🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Koloběžky Kras - půjčovna koloběžek v Blansku

Půjčovnu koloběžek a elektrokoloběžek Kras najete v Blansku, v CHKO Moravský kras. K dispozici jsou zde čtyři typy koloběžek - motorové Nitro, Perut a nemotorové Master a Quick Platinium.

Libochovický kostel Všech svatých

Děkanský, původně gotický, kostel ze 14. století se poprvé zmiňuje roku 1382 jako farní. Renesanční věž byla přistavěna roku 1541, což připomíná letopočet vytesaný do pískovcového překladu nad vchodem do věže a znak Jana III. Z Hazmburka na severní straně věže.

Hradiště Darebnice nedaleko Chocně

Prehistoriské hradiště se nachází nad osadou Darebnice 4 km od centra Chocně. Je situováno na ostrohu, který k severu a východu příkře spadá. Bývalé opevněné sídliště lužického lidu popelnicových polí bývalo v době hradištní osídlené Slovany.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Komentované prohlídky historickým centrem Mníšku pod Brdy

Chystáte návštěvu Mníšku pod Brdy a rádi byste se o něm a jeho historii něco dozvěděli? Chcete se s přáteli, rodinou projít po městě a přivítali byste odborný komentář místního obyvatele? Domluvte si prohlídku s místními průvodci.

Na Novém Světě stále straší, říká průvodce po Praze

Po netradičních místech a zákoutích Prahy, kam běžný turista obvykle nezabloudí, se Petr Ryska toulal od dětství. Záliba mu zůstala do dospělosti a dnes jimi provádí zájemce z řad veřejnosti. Úspěch zaznamenal takový, že mu pomáhá dalších sedm průvodců.

Hradiště a tvrz Hradníky u Chocně

Z kdysi mohutné tvrze se do dnešní doby dochovaly pouze nepatrné pozůstatky. Místo však bylo osídleno daleko dříve - v mladší době hradištní se zde rozprostíralo hradiště. Středověká tvrz stávala v jeho nejzápadnější části a od zbytku ostrohu byla oddělena širokým příkopem.

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.

Kostel sv. Františka Serafinského v Chocni

Farní kostel sv. Františka Serafinského v barokním slohu byl postaven v letech 1729 – 33 na místě původního dřevěného kostela. Z převážně rokokového zařízení vyniká oltářní obraz představující stigmata sv. Františka, který je připisován Petru Brandlovi.

Tipy na víkend: Navštivte muzea po setmění nebo se zaposlouchejte do Smetanovy Litomyšle

S nadcházejícím létem přibývá hudebních akcí, můžete navštívit například festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. V Praze se půjde pochod proti rakovině prsu, do Velkých Popovic mohou zase vyrazit milovníci piva.

Trail park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 22 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Kam o víkendu s dětmi: Na multikulturní festival nebo za parní technikou do skanzenu

Nadcházející víkend si pro rodiny s dětmi nachystal velmi bohatý a různorodý program. Zavítejte na pražský festival kultur, na jarmark v čokoládovně nebo do průmyslového skanzenu Solvayovy lomy, kde proběhne setkání sběratelů parních strojů.

Orlické muzeum v Chocni

Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.

Meandry říčky Lučiny v Havířově

Přírodní památka Meandry Lučiny se nachází na jihozápadním okraji města Havířova, kolem toku řeky Lučiny. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1991 a tvoří ji tok řeky Lučiny, který na tomto území vytvořil přirozené meandry, na které navazují mokřady s lužním porostem.

Choceňská věž ve Vysokém Mýtě

Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

Náměstí Přemysla Otakara II. Je dominantním prostorem města a živou obchodní zónou. Má čtvercový tvar a je přístupné 12 ulicemi, vždy dvěma v rozích a jednou boční z každé strany. Původně uprostřed náměstí stálo 10 domů, později dvě kašny.

Městské hradby ve Vysokém Mýtě

Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.

Poutní kaple Panny Marie na Horách u České Třebové

Nevelká svatyně zbudovaná v klasicistním slohu stojí nad pramenem údajně zázračně uzdravující vody, která je opředena četnými legendami. Dnešní kaple byla postavena roku 1819, avšak bez stavebního povolení, které se podařilo dořešit až roku 1839.

Klasicistní kostel sv. Jakuba Většího v České Třebové

Klasicistní Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 stojí v blízkosti Starého náměstí, hned za renesanční radnicí. Stavbu nechal postavit majitel panství Alois z Lichtenštejna podle projektu architekta Josefa Hardmutha.

U obří mapy Moravy a Slezska vystavují i unikátní důlní měřidla

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích na Blanensku, které vystavuje historickou obří plastickou mapu Moravy a Slezska, u ní vytvořilo expozici s unikátními důlními přístroji. Poprvé je tak k vidění technika ze sbírky, kterou v první polovině minulého století vytvořil František Čechura.

Minigolf Kšírovka

V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.

Zámek Brandýs nad Orlicí

Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.

Cykloaltánek Hlavní nádraží mezi Borohrádkem a Velinami

Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Písník Šromák u Borohrádku

Písník co by kamenem dohodil od Borohrádku, se nachází těsně při silnici č. 36 (jedná se vlastně ještě o ulici Zámlýní). Písník má čistou vodu, občerstvení i nudistickou pláž.

Koupaliště Splav v Borohrádku

Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.

Vodní skútry na Labi

Od května zahajujeme novou sezonu na Labi u Mělníka, kam jsme se přesunuli z Přelouče. Přijďte se podívat nebo rovnou otestovat, jaké to je uhánět po vodní hladině. Ve vyznačeném prostoru si můžete vyzkoušet nejen přímou jízdu, ale i různé zatáčky. Domluvte si termín co nejdříve.

Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Rodinný minipivovar ve Skalici u České Lípy je svou rozlohou patrně nejmenší minipivovar v Čechách, nikoliv však výstavem a kvalitou piv.

Empírový zámek Borohrádek

Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 - 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.

Barokní kostel sv. Michaela Archanděla v Borohrádku

Raně barokní stavba kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku u Hradce Králové pochází ze 17. století. Vnitřní zařízení je barokní a rokokové, hlavní oltář byl vztyčen roku 1752. Na přilehlém hřbitově se nachází historická dřevěná zvonice.

Divadlo ve Valticích má nový prohlídkový okruh

Loni opravené barokní divadlo na zámku ve Valticích na Břeclavsku má nový pravidelný prohlídkový okruh. Lidé uvidí celou jevištní mašinerii. Budou si moci vyzkoušet práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Řekl to vedoucí Národního centra divadla a tance Zbyněk Šolc.

Návštěvnost Olomouckého kraje stoupá

Celkem 547 538 návštěvníků přilákal v loňském roce na více než jeden den Olomoucký kraj. Bylo jich o dvanáct procent více než předloni a jde o nejvyšší návštěvnost od roku 2012.

Farma Alp Rieser na Zbirožsku

Rodinná farma nabízí rodinám, skupinám, školám, školkám, spolkům, ale i jednotlivcům návštěvu farmy, kde se setkáte předeším s alpakami, kozinkami a jinými zvířátky. Mnohému se též přiučíte (ruční dojení, zpracování vlny z alpak, aj.).

Liberecká výšina: rozhledna vybudovaná z kamenů norimberského kostela i tichý svědek násilných činů

Málokteré z krajských měst je obklopeno horami jako Liberec. Za méně než dvacet minut dojedete z centra do Lidových sadů, výchoziště tras do Jizerských hor. Příjemnou procházkou vystoupáte k jedné z dominant města k Liberecké výšině, kterou zaznamená snad každý, kdo přijíždí po dálnici od Turnova.

Bounty - půjčovna lodí a vodáckého vybavení

Zajišťujeme kompletní vodácký servis - od půjčení lodí, raftů, paddleboardů, vest, pádel a barelů přes dopravu zpět do loděnice, až po poskytnutí akreditovaného průvodce. Možností je také pořádání firemních akcí a zájezdů, či akcí pro školy.

Pádla zanořit a jedeme, na vodáky čekají české i moravské řeky. A také potměšilí bobři

Vodácké Ahoj! Zase zní nad hladinou řek, kterým po posledních vydatných deštích přece jen přibylo vody. Vodáky můžete potkat od západu Čech po moravsko-slovenskou hranici, všude, kde se aspoň trochu dá hrábnout pádlem do vody. Po vydatných deštích posledních dnů hladiny řek stouply, jsou sjízdné.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.

Noc kostelů v Praze nabídne i pojízdný kostel

Jednou z novinek akce Noc kostelů na území pražské arcidiecéze, která se uskuteční 10. června, bude duchovní tramvaj. Takzvaný Pojízdný kostel bude jezdit mezi 18. až 22. hodinou na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím.

Obec Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Dětem je určeno dětské hřiště hned naproti terase kavárny.

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Znáte Plivníka, Hejkala a třeba Lesní vílu? Vypravte se za nimi do zámeckého parku v Chlumci nad Cidlinou. Setkáte se tam i s dalšími pohádkovými bytostmi - vílami, skřítky a strašidly. Vybrat si můžete z celkem dvou pohádkových okruhů.

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.