🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.

Ticháčkova kaple u Police nad Metují

Původní zelená kaplička byla postavena již roku 1897 z darů poutníků na místě, kde dočlo ke zjevení Panny Marie. V roce 2010 však bohužel podlehla požáru. Obnovena potom byla v letech 2011–2012.

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.

Pramen říčky Pilávky se sochou víly

Říčka Pilávka pramení nedaleko obce Hvozd na Prostějovsku. Samotný pramen se ukrývá v lese a nevede k němu žádná značka. Když jej ale objevíte, překvapí vás zde socha víly Pilávky, kterou dle pověsti zaklela lesní čarodějnice.

Procházka Prokopským údolím je cestou po dně pravěkého moře

Pražské Prokopské údolí místy připomíná scenérie z filmových westernů (podobné najdeme v okolí Srbska na Berounce). Oblíbené místo výletů je nejsevernějším výběžkem Českého krasu, jedná se o chráněnou přírodní rezervaci, která je součástí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Mini rozhledna Pičhora u Dobřichova

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V blízkosti rozhledny najdete žárové pohřebiště.

Otevírají se i jeskyně, lidí na prohlídce ale bude méně

Turistům se od čtvrtka po zmírnění vládních opatření proti šíření koronaviru otevírají i jinak běžně zpřístupněné jeskyně, a to podle otevírací doby. Omezený ale bude počet lidí ve skupině. V tiskové zprávě to uvedl Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR. Jeskyně se pro návštěvníky uzavřely od 12. října.

Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích

Bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. U kostela je i kavárna nebo společenský sál.

Kamenná brána v Broumovských stěnách

Kamenná brána patří k symbolům Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let, dříve se zde nacházelo moře a postupem času eroze vytvořila tento přírodní úkaz.

Zámek v Horní Cerekvi

Zámek býval vodní tvrzí, která byla v letech 1411 - 1655 renesančně přestavěna. Barokní úpravy zámku proběhly za Františka Ferdinanda z Khuenburgu a do dnešní podoby nechal zámek v roce 1734 upravit hrabě Maxmilián z Regalu.

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.

Zřícenina hradu Klamorna u Mnichova Hradiště

Pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu najdete na ostrohu vybíhajícího od plošiny zvané Hrada. Nachází se nekaleko známějšího skalního hradu Drábské světničky. V památkově chráněné lokalitě se dochovaly obvodové valy s příkopy a objekty vytesané do skály.

Peckářská Madona ve Lhenicích doprovází zesnulé na poslední pouti svým zvoněním

Kdo má trochu povědomí o Lhenicích, s nimiž se pojí označení zahrada jižních Čech, mohl se setkat s termínem peckář. Toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.

Kaprálův mlýn v údolí Říčky

Na dně hlubokého údolí Říčky v Moravském krasu leží středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Funguje jako ekodům pro vzdělávací programy a mezinárodní skautská základna. Pro turisty je pak místem odpočinku při výletech s možností koupě dobré kávy či regionálních produktů.

Dávná tajemství šumavské hory

Popelná hora nedaleko Kašperských Hor patří mezi šumavské tisícovky a návštěvníkům nabízí nejen překrásný výhled, ale rovněž celou řadu zajímavostí.

O víkendech se otevřou některé hrady a zámky, včetně Hluboké a Lednice

Národní památkový ústav (NPÚ) otevře po přechodu země do třetího stupně protiepidemického systému několik památek ve své správě, návštěvníci na ně budou moci chodit o víkendech. Uvedla to mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Krásy Orlických hor a polského příhraničí odkrývají pohledy z rozhleden

Zatímco vloni v říjnu otevřená rozhledna na nejvyšším vrcholku Orlických hor sbírá jedno ocenění za druhým a stále přitahuje nebývalé množství návštěvníků, rostou jí v regionu další konkurentky.

Město dvou moří - naučná stezka Heřmanův Městec

Na úpatí Železných hor, kde se Heřmanův Městec nachází, proběhlo několik horotvorných pochodů provázených vznikem tektonických poruch, podél nichž došlo k výstupu hlubinného magmatu, které se místy v podobě lávy rozlévalo po povrchu.

Industriální stezka v Plzni

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Hrad nad soutokem dvou potoků je známý (nejen) díky pohádkovému muzikálu

Cesta ke Krakovci, hradu známému především díky pohádkovému muzikálu Ať žijí duchové, ten den připomínala kulisy z filmu Mrazík. V údolí Berounky se místy válela mlha, nakonec slunce prorazilo její závoje a nad Křivoklátem se rozlila azurová obloha.

Bývalý lom Klučky v Lužických horách s čedičovými sloupci

Na severním svahu hřbetu Klučky (642 m) je pozoruhodný opuštěný čedičový lom, jehož stěny jsou tvořeny pěknými, pravidelně vyvinutými svisle stojícími kamennými sloupy. Najdete jej mezi Polevskem a Práchní v CHKO Lužické hory.

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné

Výrazný horský hřeben Ryžovna je z větší části tvořen horninami vulkanického původu, složením blízkými čediči, které zde byly těženy několika stěnovými lomy. V hlavním lomu jsou odkryty typické "čedičové sloupce", které vznikly při tuhnutí lávového proudu, mocného 10 až 25 metrů.

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou

Skála Medvědí kámen se svatým obrázkem se nachází u silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Jeřminic nedaleko řeky Mohelky.

Skalní útvar Medvědice u Hodkovic nad Mohelkou

Pískovcová skála Medvědice nedaleko silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Záskalí nese na svém vrcholu vodojem z roku 1887. V roce 1984 nechal farář Kára ve skále vytesat kapličku.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Za poznáním husitských hejtmanů na Kutnohorsko

Na tento výlet se vydejte z malebného městyse Malešov. Je to místo, jehož atmosféra vás okamžitě pohltí, místo, kde si užijete současnost i historii.

Zvonička na Horečkách v Beskydech

Zvonička je situovaná v unikátní lokalitě Horečky na pomezí obce Trojanovice a města Frenštát p. Radhoštěm mezi útulnou Pantáta a hostincem Rekovice. Stala se symbolem odporu místních obyvatel proti otevření černouhelného Dolu Frenštát.

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě

Přírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou.

Via Czechia - nejdelší trasy napříč Českem

Dálkové cesty Via Czechia Severní stezka a Jižní stezka představují nejdelší a nejodvážněji vedené trasy v České republice. Jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích.

Oblíbený výletní Petřín byl po staletí popravčím místem

Jedna z pražských dominant, vrch Petřín, patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v metropoli. Je to dáno snadnou přístupností - lanovkou, nebo množstvím cest, které vedou na vrcholek.

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Bronzová socha Sedící lvice od světoznámého akademického sochaře a malíře Jaroslava Róny vítá návštěvníky zámku Ratměřice před hlavním vchodem do budovy.

Socha Oskar Jaroslava Róny na Roztylech

Sochu Oskara vytvořil v roce 1991 z pálené hlíny Jaroslav Róna. Plastika z pálené hlíny připomínající obřího psa se nachází uprostřed sídliště Horní Roztyly v Praze.

Lampa Edison v Liberci

Edison je socha a zároveň funkční lampa. Autorem je Jaroslav Róna. Lampa byla odhalena v roce 2009 nedlouho před 130. výročím existence použitelné žárovky. Stojí na prostranství spojujícím liberecké náměstí Dr. E. Beneše a nedávno otevřené obchodní centrum Plaza.

Socha Sépie na Chebském hradě

Bronzovou sochu Sépie vytvořil český sochař a malíř Jaroslav Róna. Jedná se o druhý odlitek díla z roku 2000. První odlitek je umístěn nedaleko zámku Klenová.

Kryt Denis v Brně

Jeden ze základních lidských pudů je pud sebezáchovy a od samého počátku lidstva hledá člověk úkryt před nepřízní osudu.

Rodný dům Antala Staška

Rodný dům spisovatele Antala Staška ve Stanovém patří mezi kulturní památky. Je to poloroubené stavení se střechou z dřevěných šindelů. V současné době slouží jako knihovna.

Křížová cesta na Kotelský vrch

Kotelský vrch je neovulkanický vrch v Libereckém kraji, ležící asi 0,5 km od vsi Kotel. Vede na něj křížová cesta.

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.

Skalní útvar Duhová brána v Příhrazských skalách

V Příhrazských skalách nedaleko vrchu Vepřsko (363 m) se nachází jedna z největších skalních bran Českého ráje. Nevede k ní žádná turistická cesta a tak je ukryta hluboko ve skalách.

Šluknov má po desetiletích nové turistické trasy

Po několika desetiletích vzniklo ve Šluknově na Děčínsku 23 kilometrů nových turistických tras. Jejich cílem je propojení původních tras tak, aby návštěvníci mohli podnikat okružní výlety po městě a všech jeho katastrech. Uvedla to vedoucí odboru kultury Ivana Lukešová.

Vodní nádrž Klíčava na Křivoklátsku

Přehrada Klíčava je umístěna na potoce Klíčava pod soutokem s Lánským potokem asi 3 km nad obcí Zbečno. Vodárenská nádrž byla vybudována v letech 1949 až 1955, zejména pro zásobování Kladna a okolí pitnou vodou, z úpravny blízko pod přehradou.

Rozhledna Šiška na Ladronce

V parku Ladronka na pražském Vypichu stojí rozhledna vytvoření ze staré cisterny. Dostala jméno Šiška podle svého tvaru a zpracování vnějšího pláště. Za jasného počasí je z Šišky vidět oboru Hvězda a Prahu 5.

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.