🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Chlumskému areálu Svaté Máří daly prý vznikout strašlivé loupežnické mordy

Jeden z našich nejhezčích poutních areálů, barokní komplex konventu křížovníků s červenou hvězdou a kostela Nanebevzetí Panny Marie, leží nedaleko Sokolova. Obec se jmenuje Chlum svaté Máří, německy Maria Kulm, v letech socialismu (1960-1990) přejmenována na Chlum nad Ohří.

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Obrovo hradiště u Žinkov

Na kopci nad zámkem Žinkovy se nachází tzv. Obrovo hradiště, původně slovanské hradiště se zříceninami gotického hrádku Potenštejna ze 13. století, kolem něhož jsou zajímavá seskupení žulových balvanů.

Adventure minigolf ve Stříteži u Třebíče

V Country golf club Střítež na vás čeká 18 tématicky zpracovaných drah inspirovaných divokým západem. Během putovaní Amerikou navštívíte 18 států v interiérovém prostředí, díky kterému si můžete adventure golf užít po celý rok.

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodnou chalupu Fanoše Mikuleckého, všestranného lidového umělce, autora mnoha desítek písní, z nichž mnohé zlidověly, můžete navštívit v Mikulčicích. Nachází se zde malé lidové muzeum s jizbou tohoto rodáka. Expozice obsahuje například i skladatelovy obrazy a kresby.

Raabova štola v Zálužné - břidlicová štola ve Vítkově

Na jaře 2018, na přelomu dubna a května se díky několika nadšencům otevře Raabova štola v Zálužné, které je místní části Vítkova. Jedná se o unikátní ukázku dolu, kde se v minulosti těžila břidlice. Raabova štola je jedinou břidlicovou štolou otevřenou na území České republiky.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní se rekonstruuje a po dokončení oprav (v sezóně 2018) bude přístupné samostatně.

Točírna - keramická dílna v Příbrami pod Svatou Horou

Malá keramická dílna, na úpatí Svaté hory, která vznikla díky nadšení a uchvácení kouzelným světem keramiky, nabízí klidné a rodinné prostředí pro vaši realizaci.

Plovoucí kavárna Vlnna

Výběrová káva pražená přímo na míru, snídaně, domácí dezerty, vstřícná a milá obsluha.

Centrum Lihovar - Podklášterní pivovar Třebíč

Pivovar se nachází ve starém zámeckém Lihovaru. Tento bývalý průmyslový lihovar byl vybudován kolem roku 1890 rodem Waldsteinů, jako přilehlý hospodářský objekt k třebíčskému zámku.

Expozice Jaguar v Třebíči

V objektu bývalého zámeckého lihovaru se nachází, vedle samotného Podklášterního pivovaru a Restaurace Lihovar, i ojedinělá expozice sportovních vozů věhlasné značky Jaguar.

Památník obětem válek u bludného balvanu v Ostravě

Památník obětem válek u bludného balvanu ve Vřesinské ulici v ostravské městské části Poruba má od října 2017 novou podobu.

Přírodní památka Obora u Kroměříže

Přírodní památka Obora se rozkládá asi 3 km jižně od Kroměříže na mírném zalesněném svahu stejnojmenného kopce Obora (známý také pod názvem Hvězda).

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Ve zrekonstruovaném mlýně v Bartoušově, jen několik kilometrů od pohádkového města Jičína, se nachází Pohádkový svět Fábulín.

Muzeum města Mnichovo Hradiště

Počátky muzea v Mnichově Hradišti spadají do 90. let 19. století, kdy se v Čechách začala připravovat národopisná výstava.

Městský park a lesopark v Trutnově

Park vznikal postupně ve druhé polovině 19. století odvodněním původní pastviny a v místě jedné z bitev prusko-rakouské války z roku 1866.

Zámek Chlum u Třeboně

Zámek byl postaven v roce 1710 na místě původní tvrze. Současnou podobu získal v letech 1902–04, kdy objekt vlastnil František Ferdinand d'Este.

Pěchotní srub T-S 55 "Na Stráni" u Trutnova

Pravostranný izolovaný pěchotní srub. Uvnitř se unikátně zachovaly vzkazy z období první republiky a okupace.

Horská kaplička sv. Františka u Špindlerova Mlýna

Dominantou krajiny na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna je horská kaplička sv. Františka z Assisi.

Vodní nádrž Vrchlice u Kutné Hory

Vodní nádrž Vrchlice je vodárenská nádrž na říčce Vrchlici, sloužící především jako zdroj pitné a užitkové vody pro Kutnohorsko a Čáslavsko.

Vyhlídka Fabiánova zahrádka v Brdech

Vyhlídka zvaná Fabiánova zahrada nabízí pěkný rozhled do údolí řeky Litávky a na vrcholky středních Brd.

Vila manželů Váňových v Pelhřimově

Vilu ve znamení francouzské architektury s rozlehlou zahradou vyprojektoval pro manžele Františka a Růženu Váňovy pražský inženýr Jan Legát.

Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park kopíruje po obou stranách Brněnské přehrady hranice stejnojmenného přírodního parku.

Vydejte se vzhůru studnou na zříceninu hradu Jestřebí

Malebná zřícenina jednoho z nejstarších hradů Českolipska, kdysi mohutného hradu Jestřebí, stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Doks. Hrad vybudoval Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Dodnes se zachoval pouze zlomek jeho rozlohy, to mu však neubralo na jeho přitažlivosti.

Na nově otevřené trase na zámku Hluboká je i pokoj s admirálským můstkem

Jedna z našich nejnavštěvovanějších památek, novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou, otevřel novou prohlídkovou trasu. Schwarzenberské sídlo je označováno jako náš nejkrásnější zámek, jeho přestavba byla inspirována královským zámkem v anglickém Windsoru. Trasa je otevřena do 19. listopadu.

Keltský archeoskanzen Nasavrky

Pokud chcete vidět, jak žili, hospodařili a vařili Keltové, v Železných horách máte jedinečnou příležitost podívat se jim přímo „do kuchyně“. Keltský archeoskanzen se nachází v Nasavrkách jižně od Chrudimi na hlavní silnici vedoucí do Ždírce nad Doubravou. Provozuje ho spolek BOII, který také pořádá pravidelně akce s keltskou tématikou. Skanzen je rekonstrukcí keltského „města“ […].

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Muzeum Velké Moravy na Hradišti ve Znojmě

Muzeum Velké Moravy ve Znojmě–Hradišti bylo založeno v roce 2013 v hospodářském areálu u kláštera křižovníků.

Naučná stezka Děvín u Pavlova

Naučná stezka představuje výjimečné přírodní hodnoty srdce CHKO Pálava – národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.

Lázeňský lesopark Mšené-lázně

Lázně Mšené, skryté v údolí Mšenského potoka na okraji obce Mšené-lázně, najdete pouhých 40 km severně od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem.

Památník Kalich na vrchu Žalově – Jevišovice

V čase husitství byly Jevišovice baštou hnutí na Znojemsku, a proto na místním kopci Žalově byl vybudován pomník s typickým symbolem husitů-kalich.

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi

Toužim byla původně probošstvím milevského kláštera a je připomínána kolem roku 1200. V 15. století ty byl založen hrad a vzniklo zde rovněž město. Z hradu několika přestavbami vyrostl barokní zámek.

Empírová radnice v Uhlířských Janovicích

Empírová radnice z let 1838 – 1846 na severní straně náměstí, dnes zde mimo jiné informační středisko.

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.

Přírodní památka Braitava u Vranova nad Dyjí

Patrně nejzajímavějším krajinným útvarem v blízkosti Vranova nad Dyjí je Braitava, lesní komplex na pravém břehu řeky Dyje, vtékající tady do 40 km dlouhého a až 100 metrů hlubokého kaňonu.

Okolí Sedlice: hrobka irského rodu z 5. století, zámky zchátralé i opatrované

Vše najdeme jen pár kilometrů od sebe v okolí Sedlice nedaleko Blatné. Nechybí zde ani přírodní rezervace, památné stromy, studánka, nebo nádherná kaplička, připomínající přátelskou službu. Tento nenápadný kout jihu Čech je hotový ráj pro turisty, hledající méně známá místa naší vlasti.

Největší tuzemská kostnice je v Brně, nejmorbidnější v Sedlci u Kutné Hory

Desítky tisíc dlouhých kostí, tisíce lebek. Jsme v kostnici, kde probíhá takzvaný druhý pohřeb. Na našem území je jich přístupných několik, většinou jde o kosterní pozůstatky po epidemiích, zejména morových, ale i o oběti válek. Největší je brněnská, kde je asi 50 tisíc pohřbených.

Escape Krumlov - interaktivní úniková hra

V budově původního mlýna se ocitnete v bytě Jana Medka. Spojení s Londýnem bylo přerušeno. Dokážete ho obnovit dříve, než na místo dorazí gestapo?

Historická únikovka 1420

Meče cinkají, řemdihy víří vzduchem, šídla popichují… Husitské války jsou prostě v plném proudu. Ubráníte Prahu?

Nadační fond The Music FunDation

Jaké je to hrát v kapele? Proč každá kapela potřebuje basáka a jakou roli má bubeník? Jak v trubce vzniká zvuk? Připravili jsme hudebně vzdělávací workshopy pro celé třídy dětí ZŠ.

Mimořádné prohlídky bohumínského bunkru Na Trati už tuto sobotu

Návštěvnická sezóna v bunkru MO-S5 Na Trati u dálnice ve Starém Bohumíně oficiálně skončila poslední zářijový víkend. Už tradičně ale bohumínští „bunkráci“ dávají fanouškům válečné historie šanci prohlédnout si pěchotní srub ještě jednou, letos naposledy.

Vrch Pecný u Ondřejova

Nejvyšší vrchol v okrese Praha-východ dosahuje výšky 546 metrů nad mořem. Pecný je zajímavým přírodním místem, lákajícím k romantickým procházkám v pěkném prostředí.

Bosá stezka v Kostelci u Kyjova

Bosá stezka vznikla na pozemcích Vinného sklepa Krýsa.

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Tipy na víkend: Oslavte státní svátek prohlídkou památek, vyrazte na vepřové hody

Na sobotu připadá státní svátek. Při této příležitosti se napříč celou republikou konají dny otevřených dveří, při kterých můžete nahlédnout do nejrůznějších památkových objektů. V Praze třeba do Kramářovy vily, v Liberci na radnici. Pokud máte spíš chuť na něco dobrého k jídlu, skočte na Vepřobraní na smíchovské náplavce v Praze.

Muzeum Hořických pašijových her

V muzeu na vás čeká unikátní expozice o historii Hořických pašijových her, která je doprovázena bohatou obrazovou a fotografickou dokumentací.

Průhonický park nabízí zážitek i v čase pozlacených stromů a keřů

Říká se, že nejpříhodnější dobou k návštěvě Průhonického parku je jaro, když jsou rozkvetlé rododenrony. Kdo ale park navštívil na podzim, určitě bude s tímto názorem polemizovat. Pozlacené stromy a keře na loukách i svazích kolem údolí s vodními plochami totiž poskytnou neopakovatelné zážitky.

Kamenný pranýř v Orlíku nad Vltavou

Kamenný pranýř je cenným dokladem drobné architektury a je připomínkou a symbolem práva moci města. Pranýř byl místem hanby, utrpení a ponížení.