🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Chaloupka U Červené jámy v Krušných Horách

Občerstvení u Červené jámy se nachází na krásném místě Krušných hor, na přední Hřebečné v blízkosti gigantické důlní propadliny Červená jáma. Pohádkově vyhlížející chaloupka, postavenou ze dřeva a hlíny, najdete na místě bývalého hostince, kudy už v minulosti vedly hlavní turistické trasy.

Turistická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století

V rámci přeshraničního projektu „Liberec/Žitava – zapomenuté památky“ vybralo město Liberec 27 významných sochařských děl z období 60. – 80. let 20. století, na jejichž základě vznikly dvě trasy, které si můžete projít a objevit tak nevšední sochařská díla, na něž se v průběhu času pozapomnělo.

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Síň slávy Závodu míru v Terezíně

V sousedství císařské expozice v Terezíně vznikají síně slávy Závodu míru a Závodu míru juniorů. První zastřešuje Český svaz cyklistiky, druhou Cyklistický klub Slavoje Terezín, který zde bude mít i svou kancelář.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Nemanželské dítě hraběnky, sebevražda zlodějíčka - Hrubý Rohozec má poutavou historii

Hrubý Rohozec u Turnova není extra architektonický klenot, ale zasazen do hezkého parku je přímo nabit zajímavou historií. Někam přijdete, zdálky se to tváří jako klenotnice světa a uvnitř čeká pár exponátů. U Rohozce je tomu opačně, klenot Českého ráje ještě není doceněn.

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

K čemu mohla na Šumavě sloužit podivná kamenná stavba?

Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.

Podzemní kryt Folimanka v Praze pod Karlovem

Jednou za měsíc si můžete prohlédnout labyrint chodeb a místnůstek s technickým zázemím v podzemním krytu Folimanka. Bunkr je volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Kryt byl vybudován v období studené války.

Úniková hra Velké Losiny

Zvládnete se dostat ven v časovém limitu 60 minut? Interaktivní úniková hra pro všechny.

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Československá obec legionářská otevřela v Josefově expozici nazvanou Cesta legionáře 2, která představuje osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje. Spousta zajímavých fotografií, velké množství uniforem a zbraní nabízí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče.

Rodinné muzeum hraček v Nýřanech

Co v muzeu objevíte? Je zaměřené především na sbírku historických předmětů. A jak název napovídá, jedná se o zejména o hračky, se kterými si hráli naši rodiče, prarodiče a další generace. Prohlédnout si můžete unikátní sbírku panenek, medvídků nebo kočárků.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si vlastní mapu nebo ochutnejte sladký med

U příležitosti státního svátku můžete s dětmi vyrazit na několik akcí, které se v ten den konají. V pražském Poštovním muzeu si vyrobte vlastní mapy, na zámku Loučeň se od čtvrtka konají speciální retroprohlídky. Těšit se můžete na sladký a voňavý Den medu v Litomyšli, kde se možná nejen děti dozví spoustu informací o včelách.

Zámek Nesovice

Nové Zámky u Nesovic jsou bezesporu výraznou dominantou obce, ale i cenným představitelem italské renesance v České republice. Jeho obhlídka zvenčí spojená s jarní či podzimní procházkou okolní hezkou krajinou bude pro většinu turistů zajisté příjemným zážitkem.

Hrad Vysoký Chlumec

Vysoký kopec korunovaný ranně gotickým hradem Vysoký Chlumec je dominantou Sedlčanska. Stejnojmenná obec se nachází přibližně 8 km jihozápadně od Sedlčan. V podhradí se nalézá známý Lobkowiczký pivovar založený v roce 1466.

Tipy na víkend: Zavítejte do nočních divadel, oslavte 27 let svobody

Třetí listopadový víkend bude pro mnohé prodloužený díky čtvrtečnímu státnímu svátku. I v tento den je připravena spousta akcí, v Praze třeba Festival svobody, který přinese řadu přednášek či kulturních akcí. Mimo to se v sobotu koná tradiční Noc divadel. Vypravit se můžete také na závěrečný závod běžeckého seriálu RunTour nebo na festival severských filmů.

Skiareál Mezivodí v Beskydech

Lyžařský areál Ski Mezivodí se nachází v nadmořské výšce 602 - 712 m n.m. V obci Bílá - Mezivodí, v malebné krajině Moravskoslezských Beskyd při soutoku říček Bílá Ostravice a Lučovec, blízko hranic se Slovenskem.

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Národní přírodní památka Borový

Jedna z nejpozoruhodnějších lokalit dokumentujících mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová, nedaleko Jeseníku. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, který trvá desítky milionů let.

Socha Krista na Olivetské hoře

Na Olivetské hoře mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi, nedaleko Hanušovic, stojí socha Krista. Ojedinělé klasicistní dílo z roku 1780 nechal na hoře postavit dědeček známého hudebního skladatele Franze Schuberta.

Srub Na Holém

V sedle (750 m n. M.), jímž prochází silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách, se nachází výjimečně zachovalý objekt těžkého opevnění, pěchotní srub R-S-74 "Na holém," který byl za Mnichovské krize zcela vybaven a vyzbrojen protitankovými kanóny a kulomety.

Křížový vrch v Hustopečích

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Kostel sv. Augustina v Sovinci s muzeem řádu německých rytířů ve věži

Ve stínu hradu Sovince stojí klasicistní kostel sv. Augustina z poloviny 19. století. Stavba má přitom své osobité kouzlo a díky své zachovalosti i slohové čistotě je považován za jednu z nejcennějších empírových staveb na Moravě. V jeho věži objevíte expozici o řádu německých rytířů.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. Zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Šumava se ponořila do zimní atmosféry, ocenili ji i běžkaři

Stromy ohýbající se pod tíhou sněhu, zaváté a místy zledovatělé silnice, první běžkaři. Tak o víkendu vypadaly šumavské kopce.

Pražský slum Na Slatinách má hororový nádech Hříšných lidí města pražského

Nouzová prvorepubliková kolonie téměř v centru Prahy, rámovaná Záběhlicemi, Strašnicemi a Michlí, je jakoby z jiného světa. Zřejmě má už doopravdy namále, po neustálých výhrůžkách o likvidaci. Lukrativní pozemky mají developeři dávno vyhlédnuté, existují i studie na zbudování třicetitisícového města.

Zahradní železnice Všechovice

Za nevšední zábavou se můžete vypravit k rodině Šatánkovým do Všechovic na Přerovsku. I přesto, že do Všechovic nikdy nedorazil žádný vlak, vesnicí se ozývá houkání lokomotiv a hlášení nádražního rozhlasu!

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Hydroelektrárna Nymburk

Jez s elektrárnou v Nymburce je součástí soustavy vodních děl na Labi, kterých je jen na území středních Čech 16. Labe, které hrálo významnou roli v opevnění středověkého města Nymburka, se začalo regulovat roku 1914.

Paraglidingové tandemové lety v v Tchořovicích

Nabízíme pocit z volného letu na tandemu. Jenom vy, vítr a volný prostor všude kolem vás. Zažijete pocit, který mají ptáci, když volně krouží nad krajinou a může se stát, že i nějakého ve vzduchu potkáme.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Keramika Satya Žihle

Modelování, točení na hrnčířském kruhu, dekorování, sochaření, glazování...

Zahradnictví u Kopřivů v Šebrově

Zahradnictví u Kopřivů v obci Šebrov není jen obyčejnou prodejnou květin, stromků a keřů. Během roku se zde pořádají zajímavé akce pro veřejnost a nejen dětem udělají radost zdejší veselá zvířátka.

Park Komenského ve Zlíně

Park Komenského se nachází u hlavní silnice v centru města vedle bývalé budovy knihovny F. Bartoše. Prostory parku, které nabízejí odpočinek i sportovní vyžití pro děti i dospělé, jsou součástí přístupových cest ke Kulturním a Universitním centru a Prioru.

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Pomník medvědům od Kolína

Pomník Medvědům od Kolína patří známým postavičkám z kresleného filmu „Potkali se u Kolína“ režiséra Břetislava Pojara z roku 1965. Autorem pomníku, který tvoří dva velké balvany a reliéf obou medvědů je kolínský výtvarník Pavel Rajdl. Nachází se u okraje lesoparku Borky na Zálabí.

Dřevěné sochy u Protržené přehrady

Cestu k Protržené přehradě na Bílé Desné v Jizerských horách lemují dřevěné sochy. Je jich 12 a věnovalo je sedm dárců, kteří sochy vydražili na minulých ročnících dřevosochání v Desné. Na sochy narazíte jak u přístupové cesty na přehradu směrem z Albrechtic, tak z Desné.

Kaple sv. Václava ve Vlčí u Chlumčan

V obci Vlčí naleznete pozoruhodnou kapli sv. Václava, která vás uchvátí svým exotickým vzhledem. Stavba z roku 1893 připomíná odkaz byzantské architektury, což podtrhuje i symetrická struktura zdiva výrazných barev.

Tipy na víkend: Svatý Martin láká na husu, Plzeň na čokoládu

V pátek přijde Martin na bílém koni. Kromě pravděpodobnosti prvního sněhu to ovšem znamená také tradiční svatomartinské slavnosti, které se konají na nejrůznějších místech republiky. Ochutnejte husy či mladá vína, pokud dostanete chuť spíše na sladší pochutiny, vyrazte do Plzně na festival čokolády.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou byl postaven v novogotickém slohu s prvky secese v letech 1908 až 13 podle projektu brněnského architekta Antonína Blažka (1874 – 1944). Uvnitř najdete vzácnou volně umístěnou sochu sv. Václava z 2. poloviny 17. století.

Zámek Písečné

Obec Písečné se rozkládá v krásné krajině jen několik kilometrů od hranic s Rakouskem. První zprávy o samotné obci, jejíž jméno vzniklo z povahy zdejší půdy, pocházejí z roku 1366.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si řemesla, vyrazte na průvod

Druhý listopadový víkend se odehrává ve znamení svatého Martina a tradičních řemesel. Bednářské řemeslo si vyzkoušejte v Plzni, v Lindavě zase to sklářské. Ke svatomartinským slavnostem se pojí také průvody se světýlky, na jeden takový se můžete vydat třeba do Blanska.

The Chamber escape Game - únikové hry v centru Ostravy

Pojďte si zahrát hlavní roli v napínavé detektivce, thrilleru, hororu nebo dobrodružném filmu. Zažijte vzrušení z řešení a překonávání nástrah, které na Vás čekají v našich tajemných místnostech.

Vrtule - svět her a poznání ve Valašském Meziříčí

Vrtule je místo pro zvídavé děti a dospělé. Můžete se zde pobavit u desítek společenských her či vyzkoušet svůj um u záludných hlavolamů. Naleznete zde velké postřehové hry, interaktivní expozici „Kdo neviděl, neuvěří“, obří „Krtkovo bludiště“ a novinkou je projekt „Evropou křížem krážem".

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.

Nymburská radnice - nejkrásnější městská radnice v ČR

Již poněkolikáté mohli hlasovat obyvatele České republiky v anketě o Nejkrásnější radnici či obecní úřad 2016 a o jejím vítězi už je rozhodnuto. Na prvním místě se v kategorii měst v konkurenci 35 krásných radnic umístila historická radnice města Nymburk.