🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park - nádherně udržovaný a zajímavý.

Muzeum Jemnice - pobočka Muzea Vysočiny v Třebíči

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje a v sezóně 2013 putovní výstavu Byliny pro zdraví a krásu.

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí - tvrz Jakuba Krčína

Křepenice, renesanční tvrz Jakuba Krčína z Jelčan, jsou velmi cennou památkou. Jedná se o objekt uzavřený hradbou, se dvěma branami, třemi nárožními baštovitými útvary a centrálním palácem. Hospodářské objekty jsou dnes ve zříceninách. Areál někdejšího dvora stále slouží zemědělským potřebám.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Pohádková Lednice zve do zámku i na vrchol vyhlídkového minaretu

Rozsáhlé zahrady v překrásném prostředí Lednicko-valtického areálu, prohlídka novogoticky zdobeného zámku nebo procházka tropickým skleníkem. Nejen to nabízí nejnavštěvovanější areál v naší zemi, kde si každý návštěvník připadá jako v pohádce.

Husova kazatelna - největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Viklany u Žihle - skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany - skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Crystal Glamour - sklárna Okrouhlice

Sklárna Crystal Glamour zachovává tradiční výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnuje širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Sedlčany - město obklopené balvany, skalkami a skálami

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Kolejiště pražského Království železnic pokrývá téměř celé Česko

Kdo pamatuje skromné začátky modelové železnice v podzemí smíchovského Anděla, ten by to tu nepoznal. Obrovské kolejiště se mění doslova před očima, stále přibývají nové modely, krajina se mění. Nebude trvat dlouho a zhuštěná mapa republiky bude propojena všemi kraji.

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš se nachází Rybova mohyla – právě zde 8. dubna 1815 Jakub Jan Ryba vlastní rukou dobrovolně odešel ze světa.

Tipy na víkend: Zlatavé osvěžení na pivních slavnostech i procházky přírodou

Slunečné jarní počasí láká do lesů a mimoměstské přírody. Pokud by ale slunce vystřídaly mraky, není si proč zoufat, víkendový program nabízí po celé České republice aktivity i pod střechou. Umělecké i historické výstavy čekají na své návštěvníky, stejně jako interiéry nedávno zpřístupněných hradů a zámků.

Pražské věže: Prašnou bránu vyzdobil „zachránce“ Karlštejna Mocker

Ač výrazná, přec se trochu ztrácí v mase sousedního Obecního domu. Nepůvodně zdobná měla již párkrát namále. Kdysi brána staroměstských hradeb ztratila po zboření opevnění význam. Prušáci ji při obléhání Prahy poničili, stržení by bylo na místě. Purista Josef Mocker jí vtiskl idealistickou podobu.

Kam o víkendu s dětmi: Do jihlavské Austrálie či do kovové ZOO

Oslavy jara ještě nedozněly. Hrady a zámky stále zahajují letošní sezónu a zvou návštěvníky na nové atrakce. Tento víkend můžete se svými dětmi podniknout také výlet na rozhlednu nebo na některou ze zajímavých a poučných výstav.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Národní přírodní památka Radouč v Mladé Boleslavi

Radouč je jednou z nejbohatších xerotermních lokalit v širším okolí a je zachovalou ukázkou bezlesých jizerských strání, jak byly známy v devatenáctém století. Ze zoologického hlediska je významná hlavně plošina, zejména výskytem sysla obecného.

Kemp Pod Mostem v Kácově

Na levém břehu řeky (na straně města pod pivovarem), hned pod mostem v Kácově, najdete vodácký kemp "Pod Mostem". Naleznete v něm louku pro stanování, hospůdku, splachovací WC, teplé sprchy i připojení na internet pomocí WiFi.

Bruntál láká na vzácnou listinu z roku 1223, zámek i unikátní technickou památku

Pouze od pátku 19. do neděle 21. dubna bude v bruntálské Městské muzejní expozici na náměstí Míru vystaven originál Uničovské listiny práv z roku 1223. Návštěvníci ho mohou spatřit v rámci oslav 800. výročí Bruntálu.

Pivovar Hubertus Kácov

Pivovar, který tvoří starobylé budovy, které jsou situovány v krásné přírodě na levém břehu řeky Sázavy stojí v malebném městysu Kácov. První zmínka o výrobě piva v Kácově je z roku 1457, čímž se řadí k nejstarším pivovarům u nás.

Rozhledna Březina u Žandova

Ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna stojí 150 m severozápadně od okraje obce Žandov na vrcholu kopce Březina, v nadmořské výšce 554,8 m.n.m. Z vyhlídkového ochozu lze dohlédnout na východní část středních Čech až po masiv Železných hor.

Visutá lávka u Strakonického hradu

Mezi moderní stavby současnosti patří vysutá lávka nad řekou Otavou, která propojila soudobou architekturu s historickou zástavbou. Spojuje Strakonický hrad s městem na levém břehu řeky Otavy.

Židovská synagoga Uhlířské Janovice

Synagoga v Uhlířských Janovicích byla roku 1798 postavena na místě starší modlitebny. Po několika dalších požárek byla přestavěna do dnešní podoby v orientálním maurském slohu.

Židovský hřbitov Uhlířské Janovice

Židovský hřbitov v Uhlířských Janovicích byl vybudován okolo roku 1832, kdy zde žila početná židovská komunita. Poté byl používán až do druhé světové války. Dnes se zde nachází pouze několik fragmentů původních náhrobků.

Kostel sv. Aloise Gonzagy Uhlířské Janovice

Kostel sv. Aloise, který tvoří dominantu Václavského náměstí v Uhlířských Janovicích, byl založen roku 1767 a vystaven v letech 1794–1795 knížetem Aloisem z Lichtenštejna. V chrámu se nachází rokokový oltář a pozdně renesanční cínová křtitelnice z roku 1616.

Židovský hřbitov v Jemnici

Židovský hřbitov v Jemnici se nalézá ve stejných místech jako na počátku existence židovské obce ve 14. století. Právě z tohoto důvodu patří bezpochyby k nejstarším židovským pohřebištím na Moravě.

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici

Na severovýchod od kostela sv. Víta v Jemnici při hranici bývalé klášterní zahrady stojí památná lípa a ze žádných historických pramenů se nedovíme, kdy byla do země zasazena.

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Řeka Malše - pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.

Kostel sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích

V Uhlířských Janovicích najdete jednolodní kostel z lomového kamene s kamenickými detaily z místního červeného pískovce. Na místě tohoto kostela stála románská kaple ještě za dob prvního slovanského osídlení. Ve 13. století k ní byl přistavěn pozdně románský kostelík zasvěcený sv. Jiljí.

Lázeňský dům Radium Palace v Jáchymově

Léčebné lázně Jáchymov jsou svým přírodním léčivým zdrojem naprosto jedinečné a odlišné. Léčí pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické. Odpočinout si můžete třeba v Hotelu Radium Palace s termální léčivou vodou uvnitř objektu.

Vrbenské rybníky - unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Park Výstaviště v Mladé Boleslavi

Park v samém centru města je hojně využíván všemi generacemi obyvatel. Konají se zde i různé velké společenské akce a slavnosti. V roce 2012 prošel park výraznou rekonstrukcí a od dubna 2013 je otevřen v novém.

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny

Klášter kapucínů byl vybudován v letech 1615 - 1621, císařovnou Annou Tyrolskou, chotí Matyáše Habsburského, která uvedla kapucíny do Českých Budějovic roku 1614. Kostel je v duchu kapucínské architektury jednoduchá jednolodní stavba s dvěma kaplemi po severní straně.

Muchomůrka – krkonošské výletní místo s altánem ve tvaru houby

Muchomůrka je místo s výletním altánem ve tvaru houby mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou, který dal název celé vyvýšenině. Vyhlídkové místo existovalo už na konci 19. století, kdy bylo označováno jako Princeznina tišina, to podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která sem prý ráda chodívala.

Secesní lázeňská kolonáda v Janských Lázních

Tak jako v každém správném lázeňském městě je důležitou částí lázeňské architektury kolonáda. Jednou z hlavních zajímavostí městečka Janské Lázně, které leží ve východní části Krkonoš, je právě secesní lázeňská kolonáda navržená vídeňským architektem Brangem.

Lezecká stěna v Sušici

Lezecká stěna v Sušici nabízí lezecké kurzy s instruktorem pro začínající lezce i lezení pro zkušené.

Jihočeské divadlo - historická budova

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem

Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1729. Hrával zde také Jan Jakub Ryba, ale původní varhany se nedochovaly.

Zemská výstava propojí Čechy a Rakušany

Společná jihočeská a hornorakouská přeshraniční Zemská výstava Dávné stopy - Nové cesty, která začne už příští týden ve středu ve Freistadtu, se bezesporu stane jednou z významných atrakcí letošní turistické sezóny na obou stranách šumavské hranice.

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy je nejvyšší ryze české pohoří u nás, které na vlastní kůži poznalo pronikání člověka do krajiny, intenzivní honbu za přírodním bohatstvím, období romantické turistiky, aby pak bylo jeho nitro i přes protesty využito k výcviku vojsk, čímž byly jejich hvozdy zakonzervovány do dnešních dnů.

Lipenská lesní stezka s nejdelším suchým tobogánem v Česku získala uznání architektů

Jihočeská stezka mezi korunami stromů na Lipně se stala loni v létě horkou turistickou novinkou. Už po necelém roce slaví úspěchy. Získala architektonické čestné uznání Presta. Na dřevěné trase dlouhé 675 metrů si návštěvníci všech generací mohou užít slunečné jarní počasí i řadu interaktivních zastávek.

Židovský hřbitov Ivančice

Za městem Ivančice je rozsáhlý židovský hřbitov s gotickými a renesančními hrobkami. Ivančický židovský hřbitov patří po pražském a kolínském k nejstarším v České republice.

Poutní kaple sv. Jakuba s křížovou cestou v Ivančicích

Nad Ivančicemi se tyčí novogotický kostel sv. Jakuba z let 1852-1858 s křížovou cestou. V roce 1991 byla provedena generální oprava čtrnácti kapliček křížové cesty stoupající od městského hřbitova ke kapli.

Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích

Ivančice dosáhly svého vrcholu v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Dodnes se ve městě zachovaly pozůstatky bratrského areálu ze 16. a 17. století.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích

Dominantou Palackého náměstí v historickém jádru Ivančic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí pravděpodobně na místě, kde stával jeho dřevěný předchůdce. Věž kostela stála původně samostatně a měla obrannou funkci.

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích

Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.