu Kuks představuje život i smrt na březích Labe

Jedním z českých adeptů na zápis na seznam kulturních památek UNESCO by mohl být i barokní areál hospitalu Kuks na Trutnovsku. Ročně ho navštíví na 50 tisíc návštěvníků. V současné době se navíc připravuje významná revitalizace této památky. Za téměř 450 miliónů korun, jimiž přispěla Evropská unie, budou nejen opraveny chátrající části barokního komplexu, ale rozšíří se i využití jednotlivých budov.

Židovské muzeum - dům Seligmanna Bauera Třebíč

Od února 2011 je v židovské čtvrti v Třebíči otevřeno nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Poláčkův Rychnov v hotelu Havel

Hotel v historické budově na náměstí v centru města nabízí romantické a útulné ubytování. K dispozici jsou restaurace, kavárna, vinárna, pivnice, hodovní síň, dvě letní zahrádky a pivovarský šenk.

Kamenářský dům

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Víkendové malířské workshopy v ateliérech Buyfeel

Prožijte kreativní víkend v uměleckých ateliérech v malebném a klidném podkrkonoší. Pod vedením profesionálního výtvarníka se stanete na dva dny malířem a namalujete obraz, který si odvezete jako příjemnou vzpomínku.

Megaprodejna bižuterie a perlí

Všihni milovníci bižuterie by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Made in Jablonec. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie od 25 jabloneckých firem.

Archeologické muzeum Šatlava

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Na zámku v Mníšku se můžete nechat pasovat do šlechtického stavu

V sobotu 7. května se bude zámkem po zámecké arkádě procházet bílá paní a v kapli bude na návštěvníky čekat anděl s poselstvím i dary. Přesně o týden později jsou zájemci zváni na Staročeské máje na nádvoří zámku a na náměstí v Mníšku pod Brdy.

Relaxační rybaření u rybníku Vratimov

Kouzelné místo kousek od Ostravy, kam si můžete zajet na kole, autem, či se projít. Okolí rybníku Vratimov je vhodné jak k relaxaci, tak k aktivnímu odpočinku.

Karlštejnské šachy

Nejzajímavější místa Karlštejnska propojuje od sezóny 2011 turistický okruh Karlštejnské šachy, který je nejdelší obdobnou cestou v České republice. Okruh je označen zajímavou kuriozitou, a to největšími šachy na světě.

Do Chanovic na zámek, do skanzenu i na pěší výlet

Návštěva obce Chanovice nabízí turistům řadu zajímavých možností: návštěvu skanzenu, expozic v zámeckém areálu nebo výhled z rozhledny na Chlumu. Okolí také protíná naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví.

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. Je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku. Sen mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci.

Bitva století na zámku Loučeň

V sobotu 7. května bude pro návštěvníky zámku Loučeň od 15 hodin připravena rekonstrukce bitvy z prusko-rakouské války v roce 1866. Bude součástí celodenního programu s názvem Bitva století.

Za pohled do Macochy si turisté zaplatí, podnikatel zavedl „průchodné“

Za průchod na Horní můstek nad propastí Macocha v Moravském krasu se zase platí vstupné. Po roční přestávce ho začal vybírat podnikatel Jiří Tichopád, který si cestu i celé dno propasti pronajímá. S placením vstupného nesouhlasí jeskyňáři. Čtěte více »

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Sněženka je romantická stylově zařízená rekreační chalupa, která se nachází v centru krkonošského národního parku. Nejbližší lyžařské vleky a sedačková lanovka jsou vzdáleny jen 100 m. V létě je k dipozici nové hřiště s umělotravním povrchem pro tenis a míčové hry.

Brtnická stezka - přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Vzdálenost z Rokštejna (zastavení 1) do Brtnice po modré turistické značce je dlouhá 7790 metrů, trasa pro cyklisty přes Panskou Lhotu (zastavení 2a) a Malé, 6750 metrů.

Bystřická zastavení Bystřice nad Pernštejnem

Svratecká vodohospodářská naučná stezka má pokračování v Bystřických zastaveních, která začínají dovybavením lesní účelové komunikace Přehradní, vedoucí podél nádrže Vír I lavičkami, stoly, minisportovišti, podchycením pramenů apod. A vedou dál Jánským údolím k Bystřici nad Pernštejnem.

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Muzeum železné opony ve Valticích připomíná složité období socialismu

V sobotu bylo ve Valticích na Břeclavsku otevřeno muzeum, které připomíná doby socialismu, kdy Československo neprodyšně oddělovala na hranicích od Rakouska a Německa železná opona. Vzniklo v objektu někdejší celnice, která se nachází mezi Valticemi a rakouským Schrattenbergem.

Lekce Nordic walkingu v Praze

Pořádáme lekce Nordic walkingu po Praze. Chůze s hůlkami je vhodná naprosto pro všechny. Dobré zvládnutí techniky je základem pro zdravé chození s holemi.

Špilberské podzemní vězení obživne a nabídne noční prohlídky s průvodci

Muzeum města Brna připravilo pro návštěvníky nezapomenutelnou akci. Uskuteční se noční prohlídky podzemního vězení - kasemat. Povedou je průvodci v dobových kostýmech a v celách budou zavřeni živí vězni.

Adrenalin park a lyžařské centrum Dolní Morava

V Dolní Moravě ve Východních Čechách vznikl unikátní komplex, který nabízí celoroční aktivní i odpočinkové vyžití pro individuály i rodiny s dětmi. V zimě sem můžete vyrazit za lyžováním a v létě za cyklistikou či adrenalinem.

Rekreační lesy Podhůra

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde nově využijí síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i lanové centrum a venkovní tělocvičnu.

White Gallery Osík u Litomyšle

Na louce na okraji vesnice Osík u Litomyšle se nachází krásná moderní bílá stavba. Moderní galerii White Gallery tu vybudoval Martin Janda, syn umělců Ludmily a Františka Jandových.

Muzeum v Bělé pod Bezdězem

Muzeum sídlí bělském zámku a ve své stálé expozici představuje historický a kulturní vývoj regionu Podbezdězí od nejstarších dob do konce 19. století.

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Svatojakubská stezka na jižní Moravě

Pokud jste příznivci poutí a pěší turistiky, pak vás jistě potěší vznikající trasy Jakubské cesty na jižní Moravě. Cílem je propojit tyto trasy s existujícími Jakubskými cestami především v Čechách, Rakousku, Polsku a na Slovensku.

Jurkovičova vila

Po rozsáhlé rekonstrukci je veřejnosti od dubna 2011 opět přístupná vila známého architekta Dušana Jurkoviče v brněnských Žabovřeskách. Stavba z roku 1906 patří k vrcholným příkladům modernistické architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění.

Nová expozice hořovického zámku připomene panské služebnictvo

V Hořovicích budou od soboty 30. dubna nově zpřístupněny pokoje zámeckého služebnictva. Nahlédnete do soukromí kastelána, kuchařky, nebo třeba panského šoféra.

Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlavský radniční právovárečný pivovar Jihlava je podnikatelská aktivita, která přináší oživení do prostor gotických a renesančních sklepení pod historickou jihlavskou radnicí. Tam, kde dříve burácela diskotéka, je nyní stylová pivnice s dominantní pivovarskou technologií.

Prázdniny v Maatě

Letní školka a příměstský tábor pro 3 až 8leté děti v pražské Troji.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Akce na Korunní pevnůstce v Olomouci

Korunní pevnůstka je památkově chráněný areál, který se spolu s ostatními památkami vojenského charakteru v Olomouci a blízkém okolí brzy stanou velkým turistickým lákadlem. V roce 2011 se v areálu Korunní pevnůstky bude konat mnoho akcí – netradičních, ale i tradičních na novém místě.

Na střeše pražské nákupní Galerie Harfa nově vyrostl DinoPark

Ve čtvrtek, 28. dubna, byl na střeše multifunkčního centra Galerie Harfa v pražských Vysočanech otevřen nejmodernější DinoPark v České republice. Po plzeňském, vyškovském a ostravském se tak i Praha dočkala unikátního zábavního parku, jehož cílem je představit zábavnou formou svět druhohor.

V Hradci Králové odstartují seriál bruslení LifeInLine

Letošní seriál in-line bruslení pro závodníky, děti i běžné fitness jezdce Chance LifeInLine Tour 2011 začíná tuto neděli v Hradci Králové.

Zámku v Děčíně říkali Sověti žumpa, jeho oprava už trvá dvacet let

Zámek v Děčíně se o víkendu otevře návštěvníkům. Naposledy si všechny prostory mohli projít před dvaceti lety, kdy ze zámku odešla sovětská posádka. Nyní budou moci porovnat, jak se zámek proměnil. Mladším tehdejší stav památky připomenou dobové fotky a filmy.

Projděte Bránou Čech - Portou Bohemikou a objevte netušenou krásu místních vín

Jako Porta Bohemica neboli Brána Čech bývá označováno kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do chráněné krajinné oblasti Českého středohoří. Geograficky se jedná o úsek mezi obcemi Velké Žernoseky a Libochovany, který je dlouhý zhruba 4 km. Břehy řeky Labe jsou zde lemovány viničními svahy.

Baťův kanál v sobotu zahájí cyklistickou i plavební sezónu

K Baťovu kanálu, oblíbené turistické vodní cestě napříč Zlínským a Jihomoravským krajem, už nepatří jen lodě, ale i jízdní kola a kolečkové brusle.

Jarní Flora v Olomouci nabízí mýtickou krajinu

Starořeckou mýtickou krajinu představuje návštěvníkům ústřední expozice ve čtvrtek zahájené jarní etapy mezinárodního zahradnického veletrhu Flora v Olomouci. „Troufám si tvrdit, že výstava je jiná než kdykoliv jindy,“ řekl novinářům ředitel Výstaviště Flora Zdeněk Štefka s tím, že hlavní inspirací ústřední expozice se stal boj dobra se zlem.

Segwayvalassko

Půjčovna terénní dvoukolky segway X2 pro návštěvníky Velkých Karlovic. Nejdůležitější je pro nás to, aby jste si od nás odnesli nezapomenutelný zážitek, který si budete chtít zopakovat. Nenechte si ujít nenáročnou a nevšední turistiku třetí generace! Čtěte více »

Arcibiskupský palác v Olomouci

Od 30. dubna 2011 je veřejnosti zpřístupněno plně funkční oficiální sídlo úřadujícího biskupa, Arcibiskupský palác v Olomouci. Návštěvníci si tak prohlédnou místnosti, ve kterých se v roce 1848 ujal vlády teprve osmnáctiletý rakouský císař, český a habsburský král František Josef I.

Tipy na víkend: Běh na Libín, na kole skrz Libavou a líbačka na Petříně

Čarodějnice se budou oslavovat snad na každém větším vrchu. Velké slety se konají na Grabštejně, v Karlových Varech, Mostu, v Třebíči a na dalších místech. V neděli se budou líbat páry pod rozkvetlými třešněmi, aby dámy neuschly. Pokus o překonání líbacího rekordu bude na Petříně. Poběží se také závod na vrch Libín v Prachaticích a pro cyklisty se otevře jinak uzavřený vojenský prostor Libavá.

Zapomenuté místo odchodu Komenského do exilu

"Moc tam nelezte, jsou tam zmije," volaly na mě dvě odpočívající cyklistky, když jsem šel podle tabulí naučné stezky po stopách učitele národů J. Á. Komenského v Černé Vodě u Žacléře. Zmije tam nebyly, ale místo také nic moc.

Výlet do Lipnice nad Sázavou za Švejkem i do hradní kaple s temným tajemstvím

Obec Lipnice nad Sázavou leží asi 12 km od Havlíčkova Brodu na Vysočině. Z dálnice D1 sjedete před Humpolcem a za několik minut jste přímo v Lipnici na náměstí s těsně přilehlým hradem.

Ultralehké hůlky a nerozbitná lahev. Novinky do přírody na jaro 2011

Unikátní bavlna, kterou využívali i piloti RAF. Boty, které si vybrala pro svoje členy i Horská služba ČR. To jsou jedny z tipů na letošní turistickou sezonu, doporučené redakcí magazínu www.outdoorinfo.cz. A co je hlavní, většinu těchto outdoorových novinek pořídíte do 3 000 korun.