🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Zámek a zámecký park v Plané

Na ostrohu západně od města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století a tudíž obsahující stavební prvky od gotiky až po současnost.

Galerie ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Městská galerie byla otevřena v červenci 1995 po rozsáhlé rekonstrukci věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, jenž je jednou z nejcennějších památek v Plané. Nová věž byla ke kostelu přistavěna po likvidaci staré, snad ještě románsko-gotické věže v roce 1904.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Původní gotické trojlodí bylo vyzdviženo v jihozápadní části středověkého jádra u někdejších hradeb v raných dějinách města. Hlavní pozdně románský portál z poloviny 13. stol. Byl v polovině 14. stol. Zaklenut křížovou klenbou. V 18. stol. Jej držitelé plánského panství nechali barokně přestavět.

Kostel svatého Petra a Pavla v Plané

Kostel svatého Petra a Pavla je nejstarší architektonickou památkou města. Tvoří jej plochostropá loď, do níž vede od jihu původní románský portál s obloučkovým vlysem. K lodi se připojuje pravoúhlý presbytář, jehož interiér je vyzdoben cennými freskami ze 2. pol. 13. století.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.

Kaple sv. Antonína v Dolních Kounicích

Poutní kaple sv. Antonína se vypíná na stejnojmenném kopci nad řekou a je působivým objektem poutajícím ze široké vzdálenosti pozornost návštěvníků města.

Křížová cesta v Dolních Kounicích

K nejvýraznější kounické dominantě kapli sv. Antonína vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. Začíná na konci náměstí Míru za restaurací U Gottwadů. Zastavení křížové cesty jsou chráněna jako kulturní památka České republiky.

Synagoga a židovský hřbitov Dolní Kounice

Synagoga byla postavena v roce 1652–1655 v raně barokním slohu a patří k nejstarším synagogám na Moravě. V roce 1851 byla přistavěna ženská galerie s pavlačí. Od druhé světové války sloužila převážně jako skladiště.

Hrádek Šember u Doubravčic

Na hraně kaňonovitého údolí říčky Šembery u Doubravčic najdete zbytky hradu. Kdysi zde stálo rozlehlé slovanské hradiště, později tu byl postaven malý hrádek, který zanikl v průběhu husitských válek.

Hradiště Staré zámky u Doubravčic

Hradiště Staré (Pusté) Zámky v Doubravčicích představují jedno z nejstarších slovanských raně středověkých opevněných center v Čechách, které spolu s dalšími lokalitami na Kolínsku tvořilo výraznou skupinu hradišť ve východní části středních Čech.

Židovský hřbitov v Přistoupimi

Na židovském hřbitově v Přistoupimi se dochovalo na 600 náhrobků z doby od založení hřbitova až do počátku druhé světové války. Jen pár metrů od hřbitova směrem do centra obce se nachází bývalá synagoga, postavená v roce 1842 s novorománskými prvky.

Románská trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie Tismice

Tismická bazilika je jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Románský kostel bazilikálního typu z druhé poloviny 12. století se s drobnými úpravami dochoval dodnes v téměř původním stavu.

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.

Tipy na víkend: Navštivte barevný indický festival nebo vyrazte za severskou chůzí

Léto se pomalu blíží a je čas oslavovat. V Praze k tomu vybízí tradiční Holi festival, jehož kořeny sahají až do Indie, přichystaná je i celá řada hudebních festivalů zaměřených na různé žánry. A ti, kteří mají rádi aktivní odpočinek, mohou vyrazit třeba na nordic walking Třeboňskem.

Městské hradby v Českém Brodě

Českobrodské hradby pocházejí z let 1445 až 1487. Byly vybudované z místního permského pískovce z lomu za místním pivovarem. Jde o jedno z nejlépe dochovaných opevnění pohusitské doby u nás a významný doklad vyspělosti fortifikační architektury té doby.

Mariánská zahrada u Jičína

Na dohled komponované krajiny Albrechta z Valdštejna postavil hrabě Schlick svou Mariánskou zahradu. Na rozdíl od vojevůdce, který chtěl krajině vnutit svou vůli, jeho architekti k ní přistupovali citlivě. Soubor kaplí vznikl jako prosba urozeného páru k Panně Marii o vytouženého potomka.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. Otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. Bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Dětský koutek Žirafa v Ostravě

Funpark Žirafa se může pochlubit více než 90 nejmodernějšími atrakcemi pro děti a dospělé. Také díky tomu patří Funpark v Ostravě mezi největší zábavní parky v České republice.

Footgolf aneb golf s kopačákem na hřišti v Kestřanech

Footgolf je neokoukaný sport, který nadchne celou rodinu i partu přátel. Nečeká vás žádné pobíhání po fotbalovém stadionu, u kterého vypustíte duši. Dostanete kopačák a postavíte se jiné výzvě – 18jamkovému hřišti, které připomíná klasický golfový green.

Kam o víkendu s dětmi: Přihlížejte středověké bitvě nebo oslavte Den otců

Na třetí červnový víkend připadá Den otců, vezměte své ratolesti do tvořivé dílny, aby svým tatínkům něco vyrobily. Pokud toužíte po akčnějším programu, vyrazte do Nižboru přihlížet historické bitvě. V Praze můžete navštívit například festival rodičovství Áčkofest.

Půjčovna elektrokol v Ostrově u Macochy - objevte Moravský kras v jednom dni

Navštivte vápencové jeskyně v přírodní rezervaci CHKO Moravský kras v jednom dni na elektrokole. Projedete se k jeskyni Balcarka, Sloupsko-Šošůvským jeskyním, Punkevní a Kateřínské jeskyni, uvidíte i jeskyni Výpustek a propast Macochu.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.

Under Lock - úniková hra v Brně

Under Lock je úniková hra, která nevyžaduje žádné zvláštní schopnosti či dovednosti s výjimkou nejmocnějšího nástroje, který již máte – váš mozek.

Lanovka v Areálu Kouty

První šestisedačková lanovka v České republice vás odveze na vrchol sjezdovky Medvědí. Lanovka je dlouhá 2 km, spodní stanice se nachází ve výšce 588 m n. M a vrchol Medvědího je ve výši 1095 m n. M.

Aikido Dojo v Opavě

Všechny děti, ženy i muži jsou zváni na tréninky aikida, přihlásit se můžete v průběhu celého roku. Cvičí se v několika skupinách dle věkových kategorií a pokročilosti. Tréninky vede sensei Vendula Klimešová, 3. Dan Aikido Kobayashi Ryu. Aikido Dojo pořádá také semináře, tábory a další akce.

Escape Zone Teplice

Úniková hra pro 2-6 hráčů na téma Dvojitý agent. Principem hry je řešit v týmu logické hádanky, hledat skryté nápovědy vedoucí k odhalení skrýše předmětu nebo kódu zámku, za nimiž se skrývají další stopy a úkoly vedoucí k postupu ve hře a k jejímu cíli – dostat se ven v časovém limitu 60 min.

Budova děkanského úřadu v Čelákovicích

Památkově hodnotný barokní areál děkanství je situovaného v blízkosti areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Čelákovice

Nejstarší písemná zpráva o čelákovickém kostele je z roku 1290, kdy písemné prameny udávají, že v městečku stojí kostel a u něho dřevěná tvrz. Do dnešní podoby byl přestavěn v 18. století. Kolem kostela býval hřbitov a dva figurální náhrobky z roku 1561 a 1581 jsou toho připomínkou.

První hřiště Folf - Fotbalgolfu v Brně

Folf - Fotbalgolf je kombinací fotbalu, golfu a minigolfu. Hrát může kdokoli, protože kopnout do balonu umí přece každý. Hřište se nachází na jihu Brna, v části Horní Heršpice.

Půjčovna kol v centru Brna - Brno Bike Rental

Půjčovna Bike Rental v Brně nabízí kromě vyzvednutí kol, elektrokol, skútrú a dětských vozíků přímo na Dominikánském náměs i dovoz a odvoz kol přímo k vám. Respektive kola vám přivezou, kam si budete přát.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Rozhledna Stradonka nedaleko Libochovic

Rozhledna Stradonka byla postavena na pozůstatku dodnes dobře patrného valu Keltského hradiště nad obcí Stradonice. Jde o šest metrů vysokou stavbu s vyhlídkovou plošinou ve výšce tří metrů.

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Krasíkova stezka ve Křtinách

Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List je k dispozici na recepci zámku Křtiny.

Zámecká regionální expozice Ptetín - poznejte významné osobnosti regionu

Zámecké expozice v Ptetíně nedaleko Merklína a Staňkova na Plzeňsku seznamuje s životem učitele Josefa Kožíška, ale i dalších významných (a někdy i možná trochu neznámých) osobností tohoto kraje.

V Jilemnickém muzeu se usídlily kuriózní pohyblivé figurky

Od 10. června probíhá v Krkonošském muzeu v Jilemnici výstava kuriózních figurek - automatů. Jejich podoba i komplikované mechanismy ohromovaly před sto lety a žasneme nad nimi i dnes.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Větrný zámeček na Kněží hoře u Petrovic v Moravském krasu

Větrný zámeček najdete v Moravském Krasu nad obcí Petrovice na Kněží hoře. Je to kulturně-historická památka ze začátku 15. století. Větrný zámeček je zcela nově zrenovovaný, obklopený velikou okrasnou zahradou a nabízí všem hostům maximální komfort.

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Minimuzeum československého opevnění 1935–1938 u Moravského Krumlova

Minimuzeum čs. Opevnění z let 1935 – 1938 se nachází na kopci Spravedlnost, cca 1 km severně od obce Bohutice nedaleko Moravského Krumlova. Jedná se v podstatě dva zpřístupněné řopíky s označením A-140 a A-120.

Lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic

Řopík číslo 45 se nachází jižně od obce Dyjákovice. Objekt je zajímavý tím, že má přístavek u vchodu, který sloužil jako dodatečná ochrana vchodu proti postřelování z tehdy ještě rakouského území, ze kterého se dal snadno odstřelovat vchod.

Pěchotní srub MJ-S 15 Závora

Pěchotní srub nedaleko Dyjákovic byl postaven v rámci československého předválečného opevnění. Plně uveden do provozu byl ale až po válce. Armáda tento objekt využívala až do devadesátých let.

Usměvavý Buddha na kraji Brd je českým unikátem

Zlato slunečních paprsků se odráží od zlaté špičky buddhistické stúpy v Těnovicích na jihozápadním okraji Brd. Čtyři šňůry s barevnými praporky posvátných textů se pnou od země ke špičce posvátné stavby.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Jezdecký klub Valašsko

Jízda na koni v Prostřední Bečvě je určena pro všechny věkové kategorie, včetně dětí již od 3 let. Dále je zde k dispozici jezdecký klub, ustájení koní, krytá jezdecká hala s překážkovým materiálem nebo posezení v místním baru.

Chodníky naboso v obci Růžová

Chodníky naboso v Růžové vznikly jako součást bylinkové mýdlárny Rubens a mají stejné myšlenkové naladění. Vytvořením chodníků naboso chtěli v mýdlárně navázat na naše prapra, kteří chodili běžně bosky a dopřát tak lidem návrat „k normálnu".

Koloběžky Kras - půjčovna koloběžek v Blansku

Půjčovnu koloběžek a elektrokoloběžek Kras najete v Blansku, v CHKO Moravský kras. K dispozici jsou zde čtyři typy koloběžek - motorové Nitro, Perut a nemotorové Master a Quick Platinium.