🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Za párou do Rakouska doveze kolaře cyklobus

Užít si jízdu s párou v Čechách i sousedním Rakousku, a navíc se projet i na kole umožní zájemcům o nadcházejícím víkendu Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a rakouské úzkokolejky Waldviertelbahn.

Úniková hra Česká Lípa

V omezeném čase je třeba vyřešit hádanky, rozluštit kódy, najít klíče, odemykat zámky a uniknout z prostředí, které je pro vás nebezpečné.

Rozhledna Na Skalce u Bojkovic

Dřevěná rozhledna se nachází v lokalitě Skalka, asi 1 km na severovýchod od místní části Krhov města Bojkovice a přibližně 35 km na východ od Uherského Hradiště. Z vyhlídkové plošiny je pěkný výhled na Pálavu, Chřiby nebo Bílé Karpaty.

Liberec v létě nabídne prohlídky města pro děti

Liberec o letních prázdninách poprvé nabídne dětem komentované prohlídky centra města. Podílet se na nich bude i skupina historického šermu. Informovala o tom mluvčí radnice Jana Kodymová. Komentované prohlídky nabízí Liberec třetím rokem, dosud byly ale zaměřené na dospělé.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Kam o víkendu s dětmi: Na vlastivědnou procházku po Praze či na výstavu starých traktorů

Oslavy dne dětí už sice někde proběhly, jinde se uskuteční až první červnový víkend. S dětmi můžete ale zajít také na vlastivědnou procházku hlavním městem nebo se vydat do muzea v Čáslavi na výstavu staré zemědělské techniky.

Mystic MindBall

Rozpohybujte kuličku na stole pouze pomocí myšlenky. Až se to naučíte, vaším úkolem bude poslat ji soupeřovi do brány. Kdo má silnější mysl? Tajemnou alchymistickou dílnu, ve které zvítězila mysl nad hmotou, objevíte v malostranské uličce v samém srdci Prahy.

Tipy na víkend: Plazení se v bahně, skákání přes překážky nebo festival syrového jídla

První červnový víkend přeje především sportovcům a odvážlivcům. Pokud vás nezaujme pražský The Color Run, možná si budete chtít vyběhnout šumavský vrchol s profesionálním maratoncem. Klidnější povahy mohou navštívit třeba RawFest nebo degustaci vín v Litoměřicích.

Archeopark Pavlov zve do pravěku

Archeopark Pavlov, unikátní expozice za bezmála sto miliónů korun, přivítal první návštěvníky. Slavnostně byl otevřen v sobotu 28. května za přítomnosti premiéra ČR Bohuslava Sobotky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a dalších hostů.

Zámek Savoia ve Škvorci

Zámek je sídlem aristokratické rodiny, která zde provozuje kulinářskou akademii, residenční bydlení, klub příznivců barokní hudby a pořádá oslavy v tradičním šlechtickém stylu.

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Kavka Foto Atelier

Kavka Foto Atelier v Míšeňské ulici je místem, které zprostředkovává jedinečný pocit autentičnosti při focení ve stylovém oblečení z konce 19. a počátku 20. století. Výsledné fotografie jsou ihned k dispozici.

Jezírko, v němž měla zahynout kněžna, Čertovu hory i Hrby najdete v okolí Vráže

Lázeňská obec Vráž na Písecku je usazena do malebné jihočeské krajiny. V nejbližším okolí se v lesích směrem na západ ukrývají romantická místa, lahodící oku i duši, navíc legendou oplývající, i dvě přírodní rezervace.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.

Kaple svaté Barbory v Bílovci

O kapli, která patřila původně k městskému špitálu, existuje první zmínka z roku 1465. Gotická, patrně z části dřevěná kaple byla barokně přestavěna v roce 1726. Dnešní podobu získala při úpravě na obřadní síň města v 60. letech 20. století.

Kostel sv. Mikuláše v Bílovci s vyhlídkovou věží

Dominantu Slezského náměstí v Bílovci tvoří kostelní věž, která je zdarma přístupná široké veřejnosti a nabízí rozhled daleko do kraje. Vznik kostela neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323 Vokem z Kravař.

Městské muzeum Bílovec

Měšťanský dům s mansardovou střechou, ve kterém dnes sídlí pobočka Muzea Novojičínska, pochází z poloviny 18. století a sloužil jako správní budova při zámku. V 50. letech 20. století prošel menší rekonstrukcí a v současné době uvnitř skrývá dva výstavní sály a stálou expozici muzea.

Mauglího ranč – farma s domácími zvířaty v Bohumíně

Mauglího ranč se nachází v centru města, v parku Petra Bezruče, v areálu pro děti Hobbyparku. Děti se zde mohou potěšit s domácími zvířaty, jako jsou kačeny a slepice, kamerunské kozy i ovečky.

Hluboká očekává letos tisíce návštěvníků

Mezi nejvyhledávanější místa v Jihočeském kraji patří Hluboká nad Vltavou. Už nyní tam míří tisíce turistů na místní sportoviště, vyhlášený zámek, do Zoo Ohrada nebo Alšovy jihočeské galerie. Ubytovatelé i poskytovatelé služeb počítají v hlavní sezóně se stoprocentní obsazeností.

Pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka u Chvalovic

Tento pěchotní srub je po stavební stránce typickým představitelem čs. Těžkého opevnění z let 1936–1938. Jde o srub oboustranný, dvoukřídlý, dvouzvonový, s jedním nadzemním a jedním podzemním patrem – jeden ze šesti těžkých objektů, které se na jižní Moravě podařilo v roce 1938 vybetonovat.

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí

Pevnostní muzeum Vranov představuje zrenomované bunkry a řopíky z poválečného období. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění a navazující naučnou stezkou vedoucí kolem třetí pevnůstky.

Úniková hra Exit It Hodonín

Zamčen v místnosti naplněné hádankami, nápovědami, hlavolamy. Máte 60 minut a jediný cíl - opustit místnost na čas, než vás chytí šílený řezník!

Stromový dům Chotýšany - Tree house v Resortu Green Valley

Neobvyklé ubytování v korunách stromů, které přináší nový zážitek, poznání a vnímání v symbióze s přírodou.

Zubrnice: za nejmladší vesnický skanzen v Česku vděčíme vysídleným Němcům

Prastará obec v hlubokém údolí Českého středohoří pod Bukovou horou svažujícím se k Labi bývala do konce války německou. Českých rodin tu bylo jen pár. Od nepaměti se tu pěstovala jablka a hrušky, ovoce se sváželo po sklizni k řece a putovalo dál do vnitrozemí, popřípadě se sušilo na křížaly.

Pietní místo v Růžově – zaniklá ves u Bělé nad Radbuzou

Růžov je jednou ze zaniklých vsí na Bělsku. V těchto místech došlo na konci 2. světové války k boji německých a amerických jednotek. Pamětní deska na zbytku jednoho z domů připomíná jména dvou padlých amerických vojáků, příslušníků 3. Pattonovy armády. Příběh byl také zfilmován.

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.

Vrch Velký Zvon v Českém lese s radarovou věží

Zvon s nadmořskou výškou 859 m je nejvyšším vrcholem Českého lesa na Bělsku. V minulosti byl využíván jako strážní bod. V 19. století se místo nazývalo Kocova vyhlídka a panstvo sem jezdilo na nedělní výlety.

Králický Sněžník: střecha Evropy i krajina, kde se zastavil čas

Někdy se mu také říká střecha Evropy. Třetí nejvyšší pohoří České republiky vzbuzuje respekt a mnoho turistů sem nemíří. Přitom se na vrcholu Králického Sněžníku setkávaly hranice tří historických zemí: Čech, Moravy a Polska.

Skalní útvar Kocovy kameny v Českém lese

Kocovy kameny (někdy také Kocovy skalky) se nachází severně od obce Rybník na svahu vrchu Velký Zvon (859 m n. M.), nedaleko městečka Bělá nad Radbuzou. Jsou vytesány nápisy připomínající tehdejší majitele panství Koce z Dobrše.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu mezinárodního významu.

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Karlova stezka v Krušných horách

Karlova stezka spojuje přes Krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň i Muldavskou cyklostezku (Mulderadweg) s Cyklostezkou Ohře (Egerradweg). S celkovou délkou 160 km nabízí Karlova stezka včetně čtyř vedlejších tras královský cyklistický zážitek v Sasko-českém západním Krušnohoří.

Rukavičkářská expozice v Abertamech

Výroba rukavic měla v Abertamech na Karlovarsku svou tradici již od počátku devatenáctého století. Během téměř dvousetleté historie místního rukavičkářství sídlily dílny skoro v každém domě. Dnes se v Abertamech již žádné rukavice nešijí, přesto se zde ale dozvíte o jejich výrobě úplně všechno.

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků v Abertamech

Obec Abertamy byla založena horníky v roce 1529. A již v roce 1534 byl postaven zdejší pozdně gotický kostel zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům, který získal dnešní podobu v 19. století.

Ceny jihočeských kempů letos mírně stouply

Provozovatelé kempů a tábořišť na jihu Čech se chystají na hlavní turistickou sezónu. V Jihočeském kraji jich je nejvíc z celé republiky. Ze 48 350 míst pro stany a karavany v zemi připadá na Jihočeský kraj zhruba čtvrtina. Ceny za služby mírně stouply, například kolem Vltavy o deset procent.

Museum lehkého opevnění Karlštejn

V objektu stálého československého opevnění z roku 1937, je zřízeno unikátní museum, ve kterém se můžete seznámit s celou škálou zbraní a vybavení předválečné armády. Objekt je zrekonstruován a opatřen výzbrojí a výstrojí tak, jak byl připraven k obraně naší republiky při mobilisaci v září 1938.

Středověká tvrz Sudkův Důl

Původně vodní tvrz nechal zbudovat patrně na konci 15. století jmenovec obce Jan Sudek z Dolu. Svému účelu dlouho nesloužila, neboť již v druhé polovině 16. století, kdy připadla šlechtickému rodu Malovců, byla upravena jako sýpka. Díky tomu se však dochovala v unikátní původní podobě.

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Víte, kde se v Dobříši uchovávaly sudy piva? Do tajů zámecké zahrady zavedou speciální prohlídky

Francouzský park u zámku Dobříš navštěvují turisté od dubna do října. Pouze ve vybraných dnech si ale zahradu právem přezdívanou „malé Versailles“ mohou projít také s výkladem průvodce. Jedním z těchto dnů bude i neděle 12. června, kdy se zámek Dobříš zapojí do projektu Víkend otevřených zahrad.

Šachový stolek Ondřeje Kobzy v zahradě broumovského kláštera

V zahradě Kláštera Broumov byl na jaře 2016 pokřtěn šachový stolek kavárníka Ondřeje Kobzy, který je znám především díky svému originálnímu projektu Piána na ulici a nově také Šachy na ulici.

Půjčovna koloběžek v Polici nad Metují

V Pellyho domech na Masarykově náměstí v Polici nad Metují si můžete půjčit koloběžky Kostka. K dispozici jsou tři různé modely v počtu 8 ks. Zapůjčí vám zde i ochranné helmy, a pokud budete vědět, že vás na koloběžkový výlet chce jet ještě více, můžete se o tom individuálně domluvit.

Expozice filmu Filmový uzel ve Zlíně

V areálu zlínských filmových ateliérů můžete zhlédnout expozici Filmový uzel Zlín. Nabízí interaktivní výstavy, tvůrčí dílny pro veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Podobné filmové centrum u nás dosud nemá obdoby.

Eduard Held muzeum v Zákupech

Eduard Held muzeum je soukromé netradiční muzeum v Zákupech, zaměřené na historii výroby karnevalového zboží. Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Za Habsburky na Zákupy. Byla doba „temna“ opravdu tak temná?

S Habsburky na českém území je bytostně spjatý zámek v Zákupech (Reichstadt) u České Lípy. Donedávna se mu návštěvnicky moc nedařilo, nyní jen vzkvétá. Pomohla nová expozice i nový kastelán a jeho tým.

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka vede údolím říčky Šembery od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.

Novinky letošní sezóny lákají návštěvníky do regionu Kladské pomezí

Turistický region Kladské pomezí si letos pro své návštěvníky připravil řadu lákadel. Ať už se jedná o naučnou stezku v Adršpachu, interaktivní muzeum Pod čepicí v Hronově nebo půjčovnu koloběžek v Polici nad Metují, z takto široké nabídky novinek si jistě vybere každý. Na co se tedy můžete těšit?

Rodný dům malíře Čeňka Jandy v Čelákovicích

V rodném domku čelákovického malíře Čeňka Jandy (1908 - 1970), je umístěna specializovaná expozice "Čelákovické košíkářství".