🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Theresian Apartment v Ostružné

Theresian Apartment sídlí v obci Ostružná v Olomouckém kraji. Apartment poskytuje komfortní ubytování v 6 nadstandardně vybavených bytech, které uspokojí i nejnáročnější hosty. Nechybí ani společenská místnost s barem, wellness, sauna, vířivka a venkovní kuchyně na grilování.

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evnagelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy

Znovuzrození zchátralé křížové cesty byla myšlenka volarských patriotů, jmenovitě se jednalo o pány ing. Martina Jandu, Petra Čmerdu, Romana Kozáka a Stanislav Haladeje. S nadšením místních i nutnou finanční i další sponzorskou podporou došlo k její obnově a dnes se jí mohou kochat turisté i místní.

Slavkovský zámek láká v nové sezóně na zážitky

Do světa pohádek nebo mezi československé legionáře zavedou průvodci v letošní turistické sezóně návštěvníky zámku ve Slavkově u Brna.

Ostravský Babylon ukazuje vodárenskou minulost

Zcela nová expozice, která mapuje historii vodárenství ve městě, je od pátku přístupná v Ostravě. Umístěna je v bývalé odkyselovací stanici zvané Babylon uprostřed areálu Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi patřící Ostravským vodárnám a kanalizacím (OVaK).

Víkendová pozvánka do Jeseníků: Na rozhledny, soutěž zlatokopů, prohlídku hradu i jarmareční nákupy

Kam se vydat na výlet o prvním dubnovém víkendu do Jeseníků? Při pěkném počasí stojí za to navštívit rozhlednu na Cvilíně v Krnově. Po zimní přestávce se otevírá 1. dubna a do konce května je v provozu o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin, v hlavní sezóně pak denně.

Zahrada se zvířaty na Bítově

Naše malá zahrada vznikla již v roce 1999 přímo na hradě Bítov po vzoru hradní ZOO barona Jiřího Haase ml. V roce 2010 jsme se přestěhovali na nové místo u hradního parkoviště nedaleko rekreačního zařízení Rumburak.

Turisty čeká na jihu Čech atraktivní podívaná

Návštěvníky jihočeských památek čeká v nadcházející turistické sezóně atraktivní podívaná se spoustou novinek. Jen v Českém Krumlově mohou zhlédnout během prohlídek kolem 110 interiérů a určitě je zaujmou i zámecké zahrady rozkládající se na jedenácti hektarech.

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Stálá expozice, která je zaměřena na historii kláštera na Ostrově u Davle a na nejstarší dějiny Jílovska, nabízí i 3D model Ostrovského kláštera a středověkého městečka Sekanka.

Vyhlídka z věže děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Ačkoli není táborský kostel veřejnosti přístupný pravidelně, mohou návštěvníci v letní sezóně denně vystoupat na kostelní věž a vychutnat si překrásný pohled na město Tábor a jeho okolí.

Městská věž ve Slavonicích

Přesně 176 schodů musí návštěvníci překonat, aby si mohli vychutnat pohled z vyhlídkové věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

V Plzni byly zahájeny noční prohlídky z výšky šedesáti metrů

Plzeň jako na dlani ve dne? Žádný problém. Ale co v noci? I to je možné, pokud seženete včas vstupenky.

Na Kunětické hoře, Rumburakově hradu, je zakopán poklad opatovických mnichů

Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Nivní louky na březích potoka Smolinka jsou hojným výskytištěm kriticky ohroženého šafránu bělokvětého. Přírodní památka se nachází na pravém břehu potoka, asi 2 km severně od obce Smolina u Valašských Klobouk.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův

Každým rokem koncem března a v dubnu rozkvétají v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic na Opavsku louky se vzácnou rostlinou šafránem Heuffelovým. Střední část údolí potoka Hořiny s přilehlými loukami je vůbec nejstarším chráněným územím v okrese Opava.

Šafránová stráň u Broumovských stěn

Přírodní památka Šafránová stráň se nachází v okrese Náchod u obce Suchý Důl přímo pod Broumovskými stěnami. Každé jaro ke konci března a v dubnu se tu lze drobnými nafialovělými kvítky pokochat.

Přírodní památka Za lesem - místo, kde roste šafrán bělokvětý

Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná (696 m n. M.) asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý.

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Předmětem ochrany PP Heraltický potok je meandrující vodní tok s mrtvými rameny a pravidelně zaplavované mokřadní louky. Lokalita vyniká druhově bohatou faunou obratlovců a na jaře zde vykvétá mnoho chráněných rostlin, zejména orsej jarní.

Přírodní památka Trnovec u Uherského Hradiště

Přírodní rezervaci Trnovec mezi Napajedly a Uherským Hradištěm tvoří lužní les a starý ovocný sad ležící asi 1 km severozápadně od obce Kněžpole. Jedná se o příklad tzv. Tvrdého luhu s pestrou skladbou dřevin poskytující optimální podmínky pro výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.

Cyklotrasa Srbsko - Tetín - Beroun a Stezka sv. Ludmily

Nově otevřena cyklotrasa ze Srbska na Tetín a Berouna. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Klášter Plasy opět uchovává palcát českého rebela Žižky

Blíží se návštěvnická sezóna a i v letošním roce nabídne Klášter v Plasích návštěvníkům zajímavé novinky.

Lidé v Ostravském muzeu uvidí dorůstající mamutí kel i dvě Petřkovické venuše

Ostrava nevídaná. Tak se nazývá nová výstava Ostravského muzea, která se veřejnosti otevře v pátek 24. března. Muzeum ji připravilo při příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Na výstavě budou k vidění unikátní historické exponáty týkající se města, některé z nich zde budou dokonce vystaveny zcela poprvé.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Kam o víkendu s dětmi: Přivítejte jaro nebo se vydejte do pravěku

Začátek jara je spojen s tradicí topení či pálení Morany, která představuje symbol zimy. Na oslavu tohoto obyčeje můžete vyrazit na pražskou Malou Stranu nebo na Horní hrad v Karlovarském kraji. O tomto víkendu také spousta atrakcí zahajuje návštěvnickou sezónu. Vydejte se třeba do Archeoparku Pavlov za lovci mamutů.

Tipy na víkend: Ochutnejte cizokrajné polévky, buďte svědky bitvy

Pokud zavítáte o kalendářně prvním jarním víkendu na Smíchovskou náplavku v Praze, budete moci ochutnat nejrůznější polévky, omáčky či guláše. A nezáleží, zda holdujete spíše domácí či zahraniční kuchyni, na Polívkování najdete vše. U jihočeských rybníků zase můžete přihlížet rekonstrukci velkolepé bitvy u Sudoměře, od níž za tři roky uplyne bezmála 600 let.

Textilní Oustí – stálá expozice v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí

Nová stálá expozice se snaží připomenout významnou textilní tradici v Ústí nad Orlicí. Zájemci se zde mohou seznámit s historií textilu od dob cechů, přes tovární výrobu až po zánik některých podniků.

SmetanaQ - café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.

SKØG Urban Hub

Interiér brněnské kavárny SKØG Urban Hub je inspirován skandinávským designem, a tak je z velké části dřevěný. Název kavárny pochází ze švédštiny a v překladu znamená "Les".

Red Salon

Do kadeřnického salónu na dobrou kávu? Pražský Red Salon má dvě patra a právě v tom horním se nachází útulná kavárna, která pokračuje přes bar do miniaturní knihovny.

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede kolem několika sídlišť lovců mamutů. Na informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.

Zámek v Dlouhé Loučce a zámecký park

Zámek v obci Dlouhá Loučka v Olomouckém kraji již dlouho není ozdobou obce a vstup do budovy je zakázán. O poznání lépe je na tom zámecký park, který je atraktivním místem, kam místní přicházejí nejen za odpočinkem, ale i za zábavou.

Pivovarské muzeum Loket

V rodinném minipivovaru svatý Florián v Lokti na Sokolovsku se nově nachází pivovarské muzeum, které se stalo součástí rozlehlých prostor pivovaru. Malá pivovarská expozice se nachází v Payerově domě - jednom z nejstarších domů ve městě.

Phill's Twenty7

Dokonale promyšlený a do puntíku vyladěný interiér, tak vypadá kavárna Phill's Twenty7, která se nachází v pražských Holešovicích. Interiér a designová světla Neverending Glory navrhli Jan Plecháč a Henry Wielgus. Cihlové stěny, TON a Stockist židle dokonale doplňují industriální prvky.

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Dnes už se do Kutné Hory nejezdí pouze za poznáním, ale také za odpočinkem uprostřed krásné přírody. Může za to stylový hotel Dänemark, který vás přenese do světa klidu a relaxace bez zbytečných vymožeností moderní doby. Každý lichý víkend si mohou užít i rodiny s dětmi.

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.

Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou

Kostel ze žulových kvádrů v románském slohu byl postaven v 11. století a až na drobné detaily se v této podobě dochoval do dnes. Starobylá stavba se nachází v centru obce Poříčí nad Sázavou ve Středočeském kraji a je přístupná během bohoslužeb.

Kavárna Punkt.

Interiér kavárny Punkt. Je inspirován minimalistickými hipsterskými kavárničkami a klíčovým prvkem je mořené borové dřevo. Podnik nabízí výběrovou kávu z českých i zahraničních pražíren na espresso i na filtr.

Kavárna Místo

Kavárna Místo se nachází v pražských Dejvicích a zákazníci si zde mohou vychutnávat výběrovou kávu doubleshot a kochat se u toho nástěnnými ilustracemi Kateřiny Kynclové. Originální interiérový design doplňují židle české firmy TON, které byly oživeny barevným nátěrem vždy jedné ze čtyř nohou.

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Na pražské Letné se nachází kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem, kterému dominuje výrazná grafika za barem. Pohodovou atmosféru dotvářejí výlohy, jež jsou vyplněny houpačkovými systémy v červené barvě. O designovou stránku se zde zasloužil Architektonický ateliér +arch.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.