Archiv článků - Pohorka.info

Přes Čertovu skálu do největšího tisového lesa v Česku

Na Rokycansku se ukrývá magický les, jaký nemá v Česku obdoby. Ve volné přírodě tady roste přes 3 000 tisů červených. Tento vzácný, na našem území původní strom patří k silně ohroženým druhům a je přísně chráněný.

Zámek Holešov zahájil sezónu nočními prohlídkami

Atraktivními nočními prohlídkami zahájil v pátek 1. dubna novou turistickou sezónu zámek Holešov na Kroměřížsku. Návštěvníci si prohlédli interiéry v doprovodu hrabat a potkali dokonce i modrou paní a bezhlavého rytíře.

Zámek Vizovice hlídají stovky andělů

Letos poprvé zahájí zámek ve Vizovicích na Zlínsku novou turistickou sezónu speciálním programem. Akce s názvem Odemykání zámecké brány je naplánována na sobotu i neděli 2. a 3. dubna.

Malenovický hrad má opravené předhradí

Jedna z nejvýznamnějších historických památek Zlínska – hrad Malenovice vstupuje do nové sezóny s výrazným vylepšením komfortu pro návštěvníky. Jeho brány se pro veřejnost otevřou v sobotu 2. dubna v deset hodin dopoledne.

Muzeum Výtopna Zdice zahájí o víkendu novou sezónu

V souvislosti se začátkem nové sezóny se již pošesté otevřou dveře muzea historické železniční a silniční techniky Výtopny Zdice.

Zlatovlásčina Červená Lhota na vás už čeká

Jeden z nejromantičtějších zámků, jihočeská Červená Lhota, po zimě znovu přivítá návštěvníky. V soutěži mezi nejpohádkovějšími objekty Česka byl v první trojici. Není se co divit, filmaři si ho velmi oblíbili, o návštěvníky tu také nouzi nemají. Loni jich přišlo na 90 tisíc.

ANKETA: Kraje mají vítěze, zvolte nejhezčí památku Čech, Moravy a Slezska

Anketa o nejhezčí památku České republiky pokračuje. V prvních krajských kolech rozdali čtenáři iDNES.cz přes 51 tisíc hlasů nejen pro hrady a zámky. V dalším týdnu vybírejte nejhezčí památku Čech a také Moravy a Slezska.

Kde u nás kvete nejvíc bledulí a sněženek. Výlet, na který musíte

Není nad jarní výlet mezi tisíce bledulí a sněženek! My vás zveme rovnou na dvě výpravy. Do přírodní rezervace Králova zahrada u Semanína poblíž České Třebové, kde právě kvetou lány bledulí. Za nekonečnými koberci sněženek se pak vydáme do rezervace Ramena řeky Moravy v Litovelském Pomoraví.

Jarní vítání turistů pod Bílou věží

V pátek 1. dubna v 15 hodin se koná tradiční jarní vítání turistů na Hradecku, které pořádá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a město Hradec králové. Čtěte více »

Do Lačnova míří stovky lidí obdivovat šafrán. Za utrhnutí hrozí pokuta

V Lačnově na Vsetínsku se opět chlubí ojedinělou raritou. Po roce tam na pasece vyrostl vzácný a chráněný šafrán. A nejde jen o pár kvítků. Šafrán v obci doslova vytvořil fialovou louku. Na vzácnost se chodí dívat místní lidé i turisté.

Staré Hrady chystají slavnosti s účastí Albrechta z Valdštejna

Na hradu a zámku Staré Hrady se v sobotu 9. dubna od 10 do 18 hodin uskuteční Valdštejnské slavnosti za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny.

Tipy na víkend: Otevírají se hrady a zámky, běží se maraton Prahou i skrz safari

Víkend se nese ve znamení slavnostního otevírání hradů, zámků ale i měst. Turistickou sezónu otevírají v Kutné Hoře, Chebu, Střekově, Švihově, Benešově nad Ploučnicí a mnoha dalších městech. Sportovci poběží maratony centrem Prahy a částečně výběhem safari ve Dvoře Králové.

V Brně se návštěvníkům otevře podzemní Labyrint pod Zelným trhem

V pátek 1. dubna se v rámci oficiálního zahájení nové turistické sezóny v Brně otevřou veřejnosti brány Labyrintu pod Zelným trhem. Tento okamžik se jistě zapíše do historie, neboť zájem návštěvníků o podzemí je velký.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Které nádraží v Česku je NEJ? Nominujte to své, zbývá ještě den

Až do čtvrtka 31. března máte šanci nominovat svoji oblíbenou železniční zastávku či nádraží na titul Nejkrásnější nádraží České republiky. Cílem soutěže, kterou již tradičně pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, je obnovit krásu nádraží a podporovat návrat lidí na železnici.

Český minisvět na vás čeká v Mariánských Lázních

Jarní víkendové počasí přímo láká k toulkám v přírodě, hrady a zámky si nechte na horší počasí. Perfektní výlet za historií a poznáním nabízí mariánskolázeňský park Boheminium, areál s miniaturami nejzajímavějších objektů Česka.

Zámek Vizovice zahájí o víkendu turistickou sezónu Odemykáním brány

Jeden z nejmalebnějších zámků na Moravě – Vizovice na Zlínsku – letos poprvé zahájí novou turistickou sezónu slavnostním programem pro děti i dospělé. Akce s názvem Odemykání zámecké brány bude dokonce dvoudenní a po celou dobu jejího konání, o víkendu 2. a 3. dubna, mohou návštěvníci využít zlevněné vstupné.

Zámek v Karviné-Fryštátě zve od dubna na tři prohlídkové okruhy

Fryštátský zámek v Karviné otevře 1. dubna své brány a návštěvníkům nabídne až do konce října tři prohlídkové okruhy.

Mšenské pokličky

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Jestřebické pokličky

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. Selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Památník Joachima Barrande

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.

Český Krumlov - sláva, nazdar výletu!

Český Krumlov má novou porci zážitků nejen pro školní výlety, ale i pro zájmová sdružení, sportovní oddíly a další dětské a juniorské kolektivy. Český Krumlov, který byl v roce 1992 zapsán na Seznam UNESCO, je ideálním místem pro školní výlet.

Chaloupka Maxe Švabinského

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Naučná stezka Ludvíka Očenáška - první stezka pro nevidomé

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.

Po stopách historie naučnou stezkou

V areálu Tvrz Hummer je instalována nová naučná stezka, díky které děti získají jednoduchou a zajímavou formou potřebné informace o české historii. Na naučnou stezku navazuje i výukový materiál – pracovní list, ve kterém si děti znovu ověří nově získané vědomosti.

Návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Skupina Czech Coal nabízí zájemcům atraktivní zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. Celkem si můžete vybrat ze tří tras.

S kamerou na cestách: Do zámku v Radimi na setkání s renesančními skvosty

Zámek, který za chvíli navštívíme, letos vstoupil do své třetí návštěvnické sezóny a jak se záhy přesvědčíme, jeho nabídka je až překvapivě bohatá a pestrá. Své stanoviště má od roku 1610 zhruba 15 kilometrů západně od Kolína, přimyká se k němu lesní údolí s říčkou zvoucí k příjemné procházce. Právě jsme dorazili do obce Radim.

ANKETA: Vyberte nejhezčí památku krajů, Čech, Moravy a Slezska i Česka

Začíná turistická sezona a památky po zimě otevírají brány. Redakce iDNES.cz a MF DNES připravily pro své čtenáře anketu o tu nejkrásnější z nich. Abyste měli co nejširší výběr, začínáme hlasováním v jednotlivých krajích.

Pokličky, kruhové rozhledy i tajuplné rokle. Jarní výlet na Kokořínsko

Jen čtyřicet kilometrů od Prahy najdete kraj, tolik kontrastující s hektickou metropolí. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko tvoří jakýsi ostrov klidu ve zdánlivě obyčejné krajině středních Čech. Je to kraj pískovcových skalních měst s proslulými pokličkami, sevřených roklí a strží, hradů a pasoucích se koní.

Univerzita Feng shui na Zámku Napajedla

Výuku Feng shui zažijete přímo na zámku v Napajedlech, kde funguje od března 2011 Univerzita Feng shui. Východiskem je přiblížit posluchačům témata celostního pohledu na prostředí a sebe sama.

Tipy na víkend: Pochod za Rumcajsem, trh řemesel a otevřené observatoře

Jaro se pomalu probouzí, a s ním se pomalu otevírá turistická sezóna. Na kole i pěšky se můžete vydat do Prachovských skal na pochodu za Rumcajsem. Vítat jaro budou zoologické zahrady v Olomouci, Praze a Plzni. V sobotu dopoledne otevřou některé hydrometeorologické stanice v Praze, Plzni a Lysé hoře.

Pohádkový hrad Bouzov uchvátil turisty, filmaře i nacisty

Není u nás pohádkovějšího a přitom tak strohého hradu, jakým je moravský Bouzov. Uchvátil turisty, filmaře, za války dokonce i Říšského vůdce SS a šéfa gestapa Heinricha Himmlera. Přitom moc nechybělo a hrad mohl skončit v okolních vsích jako stavební materiál.

Prohlídka pražského metra

Dopravní podnik začal v sobotu vozit Pražany a turisty třívozovou historickou soupravou metra typu Ečs z let 1973 až 1976 na trase C mezi stanicemi Kačerov a Nádraží Holešovice. Chcete-li zavzpomínat na počátky metra v Praze, přijďte se svézt prvním typem pražského metra a prohlédnout si depo Kačerov. Čtěte více »

Hrad Lukov zahájí sezónu Pálením čarodějnic

Doslova renesanci prožívá v posledních letech zřícenina hradu Lukova na Zlínsku. Téměř zapomenutá ruina se pod rukama dobrovolníků mění ve stále atraktivnější turistický cíl.

Ateliér Josefa Sudka

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v ateliéru část života v jednoduchých podmínkách žil a pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Lednicko-valtický areál láká památkami a krásnými parky

K výletu v jarních slunečných dnech láká Lednicko-valtický areál. Nabízí několik památek a zámků, plavbu po řece krásnou přírodou nebo procházku malebnými Lednickými zahradami.

Do Kutné Hory táhnou svatá Barbora, svatý Jakub i kostnice

V dobách, kdy se Kutná Hora jmenovala Kuttenberg a soupeřila o prvenství s Prahou, místní mincovna byla jednou z nejvěhlasnějších v Evropě. Vzpomínáte na scénu z filmu Dařbuján a Pandrhola, kde starý havíř nadává svaté Barboře? Patronka havířů dala jméno i katedrále, kvůli které do města jezdí každoročně desetitisíce turistů.

Dovolená na lodi - pronájem obytných lodí na Slapech

Pronájem obytných motorových lodí na Slapech. Můžete plout po řece Vltavě přes přehrady Slapy a Orlík až k Týnu n. Vltavou. K řízení není třeba kapitánský průkaz. Můžete tak strávit netradiční dovolenou na lodi v ČR s celou rodinou, nebo přáteli.

Krajem pověstí a bájí aneb Pověsti a pohádky od Svitavy, od Svratky

Vydejte se s námi do kraje, kde se vypráví mnoho pohádek a pověstí. Do kraje, kde žili a možná doposud žijí vodníci, čerti, divoženky, skřítci i loupežníci. Mezi řekami Svratkou a Svitavou leží Boskovicko. Tam a ještě dál vás zavede kniha „Pověsti a pohádky od Svitavy od Svratky“.

Vidlička jako pracovní nástroj? Přesvědčte se v gobelínce

Víte, že důležitým pracovním nástrojem tkalců při výrobě gobelínů je obyčejná vidlička? Zajímá vás, k čemu při tkaní koberců slouží skačka nebo zvoneček na přadenovačce? A věříte si, že byste zvládli utkat koberec? Přijeďte si pro odpovědi do Valašského Meziříčí na Vsetínsku.

První soukromé muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 340 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 500 000 kostiček lega.

Okolo Boleveckých rybníků na vozíku

Dva přírodní turistické okruhy v okolí nejoblíbenější rekreační oblasti Plzně - Boleveckých rybníků, speciálně nově vyznačené pro lidi na vozíku jsou teprve třetí oficiální trasou pro vozíčkáře v České republice.

Litoměřičtí radní se chodili "zašívat" do věžního kalicha

Litoměřice máme spojeny s Karlem Hynkem Máchou, s podzemní továrnou Richard či s výstavou Zahrada Čech. Ve městě je mnoho architektonických památek a když z jara kvetou po okolních kopcích ovocné stromy, jsou Litoměřice centrem obrovského sadu.

Naučná stezka Řemeslo na řece

Cyklisticko-turistická naučná stezka seznamuje především s historií mlýnů a hamrů v oblasti mezi Kaplicí a Cetvinami, za hranicí na rakouské straně pak pokračuje směrem do Pregartenu. Trasa částečně kopíruje tok řeky Malše, v jejímž okolí se dozvíme také něco o přírodě Pomalší.

Lyžařský areál Špičák na Šumavě se mění před očima

Dlouhé a široké sjezdovky s místy poměrně prudkými úseky si získají každého milovníka lyžování. Na své si tu přijdou začátečníci i ti zkušení. Největším lákadlem pro adrenalinové jezdce je bezesporu nejprudší sjezdovka Šance, jejíž nejstrmější část má sklon více než 40 stupňů. A pokud by se jim to zdálo málo, mohou se vydovádět ve snowparku, který se táhne pod Turistickou sjezdovkou číslo jedna. Různé skokánky, bedny i tyče se pravidelně upravují.

Rozhledna Romanka

Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Tipy na víkend: Vítání jara na kole, ve vlaku, s Krakonošem i s jitrnicí

Víkend bude patřit oslavám jara. V Ostravě vyvezou Moranu na kolech, v Harrachově půjde v sobotu kostýmovaný průvod v čele s Krakonošem. V Rychnově nad Kněžnou oslaví příchod jara středočeskou zabíjačkou. Ve Valašském Meziříčí vypraví historickou parní lokomotivu na Josefovský jarmark.

První jarní jízda po brdských hřebenech kolem Cukráku i Černolických skal

Konečně je tady trochu teplejší počasí a nedočkavci vyrážejí polykat první jarní kilometry. Cyklistickou sezónu zahajte třeba vyjížďkou po brdských vrcholcích – kolem Cukráku do Zbraslavi a Modřan.

Tandemový paragliding - adrenalin nebo pohodové létání?

Jsme největším seskupením tandemových pilotů v ČR, nabízíme Zakladní, Navijákové, Termické, Akrobatické, Dětské, Skupinové a Motorové tandemové lety. Můžete zažít pohodové létání nad krajinou nebo intenzivní adrenalinový paragliding se zkušenými piloty.