🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Krkonoše jsou posety sakrálními památkami

V našich nejvyšších horách můžete navštívit desítky drobných kapliček, zvoniček, studní, božích muk, pranýřů, křížků, krucifixů, smírčích křížů, hraničních kamenů, morových sloupů a obelisků, které po staletí pokorně spoludotvářejí přírodní scenérii a významně se spolupodílejí na jejím celkovém výrazu.

Unikátní sušárna chmele v Dubé v rámci Dnů evropského dědictví otevře své brány

Ojedinělá technická památka - sušárna chmele v Dubé, bude v sobotu 15. září opět přístupná. Zajímavý doprovodný program je zárukou poučení a pobavení.

Pečlivě utajovaná „betonová opona“ Železné Rudy

Nenápadné jako vchody do sklepa, jenže uprostřed lesa se střílnou. Přísně utajované podzemní komůrky, budované v období studené války kolem Železné Rudy. Čtyř až šestičlenné mužstvo je muselo postavit za noc. Nikdo o nich nevěděl, existence byla známa jen velitelům úseků a politickým zástupcům.

Zámek Vimperk - muzeum knihtisku, skla a šumavské přírody

Muzeum na zámku ve Vimperku vystavuje sbírky z historie města, knihtisku a sklářství, jež tento region proslavilo. Budova slouží také jako sídlo Správy NP Šumava, proto zde nechybí expozice o šumavské přírodě.

Rabštejn nad Střelou - nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek - zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.

Tipy na víkend: Den letiště v Letňanech, vinobraní a Pohádkový Jičín

Předpověď slibuje na víkend slunečné počasí. Návštěvníci leteckého dne v pražských Letňanech budou mít ideální výhled na akrobatické lety, stejně tak mohou diváci o víkendu sledovat letouny nad Chebem. V Praze si můžete vybírat hned z několika vinobraní, na Moravě oslaví svátky vína ve Znojmě. Na Bruntálsku chystají festival řízků a Jičín zaplavily pohádkové bytosti.

Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku

Nad Heřmanicemi na Frýdlantsku vyrostla v létě 2012 do výšky bezmála čtyřiadvaceti metrů nová dřevěná rozhledna, která nabízí nádherný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Hořovický zámek připravil prohlídky pro náročné návštěvníky

U příležitosti Dnů evropského dědictví připravil zámek v Hořovicích prohlídky pro náročné a vytrvalé návštěvníky. Prohlédnou si nejen všechny tři prohlídkové okruhy, ale také prostory běžně nepřístupné.

Rekreační areál Green Valley Park - odpočinek na Broumovsku

Rekreační areál Green Valley Park se rozkládá na zvlněných zelených kopcích uprostřed nádherné přírody na okraji klidného městečka Stárkov, které je součástí CHKO Broumovsko.

Na pražském Vítkově vystavují první české sportsmeny

Doby, kdy společnost ještě vnímala sport spíše jako kuriozitu či akrobacii, zas tak vzdálené nejsou. Zbyly po nich dresy, předměty, zachytila je fotografie. Jak se u nás dařilo sportu na přelomu 19. a 20. století, může veřejnost od pátku zkoumat v Národním památníku na Vítkově, na výstavě Sportsmeni v zemích českých.

Chalupská slať - největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Emil by se dneska divil

Nebo možná ne. Kdyby mohl Dr. Emil Holub navštívit své vlastní muzeum v Holicích, nejspíš by hned pochopil, oč architektu Davidu Vávrovi šlo. Autor nedávno otevřené nové expozice se totiž stejně jako před lety Holub pokusil přenést žhavou Afriku do studených Čech. Mihotavě, v náznacích, přes silný příběh silného člověka...

Bohatá květinová aranžmá provoněla valtický zámek

Až do 14. září mají návštěvníci zámku ve Valticích výjimečnou možnost prohlédnout si zámecké interiéry na prohlídkové trase v záplavě živých květů.

Cyklostezka Bečva - vyhledávaná zábava pro každého

Cyklostezka Bečva je královnou moravských stezek. S tímto odvážným tvrzením byla 141 km dlouhá cyklostezka uvedena do provozu. A ukazuje se, že si královské pocty jednoznačně zaslouží. Její obliba a návštěvnost překonává všechna očekávání. Stoprocentně to platí pro úsek vedený podél Vsetínské Bečvy.

Sedmým divem Olomouckého kraje se staly Rychlebské stezky

Letošním sedmým divem Olomouckého kraje se staly Rychlebské stezky pro horskou cyklistiku v obci Černá voda na Jesenicku. Do ankety se zapojilo 4896 lidí, z toho hlasovalo pro první místo 954 z nich. Druhou příčku obsadilo poutní místo Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách a na třetí příčce figuruje zámek Tovačov. Informoval o tom hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

S Pražskou 50 se pojede cyklistický závod na Okoř a zpět

V sobotu 15. září startuje již 14. ročník otevřeného závodu Author Pražská 50. Mohou se zúčastnit všichni, kterým bylo v den závodu minimálně patnáct let, horní věková hranice není omezena. Start je pro všechny kategorie v 10 hodin v Bechyňově ulici v Praze-Dejvicích.

Bučovické muzeum skládá hold stavebnici Merkur

Stavebnici Merkur, fenoménu českého hračkářského průmyslu, je věnována výstava, která je k vidění až do konce listopadu v bučovickém muzeu. K vidění jsou zde exponáty ze sbírky známého sběratele a badatele o historii této stavebnice Jiřího Mládka.

Zámek v Dobříši zve do pohádky, chybět nebude ani Princezna ze mlejna

Pohádkový program v zámeckých komnatách, Princezna ze mlejna, šermíři a sokolníci ve francouzském parku, stánky, degustace vína a kovářské či zámečnické dílny na nádvoří zámku. Na zámku Dobříš se v sobotu 15. září uskuteční dvanáctá Svatováclavská slavnost s názvem Z pohádky do pohádky.

Zámek v Roudnici nad Labem po roce opět ožije vinobraním

Další ročník Roudnického vinobraní na zámku se blíží, uskuteční se již v sobotu 15. září. Na čtyřech pódiích v areálu barokního zámku v Roudnici nad Labem se vystřídá několik desítek umělců, mezi kterými nebudou chybět Gipsy.cz, UDG, Segment, Clou, David Deyl, Olga Lounová, Yvonne Přenosilová a další.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci - záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou freskovou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Tipy na víkend: Nejvyšší věž z Lega, Chilližrout, vinobraní a Mrkvancová pouť

Babí léto stále láká na procházky přírodou. V sobotu se můžete vydat na pražskou Pankrác a pomoct postavit nejvyšší věž ze stavebnice Lego. U brněnské přehrady se sejdou milovníci ostrého jídla, budou soutěžit v rámci akce Chilližrout 2012. Mrkvancovou pouť připravili v Polné. A vinobraní propukne v Mikulově, na Kuksu, v Uherském Hradišti, v Litomyšli, Ústí nad Labem a na zámku Nebílovy.

V Karlových Varech potkáte Mozarta a můžete vyzkoušet i dobové kostýmy

Víte, čemu se říká Malé Versailles anebo také Westend? Tak před více než stoletím nazvali luxusní vilovou čtvrť v Karlových Varech. A jeden z jejích klenotů, Becherova vila, až do konce září hostí výstavu Jak se šijí filmové kostýmy.

Tylův dům - rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník (1089 m) byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Velká Fürstenberská zahrada v Praze

Velká Fürstenberská zahrada se rozkládá na ploše 1,5 ha a je možné si projít všech jejích deset teras a kochat se pohledem nejen na Malou Stranu, ale i celou Prahu.

To jste neviděli!

Když Václav Obr objevil před dvěma lety v jednom domku zazděný smuteční kočár, byla to docela senzace. Ještě větší nastane už za pár dní - největší smuteční kočár všech dob bude po náročné rekonstrukci představen veřejnosti v muzeu v Čechách pod Kosířem...

Pouť na Křížový vrch nad Adršpachem láká na krásné výhledy

Na Broumovsko lákají návštěvníky zejména nejznámější partie Adršpašských skal. Zdejší region má však co nabídnout i mimo vlastní skalní město.

Koldům v Litvínově - společně žít a pracovat

Kolektivní dům v Litvínově patří mezi technické a architektonické památky evropského významu. Za socialismu představoval nový styl bydlení a komplexní vybavenosti. Vlastní byty měly sloužit k odpočinku, ostatní činnosti měly být konány společně v prostorách centrální části domu.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Letecké výlety nad hrady a zámky s F AIR

Nabízíme vám jedinečnou podívanou pohledem ptáků. Místa, která jsou vám důvěrně známá, vás znovu okouzlí. Místa, která ještě neznáte, vám doslova vezmou dech. Poleťte s námi nad Konopiště, Orlík, centrum Prahy a třeba až nad Alpy. Poletíte s profesionálními piloty a špičkovými instruktory.

Slovácké centrum kultury a tradic s Uprkovou galerií v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je od září 2012 sídlem Slováckého centra kultury a tradic. V přízemí budovy naleznete stálou expozici dějin města nazvanou Uherské Hradiště - město královské. V patře je umístěna Galerie Joži Uprky s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Vyřezávaný včelín v Krušlově na Strakonicku je unikátem

„Krušlovský včelín by mohl být národní kulturní památkou. Tohle místo i původní majitel Josef Mach by si to určitě zasloužili,“ říkají současní majitelé ručně vyřezávaného včelína v Krušlově Dan Havlík a Lucie Růžičková, kteří se už šestým rokem snaží o jeho obnovu a vylepšení.

Nordic Walking s Partou Fit

Parta Fit pro všechny nadšence Nordic Walkingu z Kladna a okolí. Pravidelné vycházky se konají dvakrát týdně. Minimálně jednou měsíčně se o víkendu podíváme také na různá, krásná místa nejen v našem okolí!

Tipy na víkend: Hradozámecká noc, burčák a vinobraní

Sobotní večer patří Hradozámecké noci. Památky v celé republice se návštěvníkům představí v jiném světle. Můžete si takto projít zámky Mníšek pod Brdy, Dobříš, Konopiště, Kozel, Grabštejn, Frýdlant a mnoho dalších. Jižní Morava ožije vinobraním ve Velkých Pavlovicích a Lednici. V neděli se můžete jet podívat na divadelní představení na Masarykově náměstí v Ostravě.

Tip na výlet: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč

Jedna z nejstarších obcí na našem území si do doby současné přinesla poklidnou tvář. Napadlo vás někdy, proč rychlíky na hlavní trase...

Švýcaři předvedou, jak se bojuje o moc

"Snad jen střechy byly celkem v pořádku. Teklo do nich jen někde," říká majitel středověké tvrze Malešov Ondřej Slačálek. Koupil ji před deseti lety a splnil si tím svůj sen. Pak vzal do ruky nářadí a začal s opravami objektu. Ještě nepřestal. Co všechno dokázal, můžete vidět tento víkend, kdy se tu odehraje důležitá bitva...

Stezka zdraví kolem Luhačovické přehrady

Stezka zdraví - to je 10 venkovních posilovacích strojů umístěných u okruhu kolem Luhačovické přehrady, pod hotelem Adamantino.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Galerie Kotelna v Říčanech

Galerie Kotelna je prodejní galerie moderního současného umění situovaná v bývalé říčanské kotelně a dle těchto dispozic náležitě pracuje s interiéry. Expozici Galerie Kotelna tvoří převážně mladí umělci z České republiky, ale i stálice jako např. Michal Singer či Marie Blabolilová.

Piaristický klášter v Příboru

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. Z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Strážný - skvělé lyžování na sjezdovce i ve stopě

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí nejen náročného sportovce, ale také méně zdatné a děti.

Čedičové vodopády Zlatého vrchu předčí i pověstnou Panskou skálu

U Zlatého vrchu se sice nenatáčela žádná pohádka, přesto je to místo takřka pohádkové. U České Kamenice najdete ještě další přitažlivé čedičové výtvory. Pustý zámek je podivuhodný horizontálním výlevem čediče. Dále je tu známá Panská skála. Na poměrně malém území tak narazíte na tři zcela odlišné vyvřeliny stejného magmatického původu.

Slavonicko chráněné za všech režimů – najdete tu bunkry i ostnatý drát

„A ten kulomet střílí, mohla bych to vidět?“ tázala se postarší paní v zrekonstruovaném řopíku slavonického opevnění. Trochu ji zarazila průvodcova odpověď o znehodnocených zbraních. „Já to nikdá neviděla, v bunkru jsem prvně, ale věděla bych, na koho s tím jít,“ odcházela něčím frustrovaná paní.

Kuks těchto dní - to je baroko v kamenné i oživlé podobě

Kuks je obec vzdálená zhruba šest kilometrů od Jaroměře. Pozoruhodná je především částečně zachovalými barokními lázněmi a hospitalem z přelomu 17. a 18. století. Rozsáhlou barokní sochařskou výzdobou zde realizoval Matyáš Bernard Braun.

Les pro hru i poznání - vycházkovo-odpočinkový vzdělávací areál v Jablunkově

Vycházkovo - odpočinkový vzdělávací areál o lese a přírodě pro rodiny s dětmi i pro školy. Součástí areálu je krátká dětská naučná stezka s několika informačními a výukovými panely nebo geobotanická expozice obsahující lokální kameny a rostliny.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.