🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Michael Thonet - továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jedná se o jediný broumovský vesnický kostel, jehož plány nenačrtl žádný architekt z rodu Dientzenhoferů.

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech - bývalá románská rotunda

Asi 15 km severně od města Sušice leží malá obec Zborovy. Turisté si zde mohou prohlédnout kostelík sv. Jana Křtitele, původně románskou rotundu z 12. století.

Židovský hřbitov v Poběžovicích

Asi 0,5 km severozápadně od města Poběžovice se nachází židovský hřbitov. Hřbitov se souhlasem zástupců Židovské obce v Plzni čistí od náletů několik poběžovických nadšenců, kteří se snaží jej uvést do přijatelného stavu.

Výstavní síň plaské litiny U Werku

Výstavní síň plaské litiny se nachází v bývalé Viktorově huti vystavěné kancléřem Metternichem v letech 1827-1829, která leží na severozápadním konci obce Plasy. V Plasích se jako upomínka na zdejší produkci umělecké litiny dochovaly i další zajímavosti.

Alej vzdechů - turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 200 let. Pod jejich korunami prochází zeleně značená turistická stezka vedoucí tímto malebným údolím do nedalekých Nebřezin.

Kaple sv. Vavřince na vrcholku hory Sněžky

Nejstarším objektem na vrcholu Sněžky v Krkonoších je 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince. Nová kaple byla vysvěcena 10. srpna 1681. Od té doby se na vrcholu Sněžky pětkrát do roka konaly bohoslužby. Účastnily se jich stovky poutníků.

Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě

V lese Ochoza na okraji Nového Městě na Moravě visí na stromech osm obrázků, jejichž motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Cesta za obrázky, která je značena žlutočerveně, začíná v parku na náměstí.

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Hrobka Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech

Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova. Nad vchodem do zádušní kaple upoutá pohledy rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie, zhotovená podle návrhu Maxe Švabinského.

Klášter servitů s kostelem sv. Petra a Pavla v Nových Hradech

Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech, dříve Klášter sv. Petra a Pavla řádu servitů, plní funkci duchovního a kulturního centra novohradského regionu. Klášter byl zbudován v sousedství novohradského kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoy.

Muzeum civilní obrany v Ústí nad Labem

V podzemí v Ústí nad Labem máte možnost navštívit nové Muzeum civilní obrany. Nachází se pod skálou, na které stojí výletní restaurace Větruše. Kryt byl vybudován v roce 1942 a má 500 metrů zpřístupněných chodeb a 250 metrů je původních štol.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Barbory v Otovicích

Na místě dnešního kostela stával dřevěný kostel patřící protestantům, který byl roku 1724 zbourán. Současný kostel sv. Barbory byl postaven v letech 1725 – 1727 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stavbu však vedl jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Václava v Broumově

Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.

Vápencový lom Alkazar u Berouna

Opuštěný vápencový lom Alkazar (Hostim I) nedaleko Berouna je dobře známý všem romanticky založeným turistům i vodákům. Dříve býval hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často jej využívají také filmaři.

Rozhledna Děd u Berouna

Rozhledna na vrchu Děd (493 m) je vysoká 12m a má podobu hradní věže. Stavba byla postavena roku 1893 Klubem českých turistů. Na ochoz volně přístupné vyhlídkové plošiny vede 56 schodů.

Stezka hastrmanů v Brništi

Stezka hastrmanů v Brništi je 6 km dlouhá tematická poznávací trasa v blízkosti Panenského potoka pro pěší a cyklisty s vůní vody, mokřadů, mlýnů, hastrmanů a víl.

Veřejné tábořiště Srbsko

Veřejné tábořiště v Srbsku se nachází na levém břehu řeky Berounky a je vyhledávaným místem vodáků, turistů, cyklistů a rybářů. Součástí tábořiště je recepce s občerstvením a krytou terasou,elektrické připojení pro karavany a nové sociální zařízení.

Areál jezdeckých stezek v Brništi na Českolipsku

Jedná se o soubor cest a stezek upravených a vybavených pro jízdu na koních. Celkem jde o více než 30 kilometrů značených tras v polích a loukách v okolí obce Brniště. Jsou na nich umístěna 3 úvaziště, která slouží k zastavení a odpočinku.

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Rekonstrukce poslední bitvy 2. světové války proběhne v sobotu u Slivice

V poledne 11. května začne v areálu památníku u obce Slivice nedaleko Milína na Příbramsku rekonstrukce poslední bitvy 2. světové války v Evropě. Boj se tu odehrál v noci z 11. na 12. 5. 1945. Akce se zúčastní stovka nadšenců z klubů vojenské historie z Česka i ze zahraničí.

Tipy na víkend: Letovice lákají na 2222 portrétů, Průhonice na sbírku hodin

Tento víkend si přichystal hned několik vinných degustací a bezpočet jarmarků i trhů. Zajít ale můžete také na výstavu desítek historických hodin nebo motorových veteránů. Příležitost k výletům nabízejí celodenně otevřené hrady a zámky po celé České republice.

Kam o víkendu s dětmi: Na velkou trampolínu nebo k malým vláčkům

První polovina května přinesla nepřeberné množství jarmarků, trhů a ukázek lidových řemesel v autentickém prostředí hradů a zámků. Takový program nezkazí jistě žádný víkend. Kromě toho se ale nabízí také sportovní aktivity v pražském Lanovém parku nebo prohlídka ondřejovské hvězdárny.

Středočeské skvosty: Velebné ticho v údolí Skryjských jezírek

Čím víc se budete nořit do lesa v údolí Zbirožského potoka, tím víc si budete uvědomovat klid. Ne ticho, ale klid. Potok občas na peřejkách šplouchne, na kamenech se objeví skorec nebo konipas. V korunách je jarně živo, probíhají ptačí námluvy, a samci do toho jdou, div si volátka neroztrhnou.

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Po kompletní obnově si mohou návštěvníci prohlédnout barokní čtyřpodlažní budovu sýpky v areálu zámku v Raduni. Nově zde funguje návštěvnické centrum areálu s informačním systémem, centrální prodejnou časových vstupenek, tiskovin a drobného upomínkového zboží.

Vyškovská zoo je novým domovem vzácných oslů z Francie

Zoo ve Vyškově získala čtyřčlennou skupinu vzácných oslů poitouských, kteří pocházejí z Francie. Chovatelé je přivezli ze Champrépus v Normandii. Vyškov je jediným zoologickým areálem v Česku, který tento živočišný druh chová.

Potrefená husa Plzeň

Stálice v plzeňských gastronomických vodách poskytuje to pravé útočiště všem gurmánům i pivařům. Potrefená husa v Plzni byla otevřena jako desátá jubilejní pobočka síťě značkových restaurací pivovarů Staropramen, oceněných prestižní cenou řádem Jaroslava Vašaty.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Umělá stoka Krčínka - unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

JUDr. Otakar Kudrna byl sběratelem historických a národopisných památek, které ukládal ve svém domě na náměstí v Netolicích. V roce 1940, po smrti Kudrny, který odkázal městu své soukromé sbírky, vzniklo Muzeum Dr. O. Kudrny.

Červený most u Nepomuku

Nedaleko od centra Nepomuku, při silnici do obce Klášter, vede přes Nepomucký potok most, který je nazvaný díky své barvě Červený most. Most je jedním ze zastavení Naučné stezky Pod Zelenou Horou.

Poustevna Na Skalici u obce Prádlo

U obce Prádlo nedaleko Nepomuku se nachází kopec nazývaný Na Skalici. Na jednom ze skalnatých vršků leží nevelká kruhová romantická stavba tzv. Poustevna, která je opředená pověstmi.

Studánka Dobrá voda u Vrčeně

U Vrčeně nedaleko Nepomuku, v lese nazvaném Štědrý, najdete studánku. Zázračný pramen dle legendy vytryskl přičiněním svatého Vojtěcha.

V Techmanii si mohou návštěvníci vyrobit z cédéčka sluneční hodiny

Následující víkend bude v plzeňském science centru Techmania patřit poznávání vesmíru. Návštěvníci si zde ve dnech 11. a 12. května budou moci např. Vyrobit vlastní sluneční hodiny, poznají rozdíl mezi astronomií a astrologií a odpálí vodní raketu.

Vodácká půjčovna Žabka - půjčovna lodí na řece Bečvě

Půjčujeme nafukovací rafty až pro 7 osob, dvoumístné kanoe typu Pálava 380 a další vodácké vybavení.

Vyhlídka Krakonoš - nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Přeshraniční naučná stezka vede nejcennějšími partiemi Krkonoš. Představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých jevů a útvarů pocházejících z doby ledové.

Památník obětem hor v Lučním sedle

Symbolický památník obětem hor v bývalé kapličce se nachází na Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou. Uvnitř najdete tabulky s údaji o tragických událostech i se jmény obětí.

Horská turistická bouda Jelenka

Horská bouda Jelenka leží v nadmořské výšce 1263 mnm na hlavním krkonošském hřebeni na křižovatce turistických cest mezi Pomezními boudami a Sněžkou.

Pomezní boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Wannieck Gallery v Brně - galerie současného umění

Wannieck Gallery Brno je non-profit galerie současného umění. Je zaměřena především na představování současné české i světové malby a objektu. Souběžně buduje sbírku české malby generace 80. a 90. let minulého století i nejaktuálnějších malířských trendů.

Vodňany - město uprostřed rybníků

Město Vodňany vzniklo jako osada u zlatonosných rýžovišť na přelomu 12. a 13. století. Město leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno.

Naučná stezka okolo Pekelského vrchu

Putování po stopách Václava Havla za přírodními krásami a historií Mladých Buků v Krkonoších.

Letní areál Mladé Buky

Rodinná pohoda, adrenalin, sport a zábava nabízí okolí Pekelského vrchu.

V ostravské zoo návštěvníci nahlédnou pod ruce záchranářům

Středa 8. května se v zoologické zahradě v Ostravě ponese ve znamení zdravotnické osvěty. Ta tu proběhne už poněkolikáté ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže. Záchranáři návštěvníky poučí o první pomoci a ukáží jim speciální vybavení, které pomáhá zachraňovat lidské životy.