🌄 Archiv článků - Pohorka.info

V Muzeu řemesel v Letohradu uvidíte, jak pracovali naši předci

Při cestě do Východních Čech můžete navštívit jedno z největších muzeí v České republice – Muzeum řemesel ve společenském centru Nový Dvůr v Letohradu. K prohlídce nabízí přes padesát historických řemesel.

Berounské muzeum ožije obrazy barokního malíře

Od 26. října budou mít návštěvníci Muzea Českého krasu v Berouně možnost shlédnout rozsáhlou výstavu o životě a díle barokního malíře Jana Václava Spitzera.

Hrad Karlštejn si letos prohlédlo již přes 200 tisíc návštěvníků

Jeden z nejnavštěvovanějších a nejznámějších hradů u nás, hrad Karlštejn, již v letošním roce navštívilo přes 200 tisíc návštěvníků.

Osoblažsko: Projeďte se po poslední úzkorozchodné trati Českých drah

Pokud máte rádi klidnější oblasti, kde nepotkáte na každém rohu turistu, Osoblažsko pro vás bude skutečným rájem. Ukážeme vám krásy kraje v podhůří Jeseníků a seznámíme s úzkokolejnou vlakovou tratí. Osoblažský region se nachází na česko-polských hranicích a jako většina pohraničních oblastí je jen řídce obydlen. Najdeme zde města jako Město Albrechtice, Třemešná ve Slezsku či Osoblaha. [...].

První muzeum harmonik v Litovli

Soukromá sbírka harmonik v Litovli s více než 230 nástroji je největší sbírkou svého druhu ve střední Evropě. Můžete zhlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců a atypické harmoniky.

Svatby naší báby oživily stálou expozici zlínského Obuvnického muzea

Obuvnické muzeum, které sídlí ve vstupní budově do továrního areálu ve Zlíně, připravilo malé oživení stálé expozice - výstavku Svatby naší báby, která vystřídala výstavku Správná kabelka pro správnou chvíli.

Zámek Napajedla ovládne Královský košt vín

Zámek Napajedla bude hostit velkou prezentaci všech medailových vín soutěže Král vín České republiky. Košt se uskuteční v historických sálech ve čtvrtek 27. října. Milovníci vín okusí nejlepší vína aktuální nabídky českých, moravských a slovenských vinařů. Koštovat se bude více než 300 vzorků.

Kde příroda hýří barvami, až zrak přechází. Výlet na Pokličky

Prosluněné, i když ne příliš teplé podzimní dny jsou téměř ideální pro výlet na Kokořínsko. Malebná krajina plná pískovcových skal, hlubokých roklí a překrásných jezírek se právě v těchto dnech vybarvila do nejkrásnější podoby.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Objevte skryté kouzlo tajuplného světa alchymistů a mágů v interaktivní expozici umístěné v domě, kde žil nejslavnější alchymista všech dob - Edward Kelley. Nahlédněte pod pokličky kotlíků v půdní alchymistické laboratoři, kde se rodí nejen Homunculové, ale též spoluvytváří Genius loci Pragensis.

Brunch v zámku Napajedla nabídne podzimní speciality nejrůznějších chutí

Gurmánský víkend v zámku Napajedla se o víkendu ponese ve znamení podzimu. V sobotu 15. října se lidé mohou těšit na gurmánské trhy, v neděli si na své přijdou milovníci dobrého jídla. Během brunche se budou podávat nejrůznější delikatesy inspirované podzimem.

Tipy na víkend: Podívejte se do tunelu Blanka, na Císařské posvícení nebo na drakiády

V sobotu se veřejnosti otevírá tunel Blanka, Národní divadlo ale i řada pražských galerií. Gurmáni zajásají. V Horušanech se koná festival staročeské kuchyně, v Chrudimi bramborový jarmark, v Moravských Budějovicích Císařské posvícení a v Napajedlech gurmánský víkend. V Semilech bude víkend patřit divadelnímu festivalu Semilský paroháč. Na Vysočině a v Ostravě se konají drakiády.

Krakonoš a Trautenberk se představí v předpremiéře na zámku Loučeň

V sobotu 15. října od 14.30 hodin dorazí na zámek Loučeň Krakonoš i s Trautenberkem. A také Anče, Kuba a hajnej. Kromě pohádky, která už je připravena, si mohou návštěvníci na výstavě prohlédnout originální kostýmy těchto stále oblíbených hrdinů.

Putování divočinou: Na slovenské Muráňské planině volně chovají stáda koní

Zachovalé krasové území Muráňská planina je slovenským národním parkem od roku 1997. Rozkládá se na rozloze 20 318 ha jižně od Nízkých Tater a horního Hronu, mezi městy Brezno, Tisovec, Muráň a Červená Skala.

Naučná stezka okolo Pekelského vrchu

Naučná stezka "Zajímavá místa cestou okolo Pekelského vrchu" vás seznámí s krásami přírodního parku Hrádeček a seznámí vás s historií lyžování v Mladých Bukách. Trasa vychází ze skiparku a je dlouhá 10 km.

Paintball aréna Vrbovec u Znojma

Pujčovna paintballového vybavení, možnost celoročního hraní v každém počasí v kryté paintballové aréně Vrbovec u Znojma. Využít je možné také služeb vedlešího baru a restaurace Funhouse.

Úspěšná rekreace v Jizerských horách

www.barbora.org | Ubytování na horské chatě (s kapacitou 30 lůžek, kuchyní, barem, klubovnou a salónkem) poskytujeme celoročně a za výhodné ceny je možné si pronajmout chatu jako celek – prostory jsou ideální pro oslavy narozenin, promoce, firemní večírky nebo společnou rekreaci s přáteli.

Štáflova chalupa

Štáflova chalupa je ojedinělou ukázkou tzv. Středověkého typu dřevěného domu. Unikátní stavba se řadí mezi národní kulturní památky. V roubeném jádru stavby byla objevena starobylá dymná jizba s horním větracím otvorem, která dům zařadila k nejstarším dochovaným stavbám středověké tradice.

Rodná světnička Bohuslava Martinů

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo - malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Zámek a klášter Třebíč

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města.

Emauzy - klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

S kamerou na cestách: V Modré lze nahlédnout až do časů Velké Moravy

Na dohled je Uherské Hradiště, ještě o něco blíž je Velehrad. V okolí se mírně vlní krajina, západním směrem se nadechuje o poznání víc a vytváří Chřiby, návštěvníci se tu pohybují mezi vinicemi a blíží se do místa, kde už na ně čekají obyvatelé z časů Velké Moravy. Cesta se propadá o takových dvanáct třináct staletí do hlubin času.

Rozledna ve Městě Albrechtice

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy.

Zámek Napajedla bude patřit gurmánům

Pro milovníky dobrého jídla a pití připravuje zámek v Napajedlech velkou akci nazvanou Gurmánský víkend. Uskuteční se od soboty 15. října do neděle 16. října. Během akce se mohou lidé těšit na gurmánské trhy s ochutnávkou delikates. Připraveny budou i ukázkové zámecké kurzy vaření nebo brunch.

Cesta k pramenům Volyňky nabízí i Alpy. A sjezd šupem do Vimperka

Vydejte se s námi na Šumavu, kde na kole doputujeme k prameni řeky Volyňky. Kromě pramenné studánky navštívíme nejvýše položené nádraží v České republice, můžeme vystoupit na vrchol Boubína, kde je krásná rozhledna, a prohlédnout si město Vimperk.

Z unikátní rozhledny v Albrechticích shlíží lidé i do Polska

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní novou originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dalšími dvěma partnerskými městy.

Z Travičné na Lučinu

V malebné krajině Bílých Karpat můžete na dálkové cyklotrase č. 46 navštívit v rámci naučných stezek nejvyšší rozhlednu Bílých Karpat, vrch Travičná, a po stezce přes salaš Travičná zavítat k přírodní koupací nádrži Lučina.

Legendární Orient Expres uhání republikou

Slavný Orient Expres, vlak spojující západní Evropu s Istanbulem, je dnes luxusní výletní soupravou, putující po zajímavých místech Evropy. Souprava, do které Agata Christie situovala jeden ze svých detektivních románů, zajížděla čtyřikrát ročně do Prahy, letos ale jednu z cest převzal polský Krakov.

Zlínská zoo opět pořádá noční prohlídky

Co se obvykle děje v zoologické zahradě, když večer odejdou poslední návštěvníci domů a areál se zahalí do tmy? Můžete se to dozvědět v pátek 7. října. V tento den a poté i v pátek 14. října se uskuteční mimořádné noční prohlídky v Zoologické zahradě Zlín.

Socha Jana Žižky na Vítkově prošla opravou a opět zve návštěvníky

Socha koně a Jana Žižky v Praze 3 na Vítkově, která byla rok a půl restaurována, je opět přístupná veřejnosti. Oprava stála více než 23 miliónu korun.

Říjnová nabídka zámku v Mníšku pod Brdy potěší rodiče s dětmi

Mníšecký zámek nekončí svou sezonu. Otevřeno je každý den, s výjimkou pondělků, až do 21. prosince. V říjnu je přichystána celá řada akcí pro děti. Už tuto sobotu 8. října je připravena prohlídka Tři věže a panenky v historických kostýmech v zámecké galerii, ale i klasické okruhy věnované první republice.

Tipy na víkend: Sraz mercedesů, vinobraní, vzduchobraní, výstava papoušků

Podzim pomalu klepe na dveře. Jedno z posledních vinobraní se o víkendu koná na zámku Valtice, které doprovodí také sraz historických mercedesů. Olomouc čeká velká výstava papoušků s názvem Exota. V Klimkovicích se v sobotu sejdou malí i velcí s větrníky na vzduchobraní. Gurmáni zamíří na Den kuchařů na Staroměstské náměstí nebo na Studénecké koštování.

Chaloupky zvou na premiérový ročník Ovčího dne

Chaloupky o. P. S. Pořádají v neděli 9. října první ročník Ovčího dne. „Na hájenku u Kněžic zveme všechny, kteří by rádi ochutnali ovčí speciality, vyzkoušeli si práci s ovčí vlnou, nebo si vyrobili máslo a sýr v mléčné dílně,“ pozvala zájemce Klára Křížová, ošetřovatelka chaloupeckých ovcí a pořadatelka akce.

Rozhledna U borovice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.

Klášter Nová Říše

Areál kláštera leží na okraji městečka Nová Říše vzdáleného cca 10 km východně od Telče. Původně ženský klášter, založen na počátku 13. století, zanikl vymřením řeholnic. Nejvýznamnější stavbou kláštera je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 17. století a knihovna s více než 20.000 svazky.

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění - Alšova díla a výstavu loutek.

Zvon sv. Zikmund zazní na hradě Křivoklát, požehná mu pražský arcibiskup

Ve čtvrtek 6. října bude na hradě Křivoklát slavnostně vysvěcen pražským arcibiskupem Dominikem Dukou zvon se jménem sv. Zikmund. Svěcení bude předcházet slavnostní mše svatá v Královské hradní kapli od 16 hodin - její průběh bude přenášen na obrazovku na dolním nádvoří. Zvon se skoro po 100 letech vrátí na své místo.

S dětmi na kole do hor? Klidně ke Králickému Sněžníku

Vyjet si na cyklistickou túru do hor s dětmi? V době sedačkových lanovek, které v létě místo lyžařů vozí cyklisty a turisty, takový zážitek není nereálný. Zajeďte si třeba do Dolní Moravy v Pardubickém kraji a podnikněte výlet k jedné z nejvyšších hor v zemi, Králickému Sněžníku.

Doubice mají možná největší sbírku dřevěných soch na světě

Nemáte cíl na výlet? Ideální je spojit návštěvu Jetřichovicka se skalními městy a vyhlídkami s návštěvou nenápadné obce, na niž dlouho nezapomenete. První, co vás ve vsi upoutá, jsou tři obrněné transportéry a nad nimi Gottwaldova socha.

Poutní skvost na Zelené hoře je opředen legendou o Janu Nepomuckém

Miluji houbaření, a když jsem letos asi podesáté slyšela – jeď na Vysočinu, tam najdeš praváky i lišky – neodolala jsem a vyrazila do nejčistšího kraje České republiky. A protože je svorník Čech a Moravy prošpikovaný památkami, nedalo mi to a vypravila jsem se také na Zelenou horu u Žďáru nad Sázavou.

Hradiště Libice nad Cidlinou - sídlo rodu Slavníkovců

Slovanské hradiště na soutoku řeky Labe a Cidliny obýval mocný rod Slavníkovců. Konkurenční rod Přemyslovců roku 995 hradiště i s obyvateli zcela vyplenil. Později bylo hradiště obnoveno, ale pouze jako přemyslovský opěrný bod. Zachovaly se zde zbytky základů staveb a okolím vede naučná stezka.

Gurmánské slavnosti Studénecké koštování letos čeká premiéra

V pátek 7. října bude náměstí Republiky ve Studénce patřit dobrému jídlu a pití. Toto páteční odpoledne se na náměstí uskuteční první ročník gurmánských slavností s názvem Studénecké koštování.

Paintball Jihlava

Firma s dlouholetou zkušeností půjčování paintballového vybavení. Poskytujeme vám kompletní servis - zapůjčení veškerého potřebného vybavení, seznámení s pravidly hry, zajištění odborného dohledu při hře. Možnost zapůjčení nejen na Vysočině.

Rozhledna na Boubíně

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází přímo uprostřed Boubínského pralesa. Nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Zřícenina hradu Borotín - pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Z hradu se zachoval zbytek válcové věže a přilehlého gotického paláce. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách.

Zámek Bystřice pod Hostýnem - sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

Zmrtvýchvstání kostela v Neratově

Zničit kostel není složitá věc, zvláště když máte v ruce zbraň. Ruský voják v květnu roku 1945 panzerfaust měl a cíl byl tak lákavý. Velký a neutíkal, nebránil se. Zášleh a z kostelní věže byly trosky. Po pár letech byly trosky i z kostela. Chátral, ale nedochátral. Vstal z ruin jako fénix.

Vlčí hora má rozhlednu plnou rozhleden

Lužické hory se svými kuželovitými kopci přímo lákaly k výstavbě rozhleden. Na vršku nad stejnojmennou osadou Vlčí hora nejprve sloužily k výhledu lavičky. To byl vršek holý. Rozhlednu postavili v roce 1889. Dnešní za sebou má několik oprav a v sobě pohledy všech rozhleden na našem území.

Den Zlínského kraje nabídne atraktivní program i jízdu parním vlakem

Chcete prožít sobotu jinak než obvykle? Poznat neznámá zákoutí Baťova mrakodrapu? Užít si dechovky, swingu či cimbálovky? Okoštovat nejlepší dobroty a vína Zlínského kraje? Tak se vypravte 1. října na Den Zlínského kraje s atraktivním programem.

Muzeum izolátorů a bleskojistek

Soukromou sbírku pana Františka Daňka tvoří 4660 ks izolátorů z nejrůznějších materiálů (porcelán, sklo, umělá hmota, guma, dřevo) a 600 bleskojistek. Tato gigantická sbírka, největší v Evropě, chráněná Ministerstvem kultury, se nachází v malé vesnici Dvořiště, mezi městy Tábor a Pelhřimov.