🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Městské muzeum Vodňany v bývalé synagoze

Ve vodňanském muzeu naleznete stálou expozici Rybářství na Vodňansku. Na informačních tabulích se můžete seznámit se starší historií města, rybníkářství a mlynářství. Sídlem muzea je bývalá synagoga.

Kostel Narození Panny Marie ve Vodňanech

Kostel je postaven ve slohu vrcholné gotiky v 1. polovině 15. století mistrem Jaklíkem a jeho synem Václavem na místě starší stavby. Na kostelní věži jsou namalovány znaky města Vodňan, Království českého a tehdejšího děkana Vokouna.

Zbytky hrádku Hynšta - tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Sklárna Jakub odvážlivcům umožní, aby si zkusili fouknout do píšťaly

Sklárna Jakub v místní části Vrbna pod Pradědem v Mnichově zve všechny zájemce k návštěvě ve dnech státních svátků 1. a 8. května.

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Barokní areál v Sepekově - poutní místo s téměř tisíciletou tradicí

Sepekovský kostel je významným jihočeským poutním místem. V barokním chrámu obklopeném ambity s kaplemi je uctíván pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské z přelomu 15. a 16. století.

Erbenův rodný domek v Miletíně

V Miletíně najdete rodný domek Karla Jaromíra Erbena, který zde čerpal náměty pro básnickou sbírku Kytici. Expozice přibližuje Erbenův život i dílo a připomíná tvář a atmosféru Miletína v dobách básníkova dětství. Pamětní deska na domě nese nápis „Zde se narodil Karel Jar. Erben L. P. 1811“.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Park Botanika ve Valašském Meziříčí

Park pojmenovaný Botanika se vzácnými dřevinami byl založen v letech 1890 a 1891 pro potřeby výuky studentů blízkého gymnázia. Parkem prochází naučná stezka Jana Karafiáta.

Horská chalupa U Nás v Bartošovicích v Orlických horách

Horská chalupa U Nás je jedna z mála zachovalých romantických chalup, ve které na vás i v 21. století dýchne atmosféra starých časů a ve které můžete obdivovat krásu historických interiérů a starožitností.

Ledříčkova skála - sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála je jedno ze zastavení naučné stezky, skalní útvar vysoký až 15 metrů. Stěna skrývá malou jeskyni, ve které podle pověsti žil loupežník Ledříček, který bohatým bral a chudým dával.

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašerácká lávka byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží.

Divoká Orlice - divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Soběslavsko - veselská blata - jihočeské selské baroko

Blata proslula nejen přírodními krásami, ale také lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko. Stavby lidové architektury se zachovaly v obcích Borkovice, Mažice, Zálší, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.

Dům U jelena ve Vimperku

Dům se nachází v zúženém místě Pivovarské ulice pod terasami na zámeckém vrchu. Dům je ozdoben nástěnnou malbou znázorňující legendu o svatém Hubertovi, v které šíje a hlava jelena s parožím přechází z malby v plastiku.

Hrad Haselburg ve Vimperku

Na sever od vimperského zámku stojí na nevýrazné vyvýšenině samostatné opevnění, jakýsi zmenšený hrad nebo hrádek. Říká se mu Haselburg a jedná se o předsunutou dělostřeleckou baštu. Vznikla kolem roku 1479, kdy byla propojena opevnění hradu a města a kdy se komplexně řešila obrana Vimperka.

Městská zvonice ve Vimperku

Jako prst zatnutý do nebes se vznáší nad středověkým jádrem Vimperka štíhlá hranolová věž městské zvonice. Vlastním smyslem této stavby byly zavěšené zvony, které svým majestátním hlasem ohlašovaly pravidelné, zvláštní i mimořádné události v životě města.

Koupaliště v Roštíně

Koupaliště Roštín je vzdáleno jen 500 m od známého rekreačního areálu Kamínka. Naleznete zde velký plavecký bazén 25 metrů dlouhý, malý bazének pro děti o délce 4 metry a nově zrekonstruované zázemí.

Roštínská kaple se studánkou pitné vody

Roštínská kaple stojí asi 1,5 km jihovýchodně od Roštína za bývalým panským dvorem Kamínka. Nachází se u silného pramene dobré vody. Drobná sakrální stavba pochází z roku 1907.

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí - Weisův dům

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí je součástí Husitského muzea v Táboře. Ve veselském Weisově domě je instalována stálá expozice Z pokladů muzea představující uměleckohistorické sbírky z 16. - 19. století.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí

Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Kostel pochází z roku 1259. Původní hřbitovní kaple Kalvárie, nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, byla postavena nad hrobkou veselských kněží.

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinách

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně

Raně barokní hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně byl vystavěn v roce 1607 na místě gotického předchůdce. Architektem současné stavby byl Jean Baptista Mathey.

Sousoší Nejsvětější Trojice v Manětíně

Město Manětín a jeho okolí charakterizuje bohatá sochařská výzdoba z let 1680-1780. Dochovaný je soubor více než 30 barokních soch a sousoší. Celému náměstí v Manětíně dominuje především sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1719.

Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně

Dominantou západní strany manětínského náměstí je Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně. Jeho existence je doložena již k roku 1182. Kostel je spojen s manětinským zámkem spojovací chodbou vedoucí do oratoře kostela.

Věž s originálním psím autogramem pozve letos poprvé vysoko nad Kadaň

V neděli 28. dubna se budou moci zájemci, letos poprvé a zdarma, rozhlédnout z ochozu kadaňské radniční věže po Kadani a jejím okolí.

Bohumilická alej

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Lyžařský vlek Brtnice

Lyžařský vlek Brtnice se nachází v nadmořské výšce 550 m.n.m. Můžete si zde užít lyžování na jedné sjezdovce o délce 356 m s celkovou kapacitou 500 osob za hodinu.

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Kurzy malování a kreslení pro dospělé, děti i seniory

Splňte si u nás barevný sen. Umělecký atelier nabízí kurzy malování a kreslení pro dospělé, děti i seniory. S námi se naučí malovat každý.

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.

Národní přírodní památka Údolí Brtnice

Kaňonovité údolí řeky Brtnice je tvořeno meandrující říčkou s přirozenými břehovými porosty a okolními loukami. Nad ně se vypínají stráně se skalními výchozy, rezervace je domovem vzácných teplomilných druhů bezobratlých živočichů.

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

V centru náměstí najdete nejstarší a současně nejvýstavnější gotický chrám sv. Mikuláše. Ve věži, která sloužila jako zvonice a strážná věž, je umístěno 6 zvonů. Na kostele jsou největší osvětlené hodiny v České republice.

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou

Jablonecké muzeum hraček je zaměřeno na hračky, které si pamatují naši rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky. Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší.

Víkend s dětmi na Šumavě

Přijeďte s dětmi na víkendový pobyt do Kašperských Hor na Šumavě! Nabízíme hlídání dětí, odpolední programy, výtvarné dílny ... Děti si užijí spoustu her a zábavy a rodiče mohou relaxovat - třeba v hotelovém wellness centru nebo na masáži.

Muzeum valašských strašidel ve Valašském Meziříčí

Do stylového prostředí je zasazeno 18 figur nadpřirozených bytostí, které jsou spojeny s pověstmi a bájemi z Valašska. Autorem těchto krásných postaviček je Aleš Drašnar, který se podílel na vytvoření více než deseti obdobných muzeí, rozesetých po celé republice.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka je věnována Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář na Velké Lhotě (1875 – 1895). Naučná stezka má délku 14 km a najdete na ní celkem 16 zastavení.

Kizomba a Afro-Fitness lekce s Vitorem Mendesem

Pravidelné čtvrteční lekce Kizomby a Afro-Fitness s portugalským tanečníkem a choreografem Vitorem Mendesem v Praze.

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná. K rozhledně se dostanete po naučné stezce Královec.

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka začíná u viaduktu v blízkosti vlakového nádraží ve Valašských Kloboukách. Na trase dlouhé 7 km najdete 10 velkých a 2 malá naučná zastavení.

Tipy na víkend: Pány zaujmou automobiloví veteráni, dámy květinová výstava

Tento víkend vybízí ke sportovním aktivitám celé rodiny stejně jako k návštěvám speciálních expozic v muzeích. Fanoušci animovaných filmů se pravděpodobně sejdou v Teplicích. Kdo obdivuje motorové veterány, vyrazí do Sychrova nebo Chomutova.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Naučná stezka udolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.

Malá soukromá stáj nedaleko Českých Budějovic

Dbáme na uvolněnost a pevný sed jezdce, což je základem všech jezdeckých disciplín. Velmi důležitá je pro nás bezpečnost a spokojenost, jak jezdců, tak našich koní.