🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Putování nedotčenou magickou přírodou po jezerech a rašeliništích Šumavy

Když se poslední dobou mluví o Šumavě, pak jenom v souvislosti s přetahovanou mezi stoupenci různého přístupu k řešení kůrovcové kalamity. My ale vaši pozornost chceme upoutat jiným směrem. Neboť Národní park Šumava, to jsou vedle lesních porostů především rašeliniště, ledovcová jezera, vzácné rostliny i zvířata.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Zařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků.

Dělostřelecká tvrz Hanička - zpravodajská centrála v pohraniční pevnosti

V lesích nad Rokytnicí v Orlických horách byla v roce 1937 vybudována dělostřelecká tvrz Hanička, pojmenovaná podle zdejší trampské osady. Někdejší vojenské zařízení na sklonku vlády komunistické strany získalo nové využití. Kvůli němu byl vstupní objekt skryt pod novodobou dostavbu. Přísné utajení si vyžádalo také úpravu turistických cest v okolí.

Chráněné dílny Kopeček

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, venkovní kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen. Prodej výrobků a domácího chleba.

Po stopách posledního šumavského medvěda

Šumava, často označovaná jako zelená střecha Evropy, patří mezi nejkrásnější pohoří naší republiky. Nachází se zde poslední ostrůvky dosud nedotčené přírody. Ty může běžný turista objevovat díky naučným stezkám. Právě Medvědí se díky své jedinečnosti a kráse stala nejen první naučnou stezkou Šumavy, ale i celých jižních Čech. Své jméno získala na počest posledního medvěda, který byl na Šumavě uloven.

Bolatický skanzen vydal poklad, část je ještě někde zakopaná

V dobách prababiček a pradědečků se mohou ocitnout turisté, kteří zavítají do skanzenu lidových tradic, jenž už devět let láká návštěvníky slezské obce Bolatice nedaleko polských hranic. Malé muzeum, které vzniklo v areálu bývalého statku v těsném sousedství místního kostela, dává nahlédnout do života vesnice v předválečné době. Málo se ví, že statek v časech, které ukazuje, vydal i tajemný poklad.

Minizoo DDM Mladá Boleslav

Zahrada a minizoo DDM v Mladé Boleslavi je oázou botaniků a zoologů uprostřed průmyslového města. Dětským oblíbencem je kobylka šetlendského poníka, dalšími zvířaty, které zde můžete vidět jsou krkavci, želvy, morčata, králíci, hadi, plazi, veverky, koza, velké množství ptactva a dravců.

Na Radegast dni zazpívá Petr Kolář, olympijský vítěz Aleš Valenta bude moderovat

Devátý ročník jedné z největších akcí v Moravskoslezském kraji je za dveřmi. V sobotu 10. září se v Nošovicích uskuteční Radegast den. Návštěvníci se mohou těšit na Petra Koláře, Vypsanou fixu, Aleše Valentu, Martina Zounara nebo Rudu z Ostravy. Na čepu bude i nefiltrovaný ležák.

Jičín vykročil se Čtvrtkem do pohádky

Průvodem pohádkových bytostí vykročil Jičín ve čtvrtek odpoledne se Čtvrtkem na pětidenní pouť pohádkou. Festival Jičín město pohádky sice oficiálně začal ve středu, kdy forman Šejtroček převzal klíče od městských bran, ale Rumcajs, Manka nebo řáholecký hajný Robátko se kvůli spisovateli Václavu Čtvrtkovi pohnuli až ve čtvrtek.

Roudnický zámecký areál ožije vinobraním

V sobotu 17. září se v Roudnici nad Labem uskuteční další ročník Roudnického vinobraní. I ten letošní bude soustředěn hlavně do areálu zdejšího barokního zámku.

Uherské Hradiště ovládnou Slavnosti vína a otevřených památek

Slováckou metropoli Uherské Hradiště ovládnou o víkendu tradiční Slavnosti vína a otevřených památek. Opět představí jedinečné lidové tradice, pestrost krojů, lidovou hudbu a samozřejmě nebudou chybět ochutnávky vína a burčáku.

Honba za Ježíškem končí zmrzlinovým pohárem

Sportovně rekreační středisko Boží Dar se mění před očima. Ze zanedbávané obce se vylouplo solidní zázemí pro návštěvníky Krušných hor v létě i v zimě. Obec je známa svou Ježíškovou poštou, v infocentru mají před Vánoci napilno, aby zvládli orazítkovat všechna došlá přáníčka.

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Zámek Dobříš přichystal na závěr léta Svatováclavskou slavnost

Na závěr léta a jako ukončení turistické sezóny pořádá zámek Dobříš každý rok tradiční Svatováclavskou slavnost. Letos se tato akce uskuteční v prostředí krásného rokokového zámku v sobotu 10. září. Pro návštěvníky je od 9 do 18 hodin připraven bohatý celodenní program.

Děčínský Sněžník zachytil první televizní signál

Olympijské hry v roce 1936 vysílala tehdy ještě značně primitivní televize. Její signál u nás zachytila rozhledna na Děčínském Sněžníku (723 m. N. M). Stojí od roku 1864 na dominantě Děčínska a zároveň nejvýše položené stolové hoře. Kruhový rozhled je z ní jedinečný.

Tipy na víkend: Vinobraní, festival piva, mistrovství ve vaření gulášů

Počasí má následujícímu víkendu přát, proto neleňte a vydejte se za vínem a burčákem. Vinobraní pořádají ve Znojmě, na zámku Nebílovy, v Praze a Mikulově, kde budou soutěžit v rozeznávání vůně vína. Přerov provoní soutěž ve vaření guláše. Jičín opět ožívá s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.

Na vyhlídku zámku Větruše vás z centra Ústí nad Labem vyveze lanovka

Na skalním ostrohu pod Soudným vrchem v Ústí nad Labem tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města už od 19. století výletní zámeček Větruše. V minulosti byl významným společenským a turistickým centrem města a stává se jím opět.

Bezbariérové trasy v lesích u Hradce Králové

V lesích u Hradce Králové se nachází dvě bezbariérové trasy přístupné všem handikepovaným turistům. Trasy celkem měří 14 kilometrů - jedna vede od lesního hřbitova k rybníku Výskyt a druhá z Nového Hradce Králové lesními cestami také k rybníku.

Během Dnů evropského dědictví otevře zámek v Mníšku své brány zdarma

Od 10. do 18. září se konají Dny evropského dědictví. Zámek Mníšek pod Brdy k této příležitosti otevře své trasy veřejnosti zdarma. V neděli 11. září je navíc připravena pohádka Hadí mlýn.

Vinobraní v Mikulově a Znojmě s posílenou dopravou

V Mikulově ve dnech 9. až 11. září a ve Znojmě 9. a 10. září se uskuteční letošní Vinobraní. V uvedených dnech dojde k posílení dopravy mezi Mikulovem, Znojmem a Brnem.

Přes Bučinu se utíkalo za kopečky

Šumava má mnoho hezkých výhledů, pohled z Bučiny přes Knížecí pláně na jižní část pohoří je jedním z nich. Nesmí ale pršet, se 1600 mm srážek je nejdeštivějším místem Šumavy. Sedím na terase hotelu zbudovaného v alpském stylu, který má smůlu, že stojí na špatném místě.

Václav Obr si unikátním Muzeem kočárů splnil sen

V červenci 2009 si Václav Obr splnil celoživotní sen. V Čechách pod Kosířem otevřel vlastní Muzeum kočárů. Dílo, které začal budovat před více než dvaceti lety, dnes obdivují návštěvníci z celé Evropy. Muzeum nabízí na pět desítek kočárů, historické saně a unikátní sbírku kočárových luceren.

Roztančený Jičín složí hold Václavu Čtvrtkovi

Pohádkové město Jičín se tento týden roztančí. Ve středu tu začíná už jednadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky, letos s mottem Taneční pohádkování.

Pálavské vinobraní zve o víkendu na mistrovství České republiky v ochutnávce vín

Podzimní vinobraní je celorepublikovou oblíbenou záležitostí. Lidé se sjíždějí na pár dní do různých koutů Čech a Moravy, aby mohli ochutnat slavný burčák nebo nové druhy vín. Pro zkušené vinaře bude zajímavou akcí 3. ročník Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně - Mikulov 2011, které se uskuteční na Pálavském vinobraní 10. a 11. září 2011.

Šumperské památky se otevřou veřejnosti

Druhou zářijovou sobotu začínají tradiční Dny evropského dědictví. Při této příležitosti se památkové objekty, včetně těch, které nejsou běžně přístupné, otevřou široké veřejnosti. Brány památek a muzeí v Šumperku přivítají první návštěvníky v sobotu 10. září od 9 hodin.

Slavonické pevnostní pásmo - ukázka prvorepublikové obranné linie

Jen několik kilometrů západně od Slavonic se táhne souvislý úsek prvorepublikového lehkého opevnění, tvořený šesti pevnůstkami, zvanými lidově řopíky. Stejně jako ostatní opevňovací objekty byly v září 1938 i ony bez boje předány okupantům.

Bizarní pískovcové divadlo Tiských stěn

Tisá, roztahaná obec zacloněná sedmdesátimetrovou hradbou pískovcových stěn, leží pár kilometrů od Děčína. Byl jsem tu v zimě, sám, jen s mrazem, který třaskal na zasněžených větvích stromů a v hlubokém sněhu pod nohama. Byl jsem rád, že jsem dost vyčerpán prolezl jejich část.

Hluboká má vzor v anglickém Windsoru

Bílá jako svatební dort, jako koruna se tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou. Hluboká. Do povědomí vešla i po natáčení filmu Pyšná princezna. Nejkrásnější z českých zámků, členitý objekt plný věží a cimbuří, zasazený v nádherném anglickém parku působí dojmem středověku, je ale poměrně mladý.

Rekreace na hájovně s jízdou na koni

Hájovna Vilémka u Kardašovy Řečice nabízí rekreaci na samotě u lesa v krásné přírodě CHKO Třeboňsko v Jižních Čechách. U hájovny se nachází koňský výběh a dančí obora. Využít můžete možnosti jízdy na koni, keramickou dílnu, cykloturistiku, sportovní rybolov, v blízkosti pak např. Lázně Třeboň.

Tipy na víkend: Slavnosti piva, ledového vína, Hradozámecká noc a letecký den

O prvním zářijovém víkendu budou cinkat půllitry v Jindřichově Hradci a Žatci v rámci pivních slavností. Ledové víno budou degustovat v Lednicko-valtickém areálu. V Hradci Králové se připravují na mezinárodní letecký den. Sobotní Hradozámecká noc otevře stovky památek po celé republice.

Výletní vláček Kokořík

Turistický vláček Kokořík křižuje po Kokořínsku a nabízí netradiční projížďku neuvěřitelně krásnou krajinou.

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Šaunštejn skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Zámek Holešov nově láká na hudební klub i vyjížďky na loďkách

Při toulkách Zlínským krajem můžete jedno z nejpříjemnějších cestovatelských překvapení zažít v Holešově na Kroměřížsku. Z chátrajícího místního zámku se v posledních letech vyloupl atraktivní turistický skvost.

Organizované cyklovýlety, pěší turistika a jiné outdoorové aktivity

Buďte aktivní a objevte jedinečná místa naší země ze zcela jiné perspektivy! Organizujeme cyklo a pěší výlety po České republice a jiné outdoorové aktivity dle požadavku.

Plavba parníkem po Vltavě

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi Czech Boat a prohlédněte si historii Prahy tak jak ji neznáte.

Kašperské Hory - nejstarší zlatonosný revír v Čechách

Není příliš velkým tajemstvím, že Kašperští slovo zlato moc nemilují. Jejich malebné městečko uprostřed šumavských hvozdů totiž údajně stojí na desítkách tun žlutavého kovu, kterým se po staletí měří bohatství států i jednotlivců.

Za tragickým osudem rodu Vršovců

Pěší výlet Českomoravským pomezím vás krásnou přírodou zavede až do hluboké minulosti. Cílem výletu je Vraclav s komplexem tvořeným barokním kostelem, poustevnou či zbytky hradiště připomínajícího vyvraždění rodu Vršovců v roce 1108.

Toulavá kamera: Na beskydské Pustevny za Maměnkou a Libušínem

Pokud jsme chtěli poznat tradice východní Moravy, pak se přímo nabízela návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo Pusteven. Protože v Rožnově jsme loni pekli frgály, letos jsme vyjeli na jedno z nejznámějších turistických i lyžařských středisek Beskyd. Nejtypičtější pro něj jsou dvě takřka pohádkové stavby – Libušín a Maměnka.

Na pomezí Čech a Moravy

Na trase pěšího výletu, který vás dovede až na Javornický hřeben a k českomoravské hranici, se dozvíte spoustu zajímavostí o osídlování krajiny Českomoravského pomezí, kupeckých stezkách, biskupských rybnících či vyměřování zemské hranice.

Kavárna Bez konceptu - stylová kavárna ve Starém Harcově

Stylovou kavárnu s nezaměnitelnou atmosferou a výbornými výrobky najdete ve Starém Harcově, poklidné části Liberce. Ochutnat můžete vynikající kávu, míchané koktejly nebo domácí dezerty.

ZOO Tábor - Větrovy

Největší zoologická zahrada na jihu Čech je zaměřena zejména na faunu amerického kontinentu, ale naleznete zde i zástupce ostatních světadílů jako jsou lvi, tygři, zebry a mnoho dalších dětmi i dospělými oblíbených zvířat.

Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. Hrad prochází rekonstrukcí, ale přesto je otevřen veřejnosti a nabízí stálou expozici s názvem Hospodářské zázemí zámku.

Zámek Náměšť na Hané

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Muzeum města Tišnova

V květnu 2011 bylo otevřeno nové muzeum města Tišnova, které sídlí v nově zrekonstruovaném měšťanském barokním domě. Svým návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí stálou expozici věnovanou historii a přírodě Tišnova i okolí, krátkodobé výstavy, přednášky a koncerty.

Tipy na víkend: Tankové a kovářské dny, ožije Karel IV. i Albrecht z Valdštejna

V Týnci nad Sázavou si užijí tankové dny nadšenci vojenské techniky. V Chebu ožije Albrecht z Valdštejna, Kodaň opět navštíví Karel IV. Pokud se chcete podívat na to, jak vypadalo dobývání hradu začátkem 17. století, vydejte se na Helfenburk. Na Helfštýně se sejdou umělečtí kováři. Nad Bouzov se opět vznesou horkovzdušné balóny.

S pohádkovou babičkou Prahou

Pěší procházka Starým městem určená pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let s vyprávěním o strašidlech a dalších zajimavostech Prahy.

Bezděz jako noblesní středověký kriminál i pozůstatek třetihorních sopek

Velký Bezděz (604 m. N. M.) je hora, ze které je vidět čtvrtina Čech. Toto byl zřejmě hlavní důvod, proč nechal na jeho vrcholu Přemysl Otakar II. Vybudovat na svou dobu velmi moderní opevněný hrad - pevnost na skalním ostrohu.

Rozhledna Smrk

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí. Čtěte více »

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Dominantou střední části Jizerských hor je mohutný masiv Jizery, druhé nejvyšší hory. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je majestátný kruhový rozhled. Čtěte více »

Dům hodin Karlštejn

Ojedinělá procházka časem,zachycující vývoj hodinářského umění od 16.století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.